Jump to content

Γειωση Σε Ενυδρειο


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους! ανοιγω αυτο το θεμα για την γειωσει...το εχω δει σε πολλα ενυδρεια, απο οτι ειδα ειναι ενα (συρμα) που καταληγη σε μια μπριζα.Γιατι το βαζουν επιρεαζει τα ζωα μας?? σας ευχαριστω πολυ ολους!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους! ανοιγω αυτο το θεμα για την γειωσει...το εχω δει σε πολλα ενυδρεια, απο οτι ειδα ειναι ενα (συρμα) που καταληγη σε μια μπριζα.Γιατι το βαζουν επιρεαζει τα ζωα μας?? σας ευχαριστω πολυ ολους!

ξεκινα απο εδω

http://www.aquazone.gr/forums/topic/6310-aeuoc/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε εγω το θέμα με την γείωσης δεν το πιστεύω ότι χρειάζεται στο Ενυδρειο

1. Δεν έχουμε παροχές 220 volt μόνο 12 &24 volt όσο για καμία αντλία αυτή απο μόνη της δεν χρειάζεται γείωσης γιατι δεν εχει ούτε κάν Φίς σουκο μονο απλό διπολικό

2.τα περισσότερα σπίτια έχουν τυπικές γειωσεις με παρά μα παρά πόλους βρονχους

Τώρα αν υπάρχει κάτι που μου δεν γνωρίζω να μας το πούνε και εμάς για να το μάθουμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γειωση καλο ειναι να υπαρχει. Ετσι και αλλιως οποίος εχει ψυχτικο εχει γείωση έστω και αν δεν το ξερει. Δεν ειναι μονο οι αντλιες 24 ή 12volt (που σαφως ειναι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ βελτίωση σε σχεση με το παρελθον), ενας θερμοστάτης ραγισμένος, μια απλη αντλια 220v, παντα θα υπαρχουν συσκευες επίφοβες στα ενυδρεια μας.

Στο ενυδρειο μου ακομα δεν εχω τοποθετηση ψυχτικο, αλλα πηρα μια γείωση απο Vertex και υπαρχει στο sump. Μην ξεχνάμε οτι το αλμυρο νερο ειναι ενας απίστευτος αγωγός του ρευματος και απο εμπειρια στο παρελθον ειχα δει σημαντική διαφορα με μια γείωση προς το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Λιγοτερο στρες. Οταν εχεις ενυδρειο αρκετο καιρο στημένο και σταθερο, βλέπεις καποιες μικρες διαφορες, ειναι εμφανές. Το ξερω οτι δεν μπορω να το αποδείξω χειροπιαστά. Ενυδρεια δουλεύουν τελεια και χωρις γείωση, ομως εγω θα βαζω παντα στα δικα μου. Ετσι και αλλιως στην περιπτωση που δεν εχει κάποιος ψυχτικο (που σχεδον ολοι οι θαλλασινοι εχουν), μια γείωση κανει 14€ και ζηταει μονο μια πρίζα σουκο.

Βεβαια τοτε υπηρχαν σχεδον ολα με 220v, αλλα μια μικρη διαρροή ρευματος υπηρχε και μπορει να υπαρχει και παλι. Με τη γείωση δεν με ξαναενοχλησε ποτε ουτε εμενα ουτε τα ζωντανα μου.

Έγινε επεξεργασία - Discos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα τώρα μια μικρη έρευνα όσον αφορά την αντίσταση και σπασμένη να ειναι το ρεύμα που την διαπερνά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 220 volt αλλα μόλις 14 γι αυτο λοιπόν και ζέστενεται η γείωσης λοιπόν σε ένα Ενυδρειο θα δούλευε παρά πολυ ωραία αν την είχαμε σε ένα σημείο πράγμα που δεν το κάνει κανεις άρα λοιπόν έχουμε έναν πολυ ωραίο βρονχους που αυτός με την σειρά του δημιουργη δινορευματα και θορύβους μη ακούς τους στο αυτί αλλα μια χαρά μετρήσιμος στον παλμόγραφο.Για ολα αυτά που περιγράφω υπάρχει όση βιβλιογραφία θελεται όρεξη να διαβάζεται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα τώρα μια μικρη έρευνα όσον αφορά την αντίσταση και σπασμένη να ειναι το ρεύμα που την διαπερνά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 220 volt αλλα μόλις 14 γι αυτο λοιπόν και ζέστενεται η γείωσης λοιπόν σε ένα Ενυδρειο θα δούλευε παρά πολυ ωραία αν την είχαμε σε ένα σημείο πράγμα που δεν το κάνει κανεις άρα λοιπόν έχουμε έναν πολυ ωραίο βρονχους που αυτός με την σειρά του δημιουργη δινορευματα και θορύβους μη ακούς τους στο αυτί αλλα μια χαρά μετρήσιμος στον παλμόγραφο.Για ολα αυτά που περιγράφω υπάρχει όση βιβλιογραφία θελεται όρεξη να διαβάζεται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...