Jump to content

Ερώτηση Για Plant Growth System 60


prinaris stelios

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Ξέρετε μήπως κατά πόσο είναι αποτελεσματικό το συγκεκριμένο σύστημα;

Με ενδιαφέρει για ενυδρείο φυτεμένο, 30 λίτρων, με μονομάχο και ίσως στο άμεσο μέλλον να μπουν και γαρίδες.

https://www.google.gr/search?q=tropica+co2+system+60&biw=1024&bih=643&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=wqaEVMHANMX6UsHMgMgP&ved=0CAYQ_AUoAQ#facrc=_&imgdii=_&imgrc=Q5v7bEL8Zm6dZM%253A%3BdY3TUmdDXB2cgM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.practicalfishkeeping.co.uk%252Fcustom%252Fimages%252Flarge%252F515c44540b008.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.practicalfishkeeping.co.uk%252Fcontent.php%253Fsid%253D5583%3B670%3B510

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έγινε επεξεργασία - prinaris stelios
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανουν αυτα τα συστηματα,ειναι πεταμενα λεφτα.

Εκτος οτι πρεπει να ειναι απο πανω καθε μερα για να πατας το κουμπακι,δεν εχει σταθερη ροη και γενικα δεν συμφερει οικομομικα.

Τι φυτα εχεις?

Δοκιμασε excel καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανουν αυτα τα συστηματα,ειναι πεταμενα λεφτα.

Εκτος οτι πρεπει να ειναι απο πανω καθε μερα για να πατας το κουμπακι,δεν εχει σταθερη ροη και γενικα δεν συμφερει οικομομικα.

Τι φυτα εχεις?

Δοκιμασε excel καθε μερα.

Από φυτά έχω ανούμπιες, κρυπτοκορίνες, μικροσόρουμ, java moss, micro sword και το φυτό στην φωτό που πρέπει να είναι hottonia palustris. Επίσης αν βρω θα βάλω κάποιο Ludwigia, είναι καλή ιδέα; Παρακάτω ανεβάζω και κάποιες φωτό από την κατασκευή του φωτισμού που έχω κάνει με λάπμα Τ5 13w, που δεν ξέρω λόγω μεγέθους και το ότι το φως περνάει μέσα από το τζάμι αν είναι επαρκές για τα φυτά. Παλαιότερα είχα egeria densa και vallisneria και ενώ στην αρχή μου πήγαιναν καλά, από ένα σημείο και μετά άρχισαν να σαπίζουν.

Η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω από 24C.

Λίπανση ,γενικό υγρό λίπασμα της sera, ένα ml κάθε μέρα, και τώρα μια βδομάδα περίπου βάζω ecxel. Μέχρι πριν από 5-6 μήνες είχα diy co2 αλλά ήταν μεγάλος μπελάς και το σταμάτησα......

post-25331-0-32466700-1418058179_thumb.jpg

post-25331-0-32714000-1418058371_thumb.jpg

post-25331-0-05504800-1418058381_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - prinaris stelios
Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα που εχεις δεν ειναι τ5 ειναι pl.

Βγαλε το τζαμι γιατι σου κοβει φως.

Γενικα εχεις ευκολα φυτα εκτος απο το hottonia palustris που δεν ξερω πως θα τα παει.

Την θερμοκρασια βαλτη στους 27,ειναι χαμηλα εκει που την εχεις για τον μονομαχο.

Συνεχισε με εξελ καθημερινα στη δοση που αντιστοιχει για τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα που εχεις δεν ειναι τ5 ειναι pl.

Βγαλε το τζαμι γιατι σου κοβει φως.

Γενικα εχεις ευκολα φυτα εκτος απο το hottonia palustris που δεν ξερω πως θα τα παει.

Την θερμοκρασια βαλτη στους 27,ειναι χαμηλα εκει που την εχεις για τον μονομαχο.

Συνεχισε με εξελ καθημερινα στη δοση που αντιστοιχει για τα λιτρα σου.

Το τζάμι κάπως δύσκολο να το καταργήσω γιατί έχω μεγάλη απώλεια νερού λόγω εξάτμισης, εκτός αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να εξασφαλίσω και την λιγότερη απώλεια φωτός αλλά και να μην μου εξατμίζεται το νερό.

Εντέλει ποια είναι η πιο κατάλληλη λάμπα; δλδ τι είδους και στα πόσα watt;

Link to comment
Share on other sites

Το τζάμι κάπως δύσκολο να το καταργήσω γιατί έχω μεγάλη απώλεια νερού λόγω εξάτμισης, εκτός αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να εξασφαλίσω και την λιγότερη απώλεια φωτός αλλά και να μην μου εξατμίζεται το νερό.

Εντέλει ποια είναι η πιο κατάλληλη λάμπα; δλδ τι είδους και στα πόσα watt;

Με το τζαμι θα εχεις παντα προβλημα μιας και θα πιανει και αλατα και θα κοβει ακομα πιο πολυ το φως.

Μια χαρα ειναι η λαμπα που εχεις αρκει να ειναι τα σωστα κελβιν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, πως βρίσκω τα κατάλληλα watt για το ενυδρείο; γιατί αλλού διαβάζω 1watt/litre και αλλού 0.5watt/litre. Και στα πόσα kelvin πρέπει να είναι ο φωτισμός;

Link to comment
Share on other sites

Το βατ ανα λιτρο ειναι γενικος μπουσουλας φιλε μου και τηρειται κατα προσεγγιση σε καθε ενυδρειο ξεχωριστα. Τωρα: για φυτα υψηλων απιτησεων μπορει να παει και παραπανω βατ ανα λιτρο. Σε μετρια 0,5/0,8 ανα λιτρο και σε χαμηλων απαιτησεων 0,5 και κατω....εξαρταται απο τα φυτα που εχεις, τις ρουτινες σου, αν εχεις διοξειδιο, την ποσοτητα της φυτομαζας....κτλ. Ειναι πολυπαραγοντικο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Στα 6500Κ εινΙ καλος ο φωτισμος. Και παλι...παιζει ρολο και ποσες λαμπες εχεις. Αν εχεις μια εισαι οκ, αν εχεις περισσοτερες απο μια μπορεις να παιξεις με διαφορετικα Κελβιν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...