Jump to content

Παραπλανητική Αγορά Ψαριού....


Recommended Posts

Θα σας εκθέσω την ιστορία ενός φίλου μου αλλά δεν θα αναφέρω το όνομα του μαγαζιού (για ευνόητους λόγους). Απλά θα καταλάβετε από τα συμφραζόμενα τι μπορεί να συμβεί στον καθένα σε μια αγορά ενός ψαριού από ένα υποτιθέμενα καλό pet shop. Το συγκεκριμένο pet shop είναι αρκετά κεντρικό και πολύ γνωστό για τις υπηρεσίες του. Μέσα στον χώρο του έχει ένα τεράστιο ενυδρείο με θαλασσινά τα οποία δεν πουλάει αλλά τα διατηρεί για προσωπική του χρήση. Εκεί μέσα ζούσε εδώ και χρόνια ένας xanthurus πρέπει να ήταν 4 χρονών.. μπορεί και παραπάνω..με ένα σημάδι λίγο πριν την ουρά. Τον χάζευε χρόνια όποτε περνούσε από εκεί γιατί ψώνιζε συχνά. Ο φίλος μου ήταν πολύ παρατηρητικός όμως. Πρίν μια εβδομάδα κατέβηκε στα ενυδρεία που εκθέταν τα ψάρια προς πώληση και έμεινε έκπληκτος με τον xanthurus που πουλιόταν σε μια πολύ καλή τιμή. Το φέραμε εχθές του είπε ο πωλητής και εννοείται τον αγόρασε με την μία χωρίς δεύτερη σκέψη... Τον πήρε και έφυγε χωρίς να δώσει καμία σημασία... Όταν έφτασε στο σπίτι του έκανε την προσαρμογή και τον τοποθέτησε μέσα....στο ενυδρείο. Δεν άναψε τα φώτα και έτσι δεν κατάλαβε ακόμα τίποτα... Την ίδια μέρα ο xanthurus κρυβόταν συνεχώς οπότε δεν διακρινόταν τίποτε γνώριμο πάνω του... Χρειάστηκε να ξαναπάει στο pet shop για κάτι άλλο που ήθελε..Ο πωλητής είχε δουλειά στα ενυδρεία οπότε ο φίλος μου χάζεψε λίγο στο μεγάλο ενυδρείο τους και έμεινε έκπληκτος όταν ανακάλυψε ότι ο xanthurus είχε αντικατασταθεί με έναν πολύ πιο νέο... άρα ο παλιός μπορεί να πουλήθηκε σε εμένα σκέφτηκε....Άρα μπορεί να έχω αυτή την στιγμή ένα ψάρι 4 με 5 χρονών? Αισθάνθηκε ηλίθιος που τον ξεγελάσανε τόσο ύπουλα...Όταν πήγε σπίτι είδε και το σημάδι στο πίσω μέρος του ψαριού οπότε σιγουρεύτηκε για την πλεκτάνη που του στήσανε. Δεν ξέρω πόσο ζωή έχει ακόμα αυτό το ψάρι αλλά σίγουρα δεν πρέπει να ήμαστε σίγουροι για κανέναν τελικά...μαγαζάτορα όλοι θέλουν μόνο να πουλήσουν....ακόμα και αν εκτίθενται...

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, ουτε ασχολούμαι με θαλασσινό. Ο φίλος δε γνώριζε το τελικο μέγεθος του ψαριού που αγόραζε; Αφού αναγνωρίζει το "πολύ πιο νέο" δε μπορεί να μην κατάλαβε αυτό που πήρε... Ίσως παρακινήθηκε απο την τιμή. Να ξέρεις οτι πολλές φορες μεταθέτουμε τα δικά μας λάθη σε τρίτους και αυτός είναι ένας μηχανισμός άμυνας του εαυτού μας.

Απο την άλλη, το "σήμερα το φεραμε" παρόλο που δε δηλώνει ηλικία ψαριού είναι κατακριτέο ως ψέμα.

