Jump to content

Βοήθεια Με Στρώσιμο Και Ασπρο Χνούδι!


Recommended Posts

Καλησπέρα λκαι καλες γιορτες να εχουμε!Ηθελα να ρωτισω σχετικα με το στρωσιμο,το ενυδρειο τρέχει 15 μέρες!Του κανω τεστ και βγαινουν ολα 0!Δεν θα επρεπε να έχει γινει κάτι μεχρι τωρα?Να έχει αμμωνια αν τα βακτηρια μου δεν ειναι κομπλε η αν ειναι να εχει νιτρώδει?Του κάνω καθε μέρα τεστ εδω και καμποσες μέρες και τίποτα!Καμια αλλαγη!!Να του αλλαξω ένα ποσοστο του νερού και να βαλω παλι nitrivec και aquatan?Να βαλω nitrivec στο ηδη υπαρχον νερό?Η να περιμενω???Και επεισεις ο κορμος μου εχει βγαλει ενα απρο χνουδι καθως και σημεία του βυθού θα ανεβασω και φωτο....Οποια συμβουλη καλο προαίρετη!

Ευχαριστω!!!

post-60145-0-74974500-1418750587_thumb.jpg

post-60145-0-86608800-1418750592_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το άσπρο χνούδι είναι φυσιολογικό, μυκητας είναι που βγαίνει στα φρεσκα ενυδρεία.

Για το στρώσιμο βάζεις τροφή ή αμμωνία ; Χωρίς πηγη αμμωνίας δεν θα στρωσει ποτε. Πιστεύω πως δεν έχεις ψάρια μέσα ή άλλους ζωντανούς οργανισμούς

Link to comment
Share on other sites

Το άσπρο χνούδι είναι φυσιολογικό, μυκητας είναι που βγαίνει στα φρεσκα ενυδρεία.

Για το στρώσιμο βάζεις τροφή ή αμμωνία ; Χωρίς πηγη αμμωνίας δεν θα στρωσει ποτε. Πιστεύω πως δεν έχεις ψάρια μέσα ή άλλους ζωντανούς οργανισμούς

Εχω ενα αρσενικό guppy που τον πείρα χωρίς να ξέρω και δύο φυτα!Του ψαριού ρίχνω τροφή!

post-60145-0-56454500-1418752084_thumb.jpg

post-60145-0-24271100-1418752225_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να παρακαλάς τότε να είναι ολα 0 ή καλύτερα να παρακαλάς να είναι η αμμωνία και τα νιτρώδη 0, στρώνει σιωπηλά σιγα σιγα, μη βάλεις άλλο ψάρι.

Ποια τεστ έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι μπορεί να σου πάρει ακόμα και πάνω από μήνα μέχρι να στρώσει. Μέχρι τότε, εφόσον έχεις ψάρι μέσα, κάνε συχνές μετρήσεις ώστε όταν ανεβάσει αμμωνία και νιτρώδη να λάβεις τα μέτρα σου. ;)

Υ.Γ. Γιούπιιιιι! Ήρθαν τα Χριστούγεννα και στο Aquazone! :xmas_biggrin::Snowman::xmas_happy::Reindear:

Link to comment
Share on other sites

Το άσπρο χνούδι είναι φυσιολογικό, μυκητας είναι που βγαίνει στα φρεσκα ενυδρεία.

Για το στρώσιμο βάζεις τροφή ή αμμωνία ; Χωρίς πηγη αμμωνίας δεν θα στρωσει ποτε. Πιστεύω πως δεν έχεις ψάρια μέσα ή άλλους ζωντανούς οργανισμούς

Μια διορθωση στο κοκκινο,το χνουδι δεν βγανει μονο στα φρεσκα ενυδρεια αλλα σε ολα οταν το ξυλο ειναι καινουριο.

Και με παλια ξυλα μπορει να συμβει αν τα εχουμε πολυ καιρο εκτος νερου και ειναι τελειως στεγνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια διορθωση στο κοκκινο,το χνουδι δεν βγανει μονο στα φρεσκα ενυδρεια αλλα σε ολα οταν το ξυλο ειναι καινουριο.

