Jump to content

Ενυδρειο Rs120B


DEX

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα την άποψή σας για το http://www.igna.gr/index.php/eshop/enydreia-1/enydreia-me-eksoplismo-13/1893-bg01-0083-enydreio-rs120b-120x40x63-250lt-detail

Το συγκεκριμένο λέει ότι έχει φίλτρο στο καπάκι!!!! Περίεργο μου ακούγεται! Κάποιος νομίζω ξέρει γι'αυτο!

Σόρρυ αν είναι λάθος η κατηγορία. Το έγραψα εδώ γιατί στην ουσία η φίλτρανση με απασχολεί σε αυτό.

Καλά μην φανταστείτε ότι με "ψήνει" τρελά αλλά έτσι απλά για κουβέντα!

Link to comment
Share on other sites

:lolu: Τι άλλο να θέλω να μάθω; Πιο λογικό θα ήταν να ρωτήσω αν βρέχει στα Γιάννενα παρά να ρωτήσω και κάτι άλλο για το ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Πανο, να υποθεσω πως εννοεις πως ειναι αχρηστο το φιλτρο οχι το ενυδρειο, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Sunsun HRX 1200 και στην εμφάνισή ειναι σχεδόν ίδιο με αυτο που έβαλες στο πόστ. Σαν ενυδρειο μου αρεσει πολύ, ειδικά οι κουρμπαριστές γωνίες και ηταν ενας από τους λόγους που το προτίμησα μαζι με το οικονομικό. Το φιλτρο ειναι άχρηστο για τους κάτοθι λόγους:

Τα διαμερίσματα (4-5 κατά περίπτωση) ειναι το ενα διπλα στο άλλο και απο πάνω τους περνάει ενας σωλήνας (ή δυο αν βάλεις δεύτερη αντλία). Η αντλία φέρνει το νερό στο σωλήνα και μέσα απο τρύπες, αυτο πέφτει στα διαμερίσματα, φιλτράρεται (υποτίθεται) και πέφτει απο μια τρύπα που βρίσκεται στον πάτο κάθε διαμερίσματος, μέσα στο ενυδρειο και πάλι. Το θέμα ειναι οτι τα διαμερίσματα ειναι διπλα διπλα και όχι σε κάθετη διάταξη όπως όλα τα υπόλοιπα με αποτέλεσμα το νερό να μη περνάει απο μια σειρά υλικών όπως τα έχει επιλέξει ο χομπίστας, για να γίνεται ιδανική φίλτρανση εκτός κι αν σε κάθε διαμέρισμα βάλεις απο κάτω προς τα πάνω τα υλικά σου αλλα και αυτο δε γίνεται γιατι ειναι ριχοί οι δίσκοι και δε χωράει κάτι καλό πέρα απο ενα χοντρό σφουγγάρι. Επίσης η αντλία ειναι πολυ μικρη για τα λίτρα του ενυδρειου επομένως η ροή ειναι της πλάκας με οτι αυτο συνεπάγεται παραπέρα. Ενα άλλο μειονέκτημα ειναι οτι απο τη στιγμή που θα θέσεις σε λειτουργία το φιλτρο, το καπάκι δε το ξαναβγάζεις απο το ενυδρειο, δε μπορείς πλέον αφου πρεπει πρώτα να βγάλεις την αντλία απο το ρεύμα φυσικά για να σταματήσει να στέλνει νερό, να την αποσυνδέσεις πό τον σωλήνα και να γεμίσεις το σπίτι με νερά στο πρωτο εκατοστό που θα μετακινήσεις το καπάκι δεξιά, αριστερα ή πίσω. Εγω έχω βάλει δυο εξωτερικά και είμαι άρχοντας. Το δικο του φιλτρο ούτε για πλάκα δε σκέφτηκα να το δουλέψω.....και ναι, στα Γιάννενα έχουμε μουλιάσει στην κυριολεξία!

Εκείνος ο rastaman τι παίρνει για να θυμάται τόσο καλά;

Και επειδη τωρα είδα τι ρώτησε ο Θοδωρής (Sturm), απαντώ οτι αν έπαιρνα πάλι ενυδρειο, θα έπαιρνα αυτό που έχω τωρα. Το ενυδρειο με έχει καλύψει πλήρως σε όλα, ούτε προβλήματα ούτε τίποτα. Ειναι και όμορφο!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις έχει την ίδια τιμή και με περισσότερα λίτρα! Πολύ καλή τιμή και όμορφο!

