Jump to content

Συμβουλές Για Απλό Ενυδρείο


Recommended Posts

Χαιρετώ τον κόσμο. Καλώς σας βρήκα, καλώς με δεχτήκατε, κλπ. :thumbsu:

Η αλήθεια είναι πως είμαι παντελώς ανίδεος με τα ενυδρεία. Έλεγα πως θα ξεμπέρδευα στο άψε σβήσε, όμως βλέπω πως υπάρχει ένας ολόκληρος κόσμος που αφορά αυτό το χόμπι. Ο λόγος που γράφω, είναι πως έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο, περίπου από το 1996. Έχει δουλέψει τουλάχιστον για 10 χρόνια, ενώ την τελευταία οκταετία περίπου είναι καθαρά διακοσμητικού χαρακτήρα, χωρίς νερό μέσα. Μου φαίνεται πολύ κρίμα να μένει έτσι στάσιμο και θα ήθελα να το δω να λειτουργεί, όμως βλέπω πως υπάρχουν ένα σωρό παράμετροι που πρέπει να λάβω υπ' όψιν μου.

Για να είμαι ειλικρινής όμως, με ενδιαφέρουν πολύ πολύ απλά πράγματα, μιας και δεν έχω τον χρόνο, την όρεξη και την διάθεση για να αφοσιωθώ στον υποβρύχιο κόσμο. Δεν με ενδιαφέρει να βάλω πολλά ψάρια, να φτιάξω υδροβιότοπους και να μάθω τα πάντα για το pH. Αυτό που θέλω, είναι να μάθω τα βασικά πράγματα για την πιο απλή χρήση που μπορώ να κάνω και να ασχολούμαι μαζί του όσο το δυνατόν λιγότερο.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι πάνω σε αυτό που πρέπει οπωσδήποτε να γνωρίζω; Π.χ. αν υπάρχει κάποιος τύπος άμμου / χαλικιού που πρέπει να χρησιμοποιήσω, αν πρέπει να αποφύγω ή να προτιμήσω κάποιο είδος ψαριού, αν θα χρειαστώ κάποιον βασικό εξοπλισμό, κλπ.

Θέλω να ξεκαθαρίσω πως δεν θέλω τίποτα το φανταχτερό, απλά να μπορώ να συντηρήσω 2-3 ψαράκια για να μην λέω πως έχω άδειο το ενυδρείο. Η αλήθεια είναι πως δεν θα με χάλαγε να είναι και άδειο, απλά λέω πως αφού θα κάνω που θα κάνω τον κόπο, ας βάλω μέσα και κανένα ψαράκι.

Υ.Γ.

Οι διαστάσεις είναι 125 (Μ) x 27 (Π) x 42 (Υ), μέγιστος όγκος. Δεν σημαίνει πως θέλω να το γεμίσω ως το τέρμα, δεν ξέρω καν αν γίνεται.

Έγινε επεξεργασία - Arotro
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες.

Πες μας και λεπτομέρειες για το φίλτρο σου (αν έχεις).

Οι διαστάσεις σου και οι προτιμήσεις σου δείχνουν καθαρά πως πας για χρυσόψαρα. Βάζεις άνετα 3 χρυσόψαρα fancy (τα στρουμπουλά με τη διπλή ουρά) , δεν χρειάζεται καμία ιδιαιτερότητα στο νερό, αντιχλώριο και νερό από τη βρύση, για βυθό χοντρή άμμο ή ψιλό χαλίκι χαλαζιακό ή βαλστατικό , απλό φωτισμό, από φυτά δεν μπορείς να βάλει και πολλά γιατί τα τρώνε, αν είναι μέσα στο σπίτι ίσως να μη χρειάζεσαι και θερμαντήρα, ίσως κανα ανεμιστηράκι για το καλοκαίρι, διακόσμηση από λίγη έως καθόλου. Η κίνηση που έχει το συγκεκριμένο είδος ψαριού θα σου γεμίσει το ενυδρείο, και ζούνε από 15 χρόνια και πάνω , έως και 25+. Το μόνο που είναι απαραίτητο στα χρυσόψαρα είναι ένα καλό φίλτρο, γιατί είναι λίγο ρυπογόνα ψάρια. Γενικά θεωρώ πως είναι τέλεια επιλογή για ενα απλο και εύκολο ενυδρείο. Βέβαια θα πρεπει να μάθεις μερικά βασικά που ισχύουν σχεδόν για όλα τα ενυδρεία.