Τέλος είναι γνωστό οτι ο καλύτερος αγοραστής είναι αυτός που αγοράζει το καλύτερο (τιμη-ποιοτητα) και ο περιζήτητος πωλητής αυτός που ξεφορτωνεται το χειροτερο και σε κανει να αισθάνεσαι ευγνώμων.

Υγ. Γιατί δεν παει απο εκεί αφού είναι πελάτης μήπως γίνει κάτι και λυθεί η παρεξήγηση;

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, ουτε ασχολούμαι με θαλασσινό. Ο φίλος δε γνώριζε το τελικο μέγεθος του ψαριού που αγόραζε; Αφού αναγνωρίζει το "πολύ πιο νέο" δε μπορεί να μην κατάλαβε αυτό που πήρε... Ίσως παρακινήθηκε απο την τιμή. Να ξέρεις οτι πολλές φορες μεταθέτουμε τα δικά μας λάθη σε τρίτους και αυτός είναι ένας μηχανισμός άμυνας του εαυτού μας. Απο την άλλη, το "σήμερα το φεραμε" παρόλο που δε δηλώνει ηλικία ψαριού είναι κατακριτέο ως ψέμα. Τέλος είναι γνωστό οτι ο καλύτερος αγοραστής είναι αυτός που αγοράζει το καλύτερο (τιμη-ποιοτητα) και ο περιζήτητος πωλητής αυτός που ξεφορτωνεται το χειροτερο και σε κανει να αισθάνεσαι ευγνώμων. Υγ. Γιατί δεν παει απο εκεί αφού είναι πελάτης μήπως γίνει κάτι και λυθεί η παρεξήγηση;

Πανω σε αυτο μονο θα εστιασω και θα σχολιασω! Το υπολοιπο, δεν ειναι καν αξιο σχολιασμου!

Ενα ψαρι ενηλικιωνεται ( υπαρχουν και οι εξαιρεσεις βεβαια ) και συνηθως φτανει το μεγιστο μεγεθος του στον πρωτο χρονο της ζωης του! Αν πεσει και σε τρελαμενους χομπιστες που το πατανε στο φαι μπορει και πιο συντομα! Οποτε αυτο που λες δεν πολυισχυει!

Η ευθυνη στο συγκεκριμενο θεμα ειναι καθαρα στο μαγαζι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, θα αγόραζες ψάρι στο τελικό του μέγεθος; Εγώ όχι πάντως (εκτός εαν το ήθελα για συγκεκριμένους λόγους). Όταν λοιπον το κανεις ρισκάρεις να είναι από ενός έως όσο πάει. Την παραπλάνηση πάντως τη σχολιαζω αρνητικά οποτε δεν καταλαβαίνω τη διαφωνία... Ούτε το μαγαζί γνωρίζω, ουτε τον φίλο. Είμαι καταναλωτής οπότε προσπαθώ να προφυλάσσομαι... και να διεκδικω και το δίκιο μου όπως πρότεινα στο υστερόγραφο.

Τώρα εαν αξίζουν καν τα υπόλοιπα που γράφω ουτε εγώ το γνωρίζω ;). Κρατώ όμως το σχόλιο σου και θα προσπαθήσω να γράφω αξιόλογα στο μέλλον :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, θα αγόραζες ψάρι στο τελικό του μέγεθος; Εγώ όχι πάντως (εκτός εαν το ήθελα για συγκεκριμένους λόγους). Όταν λοιπον το κανεις ρισκάρεις να είναι από ενός έως όσο πάει. Την παραπλάνηση πάντως τη σχολιαζω αρνητικά οποτε δεν καταλαβαίνω τη διαφωνία... Ούτε το μαγαζί γνωρίζω, ουτε τον φίλο. Είμαι καταναλωτής οπότε προσπαθώ να προφυλάσσομαι... και να διεκδικω και το δίκιο μου όπως πρότεινα στο υστερόγραφο.

