Jump to content

Λευκό Σημάδι Σε Σκαλάρι


Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Αυτό περιγράφει την καραντίνα... το νοσοκομείο είναι διαφορετικό πράγμα.

Συνήθως περιλαμβάνει θερμαντήρα σε οριζόντια θέση (γι' αυτό προσέχουμε να είναι με προδιαγραφές... πλήρους βύθισης), αεραντλία, ΙΣΩΣ ένα αερόφιλτρο (ανάλογα το φάρμακο που θα χρησιμοποιήσουμε... κάποια σκοτώνουν την βιολογία)... και καλυμμένο γύρω-γύρω (μπορεί να υπάρχει ένα σημείο με μικρό άνοιγμα, για να παρακολουθούμε το/α ψάρι/α. Για φωτισμό χρησιμοποιούμε ένα μικρό λαμπάκι (ανάβουμε όταν κοιτάμε)... γιατί στο σκοτάδι το ψάρι είναι πιο ήρεμο.-

Link to comment
Share on other sites

Αυτό περιγράφει την καραντίνα... το νοσοκομείο είναι διαφορετικό πράγμα.

Συνήθως περιλαμβάνει θερμαντήρα σε οριζόντια θέση (γι' αυτό προσέχουμε να είναι με προδιαγραφές... πλήρους βύθισης), αεραντλία, ΙΣΩΣ ένα αερόφιλτρο (ανάλογα το φάρμακο που θα χρησιμοποιήσουμε... κάποια σκοτώνουν την βιολογία)... και καλυμμένο γύρω-γύρω (μπορεί να υπάρχει ένα σημείο με μικρό άνοιγμα, για να παρακολουθούμε το/α ψάρι/α. Για φωτισμό χρησιμοποιούμε ένα μικρό λαμπάκι (ανάβουμε όταν κοιτάμε)... γιατί στο σκοτάδι το ψάρι είναι πιο ήρεμο.-

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! Θα την φτιαξω σωστη.
Link to comment
Share on other sites

Η καραντινα εροιμη και το ψαρακι μεσα. 17 λιτρα με φιλτρο και θερμαντηρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τωρα που εχω χρονο θα σας πω. Η καραντινα ετοιμαστηκε και ειναι ενα πλαστικο δοχειο 17 λιτρων (τζαμπο). Μπηκε μεσα μικρο εσωτερικο φιλτρακι με βιολογικο (δουλεμμενο) και θερμαντηρας. Το νερο στην καραντινα ειναι 50/50 ενυδρειου και βαρελιου που προοριζεται για αυριανη αλλαγη στο κυριως ενυδρειο. Ο Θεος βοηθος τωρα και και συστημα οι συμβουλες σας πολυτιμες για τα επομενα βηματα. Αυριο θα προσπαθησω για καθαρες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω κάποιες νέες φωτό του ψαριού στην καραντίνα.

post-52615-0-18184100-1421495468_thumb.jpg

post-52615-0-54129800-1421495475_thumb.jpg

post-52615-0-21426300-1421495484_thumb.jpg

post-52615-0-60909900-1421495492_thumb.jpg

post-52615-0-77790800-1421495500_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ... εγώ τα λέω "χύμα" κι έτσι θα στα γράψω...

1. Με 5-6 ευρώ αγοράζεις 60-70λίτρα πλαστικό δοχείο (από Leroy Marlin, Practiker κλπ.)... στα 17 λίτρα πήγες; ΑΝ "αύριο" το χρειαστείς και για περισσότερα ψάρια... πως θα τα βάλεις;

2. Το νερό 50/50 από την αρχή το έβαλες... ή αφού πρώτα μπήκε το ψάρι;

3. Έχεις ρίξει μέσα κάτι ή όχι ακόμα; Γράψτα μόνος σου... με το τσιγκέλι θα δίνεις τις πληροφορίες;

4. Βλέπω κάποια δυσκολία στην συνεννόηση μας... προτίμησε να γράφεις τι σκέφτεσαι να κάνεις ώστε... να προλάβουμε καμιά "πατάτα".

5. ΔΕΝ ξέρω αν είναι από το σοκ της μεταφοράς... αλλά μάλλον βλέπω κάποιες κοκκινίλες στο σημείο που έχει το τραύμα. ΑΝ ισχύει κάτι τέτοιο (εσύ τα βλέπεις πιο καθαρά κι από κοντά... κάνε μια καλή περιγραφή)... φοβάμαι για αιμοραγική σηψαιμία... και ΙΣΩΣ χρειαστεί να πας σε φάρμακο (κάτι ΜΗ επιθυμητό... γιατί το ψάρι σου έχει τραβήξει ήδη αρκετά). Η παραμονή του σε αυτό τον χώρο θα δημιουργήσει ούτως ή άλλος επιπλέον stress... οπότε είσαι σε ετοιμότητα.-

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε:

Αν με 5-6€ αγοραζω τοσο μεγαλο δοχειο θα το αγορασω.

