Jump to content

Θολούρα Νερού


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

Κατάφερα και τελειωσα το ενυδρείο και την Κυριακή το εστεισα.

Το θέμα μου είναι οτι απο την Κυριακή έως και σήμερα το νερό είναι θολό. Το ενυδρείο είναι 200 λίτρα με 7 sarpae tetra 1 black skirt tetra 1 sidthmunki botia loach και 1 pleco. Επειδή το φίλτρο που είχα κατουρουσε πήγα και πήρα το fluval 306 και άφησα τα υλικά του όπως ηταν με εξαίρεση μονο τα μακαρόνια οπου έβαλα τα δικά μου από το παλιό ενυδρείο συν λίγο ενυδρειακο βαμβάκι πάνω απο τον άνθρακα όπου τον άφησα μπας και βοηθήσει στην αφαίρεση τπτ χημικών αλλά και μπας κρυσταλλιασει το νερό. Βέβαια μόνο μια μέρα χοντρικά τρέχει το καινούργιο αλλά δεν έχω δει καθόλου μείωση της θολουρας. Εριξα και βακτήρια. Να αναφέρω οτι όταν μουλιαζα τα ξύλα στο ενυδρείο χωρίς να το έχω στεισει θόλωνε το νερό αλλά νόμιζα οτι είναι τανινες απο τα ξύλα αλλα εκει δεν έτρεχε κάποια αντλία ή φίλτρο. Να είναι η θολούρα απο τα ξύλα; Δεν θα έπρεπε να είναι καφετί το νερό; Εμένα είναι ας πούμε άσπρη η θολούρα. Μετρήσεις μην ρωτησετε εκτός απο pH που έχω και ειναι 7.3. Είχα σκοπό να πάρω ολόκληρο σετ αλλά μου βγήκε το φίλτρο.....

Έγινε επεξεργασία - orestispap2001
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να βγάλεις τα ξύλα, τα πλένεις με καυτό νερό και τα αφήνεις μέσα σε κουβά με νερό, μετά κάνεις γενναία αλλαγή νερού ακόμα και 2 φορές από 50%-60% με αποχλωριομένο νερό ίδιας θερμοκρασίας, αν η θολούρα συνεχίζεται τότε μάλλον δεν φταίνε τα ξύλα αλλά ο βυθός (άμμος / χαλίκι). Τότε προετοιμάζεις πολύ νερό και ξεκινάς σκούπα βυθού, θα κάνεις όλο το βυθό, ακόμα και το τελευταίο χιλιοστό, ακόμα και αν χρειαστεί να αλλάξεις όλο το νερό, όσο κάνεις σκούπα και ρουφάς νερό μπορείς ταυτόχρονα να προσθέτεις αν κατεβαίνει πολύ η επιφάνεια. Αν με την αφαίρεση των ξύλων φύγει η θολούρα, τότε αφήνεις τα ξύλα καμιά εβδομάδα στο κουβά και όποτε μπορείς ενδιάμεσα τα πλένεις κιόλας. Μπορείς βέβαια και να μη κάνεις τίποτα και να περιμένεις καμιά εβδομάδα να καθαρίσει με το ενυδρειακό βαμβάκι.

Τα ξύλα τα αγόρασες ; τα πήρες από τη φύση ; ξέρεις τι ξύλα είναι ;

Είναι πολύ σημαντικό επίσης να κάνεις μετρήσεις του νερού

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να βγάλεις τα ξύλα, τα πλένεις με καυτό νερό και τα αφήνεις μέσα σε κουβά με νερό, μετά κάνεις γενναία αλλαγή νερού ακόμα και 2 φορές από 50%-60% με αποχλωριομένο νερό ίδιας θερμοκρασίας, αν η θολούρα συνεχίζεται τότε μάλλον δεν φταίνε τα ξύλα αλλά ο βυθός (άμμος / χαλίκι). Τότε προετοιμάζεις πολύ νερό και ξεκινάς σκούπα βυθού, θα κάνεις όλο το βυθό, ακόμα και το τελευταίο χιλιοστό, ακόμα και αν χρειαστεί να αλλάξεις όλο το νερό, όσο κάνεις σκούπα και ρουφάς νερό μπορείς ταυτόχρονα να προσθέτεις αν κατεβαίνει πολύ η επιφάνεια. Αν με την αφαίρεση των ξύλων φύγει η θολούρα, τότε αφήνεις τα ξύλα καμιά εβδομάδα στο κουβά και όποτε μπορείς ενδιάμεσα τα πλένεις κιόλας. Μπορείς βέβαια και να μη κάνεις τίποτα και να περιμένεις καμιά εβδομάδα να καθαρίσει με το ενυδρειακό βαμβάκι.