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες για τα χρυσόψαρα

http://www.aquazone.gr/forums/topic/94252-oothiiioao-ia-aaioaenaassi-aea-noouoeana/

και εδώ λεπτομέρειες για αρχάριους

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-c-dhnthoc-aadhaoeth-iaa-oi-aaioaenaassi/

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν αποφασίσεις τι θα κάνεις , να δείς πρώτα τις σιλικόνες αν αντέχουν ακόμα .

Αν είναι κολλημένο με μαύρη σιλικόνη , ξέχνα το , θα πρέπει να αλλαχτούν όλες οι σιλικόνες .

Αν είναι διάφανη σιλικόνη , εξαρτάτε πια μάρκα έχει χρησιμοποιηθεί .

Πάντως καλό θα ήταν να το έβλεπε κάποιος που ξέρει απο σιλικόνες .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικότατος, ευχαριστώ πολύ :)

Όπως το ακούω με τις πενιχρές μου γνώσεις, τα χρυσόψαρα δεν μου ακούγονται καθόλου άσχημα. Θα μελετήσω τα λινκ και θα επανέλθω με απορίες. Πληροφορίες για φίλτρα κλπ δεν έχω, τουλάχιστον όχι αυτή τη στιγμή. Θα ψάξω μήπως βρω οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει, αλλά πάνε και σχεδόν 2 δεκαετίες από τότε που αγοράστηκε. Θα προσπαθήσω να βγάλω και φωτογραφίες, μήπως και με τα πιο έμπειρα μάτια σας παρατηρήσετε κάτι που δεν έχω δει.

Σταμάτη, ευχαριστώ πολύ κι εσένα για τις πληροφορίες. Θα το έχω κατά νου λοιπόν κι αυτό. Κι εδώ είναι ένα ακόμα σημείο που θα ήθελα να σταθώ. Μπορεί να έχει υπάρξει κάποια φυσιολογική φθορά που να έχει καταστήσει το ενυδρείο ως μη κατάλληλο προς χρήση; Κάτι άλλο πέραν της σιλικόνης που θα πρέπει να λάβω υπ' όψιν μου;

Έγινε επεξεργασία - Arotro
Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγξεις πρωτα την κατασταση της σιλικονης και τη στεγανοτητα, γεμιζωντας και αφήνοντας το μερικες μερες σε εξωτερικο χωρο.

Ενα απλο ενδρειο ειναι με ψαρια κρυου νερου.

Αν δεν ειναι σε περιεργο χωρο τοποθετημενο και η θερμοκρασια του χωρου ειναι σχετικα σταθερη μεσα στο 24ωρο (πχ δεν παιζει πανω απο 5 βαθμους - το ενυδρειο δεν ειναι και πολυ μικρο, για να αλλαξει/ακολουθησει τοσο γρηγορα την θερμοκρασια του χωρου και η μεταβολη θα ειναι μικροτερη των 5), δεν χρειαζεται θερμανση (δλδ ειναι και οικονομικο), ουτε στενη παρακολουθηση του νερου (τεστ, μερησεις κλπ) ή επεξεργασια του νερου και ειδικες προετοιμασιες.

Αν πας σε τροπικα θα χρειαστει θερμαντηρας.

Θερμομετρο πρεπει ωστοσο να υπαρχει σε ολα τα ενυδρεια, για παρακολουθηση της ενδειξης.

Και ικανο φιλτρο φυσικα αναλογο της ιχθυοφορτωσης.

Το νερο της Αθηνας ειναι καλης ποιοτητας και μετριων παραμετρων (pH περιπου 7.2-7.6 και GH 8-10) που κανει για πολλα ειδη ψαριων με μονη προετοιμασια για εισαγωγη του στο ενυδρειο, την αποχλωριωση και την σωστη θερμοκρασια. Απλα ελεγχεις (σε σελιδες με προφιλ ψαριων) ποια ειδη ζουν σε τετοιο νερο. Αν βαλεις πανω απο ενα ειδος στο ενυδρειο περιπλεκουν λιγο τα πραγματα καθως μελετας και τη συμβατοτητα αυτων, σε διαφορους τομεις

.