Το νερο το εβαλα απο την αρχη 50/50

Δεν εχω ριξει μεσα κανενα φαρμακο. Μονο stress coat με αλοη.

Δεν σκεφτομαι τιποτα να κανω γιατι δεν ΞΕΡΩ τι να κανω και περιμενω οδηγιες.

Δεν ειναι κοκκινιλες, (δεν βοηθαει και η φωτο το καταλαβαινω).

Η μοναδικη παρατηρηση που εχω κανει ειναι οτι το σημαδι δεν ειναι τοσο ενφονο οσο ηταν πριν 5 μερες πχ.

Αν του δημιουργησει στρες τοτε μαλλον δεν κανουμε τιποτα....ετσι δεν ειναι;

Εκτιμω απεριοριστα το οτι ασχολειστε με το θεμα μου και ουσιαστικα κρεμομαι απο τα ποστ σας.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε:

Αν με 5-6€ αγοραζω τοσο μεγαλο δοχειο θα το αγορασω.

Το νερο το εβαλα απο την αρχη 50/50

Δεν εχω ριξει μεσα κανενα φαρμακο. Μονο stress coat με αλοη.

Δεν σκεφτομαι τιποτα να κανω γιατι δεν ΞΕΡΩ τι να κανω και περιμενω οδηγιες.

Δεν ειναι κοκκινιλες, (δεν βοηθαει και η φωτο το καταλαβαινω).

Η μοναδικη παρατηρηση που εχω κανει ειναι οτι το σημαδι δεν ειναι τοσο ενφονο οσο ηταν πριν 5 μερες πχ.

Αν του δημιουργησει στρες τοτε μαλλον δεν κανουμε τιποτα....ετσι δεν ειναι;

Εκτιμω απεριοριστα το οτι ασχολειστε με το θεμα μου και ουσιαστικα κρεμομαι απο τα ποστ σας.

1. Λάθος... έπρεπε να βάλεις πρώτα το ψάρι μέσα και μετά να προσθέσεις το υπόλοιπο νερό. Έτσι θα ήταν σαν να κάνεις αλλαγή νερού (σχετικά μεγάλη). Με τον τρόπο που το έκανες... άλλαξες (έστω και εν μέρη) την σύνθεση του νερού σου (σαν να λέμε θα έπρεπε να κάνεις και προσαρμογή στο ψάρι) κατά 50%.

Το νερό της αλλαγής το μετράς... ώστε να έχει ίδιες συνθήκες με του ενυδρείου σου;

2. Παραπάνω... ΔΕΝ έγραψα κάτι για αλάτι; Γι' αυτό ΔΕΝ το μετέφερες... στο νοσοκομείο;

Η αλόη πάντως... βοηθάει όντως στην επούλωση των τραυμάτων. Το βαμβάκι που υπήρχε πάνω... έφυγε;

3. Εννοούσα αυτό που έγινε... με την τοποθέτηση του ψαριού σε νερό 50-50... θα το είχες αποφύγει. ;)

4. ΑΝ το σημάδι είχε αρχίσει να επουλώνεται... ΔΕΝ έπρεπε να γίνει η μεταφορά. Προς το παρόν όμως θα το αφήσεις εκεί... για να το δούμε.-

Link to comment
Share on other sites

1. Λάθος... έπρεπε να βάλεις πρώτα το ψάρι μέσα και μετά να προσθέσεις το υπόλοιπο νερό. Έτσι θα ήταν σαν να κάνεις αλλαγή νερού (σχετικά μεγάλη). Με τον τρόπο που το έκανες... άλλαξες (έστω και εν μέρη) την σύνθεση του νερού σου (σαν να λέμε θα έπρεπε να κάνεις και προσαρμογή στο ψάρι) κατά 50%.

Το νερό της αλλαγής το μετράς... ώστε να έχει ίδιες συνθήκες με του ενυδρείου σου;

2. Παραπάνω... ΔΕΝ έγραψα κάτι για αλάτι; Γι' αυτό ΔΕΝ το μετέφερες... στο νοσοκομείο;

Η αλόη πάντως... βοηθάει όντως στην επούλωση των τραυμάτων. Το βαμβάκι που υπήρχε πάνω... έφυγε;

3. Εννοούσα αυτό που έγινε... με την τοποθέτηση του ψαριού σε νερό 50-50... θα το είχες αποφύγει. ;)

4. ΑΝ το σημάδι είχε αρχίσει να επουλώνεται... ΔΕΝ έπρεπε να γίνει η μεταφορά. Προς το παρόν όμως θα το αφήσεις εκεί... για να το δούμε.-

1. :bigemo_harabe_net-82:

ναι το νερό της αλλαγής το μετράω για να είναι κοντά στου ενυδρείου.