Τα ξύλα τα αγόρασες ; τα πήρες από τη φύση ; ξέρεις τι ξύλα είναι ;

Είναι πολύ σημαντικό επίσης να κάνεις μετρήσεις του νερού

Τα ξύλα είναι ρίζες από ποτάμι όπου υπάρχουν πλατάνια και άλλα είδη που έχουν ρίζες μέσα στο νερό του ποταμιού. Εννοείται οτι τα εψησα (στο φούρνο στους 120 για 5 ώρες περίπου) και έμειναν και κάνα μήνα εκτός νερού ψημμενα. Όσο για την σκούπα νομίζω ότι έτσι γενναία που μου προτείνεις δεν γίνεται διότι έχω υπόστρωμα λιπάσματος. Οπότε θα το σηκωσω όλο αν την κάνω γενναία όπως λες. Ο βυθός είναι μισός μισός καινούργιος με παλιό απο το μικρό ενυδρείο. 20 κιλά καινούργιο χαλαζιακό ψιλοκοκκο 1-2mm μπεζ το οποίο το επληνα κιόλας... Οποτε αν είναι απο αυτό φαντασου να μην το επλενα κιόλας... Λογικά δεν θα έπρεπε να είχε καθήσει οσο είχα το παλιό φίλτρο που δεν είχε ροη αν ήταν απο τον βυθό;

Link to comment
Share on other sites

200 λιτρα ειναι πολλα για να στα ξεθολωσει σε μια ημερα.Ποσο μαλλον αν το φιλτρο δεν ειχε και δυνατη ροη.Εγω λεω να κανεις μια αλλαγη νερου 50% και να αλλαξεις και μια φορα το βαμβακι.Αστο δυο μερες και αν δεν,ξανα μια απο τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα είναι ρίζες από ποτάμι όπου υπάρχουν πλατάνια και άλλα είδη που έχουν ρίζες μέσα στο νερό του ποταμιού. Εννοείται οτι τα εψησα (στο φούρνο στους 120 για 5 ώρες περίπου) και έμειναν και κάνα μήνα εκτός νερού ψημμενα. Όσο για την σκούπα νομίζω ότι έτσι γενναία που μου προτείνεις δεν γίνεται διότι έχω υπόστρωμα λιπάσματος. Οπότε θα το σηκωσω όλο αν την κάνω γενναία όπως λες. Ο βυθός είναι μισός μισός καινούργιος με παλιό απο το μικρό ενυδρείο. 20 κιλά καινούργιο χαλαζιακό ψιλοκοκκο 1-2mm μπεζ το οποίο το επληνα κιόλας... Οποτε αν είναι απο αυτό φαντασου να μην το επλενα κιόλας... Λογικά δεν θα έπρεπε να είχε καθήσει οσο είχα το παλιό φίλτρο που δεν είχε ροη αν ήταν απο τον βυθό;

Τότε κάνε μόνο αλλαγή νερού και βγάλε τα ξύλα για λίγες ημέρες να δεις αν καθαρίσει, πλύνε όμως και τα ξύλα και άστα σε νερο καμα εβδομάδα, αλλά πιστέυω πως θα καθαρίσει αν είναι από σκόνη, εκτός και αν έχεις bacterial bloom που σημαίνει πως έχεις πολλούς οργανικούς ρύπους και υπάρχει έξαρση βακτηρίων που εδώ η αλλαγή δεν θα κάνει και πολλά, κόψε το τάισμα για 2-3 ημέρες, στο bacterial bloom βοηθάει η σκούπα βυθού, θέλει λίγη υπομονή. Ξαναλέω όμως, τα τεστ είναι απαραίτητα

Link to comment
Share on other sites

Τότε κάνε μόνο αλλαγή νερού και βγάλε τα ξύλα για λίγες ημέρες να δεις αν καθαρίσει, πλύνε όμως και τα ξύλα και άστα σε νερο καμα εβδομάδα, αλλά πιστέυω πως θα καθαρίσει αν είναι από σκόνη, εκτός και αν έχεις bacterial bloom που σημαίνει πως έχεις πολλούς οργανικούς ρύπους και υπάρχει έξαρση βακτηρίων που εδώ η αλλαγή δεν θα κάνει και πολλά, κόψε το τάισμα για 2-3 ημέρες, στο bacterial bloom βοηθάει η σκούπα βυθού, θέλει λίγη υπομονή. Ξαναλέω όμως, τα τεστ είναι απαραίτητα

Το ξέρω για τα τεστ αλλά μου εχει πάει ως τώρα κανά 600αρι και είναι και Δεκέμβρης οποτε συν έξοδα... Να ηρεμησω λίγο και είναι το επόμενο... Και εγώ σκεφτηκα bacteria bloom αλλά που τους βρήκαν τους ρίπους απο το πρωτο λεπτο; Εκτός αν σαπίζουν τα ξύλα. Εννοείται πως δεν τάισα την πρώτη μέρα και εχτες εριξα πολύ λίγο. Θα ξεκινησω με την αλλαγή νερού μην χαλαω και το aquascape αλλα στρεσαρω και τα ψαρια αλλά αύριο που θα έχω χρόνο αλλά και να δω πως θα πάει με το φιλτρο και βλέπουμε. Αν δεν στρώσει θα προχωρησω βήμα βήμα για να δω και τι φταίει.