Αυτο που πρεπει να προσεχεις μονο ειναι να μη γινονται αποτομες μεταβολες στο νερο, πχ θερμοκρασια κατα τη διαρκεια της αλλαγης νερου κλπ

Επισης συνηθως χρειαζεται καποιο ειδος ψυξης για το καλοκαιρι.γιατ η θερμοκρασια συνηθως ανεβαινει πανω απο 30-32 στα ενυδρεια και τα ψαρια κρυου νερου διατηρουνται μεχρι 25-26C το πολυ, αναλογα το ειδος. (ψυξη μπορει να γινει με ανεμιστηρακια για PC, τοποθετημενα στο καπακι με τετοιο τροπο που να χτυπουν το νερο στην επιφανεια - ευκολη κατασκευη και υπαρχουν και αρθρα που δινουν ιδεες για την τοποθετηση τους κλπ)

Για ψαρια κρυου νερου το πλατος του ενυδρειου δεν κανει για χρυσοψαρα, ομως ειναι ιδανικο για συννεφακια http://www.seriouslyfish.com/species/tanichthys-albonubes/

Αν πας σε τροπικα, ενα ειδος "ευκολο" που παει στο ενυδρειο σου, ειναι τα ζεβρακια http://www.seriouslyfish.com/species/danio-rerio/

Υπαρχουν κι αλλα φυσικα.

Αυτο που πρεπει να κανεις πρωτα απο ολα ειναι να προετοιμασεις το ενυδρειο για να δεχθει ψαρια.

Το "στρωσιμο" του δλδ.

Αν δεν το κανεις με τεστ νερου ωστε να ξερεις τι γινεται κι αν ειναι ετοιμο, ενας τροπος να στρωσεις (και μαλιστα αμεσα χωρις να περιμενεις ενα+ μηνα) ειναι να μπολιασεις το φιλτρο και να ξεκινησεις με ελαχιστα ψαρια στην αρχη για παν ενδεχομενο (πχ με το 1/4 του συνολου που χωρανε) και σταδιακα να συμπληρωσεις και τα υπολοιπα ταιζοντας παντα με φειδω εως και με τσιγγουνια στην αρχη..

Για μπολι, βαζεις αγγελια και λες την περιοχη σου για να ειναι κοντα αυτος που θα σου το δωρισει.

Μπορεις να βαλεις και αληθινα φυτα που δεν εχουν απαιτησεις σε φωτισμο, λιπασματα κλπ και να γινει κουκλα.

πχ καποια απο τα : anubia (ουτε καν φυτευεται αυτο, δενεται με πετονια πανω σε καποια πετρα και ξυλα), java fern (το ιδιο), java moss (το ιδιο), απο φυτευτα : hygrophylla prolysperma, ludwigia repens, valisneria, echinodorus, cryptocoryne κλπ

Πολλα απο αυτα χαριζονται στις αγγελιες.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Καταρχην οπως σου ειπαν,γεμισε το ενυδρειο καπου εξω και αστο μερικες μερες για να τσεκαρεις αν σταζει απο πουθενα.Οι σιλικονες με τον καιρο να δεν λειτουργει το ενυδρειο ξερενονται και γι αυτο το λογο βαζουμε βαζελινη οταν δεν το λειτουργουμε.

Ξεκινα διαβασμα στην ενωτητα για τους αρχαριους και ειδικοτερα στον κυκλο του αζωτου (στρωσιμο).

Απο ψαρακια υπαρχουν πολλα που μπορεις να βαλεις σ αυτα τα λιτρα.

Μια αλλη καλη επιλογη ειναι να πας σε κιχλιδες της λιμνης Τανγκανικα,ευκολα ψαρακια και ευκολο στησιμο ενυδρειου γενικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Καταρχην οπως σου ειπαν,γεμισε το ενυδρειο καπου εξω και αστο μερικες μερες για να τσεκαρεις αν σταζει απο πουθενα.Οι σιλικονες με τον καιρο να δεν λειτουργει το ενυδρειο ξερενονται και γι αυτο το λογο βαζουμε βαζελινη οταν δεν το λειτουργουμε.

Ξεκινα διαβασμα στην ενωτητα για τους αρχαριους και ειδικοτερα στον κυκλο του αζωτου (στρωσιμο).

Απο ψαρακια υπαρχουν πολλα που μπορεις να βαλεις σ αυτα τα λιτρα.

