Jump to content

Λευκό Σημάδι Σε Σκαλάρι


Recommended Posts

Σταματη, τι μπορει να ειναι; Και γιατι προτεινεις τις συγκεκριμενες θεραπειες;

Link to comment
Share on other sites

Σταματη θα παρω και αντιχλωριο που ειπες. Συνεχιζω και περιμενω οδηγιες. Σ.Σ.

Οι οδηγιες του φαρμακου λενε μια ταμπλετα διαλυμενη σε 2 λιτρα νερο και μισαωρο μπανιο.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε νεότερα ;

Sturm δεν ξέρω ( πέρα απο υποψίες ) τι είναι , φοβάμε όμως πολύ την εξέλιξη που μπορεί να έχει κάτι τέτοιο .

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εγινε το δευτερο μπανιο. Και πεφτει καθημερινα αντιχλωριο.

Παρατηρηση: οταν επανερχεται στο ενυδρειο ειναι το σημαδι μικροτερο, σαν να κλεινει δλδ. Αυριο θα γραψω περεταιρω γιατι τωρα εκλεισαν τα φωτα. Συμπεριφορα φυσιολογικη.

Αυριο θα γινει και το τριτο μπανιο συμφωνα με τις οδηγιες σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Τρίτη μέρα θεραπείας σήμερα για τον ασθενή και το αντιχλώριο πέφτει στο νερό και το τρίτο μπανάκι είναι προ των πυλών.

Τα σημάδια δείχνουν κάποια βελτίωση. Παρατήρησα ότι: τα σημάδια αμέσως μετά το μπάνιο δείχνουν να κλείνουν (ειδικά αυτό της αριστερής μεριάς) , την επόμενη μέρα δεν είναι τόσο κλειστά. Έχουν λίιιιιιγο ανοίξει.

Ακόμη σε άλλο ψάρι (το μεγαλύτερο) παρατήρησα κάποιο σημαδάκι ελάχιστο στο πλαινό διάφανο πτερύγιο που είναι κοντά στα βράγχια.....

Σκέπτομαι μήπως χρειάζεται κάποια θεραπεία όλο το νερό του ενυδρείου.

Ακούω γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Το μπάνιο έγινε.

Παρατηρήσεις: Α) το σημάδι δείχνει σημάδια γρήγορης επούλωσης, κλείνει με λίγα λόγια, Β) παρατήρησα κόκκινο σημάδι στα "χείλη" του ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα λες σημαίνει οτι εχουμε θέμα στο ενυδρείο .

Το φάρμακο αυτό είναι απο τα βαριά και θέλει προσοχή στις οδηγίες που σου λέει .

Απο τις 18 του μήνα που ξεκινήσαμε τη θεραπεία θα πρέπει να έχουμε κάνει 8 μπάνια .

Για το κόκκινα χείλη βάλε φωτογραφία καθαρή που να φαίνετε το πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα. Τα μπανια γινονται ακριβως οπως τα περιγραφουν οι οδηγιες. Δεν εχω κανει κατι διαφορετικο. Δεν ειχα το φαρμακο απο τις 18 του μηνα. 3 μπανια εχουμε κανει ως τωρα. Σκεπτομαι μηπως ειναι βαρια η θεραπεια και απο αυτο να ειναι τα κοκκινα χειλη.....θα βαλω φωτο μολις μπορεσω.

Εχω και μι ακομη απορια....το μπανιο γινεται σε 2 λιτρα νερου συμφωνα με τις οδηγιες του φαρμακου για 20-30 λεπτα. Καθε φορα δλδ κυνηγω το ψαρι με την αποχη για να το ριξω στο δοχειο με το φαρμακο. Αυτο δεν στρεσαρει το ψαρι; Αν και γινεται πολυ προσεκτικα απο μερους μου και χωρις ατσαλες κινησεις...

Τωρα μετα το 3° μπανιο θα κανουμε και αλλα; Πως μπορουμε να καλυτερευσουμε το νερο γενικοτερα. Παιρνει καποια θεραπεια η δεν κανει να γινονται ταυτοχρονα δυο θεραπειες;

Ζητω συγγνωμη για τις πολλεα ερωτησεις αλλα δεν το εχω αντιμετωπισει ξανα και θελω να προσπαθησω οσο το δυνατον περισσοτερο και φυσικα να μην χασω το ψαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια ενημερωση: το σημαδι εχει επουλωθει σε σημαντικο βαθμο και δεν εχει το ψαρακι κοκκινα χειλη, ειναι φυσιολογικα.

Link to comment
Share on other sites

Το αλλο; Ως ειχε, καμια αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Στο 4ο μπάνιο σταματάμε να δούμε τι κάναμε .

Σειρά έχει το επόμενο ψάρι που θα αποφασίσεις εσύ που το βλέπεις , τι θα κάνεις .

Δύο θεραπείες ταυτόχρονα τις αποφεύγουμε , αν δεν είναι ανάγκη .

Link to comment
Share on other sites

Οκ τελευταιο μπανιο λοιπον. Τελειωνει ενας κυκλος θεραπειας. Τι να κανω για το αλλο; Θα προσπαθησω για φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Τα σημάδια στο πτερύγιο του άλλου σκαλαριού, είναι σαν δυο-τρείς μικρές λευκές κουκίδες...Κοιτώ φωτό στο διαδίκτυο αλλάδεν μπορώ να βγάλω άκρη στα σίγουρα...Αυτή φωτό από το νετ μοιάζει...βέβαια μιλάμε για 2-3 σημάδια στο δεξιο πτερύγιο. Η φωτό δείχνει ασθένεια Ick.

post-52615-0-32335400-1419632679_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε θερμοκρασία στους 30 βαθμούς και προσπάθησε για μια φωτογραφία καλή .

