Jump to content

Αλλαγές Νερού


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Για να διατηρήσω τη σκληρότητα του νερού στο ενυδρείο μου,

προσθέτω σε κάθε αλλαγή νερού σκέτο νερό απο αο

ή νερο με τη σκληρότητα που θέλω?

Επίσης, καλήτερα μικρές και πολλές ή μεγαλύτερες και πιο σπάνιες αλλαγές νερού?

Link to comment
Share on other sites

Τι νερο εχεις και τι νερο θες να φτιαξεις?

Γενικα τι ενυδρειο εχεις?

Πες μας μερικες πληροφοριες γιατι ειναι πολυ αοριστο αυτο που ρωτας.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέτο νερό απο ΑΟ ειναι "νεκρο" νερο και δεν έχει ιχνοστοιχεία σημαντικά τόσο για τα ψάρια όσο και για τα φυτά. Θα έλεγα να βρεις το ποσοστό του νερού απο ΑΟ και εκείνο του νερου βρύσης που χρειάζεται, ώστε αναμειγνύοντάς τα, να παίρνεις το νερό της σκληρότητες που θέλεις. Τι ψάρια έχεις στο ενυδρειο σου; Όσο για το δεύτερο ερώτημα.

Αλλαγή της τάξης του 30% κάθε εβδομάδα ειναι το ιδανικό.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο όπλο μας τόσο στο γλυκό,όσο και στο αλμυρό είναι οι αλλαγές νερού.Κανένα φίλτρο κ κανένα ζουμί δεν μπορεί να προσφέρει όσα το φρέσκο νερό.Οποιος το κάνει βλέπει άμεσα την ζωή κ το χρώμα που βγάζει το ενυδρείο.

Μπορεί να τεμπελιάζουμε ή να θεωρούμε οτι δεν χρειάζεται ή κ πραγματι να μην χρειάζεται αλλάγη νερού το ενυδρειο μας κάποιες φορές,αλλά είναι το καλύτερο.

Και καλύτερα μεγάλες αλλαγές για να ρίξεις κ τα νιτρικά. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή της τάξης του 30% κάθε εβδομάδα ειναι το ιδανικό.

Να προσθέσω πως το 30% είναι το ελάχιστο, το ιδανικό είναι τόσο ώστε πριν την επόμενη αλλαγή τα νιτρικα να είναι <= 20, αν είναι πάνω από 20 τότε ίσως πρέπει να γίνονται αλλαγές πιο τακτικά

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικα μεχρι 25 ειναι μια χαρα ειδικα αν υπαρχουν φυτα στο ενυδρειο,απο εκει και πανω δεν ειναι καλο.

Ενα 30% την εβδομαδα ειναι μια χαρα και μπορουμε να το κανουμε και πιο αραια αναλογα με τον αριθμο των ψαριων μας,το φιλτρο μας και τις μετρησεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ποικίλει ανάλογα το τύπο και το είδος ενυδρείου ψαριών .

Ως συνήθως προτείνω τις μικρές και τακτικές αλλαγές νερού .

Εχω προτείνει όμως και σε μέλη εδώ να κάνουν αλλαγή νερού κάθε δύο μήνες .

Και σε έναν του είπα ποτέ να μη κάνει αλλαγή νερού .

Είμαι κατά σε αυτό που λένε , κάθε εβδομάδα αλλαγή νερού 30% , χωρίς να έχουν συνυπολογιστεί όλοι οι παράγοντες .

Εχω δεί καταπληκτικά ενυδρεία , που δεν έκαναν αλλαγές νερού , όπως εχω δεί και καταπληκτικά ενυδρεία που ενα σημαντικό μερός της επιτυχίας τους ήταν η μεγάλες εβδομαδιαίες αλλαγές νερού .

Link to comment
Share on other sites

Που δεν έκαναν καθόλου αλλαγες; Σε ποιες περιπτωσεις γινεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν συμφωνω στο να μην γινονται καθολου αλλαγες.