Μια αλλη καλη επιλογη ειναι να πας σε κιχλιδες της λιμνης Τανγκανικα,ευκολα ψαρακια και ευκολο στησιμο ενυδρειου γενικοτερα.

Και θα φαίνεται και πιο ψαγμένος στους επισκέπτες!! Τα χρυσόψαρα τα ξέρουν όλοι... Θα λέει " έχω μέσα κιχλίδες της λίμνης Τανγκανίκα" και θα γουρλώνουν τα μάτια τους :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγξεις πρωτα την κατασταση της σιλικονης και τη στεγανοτητα, γεμιζωντας και αφήνοντας το μερικες μερες σε εξωτερικο χωρο.

...........................................

Τώρα κατα πάσα πιθανότητα θα αντέξει τις πιέσεις .

Σε δύο χρόνια όμως δεν ξέρουμε .

Δεν είναι ασφαλής αυτή η μέθοδος .

Πρέπει να το δεί κάποιος που ξέρει .

Τα υπόλοιπα δεν τα διάβασα λόγο χρόνου .

Link to comment
Share on other sites

Γραφω πριν τον ελεγχο στεγανοτητας, να ελεγξει "την κατασταση της σιλικονης"

Ποιος θα την ελεγξει ειναι θεμα δικο του, αν δεν γνωριζει.

Link to comment
Share on other sites

Από μένα, το μόνο που έχω να πω είναι ότι να θυμάσαι ότι θα χρειάζεται να κάνεις αλλαγές νερού. Να το έχεις στο πρόγραμμα δηλαδή μια φορά την εβδομάδα 1 στις 10 μέρες να αλλάζεις περίπου το 20%.
Πριν προχωρήσεις, να βεβαιωθείς ότι θα έχεις την όρεξη να το εντάξεις αυτό στο πρόγραμμά σου για τα επόμενα 3-4-5 χρόνια (βασικά για όσο θα έχεις τα ψάρια).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι στον φιλο απο αλλη σκοπια ... ο λογος του να φιλοξενεις καποια ψαρια απλα για μην λες οτι ειναι αδειο ειναι λαθος προσεγγιση...

Το θεμα ειναι να σου αρεσει το χομπι σε καποιο βαθμο ωστε να μην το βαρεθεις μολις συνηθισεις τα ψαρακια και δεν εχεις τι να τα κανεις ,οποτε θα προτεινα μιας και εχουμε να κανουμε με ζωντανα αλλα και χρηματα που θα ξοδεψεις και σιγα σιγα μαζευονται ,να δεις το χομπι σαν κατι ποιο ενδιαφερον και οχι απλα σαν ενα διακοσμητικο στοιχειο.

Πιστευω αν ασχοληθεις σωστα και με αργα βηματα μπορεις να το εξεληξεις σε κατι πιο ενδιαφερον γιατι αν το ξεκινησεις ως κατι διακοσμητικο θα καταληξει πολυ συντομα σε αποτυχια .

Δεν στο λεω για να σε απογοητευσω απλα για να σε ωθησω να ασχοληθεις με εναν διαφορετικο τροπο δινοντας σημασια σε αυτα που πρεπει . Πως για παραδειγμα παιρνεις ενα σκυλακι για σου κανει παρεα και οχι για να γεμισει η αυλη η κατι τετοιο...Ελπιζω να βοηθησα.

Έγινε επεξεργασία - almuros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από μένα, το μόνο που έχω να πω είναι ότι να θυμάσαι ότι θα χρειάζεται να κάνεις αλλαγές νερού. Να το έχεις στο πρόγραμμα δηλαδή μια φορά την εβδομάδα 1 στις 10 μέρες να αλλάζεις περίπου το 20%.

Πριν προχωρήσεις, να βεβαιωθείς ότι θα έχεις την όρεξη να το εντάξεις αυτό στο πρόγραμμά σου για τα επόμενα 3-4-5 χρόνια (βασικά για όσο θα έχεις τα ψάρια).

Να πω κατι στον φιλο απο αλλη σκοπια ... ο λογος του να φιλοξενεις καποια ψαρια απλα για μην λες οτι ειναι αδειο ειναι λαθος προσεγγιση...