Link to comment
Share on other sites

200 λιτρα ειναι πολλα για να στα ξεθολωσει σε μια ημερα.Ποσο μαλλον αν το φιλτρο δεν ειχε και δυνατη ροη.Εγω λεω να κανεις μια αλλαγη νερου 50% και να αλλαξεις και μια φορα το βαμβακι.Αστο δυο μερες και αν δεν,ξανα μια απο τα ιδια.

Σίγουρα είναι λίγος χρόνος αλλά μια βελτίωση θα πρέπει να υπάρξει. Σίγουρα θα ξέρω μετά πού θα γυρίσω σπίτι. Παντωε αν δεν στρώσει καθόλου μέχρι αύριο θα κάνω μια αλλαγή και βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

Εριξα και βακτήρια.

Η θολουρα μπορει να οφειλεται στα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Η θολουρα μπορει να οφειλεται στα βακτηρια.

Και αυτό τι σκέφτηκα αλλά τα ίδια βακτήρια έριχνα και στο παλιό και ποτέ δεν μου είχε θολωσει. Άλλα που είχα πιό παλιά θολωναν αλλά αυτά ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να βγαλεις τα ξυλα εξω και να τα βρασεις και ολα αυτα που διαβαζω γιατι απλα δεν ειναι απο τα ξυλα η θολουρα..τα ξυλα βγαζουν ταννινες και το νερο γινετε κιτρινο και οχι θολο..

Ουτε σκουπες να βαλεις γιατι θα ξηλωσεις και το υποστρωμα και ολα!

Κανε καμια αλλαγη νερου και βαλε καινουριο ενυδρειακο βαμβακι στο φιλτρο,θα στο ξεθολωσει σιγα σιγα.

Ισως δεν επλυνες καλα το χαλικι και γι αυτο σου θολωσε η μπορε να ειναι απο τα βακτηρια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να βγαλεις τα ξυλα εξω και να τα βρασεις και ολα αυτα που διαβαζω γιατι απλα δεν ειναι απο τα ξυλα η θολουρα..τα ξυλα βγαζουν ταννινες και το νερο γινετε κιτρινο και οχι θολο..

Ουτε σκουπες να βαλεις γιατι θα ξηλωσεις και το υποστρωμα και ολα!

Κανε καμια αλλαγη νερου και βαλε καινουριο ενυδρειακο βαμβακι στο φιλτρο,θα στο ξεθολωσει σιγα σιγα.

Ισως δεν επλυνες καλα το χαλικι και γι αυτο σου θολωσε η μπορε να ειναι απο τα βακτηρια.

Φίλε rastafarian αυτό θα κανω. Αλλαγή και θα δω μετά αν δεν στρώσει. Τις παρατηρήσεις που λες τις επισήμανα και εγώ. Και οτι το νερό απο τις τανινες θα γινόταν κίτρινο και οτι θα σηκωσω όλο το υπόστρωμα αν κάνω γενναία σκούπα. Ίσως φταίει οτι μπορεί να μην επλεινα το χαλίκι καλα. Ή μπορεί να φταίει και η ελεφροπετρα που είχα βάλει στο παλιό. Την έχω βγάλει απο το καινούργιο και μετα την αλλαγή αν δεν ξανα εμφανιστεί η θολούρα θα ηταν απο εκει. Θα δούμε. Κάτσε να πάω να δω πως θα είναι με τόσες ώρες που δουλεύει το φίλτρο και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο οπως και να εχει χρειαζεται χρονο για να ξεθολωσει το νερο,γι αυτο δεν ειδες διαφορα μετα απο μερικες ωρες λειτουργιας του.

Μπορει να φταιει και η ελαφροπετρα που εχεις βαλει αλλα τεινω πιο πολυ προς μη καλη πλυση του χαλικιου σου.

Τα ξυλα δεν φταινε για την θολουρα.