Εκτος οτι πρεπει να ριχνουμε τα νιτρικα που μαζευονται στο νερο μας,τα ψαρια και τα φυτα μας θελουν τα ιχνοστοιχεια που περιεχει το φρεσκο νερο που ριχνουμε.

Εκτος αν μιλαμε για 200 λιτρα ενυδρειο με εναν μονομαχο μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Με πολλά φυτά που βγαίνουν εκτός νερού και ήλιο .

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πιο ασφαλή την ελάχιστη αλλαγή 30% γιατί εκτός από τα νιτρικά που συνήθως μετράμε και είναι ο θεωρητικός μπούσουλας για τις αλλαγές , υπάρχει και το REDOX ή ORP (Oxidation Reduction Potential) που σπάνια έως ποτέ δεν το μετράμε, η λεγόμενη οξείδωση που προκαλείται στο νερό, και επειδή δεν είμαι χημικός ή βιολόγος για να μπω πιο βαθιά στις επιπτώσεις, θεωρώ πολύ μικρό το κόστος σε νερό και κούραση για να μην γίνονται αλλαγές από 30% και πάνω, και εννοώ για ενυδρεία του γλυκού νερού, στα θαλασσινά είμαι άσχετος, επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και ο όγκος του νερού που υπάρχει στο ενυδρείο, στα μεγάλα ενυδρεία τότε το 30% πέφτει πολύ πιο χαμηλά, πχ σε ενυδρεία 5000 λίτρα και πάνω ή σε λίμνες και ποντ αυτό δεν είναι τόσο απαραίτητο

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πιο ασφαλή την ελάχιστη αλλαγή 30% γιατί εκτός από τα νιτρικά που συνήθως μετράμε και είναι ο θεωρητικός μπούσουλας για τις αλλαγές , υπάρχει και το REDOX ή ORP (Oxidation Reduction Potential) που σπάνια έως ποτέ δεν το μετράμε, η λεγόμενη οξείδωση που προκαλείται στο νερό, και επειδή δεν είμαι χημικός ή βιολόγος για να μπω πιο βαθιά στις επιπτώσεις, θεωρώ πολύ μικρό το κόστος σε νερό και κούραση για να μην γίνονται αλλαγές από 30% και πάνω, και εννοώ για ενυδρεία του γλυκού νερού, στα θαλασσινά είμαι άσχετος, επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και ο όγκος του νερού που υπάρχει στο ενυδρείο, στα μεγάλα ενυδρεία τότε το 30% πέφτει πολύ πιο χαμηλά, πχ σε ενυδρεία 5000 λίτρα και πάνω ή σε λίμνες και ποντ αυτό δεν είναι τόσο απαραίτητο

Εξηγησε μου σε παρακαλω,γιατι να κανω αλλαγες νερου 30% το λιγοτερο οπως λες ανα εβδομαδα,σε ενα ενυδρειο με μικρα και μη ρυπογοννα ψαρια,με ενα αρκετα καλο και μεγαλο φιλτρο με μπολικο βιολογικο υλικο μεσα το οποιο τρεχει πολυ καιρο και ειναι ωριμο,με αρκετα φυτα μεσα που τραβανε τα νιτρικα και με μετρησεις καλες και συγκεκριμενα νιτρικα 5-10 την εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Με πολλά φυτά που βγαίνουν εκτός νερού και ήλιο .

Φτιάχνοντας δηλ ένα σύστημα με ζωντανούς οργανισμούς,ένα κατα το δυνατόν αυτοτροφοδοτουμενο σύστημα,οπως θα μπορουσε να είναι μια λίμνη..; εξήγησε το Σφίγγα :D:)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια παρεξήγηση το Νο3 το κρατάμε σε χαμηλά επίπεδα για τα φυτά , τα ψάρια σε γενικές γραμμές δεν έχουν πρόβλημα σε υψηλότερες συγκεντρώσεις .

takis_gt πράγματι η οξειδοαναγωγή του νερού όπως λές είναι σημαντική στο ενυδρείο μας και είναι λόγος ποιό σημαντικός ( για μένα ) απο τη διατήρηση σε χαμηλά επίπεδα του Νο3 .