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

Στα διαμερίσματα του φίλτρου που έμειναν άδεια, έχω βάλει τα ανεμιστήρια για το καλοκαίρι, πολυ εύκολα και χωρίς πολλες εργασίες και κόστος. Ενα άλλο θετικο ειναι στο καπάκι του που έχει 3 πρίζες επιπλέον για άλλες συσκευές που θέλει να βάλει ο κάτοχος. Εγω προσωπικά είμαι πολυ ευχαριστημένος. Ήθελε αρκετα λίτρα αλλα και κάτι οικονομικό. Μου βγήκε καλό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Sunsun HRX 1200 και στην εμφάνισή ειναι σχεδόν ίδιο με αυτο που έβαλες στο πόστ. Σαν ενυδρειο μου αρεσει πολύ, ειδικά οι κουρμπαριστές γωνίες και ηταν ενας από τους λόγους που το προτίμησα μαζι με το οικονομικό. Το φιλτρο ειναι άχρηστο για τους κάτοθι λόγους:

Τα διαμερίσματα (4-5 κατά περίπτωση) ειναι το ενα διπλα στο άλλο και απο πάνω τους περνάει ενας σωλήνας (ή δυο αν βάλεις δεύτερη αντλία). Η αντλία φέρνει το νερό στο σωλήνα και μέσα απο τρύπες, αυτο πέφτει στα διαμερίσματα, φιλτράρεται (υποτίθεται) και πέφτει απο μια τρύπα που βρίσκεται στον πάτο κάθε διαμερίσματος, μέσα στο ενυδρειο και πάλι. Το θέμα ειναι οτι τα διαμερίσματα ειναι διπλα διπλα και όχι σε κάθετη διάταξη όπως όλα τα υπόλοιπα με αποτέλεσμα το νερό να μη περνάει απο μια σειρά υλικών όπως τα έχει επιλέξει ο χομπίστας, για να γίνεται ιδανική φίλτρανση εκτός κι αν σε κάθε διαμέρισμα βάλεις απο κάτω προς τα πάνω τα υλικά σου αλλα και αυτο δε γίνεται γιατι ειναι ριχοί οι δίσκοι και δε χωράει κάτι καλό πέρα απο ενα χοντρό σφουγγάρι. Επίσης η αντλία ειναι πολυ μικρη για τα λίτρα του ενυδρειου επομένως η ροή ειναι της πλάκας με οτι αυτο συνεπάγεται παραπέρα. Ενα άλλο μειονέκτημα ειναι οτι απο τη στιγμή που θα θέσεις σε λειτουργία το φιλτρο, το καπάκι δε το ξαναβγάζεις απο το ενυδρειο, δε μπορείς πλέον αφου πρεπει πρώτα να βγάλεις την αντλία απο το ρεύμα φυσικά για να σταματήσει να στέλνει νερό, να την αποσυνδέσεις πό τον σωλήνα και να γεμίσεις το σπίτι με νερά στο πρωτο εκατοστό που θα μετακινήσεις το καπάκι δεξιά, αριστερα ή πίσω. Εγω έχω βάλει δυο εξωτερικά και είμαι άρχοντας. Το δικο του φιλτρο ούτε για πλάκα δε σκέφτηκα να το δουλέψω.....και ναι, στα Γιάννενα έχουμε μουλιάσει στην κυριολεξία!

Εκείνος ο rastaman τι παίρνει για να θυμάται τόσο καλά;

Και επειδη τωρα είδα τι ρώτησε ο Θοδωρής (Sturm), απαντώ οτι αν έπαιρνα πάλι ενυδρειο, θα έπαιρνα αυτό που έχω τωρα. Το ενυδρειο με έχει καλύψει πλήρως σε όλα, ούτε προβλήματα ούτε τίποτα. Ειναι και όμορφο!

Και εγώ αυτή την απορία έχω......

Σπιρουλίνα;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτή την απορία έχω......

Σπιρουλίνα;

Δες τον στην επόμενη συνάντηση κι αν έχει μαυρίσει λίγο στο πρόσωπο, πες του να την ελατώσει λίγο!

Χαχαχαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περίπτωση επειδη ειναι μικρότερο να ειναι σαν του sunsun,ε;

ρωτάω γιατι και τα sunsun ενα παρόμοιο σύστημα εχουν αλλα λιγο πιο πρακτικό (και σαν δευτερεύων φιλτρακι ειναι ανεκτό)

Έγινε επεξεργασία - chinook
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περίπτωση επειδη ειναι μικρότερο να ειναι σαν του sunsun,ε;

ρωτάω γιατι και τα sunsun ενα παρόμοιο σύστημα εχουν αλλα λιγο πιο πρακτικό (και σαν δευτερεύων φιλτρακι ειναι ανεκτό)

Σε τι ακριβώς ειναι πρακτικό; Επειδη το έχω το ενυδρειο και έχω δει πως δουλευει το φιλτρο του, δεν ειναι καθόλου πρακτικό, ούτε σα δευτερεύον φιλτρο ούτε σαν τίποτα. Εγω τα επιχειρήματά μου τα έχω αναπτύξει παραπάνω, θα μπορούσες να ενισχύσεις την άποψή σου με κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρακι του sunsun ειναι ενα ενιαίο διαμέρισμα στην πλάτη του ενυδρειου σχεδόν εντός του νερού(τελοσπαντων οχι εντός αλλα εφάπτεται )και δεν εχει σχεση με το καπάκι, παρά μονο στο οτι το καπάκι θηλυκωνει επάνω του κ το κλεινει.

