Jump to content

Παρουσίαση Ενυδρείου Tanganyika 450 Λίτρα


giwrgosplat

Recommended Posts

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):1χ50χ50x60 καθαρά 150χ50χ50
Συνολικά Λίτρα:450 400 περίπου καθαρά
Sump (λίτρα):οχι

Οργανισμοί: οχι
Φυτά:2 anubias
Ψάρια:4 frontosa 1 polypterus ornatipinis 2 senegal και 2 pleco 1 tropheus red moliro
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά 
Φόντο: μαύρο χαρτόνι
Πέτρες: 2 νταμάρια από την κάθε μεριά
Ξύλα:1 μικρο
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα
Βυθός: γκρίζα άμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 τ5
Διάρκεια φωτισμού:6 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: eheim 2215 600l/h  aquanova 1500
Θέρμανση/ Ψύξη:Θερμοστάτης 300w kai 2 ανεμιστηρες για ψύξη
Λίπανση:οχι
Παροχή CO2:οχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:δωχιο αναπλήρωσης με φλωτερ
Διατροφή:tropical CARNIVORE , tropical TANGANYIKA , tropical SPIRULINA και ζωντανη τροφη γαριδας και κατεψ..ψαρι


Παράμετροι
pH:7.5-8
Γενική σκληρότητα (GH):8-9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):13
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):σταθερη στους 26,8-27 με controler

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:20post-60018-0-65372800-1418665197_thumb.jpg% την εβδομάδα 

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: 

post-60018-0-41535300-1418665282_thumb.jpg

post-60018-0-33022400-1418665305_thumb.jpg

post-60018-0-25273000-1418665335_thumb.jpg

post-60018-0-54256500-1418665354_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μπερδεμενη ιστορια το ενυδρειο σου! Η ψαροσυνθεση σου ειναι λιγο καπως! Ποσο καιρο τρεχει ετσι;

Δεν μπορω να το δω καλα γιατι η φωτο ειναι μικρη αλλα αυτο εκει πανω δεξια τι ειναι; Παντως τα ψαρια φαινονται ομορφα!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο αν μπορεις βγαλε καμια καλυτερη φωτο,δεν πολυφαινετε το ενυδρειο σου.Κανε συσκοτιση στο δωματιο κ ασε μονο το φωτισμο του ενυδρειου.Το τροφεους δεν πολυκολαει εκαι μεσα,εγω θα το εδινα.Τωρα για τις φροντοζες με τις πολυπτερους σαν συγκατοικιση θα μας πουν οι εμπειροτεροι.Α,επισης εχεις κ καταπληκτικες πετρες ρε φιλε,απο ποιον τις πηρες?Χαχα...

Link to comment
Share on other sites

Τα tropheus τα εχω βαλει αγγελια για να τα διωξω για το λογο οτι ειναι φυτοφαγα και δςν πανε κατι που δεν μου ειχαν πει οταν τα αγοραζα..αλλο αυτο εχω βρει να τα δωσω παντως οσο για τους πολυπτερους μου αρεσουν ποκυ σαν ψαρια γιαυτο και τα εβαλα και ειναι κοντα στο νερο που θελουν οι frontosa..ο ornatipinis ειναι απο tanganyika κιολας τωρα οι σενεγαλεζοι διαβασα οτι ειναι σχεδον σε ολη την αφρικη..

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο αν μπορεις βγαλε καμια καλυτερη φωτο,δεν πολυφαινετε το ενυδρειο σου.Κανε συσκοτιση στο δωματιο κ ασε μονο το φωτισμο του ενυδρειου.Το τροφεους δεν πολυκολαει εκαι μεσα,εγω θα το εδινα.Τωρα για τις φροντοζες με τις πολυπτερους σαν συγκατοικιση θα μας πουν οι εμπειροτεροι.Α,επισης εχεις κ καταπληκτικες πετρες ρε φιλε,απο ποιον τις πηρες?Χαχα...

χαχα εκαναν ενα 6ωρο ταξιδι και μου ηρθαν!:P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα! φιλε μου οι φροντοζες δεν τεριαζουν με τα υπολυπα ψαρια.... και το τροφεους που ειναι απο τανκανυκα ειναι ακρος φυτοφαγο ενω οι φροντοζες σαρκοφαγες... ειναι καταδικασμενο απο την διατροφη να παθει bloat.... τωρα το στησιμο με της πετρες καλουτσικο ειναι .... βγαλε της ριζες γιατι θες σκληρο νερο ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...