Και με παλια ξυλα μπορει να συμβει αν τα εχουμε πολυ καιρο εκτος νερου και ειναι τελειως στεγνα.

Σωστά !!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλές γιορτές!!

Από τα βακτήρια έβαλες μόνο μία φορά? Δες στις οδηγίες και κάνε ότι λένε. Δεν μέτρησες καθόλου αμμωνία ποτέ? ούτε στην αρχή?

Διάβασε και τα άρθρα για την πρώτη επαφή με το ενυδρείο στην υπογραφή του dpap. Θα σου λύσουν πολλές απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια σας!Τελικά αγόρασα φίλτρο με κάδο για siporax γτ είχα ένα φίλτρο που είχε μόνο εξωτερικο σφουγγάρι και τίποτα άλλο!Θα ανεβάσω φώτο να το δείτε να μου πείτε την γνώμη σας!Δυστιχώς οικονομικά δεν μπορούσα κάτι πιο ακριβό ελπίζω να κάνει δουλεία!

post-60145-0-21568100-1418858843_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλές γιορτές!!

Από τα βακτήρια έβαλες μόνο μία φορά? Δες στις οδηγίες και κάνε ότι λένε. Δεν μέτρησες καθόλου αμμωνία ποτέ? ούτε στην αρχή?

Διάβασε και τα άρθρα για την πρώτη επαφή με το ενυδρείο στην υπογραφή του dpap. Θα σου λύσουν πολλές απορίες

Μολις εβαλα το πρωτο νερό εριξα aquatan και μετα απο μιαμιση ωρα nitrivec της sera...Μου είχε πει ο πρώτος πετσοπας οτι μέτα απο τρεις μέρες μπορείς να βάλεις 4-5 ψάρια,σε αλλο πετσοπ που πηγα ομως μου είπε να μην βάλεις ψάρια αν δεν κανείς τεστ και είναι ολα κομπλέ,εγω νόμιζα οτι θελει να μου πουλήσει τα τεστ που ηταν και λιγο πανακριβα , παρολαυτα τον άκουσα και πήρα μονο ενα guppy αρσενικο.Και εδω και 15 μέρες δεν εχώ μετρισει καθόλου αμμωνια τα αποτελεσματα ειναι τα εξης :

NO3=0

NO2=0

Kh=6-10od

Ph=7,2-7,6

Gh=7-14

cl2=0

NH4<0.05

Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα το πρωτο νερό εριξα aquatan και μετα απο μιαμιση ωρα nitrivec της sera...Μου είχε πει ο πρώτος πετσοπας οτι μέτα απο τρεις μέρες μπορείς να βάλεις 4-5 ψάρια,σε αλλο πετσοπ που πηγα ομως μου είπε να μην βάλεις ψάρια αν δεν κανείς τεστ και είναι ολα κομπλέ,εγω νόμιζα οτι θελει να μου πουλήσει τα τεστ που ηταν και λιγο πανακριβα , παρολαυτα τον άκουσα και πήρα μονο ενα guppy αρσενικο.Και εδω και 15 μέρες δεν εχώ μετρισει καθόλου αμμωνια τα αποτελεσματα ειναι τα εξης :

NO3=0

NO2=0

Kh=6-10od

Ph=7,2-7,6

Gh=7-14

cl2=0

NH4<0.05

Δυστυχως εχεις αμμωνία φίλε μου και καταπονείς το ψάρι σου. Είναι δηλητήριο η αμμωνία και γενικά τωρα δεν είναι σταθερές οι συνθήκες σου. Μην βιαζεσαι θα στρώσει το ενυδρειο. Καλυτερα δωσε αυριο το ψαράκι πισω στο πετ σοπ και πες να σου το κρατήσουν για οταν θα ειναι έτοιμο το ενυδρειο. Πίστεψε με δεν ειναι ωραιο να ξυπνήσεις και να το δεις ψόφιο. Μετρήσεις δεν χρειάζεται να κανεις καθε μερα. Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
Link to comment
Share on other sites

Μην τον τρομαζεις (ακομα)

Κατω απο 0.05 εχει αμμωνια. Τιποτα δλδ. Δεν υπαρχει και πιο μικρη βαθμιδα υποθετω κιολας στο τεστ.