2. Ναι έγραψες για αλάτι. Και ναι είναι ένας από τους λόγους που το μετέφερα στην καραντίνα. Έχω ΕΚΤΟΖΟΝ να ρίξω τώρα; Αν ναι πόσο; (δοσολογίες κτλ;)

3. Οκ

4. Το σημάδι από την στιγμή που κατέβηκε η θερμοκρασία (θυμάσαι που το λέγαμε), βελτιώθηκε. Όχι ότι έκλεισε αλλά έδειξε κάποια σημάδια επούλωσης...Δεν έπαυε όμως να είναι παρόν. Σήμερα, μετά την μεταφορά του στην καραντίνα λιιιιιιγο ακόμη καλύτερα....

Ερώτηση: οι οδηγίες του stress coat λένε για καθημερνή χρήση του, ακόμη και στην διπλή δόση σε προβλήματα δερματικά, πληγές κτλ. Να το πράξω; Να ρίχνω για κάποιο διάστημα καθημερινά;

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες ΕΚΤΟΖΟΝ:

1) Για μόνιμη χρήση προτείνει δοσολογία για το κυρίως ενυδρείο. Δεν μας κάνει.

2) Για συμπυκνωμένη θεραπεία, 2 κ.γ. σε 5λίτρα νερό. 3ώρες μπάνιο και επανάληψη την επόμενη μέρα. Μας κάνει;

3) Shock therapy : τρίψιμο της μολυσμένης περιοχής και μπάνιο σε διάλυμα ΕΚΤΟΖΟΝ. (????)

4) Προληπτική θεραπεία: δίνει δοσολογία για το κυρίως ενυδρείο. Δεν μας κάνει.

5) Καραντίνα: οδηγίες μόνο για την εισαγωγή νέων ψαριών και πέρασμα από καραντίνα για απολύμανση....Δεν μας κάνει.

ΕΓΩ τι κάνω απ' όλα αυτά;

Μάλλον το 2;

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση μου είναι "επιθετική" αντιμετώπιση.

Θα ρίξεις ΕΚΤΟΖΟΝ... 4 κουταλάκια του γλυκού (γεμάτα και διαλυμένα (πχ. σε ένα καθαρό μπουκάλι) πρώτα σε νερό από το νοσοκομείο του ψαριού) και να αφήσεις το ψάρι μέσα για 3 ώρες... μετά επιστροφή στο ενυδρείο. Θα έχεις συσκότιση και αερισμό στο νοσοκομείο.

Να ξέρεις ότι... θα το επαναλάβεις αυτό για 5 μέρες (εφ' όσον απαιτηθεί... γι αυτό θα ενημερώνεις).

Η δοσολογία είναι για 12-16 λίτρα νερό. Θα βγάζεις τόσο από το ενυδρείο... θα βάζεις το ψάρι και θα ρίχνεις το διαλυμένο ΕΚΤΟΖΟΝ... εφ' όσον το πούμε.

Αδειάζεις και ξεπλένεις με ζεστό νερό το νοσοκομείο (όταν επιστρέψεις το ψάρι στο κύριο)... και το αφήνεις να στεγνώσει, για να το έχεις έτοιμο για την επόμενη "δόση".

Το Stress Coat.. άστο για μετά τις κινήσεις που θα γίνουν (στο νοσοκομείο).

Σε περίπτωση που θεωρείς ότι είναι δύσκολο να πιάσεις το ψάρι χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία... θα το αφήσεις στο νοσοκομείο αναγκαστικά (με τον παραπάνω τρόπο... συσκότιση, αερισμός) για 24 ώρες με δοσολογία 1/4 της κουταλιάς (του γλυκού) στα 12-13 λίτρα... και μάλλον θα χρειαστεί να το επαναλάβεις με νέα δόση την επομένη.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες ΕΚΤΟΖΟΝ:

1) Για μόνιμη χρήση προτείνει δοσολογία για το κυρίως ενυδρείο. Δεν μας κάνει.

2) Για συμπυκνωμένη θεραπεία, 2 κ.γ. σε 5λίτρα νερό. 3ώρες μπάνιο και επανάληψη την επόμενη μέρα. Μας κάνει;

3) Shock therapy : τρίψιμο της μολυσμένης περιοχής και μπάνιο σε διάλυμα ΕΚΤΟΖΟΝ. (????)