Να λάβεις όμως υπ όψιν σου υπάρχει κι άλλος τρόπος να κρατήσεις σε καλά επίπεδα το Redox ..... τα βακτήρια και η βιολογική διεργασία που γίνετε στο ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνοντας δηλ ένα σύστημα με ζωντανούς οργανισμούς,ένα κατα το δυνατόν αυτοτροφοδοτουμενο σύστημα,οπως θα μπορουσε να είναι μια λίμνη..; εξήγησε το Σφίγγα :D:)

:xmas_wink:

Link to comment
Share on other sites

Εξηγησε μου σε παρακαλω,γιατι να κανω αλλαγες νερου 30% το λιγοτερο οπως λες ανα εβδομαδα,σε ενα ενυδρειο με μικρα και μη ρυπογοννα ψαρια,με ενα αρκετα καλο και μεγαλο φιλτρο με μπολικο βιολογικο υλικο μεσα το οποιο τρεχει πολυ καιρο και ειναι ωριμο,με αρκετα φυτα μεσα που τραβανε τα νιτρικα και με μετρησεις καλες και συγκεκριμενα νιτρικα 5-10 την εβδομαδα.

Οπως είπα και πριν δεν είναι μόνο τα νιτρικά, και για να μη κάνουμε το χόμπι "αποστολή διαστημόπλοιου στο φεγγάρι" με ακριβά όργανα για μετρήσεις , βάζουμε σαν μαξιλάρι το 30% και ταυτόχρονα εμπλουτίζουμε το νερό με ιχνοστοιχεία που όλοι ξέρουμε πως είναι απαραίτητα για ψάρια και φυτά.

Περισσότερες πληροφορίες για το redox

http://www.americanaquariumproducts.com/redox_potential.html

http://www.theaquariumwiki.com/Redox

ΥΓ Αν τα links δεν είναι επιτρεπτά παρακαλώ να διαγραφούν

Link to comment
Share on other sites

takis_gt επειδή Αγγλικά δεν ξέρω , διαφωνείς με κάτι σε αυτα που έγραψα για το Redox ;

Link to comment
Share on other sites

takis_gt πράγματι η οξειδοαναγωγή του νερού όπως λές είναι σημαντική στο ενυδρείο μας και είναι λόγος ποιό σημαντικός ( για μένα ) απο τη διατήρηση σε χαμηλά επίπεδα του Νο3 .

Να λάβεις όμως υπ όψιν σου υπάρχει κι άλλος τρόπος να κρατήσεις σε καλά επίπεδα το Redox ..... τα βακτήρια και η βιολογική διεργασία που γίνετε στο ενυδρείο .

takis_gt επειδή Αγγλικά δεν ξέρω , διαφωνείς με κάτι σε αυτα που έγραψα για το Redox ;

Θα συμφωνήσω απόλυτα, αλλά νομίζω πως θέλει μεγάλη εμπειρία κι στενή παρακολούθηση και μετρήσεις για να το πετύχει κάποιος, αλλά αφού μπορεί εύκολα να το κάνει με μια απλή εβδομαδιαία αλλαγή νερού , γιατί να μη το κάνει και να είναι σίγουρος πως δεν υπάρχει τέτοιο θέμα ;

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Για το λόγο που έγραψε ο rastafarian .

Υπάρχουν χομπίστες που δεν έχουν το χρόνο να ασχοληθούν με τόσο συχνές αλλαγές νερού , γιατί να τους το κάνουμε απαγορευτικό να έχουν ενυδρείο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το λόγο που έγραψε ο rastafarian .

Υπάρχουν χομπίστες που δεν έχουν το χρόνο να ασχοληθούν με τόσο συχνές αλλαγές νερού , γιατί να τους το κάνουμε απαγορευτικό να έχουν ενυδρείο .

