Jump to content

Λευκό Σημάδι Σε Σκαλάρι


Recommended Posts

Εγώ γιατί πιστεύω ότι... οι μετρήσεις σου φταίνε για τα προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί πιστεύω ότι... οι μετρήσεις σου φταίνε για τα προβλήματα;

Ισως Νικο η μαλλον πολυ πιθανον.
Link to comment
Share on other sites

Και τότε... γιατί ΔΕΝ κάνεις κάτι ώστε να το βελτιώσεις... και να τα λύσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τις ασθενειες ειμαι ασχετος αλλα ηθελα να ρωτησω.....ξερουμε ποιες ειναι οι συνθηκες για αυτα τα ψαρακια που ειναι αγρια πιασμενα?

Σκληροτητες,θερμοκρασια,διατροφη....

Δεν εχω δει να αναφερετε καθολου για τις συνθηκες που θελουν....φανταζομαι αλλο τα αγρια αλλο τα αναπαρωγης.... :)

Link to comment
Share on other sites

Και τότε... γιατί ΔΕΝ κάνεις κάτι ώστε να το βελτιώσεις... και να τα λύσεις;

Προς το παρόν το μόνο το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να βελτιώσω τις συνθήκες με συχνότερες αλλαγές και χαμήλωμα του ph (με τύρφη) και αργότερα μια α/ο.

Σκέφτηκα (δλδ μου πρότεινε φίλος) να βάλω τύρφη στο φίλτρο να γυρνάει μόνιμα, μόνο καλό θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα δεν ξερω αν εδω ειναι το σωστο σημειο να συζητηθει αυτο αλλα και εγω ξερω οτι η τυρφη στο φιλτρο και με τις προτεινομενες αλλαγες με δυο σακουλακια εναλαξ ειναι ο καλυτερος τροπος και εξαλου αυτον προτεινουν και οι εταιριες για την χρηση τυρφης.Το βαρελι και η προετοιμασια εχω την εντυπωση οτι κρυβουν αλλους κινδυνους και ακομα και αν φαινονται οι μετρησεις που κανουμε εμεις ιδιες ισως δεν ειναι ολες οι παραμετροι ιδιοι.Εγω οσο καιρο το δοκιμαζα ειχα προβλημματα και γι'αυτο σταματησα να το κανω,ισως το εκανα εγω λαθος δεν ξερω.Γι'αυτο τα παρατησα και ειπα να δοκιμασω με α/ο.Βεβαια η τυρφη ειναι τελικα απαραιτητη και εκει καταλαβα οτι ισως ηταν λαθος ο τροπος της προετοιμασιας του νερου.

Δεν ξερω,και μαλλον λιγοι ειναι αυτοι που ξερουν να σου πουν με σιγουρια.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Εγω με τις ασθενειες ειμαι ασχετος αλλα ηθελα να ρωτησω.....ξερουμε ποιες ειναι οι συνθηκες για αυτα τα ψαρακια που ειναι αγρια πιασμενα?

Σκληροτητες,θερμοκρασια,διατροφη....

Δεν εχω δει να αναφερετε καθολου για τις συνθηκες που θελουν....φανταζομαι αλλο τα αγρια αλλο τα αναπαρωγης.... :)

Προς το παρόν το μόνο το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να βελτιώσω τις συνθήκες με συχνότερες αλλαγές και χαμήλωμα του ph (με τύρφη) και αργότερα μια α/ο.

Σκέφτηκα (δλδ μου πρότεινε φίλος) να βάλω τύρφη στο φίλτρο να γυρνάει μόνιμα, μόνο καλό θα κάνει.

Τελικα ξερουμε ομως ποσο πρεπει να ειναι το ph? :)

Οσο για την τυρφη...καλο θα κανει αλλα σε μεγαλη ποσοτητα μεσα στο φιλτρο μπορει να ριξει αποτομα τις σκληροτητες και μετα με τον καιρο πεφτει η δραση της.....και δεν ξερουμε και σε ποσο καιρο πεφτει η δραση της......με λιγα λογια θελει προσοχη ή μικρη ποσοτητα γιατι αλλιως θα εχεις σκαμπανεβασματα....

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια σκεψη μου παρατηρωντας την ανταρτισα την κορη μου σημερα! Τα παδια Παρασκευα, μηπως κανουν καμια χαριτωμενια στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια σκεψη μου παρατηρωντας την ανταρτισα την κορη μου σημερα! Τα παδια Παρασκευα, μηπως κανουν καμια χαριτωμενια στο ενυδρειο;

Ευτυχώς δεν ακουμπάνε τίποτα φίλε. Τρέχουν βέβαια κάποιες στιγμές στο σπίτι αλλά μπροστά από το ενυδρείο είναι απαγορευμένη ζώνη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...