Jump to content

Τα Ψαρακια Αδιαφορουν Για Το Φαγητο


Recommended Posts

Καλησπερα! Αρρωστησαμε και εμεις..

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λοιπον..., πριν 15 μερες ενα απο τα ψαρακια μου σταματησε να τρωει. Αδιαφορουσε πληρως για το φαγητο και ηταν νωθρο. Μετα απο 3-4 μερες πρηστηκε πολυ κατω απο το στομα του και ανοιγοκλεινε το στομα γρηγορα σα να μη μπορουσε να αναπνευσει. Πεθανε μετα απο 2 μερες. Πριν 7 μερες αλλο ενα ψαρακι αρχισε να αδιαφορει για το φαγητο. Τωρα εχει να φαει 7 μερες και εχει αδυνατισει πολυ. Οταν πεταει φαγητο μεσα παει κοντα αλλα δεν τρωει.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:60
- Φίλτρανση Εξωτερικο 440 l/h εχει μεσα πολυ βιολογικο υλικο σγουγκαρακι και υαλοβαμβακα.
- Ιστορικό 3 μηνες
- Ψάρια 3 guppy πλεον ( ειχα 4 αλλα το 1 πεθανε) και 2 sae αλγοφαγα,5-6 helena snails
- Ρουτίνες Tαισμα 2 φορες τη μερα πρωι βραδυ με bloodworms,σπιρουλινα, flakes εναλαξ

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: -
- KH: -
- GH: -
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):0 ! (δεν ξερω για πιο λογο ειναι 0 . (εχω παρει τα υγρα τεστ της Αquili )
- Θερμοκρασία: 26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Αquili ( διαφορα) ,salifert (αμμωνια)
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Guppy
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (αδυνατο, αδιαφορια για το φαγητο καθεται σχεδον ακινητο):
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: 1 ψαρακι πεθανε μετα απο αδιαφορια για φαγητο , το ψαρακι που πεθανε εκανε και μακρυα ασπρα περιτωματα)

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: eSHA
-Δοσολογία: 20 σταγονες την 1η μερα,10 τη δευτερη , 10 την τριτη, και 7 την τεταρτη μερα)
-Χρόνος Χρήσης:4 μερες
-Αναλυτική περιγραφή: Το χρησιμοποιησα συμφωνα με τις οδηγειες του Pet -shopa αλλα δεν ειδα καμια βελτιωση. το ψαρακι παει προς το φαγητο απο εκει που αδιαφορουσε εντελως για το φαγητο αλλα παλι δεν τρωει.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
Δεν εχω βγαλει φωτος γιατι δεν υπαρχει κανενα εξωτερικο σημαδι περα του οτι εχει αδυνατισει. Τα υπολοιπα ψαρακια συνεχιζουν και ειναι δραστηρια και πεινασμενα!

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Επιπλεον για καποιο λογο τα φυτα μου δεν πανε καθολου καλα. Τα φυλλα τους γινονται διαφανα και σαπιζουν και οι ανουμπιες δεν εχουν ριζωσει ποτε πανω στο ξυλο που ειναι δεμενες 3 μηνες τωρα ! Αυτα,,,

________________________________________

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία πάντα βοηθά .

Bactopur Direct , μετά από μια πολύ μεγάλη αλλαγή νερού .

Τα bloodworms είναι αποξηραμένα ;

Τσεκάρισε και το φίλτρο σου , κυκλοφορεί το νερό σωστά μέσα απο τα υλικά ;

Τι βιολογικό υλικό έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

ΑΑ σωστα ξεχασα να το αναφερω αυτο. Εχει μειωθει η ενταση του νερου εδω και καμια 20αρια μερες. Απο εκει που ειχε ενταση και εκανε αναταραχη στο νερο τωρα η ροη ειναι ελαχιστη. Νομιζα οτι ειχα παραστουμπωσει τον καδο με το βιολογικο υλικο αλλα το αραιωσα αρκετα και ακομα τα ιδια. εχω τις κλασικες μπαλιτσες και τα μακαρονακια μεσα στο φιλτρο δε θυμαμαι μαρκα και το μισο περιπου υλικο ειναι φιλου απο το φορουμ που μου το εδωσε μπολιασμενο.

Τα Blooworms ειναι αποξηραμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...