Να μετραει καθε μερα ομως,

Γιατι μπορει να ανεβει.

Μεχρι να μετρησει ΝΟ3 δεν ειναι σιγουρος για τιποτα.

Ουτε και μετα, αλλα τουλαχιστον θα εχει γινει ο κυκλος του αζωτου.

Μετα το 3μηνο και με συνεχως μηδενικες τιμες σε ΝΗ3/4 και ΝΟ2 και λιγο πιο πανω απο μηδεν τα ΝΟ3, θα ειναι σιγουρος.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρεις μηνες ειναι πολλοί και η χαμηλότερη βαθμίδα για αμμωνία ειναι το 0 και η μόνη ασφαλής. Μια συμβουλή δινω.

Link to comment
Share on other sites

Μην τον τρομαζεις (ακομα)

Κατω απο 0.05 εχει αμμωνια. Τιποτα δλδ. Δεν υπαρχει και πιο μικρη βαθμιδα υποθετω κιολας στο τεστ.

Να μετραει καθε μερα ομως,

Γιατι μπορει να ανεβει.

Μεχρι να μετρησει ΝΟ3 δεν ειναι σιγουρος για τιποτα.

Ουτε και μετα, αλλα τουλαχιστον θα εχει γινει ο κυκλος του αζωτου.

Μετα το 3μηνο και με συνεχως μηδενικες τιμες σε ΝΗ3/4 και ΝΟ2 και λιγο πιο πανω απο μηδεν τα ΝΟ3, θα ειναι σιγουρος.

Τρεις μηνες ειναι πολλοί και η χαμηλότερη βαθμίδα για αμμωνία ειναι το 0 και η μόνη ασφαλής. Μια συμβουλή δινω.

Στο τεστ που έχω η μικρότερη είναι το 0.05!Είναι της jbl υγρό τεστ!Πρέπει μόλις τελείωσω αυτο να πάρω καποιο αλλο που να εχει 0 μικρότερη βαθμίδα?Εγω είχα αποφασισει να μετράω καθε μερα και αν δω κατινα μην ειναι καλο να κανω μια αλλαγη 50% του νερου μεαντιχλωρια και nitrivec και ξανα μέτριση...Αυτο το διαβασα στο ιντερνετ!

post-60145-0-18017900-1418863024_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρειαζεται να παρεις αλλο τεστ.

Το 0.05 θεωρησε το μηδεν (ουτε 0.1 δεν ειναι)

Ναι απο τη στιγμη που εχεις ψαρι μεσα, παρακολουθεις με μετρησεις κι αν ανεβουν η αμμωνια ή τα νιτρωδη, κανεις αναλογη αλλαγη νερου.

Εναλλακτικα βοηθας την αποτοξικοποιηση τους με seachem prime, και βαζεις και τα βακτηρια κι αν κανουν κατι εχει καλως.

Μπορω να σου πω τι θα εκανα εγω αλλα δεν εγγυωμαι 100% safe αποκατασταση. (ποτε με ψαρι μεσα σε αστρωτο ενυδρειο δεν υπαρχει 100 % ασφαλεια)

Μεχρι 1ppm αμμωνια ή νιτρωδη θα εκανα 30% αλλαγη νερου με το αντιστοιχο αντιχλωριο και θα εβαζα εξτρα μια δοση seachem prime στο ενυδρειο (για ολα τα λιτρα νερου που εχει).

Μεχρι 2ppm αμμωνια ή νιτρωδη θα εκανα 40% αλλαγη νερου με το αντιστοιχο αντιχλωριο και θα εβαζα διπλη δοση seachem prime στο ενυδρειο.