Οποτε αν θες να αφαιρέσεις το καπάκι μπορεις.

Εχει ενα ενιαίο διαμέρισμα με άνοιγμα μονο στην απέναντι ακρη απο το σημείο που ειναι η αντλία. οποτε αντι να χρησιμοποιήσεις το spray bar που ψεκάζει κατα μήκος,μπορεις να το βγάλεις,να βάλεις μια γωνία ώστε το νερο απ την αντλία να πέφτει στην αρχή του διαμερίσματος και μοιράζοντας τα υλικά οριζόντια και οχι κάθετα να περάσει απ ολα και μέσω ενός μικρού διάχυτη που εχει στην έξοδο να επιστρέψει στο ενυδρείο.

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι κατανοητό γιατι τα λεω κ λιγο μπερδεμένα!σε καθε περίπτωση δεν επαρκεί αλλα σε εμενα τουλαχιστον μεχρι να έρθει το εξωτερικό μου με βόλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρακι του sunsun ειναι ενα ενιαίο διαμέρισμα στην πλάτη του ενυδρειου σχεδόν εντός του νερού(τελοσπαντων οχι εντός αλλα εφάπτεται )και δεν εχει σχεση με το καπάκι, παρά μονο στο οτι το καπάκι θηλυκωνει επάνω του κ το κλεινει. έχω το sunsun HRX 1200H και οχι, δεν είοναι έτσι. Είναι ένα σώμα με το καπάκι, απλά "τσουλάει" δεξιά αριστερά καμια 10αριά εκατοστά. Το καπάκι δε βγαινει αν δε βγει το φίλτρο.

Οποτε αν θες να αφαιρέσεις το καπάκι μπορεις. Πως; μπορείς να ανεβάσεις ενα βίντεο μπας και κάνω εγώ κάτι λάθος;

Εχει ενα ενιαίο διαμέρισμα με άνοιγμα μονο στην απέναντι ακρη απο το σημείο που ειναι η αντλία. οποτε αντι να χρησιμοποιήσεις το spray bar που ψεκάζει κατα μήκος,μπορεις να το βγάλεις,να βάλεις μια γωνία ώστε το νερο απ την αντλία να πέφτει στην αρχή του διαμερίσματος και μοιράζοντας τα υλικά οριζόντια και οχι κάθετα να περάσει απ ολα και μέσω ενός μικρού διάχυτη που εχει στην έξοδο να επιστρέψει στο ενυδρείο. μάλλον μιλάμε για άλλο ενυδρείο ;)

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι κατανοητό γιατι τα λεω κ λιγο μπερδεμένα!σε καθε περίπτωση δεν επαρκεί αλλα σε εμενα τουλαχιστον μεχρι να έρθει το εξωτερικό μου με βόλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο ρωτησα πρωτα απ ολα αν υπαρχει διαφορετικη διαμορφωση λογω μεγεθους!

μια εικονα στο νετ για να καταλαβεις πως ειναι

acuario-pecera-nano-sunsun-hr-800b-blanc

googlαρα το μοντελο του δικου σου και τελικα ειναι τελειως αλλη διαμορφωση οντως!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φίλτρο μπορεί να βγει εντελώς;

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμενο? Οχι.

Μονο να καταργησεις την αντλια μπορεις.

Εμενα ας πουμε αφοτου το κατεργησα με βολεψε στις αλλαγες γιατι "πετας" το νερο μεσα και μεσω του διαχυτη μπαινει ηρεμα στο νερο.αλλα αυτο ειναι ανουσια λεπτομερια στην προκειμενη.

Οπως και να εχει μπηκα στην κουβεντα γιατι και το συγκεκριμενο ως εσωτερικο φιλτρο στο καπακι το παρουσιαζουν αλλα τελικα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που εχει ο safarpn πχ!

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμενο? Οχι.

Μονο να καταργησεις την αντλια μπορεις.

Εμενα ας πουμε αφοτου το κατεργησα με βολεψε στις αλλαγες γιατι "πετας" το νερο μεσα και μεσω του διαχυτη μπαινει ηρεμα στο νερο.αλλα αυτο ειναι ανουσια λεπτομερια στην προκειμενη.

Οπως και να εχει μπηκα στην κουβεντα γιατι και το συγκεκριμενο ως εσωτερικο φιλτρο στο καπακι το παρουσιαζουν αλλα τελικα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που εχει ο safarpn πχ!

Κάτσε, εκείνος έχει το sun sun. Εσύ μιλάς για το RS; Η φωτό είναι από το RS;

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...