Τώρα εαν αξίζουν καν τα υπόλοιπα που γράφω ουτε εγώ το γνωρίζω ;). Κρατώ όμως το σχόλιο σου και θα προσπαθήσω να γράφω αξιόλογα στο μέλλον :P

Οχι, οχι με παρεξηγησες! Δεν με καταλαβες, δεν εννοω το δικο σου σχολιο δεν ειναι αξιο, το θεμα με την αγοροπωλησια εννοω, δεν ειναι αξιο! Δηλαδη η πραξη του πωλητη! Μαλλον εγω δεν το εγραψα σωστα!

Αλλο οσον αφορα το θεμα αν θα αγοραζα ψαρι τελικο μεγεθος, ναι γιατι οχι! Αν παρω πχ ενα μεγαλο σκαλαρι, ενα μεγαλο δισκο, ενα μεγαλο νεμο δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα αν μου πουν οτι ειναι 1 χρονου! Αν μου πουν ομως οτι ενα ψαρι ειναι 5 χρονων και ζει 6 χρονια, ε ναι εκει δεν θα το αγοραζα! Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις τι θελω να πω!

Link to comment
Share on other sites

Οχι, οχι με παρεξηγησες! Δεν με καταλαβες, δεν εννοω το δικο σου σχολιο δεν ειναι αξιο, το θεμα με την αγοροπωλησια εννοω, δεν ειναι αξιο! Δηλαδη η πραξη του πωλητη! Μαλλον εγω δεν το εγραψα σωστα!

Αλλο οσον αφορα το θεμα αν θα αγοραζα ψαρι τελικο μεγεθος, ναι γιατι οχι! Αν παρω πχ ενα μεγαλο σκαλαρι, ενα μεγαλο δισκο, ενα μεγαλο νεμο δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα αν μου πουν οτι ειναι 1 χρονου! Αν μου πουν ομως οτι ενα ψαρι ειναι 5 χρονων και ζει 6 χρονια, ε ναι εκει δεν θα το αγοραζα! Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις τι θελω να πω!

Ναι Θοδωρή. Το ίδιο λέμε...

Στο μαγαζί περίτεχνα του είπαν οτι "τώρα το φέρανε". Αυτό δε δηλώνει την ηλικία του ψαριού. Δε θα πρέπει να ρωτήσεις; Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω; Δεν είμαι υπέρ του καταστήματος αλλά και ο φίλος έμεινε στην κουβέντα του πωλητή και έχασε το σημαντικό. Αν ρωτούσε θα ηταν διαφορετικό το σχόλιο μου.

Δεν παρεξηγηθηκα :P

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Χμμ ναι θα πρεπει να ρωτησεις αλλα καμια φορα ο ενθουσιασμος σε παρασυρει! Δυστυχως εκει πατανε καποιοι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι ο φιλος σου να μιλησει με το καταστημα για να λυθει το θεμα!και φυσικα αν ισχυουν ολα αυτα που ανεφερες να μην δεχτει τη γνωστη ατακα λαθος του υπαλληλου!το καταστημα θα πρεπει να αναφερθει και αν εχει βημα εδω να πει την αποψη του για να εχουμε σφαιρικη εικονα του τι εγινε!σε καμμια περιπτωση ο φιλος σου δεν πρεπει να το κανει γαργαρα αν οντως εγινε ετσι,πρεπει επιτελους να εκλειψουν τετοια φαινομενα εις βαρος των καταναλωτων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καταστημα και να γραψει εδω τι θα πει,τα γνωστα...

Ευχαριστουμε πολυ,αυτα μας κανουν καλυτερους,εγινε ενα μπερδεμα,δεν ηξερε ο υπαλληλος οτι εχει μεταφερθει το ψαρι σε αλλο ενυδρειο κτλ..

