Jump to content

Πεταγμενα Ματια Σε Δισκο


Recommended Posts

Πως θα καταλαβω αν είναι πιο εξω απο το φυσιολογικό το πρηξιμο στα ματια?Υπαρχουν καποια συμπτώματα γιαυτη την αρρώστια?Καπου για να διαβασω έχετε καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία καθαρή από μπροστά απο τα πλάγια και αν γίνεται και από πάνω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εχει κατι.Αλλα ποτε δεν ξερεις...

post-48266-0-48486000-1418075053_thumb.jpg

post-48266-0-85626100-1418075088_thumb.jpg

post-48266-0-65821000-1418075096_thumb.jpg

post-48266-0-03612500-1418075106_thumb.jpg

post-48266-0-24830200-1418075118_thumb.jpg

post-48266-0-10659900-1418075126_thumb.jpg

post-48266-0-54357200-1418075136_thumb.jpg

post-48266-0-38505200-1418075143_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαί , φαί , φαί , φωνάζει το ψάρι και βιταμίνες .

Αν είναι ασθένεια δεν ξέρω μπορεί , σε πρώτη φάση αυτό βλέπω και μπορεί να μην είναι τελευταίων ημερών η κακή διατροφή μπορεί να είναι πριν 6 μήνες .

Link to comment
Share on other sites

Eχετε να μου συστησετε κανενα αρθρο να διαβασω?Γιατι νομιζω ειμαι υπερβολικός.Δεν πρεπει να εχει κατι ο συγκεκριμενος.Τρωει κανονικα και δεν εχει κανενα σύμπτωμα.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι τα μάτια του! απο τις φωτογραφίες δεν φαίνεται να έχει Υδροπικίαση (Dropsy) 'η Εξοφθαλμία (Pop eye). Googlare τα για να δεις πως είναι αυτές οι αρρώστιες. Βάζε βιταμίνες και τάιζε τροφές για δίσκους (+ κατεψυγμένες). Η σωστή διατροφή είναι το Α και το Ω για να διατηρήσεις τα ψαράκια σου υγιέστατα.

Link to comment
Share on other sites

Φόρμα Διάγνωσης Ασθένειας

Συμπληρωσε το.

Οσο για τη διατροφη.

Τι ταιζεις, ποσο καιρο κρατας ανοιχτο ενα κουτι τροφης και σε τι μερος το αποθηκευεις?

Αν τρωει αλλα παραλληλα υπαρχουν ενδειξεις αβιταμινωσης και μειωμενης αναπτυξης, αυτο μπορει να οφειλεται σε ληγμενες ή παλιες τροφες, οπου καταστρεφονται οι βιταμινες και χωρις βιταμινες, δεν γινεται σωστος μεταβολισμος.

Link to comment
Share on other sites

Φαί , φαί , φαί , φωνάζει το ψάρι και βιταμίνες .

Αν είναι ασθένεια δεν ξέρω μπορεί , σε πρώτη φάση αυτό βλέπω και μπορεί να μην είναι τελευταίων ημερών η κακή διατροφή μπορεί να είναι πριν 6 μήνες .

:bigemo_harabe_net-117:

Τι ειδος τροφες ταιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Κακη διατροφή που το βλεπετε ρε παιδια?Ταιζω τρεις διαφορετικες τροφες.Τις τροφες τις εχω κανενα 6 μηνο.Μαλλον..

Link to comment
Share on other sites

Κακη διατροφή που το βλεπετε ρε παιδια?Ταιζω τρεις διαφορετικες τροφες.Τις τροφες τις εχω κανενα 6 μηνο.Μαλλον..

Το πες μονος σου!

Link to comment
Share on other sites

Το πες μονος σου!

6 μηνες ανοιγμενες δεν ειναι υπερβολη, αν υποθεσουμε οτι κρατανε φρεσκιες μεχρι 3-4 μηνες μετα το ανοιγμα, αλλα βασικα δεν παρουσιαζεται ορατο προβλημα αβιταμινωσης ή αναπτυξης μεσα σε 2 μηνες απο τοτε που υποθετικα μπαγιατεψαν οι τροφες.