Μεχρι 3ppm αμμωνια ή νιτρωδη θα εκανα 50% αλλαγη νερου με το αντιστοιχο αντιχλωριο και θα εβαζα τριπλη δοση seachem prime στο ενυδρειο.

Καθε δοση prime εξουδετερωνει 1ppm αμμωνιας, μετατρεπωντας την σε αμμωνιο που δεν πειραζει τα ψαρια αλλα συνεχιζει να τρεφει τα βακτηρια για να στρωνει το φιλτρο.

Η μεγιστη δοσολογια ειναι η 5πλη.

Το prime δηλαδη φτανει και η αλλαγη νερου ουσιαστικα γινεται για διπλη ασφαλεια και λιγο φρεσκαρισμα, εστω κι αν καθυστερει λιγο το στρωσιμο.

Συνεχιζεις και ταιζεις πολυ ελαφρα. 2 φυλαρακια σαν το μικρο νυχι, 2 φορες την ημερα.

Η αεραντλια βοηθαει στο στρωσιμο αφου καταναλωνεται μεγαλη ποσοτητα οξυγονου απο τα βακτηρια

Η πιο safe κατασταση ειναι να μπολιασεις και να τελειωνεις αμεσα.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jimi θα συμφωνήσω μαζί σου.

Από τις μετρήσεις σου Scelazar θα υποθέσω πως έχεις πάρει στικ για τις μετρήσεις (εκτός αμμωνίας). Γενικά τα υγρά τεστ είναι πιο αξιόπιστα και παρέχουν μετρήσεις με μεγαλύτερη ακρίβεια.

Ψάξε στο ίντερνετ μπορείς να βρεις σετάκια αρκετά οικονομικά όπως αυτά http://www.aquavivere.gr/shop-categories/psaria-metriseis-nerou-aquili

Να συμπληρώσω πως επειδή τρέχει ήδη 15 ημέρες το ενυδρείο ίσως να έχει μηδενίσει η αμμωνία ούτως ή άλλως. Αν έχει συμβεί αυτό θα πρέπει να αρχίσεις να μετράς νιτρώδη αυτές τις ημέρες.

Αν τα νιτρώδη σου ανέβουν αρκετά πάλι μπορείς να κάνεις την ίδια διαδικασία με το seachem prime και τις αλλαγές νερού.

Για μπόλι μπορείς να βάλεις αγγελία ή να μπεις στο θέμα http://www.aquazone.gr/forums/topic/76469--/?p=893205 και να δεις αν κάποιος στην περιοχή σου προσφέρει μπόλι. Αν ναι, στέλνεις προσωπικό μήνυμα στο μέλος και ζητάς.

Πάντως μην ανησυχείς...... Εγώ και πολύ άλλοι κάναμε περισσότερα λάθη στο ξεκίνημα. Όλα θα πάνε καλά. Υπομονή και καλό διάβασμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εχεις αμμωνία φίλε μου και καταπονείς το ψάρι σου. Είναι δηλητήριο η αμμωνία και γενικά τωρα δεν είναι σταθερές οι συνθήκες σου. Μην βιαζεσαι θα στρώσει το ενυδρειο. Καλυτερα δωσε αυριο το ψαράκι πισω στο πετ σοπ και πες να σου το κρατήσουν για οταν θα ειναι έτοιμο το ενυδρειο. Πίστεψε με δεν ειναι ωραιο να ξυπνήσεις και να το δεις ψόφιο. Μετρήσεις δεν χρειάζεται να κανεις καθε μερα.

Παιδια,μη τρελαθουμε τελειως..δεν ειναι αμμωνια αυτο που μετραει ο φιλος.Και 0,5 αμμωνια να εχεις για λιγες μερες δεν ειναι τιποτα τρελο!

Απλα δεν εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου γιατι δεν μετραει ουτε νιτρικα.Θελει προσοχη,γιατι το συστημα του δεν εχει ισοροπισει.

Μη τρομαζουμε τον κοσμο αδικα παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...