4) Προληπτική θεραπεία: δίνει δοσολογία για το κυρίως ενυδρείο. Δεν μας κάνει.

5) Καραντίνα: οδηγίες μόνο για την εισαγωγή νέων ψαριών και πέρασμα από καραντίνα για απολύμανση....Δεν μας κάνει.

ΕΓΩ τι κάνω απ' όλα αυτά;

Μάλλον το 2;

Γράφω πολύ αργά... ΜΗΝ είσαι ανυπόμονος. :P

Πάλι καλά που μπαίνω να γράψω... ΙΣΩΣ να προσέξεις ότι... εξαφανίζομαι για μήνες... γιατί είναι ωραία η πραγματική ζωή.- :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θεωρώ ότι θα ταλαιπωρήσω το ψάρι με το καθημερνό κυνηγητό (το έχει υποστεί ήδη μια φορά με τα μπάνια με το direct), θα ακολουθήσω την δεύτερη επιλογή.

Υ.Γ. Δεν βιάζομαι, εκτιμώ αφάνταστα αυτό που κάνεις, ελπίζω να μην σε κουράζω....

Αληθινή ζωή; Κερνάω καφέ στο σπίτι μου αγκαλιά με την ακουστική σου βέβαια!!!!! Και την δική μου....μπας και μάθω κάτι! :bow:

Link to comment
Share on other sites

Όπως θέλεις... εσύ βλέπεις... εσύ επιλέγεις. ;)

Για τα άλλα... με πμ. αν και ΔΕΝ έχω και πολύ ελεύθερο χρόνο... είμαστε κοντά. Για να μάθεις από μένα... δύσκολο το βλέπω!!!!! :P

:rockon:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, έριξα το αλάτι (1/4 κουταλάκι γλυκού). Έκανα συσκότιση και αύξησα οξυγόνωση. Υπομονή τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ποίο αλάτι ωρέ.... για ΕΚΤΟΖΟΝ ΔΕΝ λέγαμε;

Το ότι το ΕΚΤΟΖΟΝ περιέχει στο μεγαλύτερο ποσοστό του αλάτι... ΔΕΝ σημαίνει κάτι.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποίο αλάτι ωρέ.... για ΕΚΤΟΖΟΝ ΔΕΝ λέγαμε;

Το ότι το ΕΚΤΟΖΟΝ περιέχει στο μεγαλύτερο ποσοστό του αλάτι... ΔΕΝ σημαίνει κάτι.- ;)

Θα με καραφλιάσης ή μου κάνεις καψώνια σαν του στρατού; (Έφαγα αρκετά, δεν θέλω άλλα)....

ΕΚΤΟΖΟΝ έριξα :nurse:

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μου κάνεις καψώνια με αυτά που γράφεις (ανακριβώς)... και βλέπω να σε αρχίζω τα "πεζικά"!!!!! :P

:bigemo_harabe_net-53:

Link to comment
Share on other sites

Πεζικά; Δεν κάνουν τίποτα....

Βάλε κάτι ακόμη!

Χαχαχαχαχαχα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω... λοιπόν... 2 κιλά πα'ι'δάκια, κάνα κοκορέτσι, κοντοσούβλι, πίτες πατάτες... ααααα ξέχασα και σαλατικό για εισαγωγή!!!!! :bbq::bigemo_harabe_net-112:

:bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτησεις ακομη.

Α. Το μπανιο με bactopur direct γινεται απαξ φανταζομαι;

Β. Θεωρειτε χρησιμη κινηση η χρηση καποιου ελαφρου φαρμακου πχ. esha 2000 σε ολο το ενυδρειο προληπτικα η οχι;

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.

φίλε μου καλα θα ήταν να το κάνεις αλλα το θέμα είναι όχι ασκοπα...δλδ να δείς καποιο σημάδι σε κάποιο ψάρι σου και μετά κανεις την δοσολογία που σου λέει όταν θα το πάρεις και εισαι ΟΚ μετά και αυτο να το κανεις έγκαιρα μην προκύψει ξαφνικά και κάτι αλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο πρεπει να παρατηρησω το ψαρι για να προχωρησω ενδεχομενως σε επαναληψη της θεραπειας;

μεσα στις επόμενες 3-4 μέρες και μετα αν δεν κάνω λάθος πρέπει να λένε μέσα οι οδηγίες...νομίζω πρέπει να είναι μετα απο 2 εβδομάδες η επανάληψη

Έγινε επεξεργασία - SiReX
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...