Το θεμα ειναι να σου αρεσει το χομπι σε καποιο βαθμο ωστε να μην το βαρεθεις μολις συνηθισεις τα ψαρακια και δεν εχεις τι να τα κανεις ,οποτε θα προτεινα μιας και εχουμε να κανουμε με ζωντανα αλλα και χρηματα που θα ξοδεψεις και σιγα σιγα μαζευονται ,να δεις το χομπι σαν κατι ποιο ενδιαφερον και οχι απλα σαν ενα διακοσμητικο στοιχειο.

Πιστευω αν ασχοληθεις σωστα και με αργα βηματα μπορεις να το εξεληξεις σε κατι πιο ενδιαφερον γιατι αν το ξεκινησεις ως κατι διακοσμητικο θα καταληξει πολυ συντομα σε αποτυχια .

Δεν στο λεω για να σε απογοητευσω απλα για να σε ωθησω να ασχοληθεις με εναν διαφορετικο τροπο δινοντας σημασια σε αυτα που πρεπει . Πως για παραδειγμα παιρνεις ενα σκυλακι για σου κανει παρεα και οχι για να γεμισει η αυλη η κατι τετοιο...Ελπιζω να βοηθησα.

Άνετα μπορεί να φτιάξει ενα ενυδρείο χωρίς όλες αυτε τις προϋποθέσεις που λέτε .

Μας το ξεκαθάρισε απο την αρχή τι θέλει να κάνει και γίνετε .

Ας δεί το κομμάτι σιλικόνες και θα τον βοηθήσουμε να το φτιάξει .

Σας παρακαλώ πολύ , αν δεν ξέρετε εσείς πως γίνετε , μη τρομάζετε το κόσμο .

Link to comment
Share on other sites

Απευθυνθηκα στον φιλο και μονο οχι σε αυτους που εδωσαν συμβουλες(που καλως τις εδωσαν) και οχι για να τον αποτρεψω αλλα για τον προτρεψω ...

Το οτι εμεις δεν ξερουμε δεν ξερω τι εννοει αλλα νομιζω δεν χρειαζεται να γινομαστε υπερβολικοι και να κανουμε προσωπικες επιθεσεις .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι απαντήσεις είναι εξαιρετικά χρήσιμες, ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι πως όντως στην αρχή το είχα δει ως καθαρά διακοσμητικό θέμα και μόνο, επομένως εκτιμώ τις απαντήσεις όπως του φίλου αλμυρού που προσεγγίζουν το θέμα από άλλη οπτική :)

Νομίζω πως για αρχή έχει μαζευτεί ένας καλός όγκος πληροφοριών. Θα ξεκινήσω σιγά σιγά και αναλόγως με τον ελεύθερο χρόνο και την διάθεση, νομίζω πως θα έχουμε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Δεν επείγει η επιχείρηση "ενυδρείο", επομένως θα το στήσω με την ησυχία μου για να κάνω και το κέφι μου κιόλας. Στην χειρότερη, αν δω πως δεν τραβάει το θέμα, βγάζω τα ψάρια και θα λέω πως τουλάχιστον το δοκίμασα. Από το να κοιτάω το ενυδρείο να μαραζώνει έτσι, καλύτερα θα είναι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι απαντήσεις είναι εξαιρετικά χρήσιμες, ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι πως όντως στην αρχή το είχα δει ως καθαρά διακοσμητικό θέμα και μόνο, επομένως εκτιμώ τις απαντήσεις όπως του φίλου αλμυρού που προσεγγίζουν το θέμα από άλλη οπτική :)

Νομίζω πως για αρχή έχει μαζευτεί ένας καλός όγκος πληροφοριών. Θα ξεκινήσω σιγά σιγά και αναλόγως με τον ελεύθερο χρόνο και την διάθεση, νομίζω πως θα έχουμε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Δεν επείγει η επιχείρηση "ενυδρείο", επομένως θα το στήσω με την ησυχία μου για να κάνω και το κέφι μου κιόλας. Στην χειρότερη, αν δω πως δεν τραβάει το θέμα, βγάζω τα ψάρια και θα λέω πως τουλάχιστον το δοκίμασα. Από το να κοιτάω το ενυδρείο να μαραζώνει έτσι, καλύτερα θα είναι.

:thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ακριβως όπως είπες χρεάζεται πολύ διάβασμα αυτό το χόμπι αλλά είναι πολύ καλή ασχολία!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...