Σε αυτό δεν μπορώ να πω κάτι, θεωρώ πως όποιος θέλει να ασχοληθεί με ενυδρείο είναι το ελάχιστο που πρέπει να κάνει, όπως όταν πάρει σκύλο πρέπει να τον βγάζει βόλτα για κατούρημα , έτσι και στο ενυδρείο πρέπει να κάνει και κάτι εκτός από τάισμα

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω πως το μέλος που έθεσε το ερώτημα δηλώνει αρχάριος και προφανώς το ενυδρείο του είναι ένα συνηθισμένο ενυδρείο, από αυτά που έχουμε οι περισσότεροι εδώ μέσα. Συνεπώς η απάντηση θα πρέπει να αφορά τα συνήθη ενυδρεία. Όχι ενυδρεία λίμνες, με φυτά να βγαίνουν από την επιφάνεια και να τα βλέπει απευθείας ο ήλιος.

Και στα συνήθη ενυδρεία κάνουμε συνήθως αλλαγές 30% χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν δε το τηρούμε ευλαβικά θα έχουμε πρόβλημα. Και φυσικά στη σκληρότητα του νερού του ενυδρείου. Νερό από εξάτμιση το αναπληρωνουμε από Α/Ο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανονας στις αλλαγες νερου και ειδικα οταν το ενυδρειο ειναι ωριμο!

Εγω στο ενυδρειο μου με τις Αφρικανες κανω αλλαγη νερου καθε 2-3 εβδομαδες.

Στο γαριδαδικο κανω 10% ανα εβδομαδα.

Στο φυτεμενο κανω 30% καθε εβδομαδα και αυτο λογο οτι κανω καθημερινη λιπανση.

Οπως βλεπεις,οι αλλαγες νερου πανε αναλογα με τις αναγκες του ενυδρειο,τα ψαρια,τα φυτα,τα φιλτρα και πολλα αλλα.

Σε εναν αρχαριο με νεο ενυδρειο,ναι να του πεις να κανει 30% καθε εβδομαδα για να μπει στο κλιμα του ενυδρειου και το πως δουλευει,μετα οταν αποκτησει μια α εμπειρια μπορει να κανει τις αλλαγες νερου οπως χρειαζεται για το ενυδρειο του.

Δεν μπορεις να προτεινεις ομως 30% το λιγοτερο αλλαγη σε ολους.

Ομως,δεν συμφωνω και στο καθολου αλλαγη νερου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό δεν μπορώ να πω κάτι, θεωρώ πως όποιος θέλει να ασχοληθεί με ενυδρείο είναι το ελάχιστο που πρέπει να κάνει, όπως όταν πάρει σκύλο πρέπει να τον βγάζει βόλτα για κατούρημα , έτσι και στο ενυδρείο πρέπει να κάνει και κάτι εκτός από τάισμα

Γιατί ; Αφού έχουμε τη δυνατότητα να του εξηγήσουμε το τρόπο .

Link to comment
Share on other sites

Χμμ ναι ΣΤΑΜΑΤΗΣ καταλαβαίνω ποιο είναι το πνεύμα τώρα, θα βρω τι αλλαγές χρειάζομαι.

Εχω ενα ενυδρείο 1,5 μηνών, περίπου 90 λίτρα, με ρίζες, κάποια φυτά, και ένα κοπαδάκι νεον

NO3 10mg/l

NO2 NH3 NH4 0

Gh 4-5

Kh 5-6

Ph 7.5

τα φυτά τα έχω μέσα περίπου ενα 3 βδομάδες, τα νέον μια βδομάδα

με ανυσηχεί βέναια λίγο τα χαμηλά νιτρικά

Link to comment
Share on other sites

τα νιτρικα σου ειναι μια χαρα!

Τι φυτα εχεις?

Καποια φυτα θελουν αρκετα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...