Ημερομηνια ληξης?

Ειδος τροφης?

Ποσοτητα?

Αλλαγες νερου?

Νιτρικα?

Υπαρχει πιο πανω ενα λινκ με φορμα για πληροφοριες. Ειναι δυσκολο να συμπληρωθει?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει δυνατοτητα θα θελαμε να μας βαλεις μια φωτο με ολες τις τροφες που ταιζεις ( κατεψυγμενες και μη ).

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι σημερινό ( εννοώ του τελευταίου 3μήνου ) είναι απο πολύ καιρό πρίν .

Δεν θα επανέλθει πλήρως ποτέ .

Θα θέλει πάντα μια ιδιαίτερη προσοχή στη διατροφή του , οι 6 μηνών ανοιγμένες τροφές δεν έχουν κανένα πρόβλημα για ένα ψάρι που δεν έχει πρόβλημα .

Το συγκεκριμένο ψάρι θέλει πιο πολλά ταΐσματα και προσθήκη βιταμινών .

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι σημερινό ( εννοώ του τελευταίου 3μήνου ) είναι απο πολύ καιρό πρίν .

Δεν θα επανέλθει πλήρως ποτέ .

Θα θέλει πάντα μια ιδιαίτερη προσοχή στη διατροφή του , οι 6 μηνών ανοιγμένες τροφές δεν έχουν κανένα πρόβλημα για ένα ψάρι που δεν έχει πρόβλημα .

Το συγκεκριμένο ψάρι θέλει πιο πολλά ταΐσματα και προσθήκη βιταμινών .

Μια προταση σε αυτο που λεει ο Σταματης.

Μεταφορα σε αλλο ενυδρειο ( μονο του ) ανεβασμα θερμοκρασιας ( για να αλλαξει ο μεταβολισμος του ) και

ταισμα στο φουλ με βιταμηνες και σκορδοζουμο.

Link to comment
Share on other sites

Μια προταση σε αυτο που λεει ο Σταματης.

Μεταφορα σε αλλο ενυδρειο ( μονο του ) ανεβασμα θερμοκρασιας ( για να αλλαξει ο μεταβολισμος του ) και

ταισμα στο φουλ με βιταμηνες και σκορδοζουμο.

Δεν νομίζω να χρειάζεται αν δεν τον ενοχλούν άλλα ψάρια και τρέφετε κανονικά .

Βιταμίνες και σκορδόζουμο ναί , χωρίς όμως υπερβολές .

Link to comment
Share on other sites

Σταματη για το αλλο ενυδρειο το αναφερω ωστε αμα ειναι να ανεβασει θερμοκρασια και να μην ενοχλησει τα αλλα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Τρία ταίσματα την ημέρα για ένα μικρό ψάρι,όσο διακρίνω απο την φώτο μου φαίνεται 7-8 πόντους,υποθέτω τουλάχιστον,είναι πολύ λιγο.Αν όντως είναι μικρό ψάρι 6+ ταίσματα :)

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι ειναι 12 με 14 ποντους.Τις τροφες ειπα το ανωτερο που τις εχω.Δεν ειναι τοσο καιρο ανοιγμενες.Επισης νιτρικα και τα λοιπα...Δεν εχω καθόλου.Απλα ζητησα καποιες πληροφορίες για την αρρώστια και πως θα την διαγνωσω εγω..Δεν ξέρω πως εγινε και βρήκαμε το ψάρι χαλια.Δειχνει υγιέστατο.Αν βλέπεται κατι μεπτο απο ποιο σημείο της φωτο ειναι αυτο??

Έγινε επεξεργασία - dikaios
Link to comment
Share on other sites

Το εχω στους 28.5 το ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - dikaios
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να μας βαλεις μια φωτο με τις τροφες που ταιζεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...