Link to comment
Share on other sites

Έγινε και το τέταρτο μπανιο και η θερμοκρασία σταδιακά αυξάνει. Είμαστε στους 28,5 τωρα. Θα το φτάσω 30 σιγά σιγά. Η πληγή φαίνεται να έχει επουλωθεί όχι τελείως βέβαια αλλά έχει κλείσει κατά 70%...αντιχλώριο κανονικά και συμπεριφορά φυσιολογική. Φωτό μόλις επισκευαστεί το φωτιστικό του ενυδρείου που χτες μας άφησε....(τι γκαντέμης που είμαι)....

Link to comment
Share on other sites

Σταματάμε το φάρμακο και σε δύο ημέρες σταματάμε το αντιχλώριο ( αλήθεια τελικά πιο πήρες ; )

Με τον ίδιο ρυθμό επούλωσης που είχαμε μέχρι τώρα θα πρέπει να συνεχίσει μέχρι το τέλος .

Αν δεν έχουμε περαιτέρω μείωση της πληγής επανάληψη της θεραπείας .

Τα άσπρα στίγματα έφυγαν ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Το σημάδι φαίνεται να έχει μειωθεί αλλά....βλέπω ακριβώς από κάτω κάποιο μικρό εξόγκωμα καφέ χρώματος. Αντιχλώριο σήμερα ή αύριο θα μπορέσω να πάρω, ακόμη ρίχνω το ΑΡΙ....Η θερμοκρασία ανέβηκε στους 29,5 σταδιακά. Πόσες μέρες να την κρατήσω εκεί. Τα άσπρα σημάδια δεν έφυγαν....

post-52615-0-32053300-1419862980_thumb.jpg

post-52615-0-56600000-1419862990_thumb.jpg

post-52615-0-99112600-1419863000_thumb.jpg

post-52615-0-49991700-1419863011_thumb.jpg

post-52615-0-37633200-1419863022_thumb.jpg

post-52615-0-20889000-1419863033_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άρα τα άσπρα στίγματα δεν είναι ικ , εκτός και εαν το θερμόμετρο δεν δείχνει σωστά .

Βάλε στο ενυδρείο Omnipur .

Εχε το νου σου αν δεν τελειώσει το πρόβλημα στο ψάρι που ξεκινήσαμε τη θεραπεία σε δύο ημέρες και επιδεινωθεί , σημαίνει οτι έχουμε και παράσιτο που θα μας οδηγήσει σε ένα παρασιτοκτόνο σαν το General Cure .

Πολλά προβλήματα ταυτόχρονα και η μη χρήση του συγκεκριμένου αντιχλώριου που σου ζήτησα δεν με βοηθά στους υπολογισμούς μου σύμφωνα με αυτά που βλέπω στις φωτογραφίες .

Τι είναι αυτό το άσπρο που φαίνεται καλύτερα στη πρώτη φωτογραφία ;

Link to comment
Share on other sites

Δυο καλύτερες φωτό αφού ο μικρός μου φίλος δέχτηκε να ξεκουραστεί για μερικά δευτερόλεπτα στην παλάμη μου.

post-52615-0-06783200-1419864514_thumb.jpg

post-52615-0-14664000-1419864524_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άρα τα άσπρα στίγματα δεν είναι ικ , εκτός και εαν το θερμόμετρο δεν δείχνει σωστά .

Βάλε στο ενυδρείο Omnipur .

Εχε το νου σου αν δεν τελειώσει το πρόβλημα στο ψάρι που ξεκινήσαμε τη θεραπεία σε δύο ημέρες και επιδεινωθεί , σημαίνει οτι έχουμε και παράσιτο που θα μας οδηγήσει σε ένα παρασιτοκτόνο σαν το General Cure .

Πολλά προβλήματα ταυτόχρονα και η μη χρήση του συγκεκριμένου αντιχλώριου που σου ζήτησα δεν με βοηθά στους υπολογισμούς μου σύμφωνα με αυτά που βλέπω στις φωτογραφίες .

Τι είναι αυτό το άσπρο που φαίνεται καλύτερα στη πρώτη φωτογραφία ;

Αν δεν είναι ικ να κατεβάσω θερμοκρασία;

Εχεις δίκιο για το αντιχλώριο, θα έρθει το αργότερο αύριο.

Στην πρώτη φωτό είναι γυάλισμα του νερού, τίποτα περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ταλαιπωρία τρώει το ψαράκι .

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ταλαιπωρία τρώει το ψαράκι .

Συμφωνώ...

Να μείνω στις παραπάνω οδηγίες σου; Η θερμοκρασία να κατέβει;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι ικ να κατεβάσω θερμοκρασία; Αν είσαι σίγουρος για το θερμόμετρο , ναί .

Εχεις δίκιο για το αντιχλώριο, θα έρθει το αργότερο αύριο. Δεν έχει νόημα τώρα .

Στην πρώτη φωτό είναι γυάλισμα του νερού, τίποτα περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...