Υπομονη και θα ξεθολωσει.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι λιγο μακρυα για να έρθεις να σου δώσω μπόλι, αν μπορείς να έρθεις πες μου και έλα να πάρεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αδέρφια αλλά όπως είπα παραπάνω έβαλα μπολι τα "παλιά" μακαρόνια που είχα στο 2213. Χωρίς μπολι δεν θα είχα τα ψάρια μέσα. Σε λίγο θα ανεβασω φωτό να δείτε πως είναι η θολούρα. Γιατί ακόμα βελτίωση δεν έχει με το καινούργιο φίλτρο. Όσο να ναι δεν θα έπρεπε να έχει έστω μια μικρή βελτίωση; Αμα είναι bacteria bloom τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

IMG_20141210_161923_zpsexfwt1vg.jpg

IMG_20141210_161901_zpsjmnhp3ie.jpg

Στην κυριολεξία δεν βλέπεις στο ενα μέτρο.... Η πέτρα πάνω στο ξύλο είναι για να το κρατάει κάτω λόγο οτι δεν έχει μουλιασει ακόμα καλά για να κάθετε μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα που έβαλες δεν βγάζουν τανίνες .

Η θολούρα είναι απο τα ξύλα και απο την άμμο , μπορεί να αργήσει να φύγει , θα φύγει όμως .

Απο τα βακτήρια δεν είναι .

Να προσέξεις το υπόστρωμα για τα φυτά που έβαλες ( εννοώ να το έχεις σκεπάσει καλά με την άμμο ) γιατί αν είναι απο το υπόστρωμα θα χάσεις ψάρια .

Δεν συμβαίνει με όλα τα υποστρώματα , αλλα το έχουμε δεί και αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα που έβαλες δεν βγάζουν τανίνες .

Η θολούρα είναι απο τα ξύλα και απο την άμμο , μπορεί να αργήσει να φύγει , θα φύγει όμως .

Απο τα βακτήρια δεν είναι .

Να προσέξεις το υπόστρωμα για τα φυτά που έβαλες ( εννοώ να το έχεις σκεπάσει καλά με την άμμο ) γιατί αν είναι απο το υπόστρωμα θα χάσεις ψάρια .

Δεν συμβαίνει με όλα τα υποστρώματα , αλλα το έχουμε δεί και αυτό .

Πιστεύω φίλε Σταμάτη ότι δεν έχω πρόβλημα απο το υπόστρωμα. 40 κιλα χαλίκι έχει από πάνω. Γύρω στους 7-8 πόντους. Δεν φαίνεται στην φωτό όλο το ύψος του χαλικιού.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πρεπει οπωσδηποτε να προμηθευτεις τεστ νερου

Να δωσεις μετρησεις και απο κει και περα βλεπεις τι φταιει

Προς το παρον στη θεση σου θα εβαζα και ενεργο ανθρακα στο φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα που έβαλες δεν βγάζουν τανίνες .

Η θολούρα είναι απο τα ξύλα και απο την άμμο , μπορεί να αργήσει να φύγει , θα φύγει όμως .

Απο τα βακτήρια δεν είναι .

Να προσέξεις το υπόστρωμα για τα φυτά που έβαλες ( εννοώ να το έχεις σκεπάσει καλά με την άμμο ) γιατί αν είναι απο το υπόστρωμα θα χάσεις ψάρια .

Δεν συμβαίνει με όλα τα υποστρώματα , αλλα το έχουμε δεί και αυτό .

Σταματη γιατι τα ξυλα δεν βγαζουν ταννινες?

Και πως γινετε να βγαζει θολουρα ενα ξυλο?

Link to comment
Share on other sites

Σταματη γιατι τα ξυλα δεν βγαζουν ταννινες?

Και πως γινετε να βγαζει θολουρα ενα ξυλο?

Τα συγκεκριμένα ξύλα δεν βγάζουν τανίνες . Διάβασε πιό πάνω να δείς τι ξύλα είναι .

Απο το τρήμα που έχει επάνω του και με το νερό μουλιάζει και αποκολλάτε , δεν είναι απο τα ξύλα τα ενυδρειακά που είναι σκληρά .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου πρεπει οπωσδηποτε να προμηθευτεις τεστ νερου

Να δωσεις μετρησεις και απο κει και περα βλεπεις τι φταιει

Προς το παρον στη θεση σου θα εβαζα και ενεργο ανθρακα στο φιλτρο

Σίγουρα είναι πιο σωστό να πάρω τέστ και να ξέρω τι μετρήσεις έχω αλλά άμα δεν έχω (όπως λέω παραπάνω και είναι η αμέσως επόμενη αγορά μου) τι να κάνω; Να το αφήσω έτσι; Απλά λέω μην τυχόν το έχει αντιμετοπισει κανείς και έχει καμιά ιδέα. Άνθρακα όπως λέω πάλι παραπάνω έχω μέσα μπας και βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα ξύλα είναι τελείως απο αποφλιομενα και πεντακάθαρα διότι ήταν δυο εβδομάδες μέσα στο νερο , όπου αδειασα δυο φορές όλο το νερό στο άδειο ενυδρείο. Το υπόστρωμα είναι της jbl το aquabasis plus.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...