Παιδια τα μαγαζια κανουν την δουλεια τους και εμεις την δικη μας.Οσες φορες την εχω πατησει κατηγορω τον εαυτο μου.Μονο ετσι μπορουμε να γινουμε καλυτεροι στο μελλον.Αλλιως αν μπρεδευουμε το εμποριο με την ειλικρινια και ενθουσιαζομαστε ευκολα μια ζωη θα πιανομαστε κοροιδα!Και εγω ειμαι "συναισθηματικος" και την εχω πατησει πολλες φορες επειδη νομιζω πως αυτος που μιλαω εχει μπεσα οπως εγω,αλλα δεν ειναι ετσι.Την επομενη φορα απλα αδιαφορω και παω σε αλλο μαγαζι.Δεν προκειται καν να μπω στην διαδικασια να του το πω και να τον αφησω να δικαιολογηθει και να με φορτωσει ενα καρο ψεματα.Σου πουλησε ενα ψαρι,δεν θα σου ξαναπουλησει ομως τιποτα,ουτε εσενα ουτε του φιλου σου.Ποιος κερδισε?

Το γραφω με παρα πολυ καλη προθεση και καταννοωντας πληρως τον εκνευρισμο του φιλου που πιαστηκε θυμα,απλα ετσι ειναι η ζωη..

:)

Ο Μπιλ Γκειτς πηγε σε ενα δημοτικο σχολειο και ξερεις τι ειπε στα μικρα παιδια?Γραφω 3 απο τους εντεκα κανονες οι οποιοι και μας ενδιαφερουν.

1.Η ζωή δεν είναι δίκαιη - συνήθισέ το!

2.Εάν τα μουσκέψεις, δεν φταινε οι γονεις σου. Γι' αυτό μην κλαψουρίζεις για τα δικά σου λάθη, αλλά μάθε από αυτά

3.Το σχολείο μπορεί να έχει βρει τον τρόπο να εξαλείψει τις διαφορές μεταξύ κερδισμένων και χαμένων, αλλά η ζωή ΟΧΙ. Μερικά σχολεία έχουν απορρίψει τις αρνητικές βαθμολογίες και θα σου δώσουν όσες ευκαιρίες θέλεις για να βρεις τη σωστή απάντηση. Αυτή η κατάσταση δεν μοιάζει ούτε στο ελάχιστο με την πραγματική ζωή

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχετε δίκιο ρε παιδιά αλλά του δώσανε το ψάριο στην βιτρίνα εκεί σπάστηκε πιο πολύ και όχι τόσο στην ηλικία..Ευχαριστώ πάντως για την συμμετοχή σας

