Jump to content

Αλλγη Φιλτρου Ποτε Και Γιατι


antipao@rocketmail.com

Recommended Posts

καλησπερα παιδες, μια ερωτηση ,εψαξα στο φορουμ και νομιζω δν βρηκα την απαντηση

ποτε κρινεται απαραιτητη η αλλαγη του φιλτρου μας? και για ποιους λογους ( τους λογους πανω κατω τους βρηκα )

δηλαδη εχω ενα ενυδρειο 100μηκ 40 υψ 30πλ ( σε αυτες τις διαστασεις πρεπει να υπολογισουμε τα 7cm χαλικι και τα 7-8cm πλατος χ ολη την πλευρα των 30cm τον ογκο του εσ φιλτρου)

εχει φιλτρο εσωτερικο τυπου αμβουργου στον με αυτην την σειρα απο κατω προς τα επανω στην μεσαια θηκη: μακαρονι απο πανω σφουγγαρι και μετα βαμβακι

πως θα καταλαβω οτι πλεον δν κανει??

μεσα εχω

14 μελανοταινιες

2 γκουραμι

φυτα χαμηλων απαιτησεων

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζουμε φιλτρο ή αναβαθμιζουμε το ηδη υπαρχον με καλυτερα υλικα ή προσθετουμε ενα ακομα φιλτρο, οταν δεν φτανει για τη βιολογικη και μηχανικη φιλτρανση του νερου του ενυδρειου μας, που εξαρταται βασικα απο τη διαφοροποιηση της παραγωγης ρυπων στο ενυδρειο.

(με μεγαλυτερο παραγοντα για την παραγωγη ρυπων, την διαφοροποιηση στην ιχθυοφορτωση και στην ποσοτητα ταισματος της)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο εκει και μετα, καταλαβαινεις οτι το φιλτρο δεν φτανει, απο διαφορες ενδειξεις οπως οπως οι μετρησεις (NH3 NO2), η συσσωρευση οργανικων (πχ σκουπιδι, πρωτεινικο φιλμ στην επιφανεια κλπ), η διαυγεια του νερου κλπ

Φυσικα πριν απο ολα, κοιταμε τι μπορουμε να κανουμε με το ηδη υπαρχον φιλτρο.

Πχ καποια συντηρηση, οπως καθαρισμος του, ανανεωση ή βρασιμο ενος μερους του βιολογικου υλικου (αναλογα τα υλικα) κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα πρόσφατα 5 μήνες περίπου το φιλτρο μου

σε σχετικά κοντινό μέγεθος ενυδρειου (rio 180 ) ,

έτρεχε με το εσωτερικό του με μεγαλύτερη αντλία την 1000l/h

οταν αποφάσισα να βάλω κιχλιδες Αφρικής κ μιας κ ήθελα να το φορτώσω με αρκετά ψαράκια έκρινα οτι για το καλύτερο καθαρισμό των υδάτων συν οτι ήθελα και καλύτερη ροη στο ενυδρειο λογω ψαριών να πάω σε εξωτερικο σύγχρονος με το εσωτερικό . ειναι κ η ασφάλεια των δυο φιλτρων ...

Επέλεξα το fluval 406 το οποίο λέει οτι ειναι για ενυδρεια εως 400L 1450l/h .

Αρκετοί φίλοι μου είπαν τότε οτι ιςως να ειναι υπερβολικό για το ενυδρειο μου αλλα εγώ μιας κ ειχα στο μυαλό μου οτι κάποια στιγμή θα πάω σε μεγαλύτερο ενυδρειο κ μιας κ ειχα κ κάποια χρήματα να διαθέσω παραπάνω για το χόμπι μου πήγα σε αυτο.

Τι είδα μετα την αλλαγή/αναβάθμιση της φιλτρανσης μου λοιπον

Νερο ποιο κρύσταλλο απο ποτέ

Υπόστρωμα πεντακαθαρο πλέον θα κανω άνα 3 4 μηνες συφονιαριςμα την άμμο και όχι ανα μήνα

Περιορισμός αλγης στα τζάμια δεν ξερω αν παίζει ρόλο το φιλτρο αλλα εχει βελτιωθεί αρκετά μετα απο αυτο

Ροη νερου δυνατή αλλα σύγχρονος ελεγχόμενη (εχει ρύθμιση ροής.)

μεγάλη θετική αλλαγή ηταν επισης κατα τις ρουτίνες καθαριότητας εκεί που το φόρτο το είχε μονο το εσωτερικό τώρα που μοιράζεται σου δίνει την αίσθηση οτι και να καθυστερήσεις 1 εβδομάδα δεν ειναι κάτι που θα επίδραση αρνητικά .

Εκεί που έκανα εβδομαδιαία αλλαγή 20 % τώρα μπορω να την κανω κ ανα δεκαήμερο η δεκαπενθήμερο .

Μετα βέβαια βαρέθηκα τις Αφρικανές μου κ το γύρισα σε φυτεμένο κοινωνικό

με τετρα κ αρλεκιινους κ έμεινα με το φιλτρο (κ χαμηλή ροη)στο ενυδρειο..

Ελπίζω να αξιωθώ σύντομα να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρειο

Ρεζουμε

εαν.

Σκέφτεσαι μελλοντική αναβάθμιση ενυδρειου

Έχεις υπερπληθυσμό ψαριών

Θες την ασφάλεια που σου δίνουν τα 2 φιλτρα

Προβλήματα με μετρήσεις παραμέτρων του νερου που σχετίζονται με τον όγκο της βιολογίας του φίλτρου

Έχεις διάθεση κ δυνατότητα να ξοδευτείς για να κανείς ενα δώρο στα ψάρια σου κ σε σένα .(θα το εκτιμήσουν κ οι δυο μεριές)

Τότε καντο κ δε θα το μετανιώσεις

Γιάννης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...