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λάθος να κατηγορούμε μονο τον εαυτο μας ή τον πελάτη τέλος πάντων για μια αγορά που έγινε και το αποτέλεσμα ηταν σαν αυτο του φίλου ή παρόμοιο. Το κατάστημα φέρει ευθύνη και δε μπορει να την επιρρίψει στον υπάλληλο λέγοντας "ο υπάλληλος δεν ήξερε....." Αν ο υπάλληλος "δεν ήξερε", γι' αυτο φταίει πάλι ο επιχειρηματίας που δεν τον ενημέρωσε. Δε νοείται ο υπάλληλος "να μη γνωρίζει" χωρίς βέβαια να αποκλείεται αυτη η περίπτωση λόγω λάθους ή παρεξήγησης. Απο τη στιγμή που το κατάστημα όμως αναγνωρίσει το λάθος του υπαλλήλου, θα πρεπει άμεσα να το διορθώσει. Το θέμα ειναι να μη φτάνουμε όμως εκεί γιατι καλά ο συγκεκριμένος χομπίστας άνοιξε θέμα εδώ (μέσω του μέλους) και μπορεί να βγάλει άκρη, τι γίνεται όμως με τους υπόλοιπους που δεν εχουν τη γνώση για το τι ψάρι τελικά πήραν; Πάλι λοιπόν γυρίζουμε στις ευθύνες του καταστήματος. Επαγγελματισμός χρειάζεται, δεν ειναι δύσκολο. Καλά θα ηταν βέβαια να ακουστεί και η άλλη πλευρά αν έχει βήμα στο φόρουμ, για να βγάζουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα. Την καλημέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λάθος να κατηγορούμε μονο τον εαυτο μας ή τον πελάτη τέλος πάντων για μια αγορά που έγινε και το αποτέλεσμα ηταν σαν αυτο του φίλου ή παρόμοιο. Το κατάστημα φέρει ευθύνη και δε μπορει να την επιρρίψει στον υπάλληλο λέγοντας "ο υπάλληλος δεν ήξερε....." Αν ο υπάλληλος "δεν ήξερε", γι' αυτο φταίει πάλι ο επιχειρηματίας που δεν τον ενημέρωσε. Δε νοείται ο υπάλληλος "να μη γνωρίζει" χωρίς βέβαια να αποκλείεται αυτη η περίπτωση λόγω λάθους ή παρεξήγησης. Απο τη στιγμή που το κατάστημα όμως αναγνωρίσει το λάθος του υπαλλήλου, θα πρεπει άμεσα να το διορθώσει. Το θέμα ειναι να μη φτάνουμε όμως εκεί γιατι καλά ο συγκεκριμένος χομπίστας άνοιξε θέμα εδώ (μέσω του μέλους) και μπορεί να βγάλει άκρη, τι γίνεται όμως με τους υπόλοιπους που δεν εχουν τη γνώση για το τι ψάρι τελικά πήραν; Πάλι λοιπόν γυρίζουμε στις ευθύνες του καταστήματος. Επαγγελματισμός χρειάζεται, δεν ειναι δύσκολο. Καλά θα ηταν βέβαια να ακουστεί και η άλλη πλευρά αν έχει βήμα στο φόρουμ, για να βγάζουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα. Την καλημέρα μου.

Το ιδιο λεμε.Η διαφορα ειναι οτι δεν θα κανω εγω δικο μου το προβλημμα τους.Εγω θα παω στο επομενο πιο κατω και ας λυσουν το προβλημμα μονοι τους και για το δικο τους καλο.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δίκιο ρε παιδιά αλλά του δώσανε το ψάριο στην βιτρίνα εκεί σπάστηκε πιο πολύ και όχι τόσο στην ηλικία..Ευχαριστώ πάντως για την συμμετοχή σας

Η συγκεκριμένη πρόταση που αναφέρεις, για μένα αποτελεί πλεονέκτημα παρά μειονέκτημα..... Πήρε ψάρι τελείως προσαρμοσμένο στα νέτα μας.....

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο λεμε.Η διαφορα ειναι οτι δεν θα κανω εγω δικο μου το προβλημμα τους.Εγω θα παω στο επομενο πιο κατω και ας λυσουν το προβλημμα μονοι τους και για το δικο τους καλο.

Αυτό εννοείται. Γι' αυτο υπάρχουν κι αλλου πορτοκαλιές, για να κόβουμε κι απο εκεί πορτοκάλια μέχρι να "στρώσουν" οι άλλες.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ζωντανών ειναι δίκοπο μαχαίρι. Υποχρέωση του μαγαζιού να ειναι οσο το δυνατόν ποιο ειληκρηνης. Υποχρέωση δικη μας, να ειμαστε οσο ποιο πολυ ψαγμένοι τι θελουμε και οχι τι μας λένε.

Παραδειγμα που μου εχει συμβεί πρόσφατα. Πηρα ενα υπεροχο ψαράκι απο ενα μαγαζι και μου ειπαν οτι τρώει. Τελικα δεν έτρωγε και το επέστρεψα, ποιος φταιει; Και οι δυο. Η δικη μου ευθύνη ειναι οτι επρεπε να δω με τα ματια μου οτι τρωει πριν το παρω.

Επρεπε να υποθει η αληθεια και να επιλέξεις εσυ αν θα επερνες το ζωντανο η οχι. Δεν ειναι οτι χειροτερο, αλλα δεν ειναι και ενθαρυντικο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα τα καταστήματα πρέπει να καταλάβουν ότι "καλός πελάτης είναι ο ευχαριστημένος πελάτης" πόσο μάλον στο χόμπι μας που έχει να κάνει με ζωντανά πλάσματα.

Πολλοί πιστεύω (σε αυτούς πρώτος ίσως εγώ) έχουν πετάξει πολλά λεφτά λόγω απειρίας την οποία εκμεταλλέυτηκε το κατάστημα για να κάνει αρπαχτή. Κάποια στιγμή μετά από πολλές αποτυχίες είπα να τα παρατήσω. Κάποιοι ίσως να το έκαναν. Οπότε μακροχρόνια χαμένα βγαίνουν τα καταστήματα, και οι κακοί αλλά δυστηχός και οι καλοί επαγγελματίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι αυτες οι παρεξηγησεις να λυνονται μεταξυ των ενεπλεκομενων

Το θεμα αυτο εγω δεν το θεωρω σοβαρο για να κατηγορηθει ενα καταστημα

Λιγη προσοχη λοιπον, εκτος αν προκειται για κατι πολυ σοβαρο

Μου κανει εντυπωση παντως που συμβαινει παλι σε φιλο μελους

Γνωμη μου, φιλικα Βασιλης :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μίλησα σήμερα με τον φίλο μου και πήγε από το pet shop... Απλά δεν το γνώριζα....Τον βγάλανε τρελό πολύ απλά... Του είπαν οτι το ψάρι που είχαν στην βιτρίνα ήταν το ίδιο με αυτό που είχαν πάντα... Κυριακή πέρασα εγώ από έξω και φένεται το ενυδρείο γιατί είναι πολύ κοντα στην τζαμαρία....Όντως αυτό το ψάρι είναι πολύ μικρό για να είναι χρόνια εκεί μέσα...δεν ήταν το ίδιο με καμία περίπτωση .... όσο και αν επιμένουν. Συγνώμη σε όλους για την αναστάτωση απλά ο φίλος μου δεν γράφει εδω μεσα και είπα να ασχολειθώ εγώ.... Έγραψα περισσότερο για εκείνους που εμπιστεύονται με τυφλά μάτια τους petshopάδες...Και ο φίλος μου έτσι λειτουργούσε μέχρι να γίνει αυτό.. Εγώ βέβαια μπορεί να μην έπερνα χαμπάρι ότι αγόρασα το ψάρι της βιτρίνας...με τίποτα λέμε......

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειχαν δοσει αρρωστο 1 γκαπυ και 1 πλατυ

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι τετοια θεματα να ανοιγονται στην κατηγορια των καταστηματων εφοσον το καταστημα εχει βημα στο φορουμ και οχι εδω.

Ετσι οπως ειναι τωρα το θεμα,ο καθενας μπορει να γραψει οτι θελει,να κατηγορησει οποιον θελει χωρις να υπαρχει και η αντιθετη γνωμη πραγμα που δεν ειναι καθολου σωστο..Θα παρακαλεσω λοιπον,αν θελετε να συνεχιστει η κουβεντα,να ανοιχτει αλλο θεμα στη κατηγορια του καταστηματος αν εχει βημα εδω μεσα.

Αν δεν εχει βημα,το θεμα θα κλεισει γιατι δεν υπαρχει ο αντιλογος και δεν ειναι σωστο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τωρα θιμιθηκα οτι μου ειχαν δωσει 9 νεον που 5 ηταν αρρωστα το ενα το πηρε πισω πριν τα αγορασω πεθαναν αλλα 4 και τα αλλα 4 τα πηγα στο πετ σοπ νομιζω εζησαν ολα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...