Jump to content

ΝΕΟ GUPPOΞΕΚΙΝΗΜΑ


mariah

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα σας.Καθως ειμαι νεα στο χομπι θα ηθελα τα φωτα σας πανω στο θεμα για ενα νεο ενυδρειο για γκαπι.Τους τελευταιους μηνες εχω διαβασει πολλα για τα γκαπακια και την φροντιδα τους στο διαδυκτιο αλλα θα ηθελα και την δικη σας γνωμη πριν ξεκινησω.Και δεν θα ηθελα να κανω κατι λαθος.Καταρχην σκεφτομαι να αγορασω ενα 40 ή 50 λιτρο ενυδρειο.Ειναι καλο?Αυτη τη στιγμη λογω περιορισμενου χωρου αλλα και οικονομικων δεν μπορω να αγορασω μεγαλυτερο.Επισης για στρωσιμο σκεφτομαι να ξεκινησω με μπολιασμα απο ενα ενυδρειο ενος γνωστου που ειναι αξιοπιστο.Σκεφτομαι επισης να βαλω για αρχη αφου γινει το στρωσιμο ενα αρσενικο και τρεις θηλυκιες?Ξερω οτι τα γκαπακια γεννοβολανε συνεχεια αλλα σκεφτομαι να χαριζω σε γνωστους.Παντως θα γινω καλη γκαπομαμά.Ειναι υπεροχα πλασματακια με τις χρωματιστες ουριτσες τους. :thumbup:

Επισης και κατι τελευταιο για να μην πολυλογω.Σκεφτομαι απο φυτα να βαλω ανουμπια,java moss,κερατοφυλλο ή βαλισνερια.Πρεπει να βαλω λιπασμα σαν υποστρωμα κατω απο το χαλικι ή σκετο?Επειδη ξερω οτι ειναι φυτα χαμηλων απαιτησεων.Αυτα για την ωρα και σας ευχαριστω προκαταβολικα! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το στρώσιμο του ενυδρείου με ''μπιχλα'' από άλλο ενυδρείο είναι ότι καλύτερο.

Στα λίτρα που αναφέρεις μπορείς άντερα να βάλεις τα ψάρια που θέλεις. Μόνο περίμενε λιγάκι μην τα τοποθετείς αμέσως τα ψάρια γιατί και με μπόλιασμα ένα ενυδρείο δεν θεωρείται στρωμένο.

Το πότε θα στρώση δεν μπορώ να στο πω διότι εξαρτάτε και από την ποσότητα ''μπίχλας'' που θα βάλλεις. Εμπειρικά και περίπου με επιφύλαξη θα σου έλεγα ένα 15ημερο. Αλλά πάνω από όλα πρέπει να κάνεις της απαραίτητες μετρήσεις και πιστεύω να διάβασες για το στρώσιμο του ενυδρείου στο φόρουμ.

Τα φυτά που διάλεξες είναι όντως χαμηλών απαιτήσεων και δεν είναι απαραίτητο να έχεις υπόστρωμα αλλά ούτε και ταμπλέτες, μια μικρή ποσότητα λιπάσματος στην στήλη τα αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή των γκάππυ είναι η καλύτερη για κάποιον καινούριο στο χόμπι, κατά τη γνώμη μου. :thumbup:

Υπόστρωμα με αυτά τα φυτά δεν θα χρειαστείς.

Για το ενυδρείο ισχύει το "όσο πιο μεγάλο, τόσο καλύτερα". Σε 40-50 λίτρα μπορείς να έχεις γκαππάκια, αλλά λίγα στον αριθμό - μέχρι 6 το πολύ, αφού θα βάλεις και από τα δύο γένη. Και όσο περισσότερα φυτά μπορείς, για να κρύβονται τα μικρά από τις γέννες, αλλά και για να δημιουργηθεί το κατάλληλο φυσικό περιβάλλον για τα ψάρια.

Επειδή θα στρώσεις με μπόλιασμα, να προσέξεις το θέμα της ποσότητας της βιολογικής αποικίας που θα βάλεις μέσα, ώστε να "σηκώσει" τα πρώτα ψαράκια. Να τα βάλεις όλα μόνο όταν θα είσαι σίγουρη ότι η αποικία σου μπορεί να μετασχηματίσει επαρκώς το φορτίο τους.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι, με το νέο σου ενυδρείο.

Υ.Σ.: Κάνω αναπαραγωγές σε γκάππυ αρκετό καιρό και αν θέλεις μπορώ να σου δώσω ψαράκια να βάλεις.

Φυσικά είναι δωρεάν και συνοδεύονται από κλαδέματα κερατόφυλλου και "ντοματιάς". :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή των γκάππυ είναι η καλύτερη για κάποιον καινούριο στο χόμπι, κατά τη γνώμη μου. :thumbup:

Υπόστρωμα με αυτά τα φυτά δεν θα χρειαστείς.

Για το ενυδρείο ισχύει το "όσο πιο μεγάλο, τόσο καλύτερα". Σε 40-50 λίτρα μπορείς να έχεις γκαππάκια, αλλά λίγα στον αριθμό - μέχρι 6 το πολύ, αφού θα βάλεις και από τα δύο γένη. Και όσο περισσότερα φυτά μπορείς, για να κρύβονται τα μικρά από τις γέννες, αλλά και για να δημιουργηθεί το κατάλληλο φυσικό περιβάλλον για τα ψάρια.

Επειδή θα στρώσεις με μπόλιασμα, να προσέξεις το θέμα της ποσότητας της βιολογικής αποικίας που θα βάλεις μέσα, ώστε να "σηκώσει" τα πρώτα ψαράκια. Να τα βάλεις όλα μόνο όταν θα είσαι σίγουρη ότι η αποικία σου μπορεί να μετασχηματίσει επαρκώς το φορτίο τους.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι, με το νέο σου ενυδρείο.

Υ.Σ.: Κάνω αναπαραγωγές σε γκάππυ αρκετό καιρό και αν θέλεις μπορώ να σου δώσω ψαράκια να βάλεις.

Φυσικά είναι δωρεάν και συνοδεύονται από κλαδέματα κερατόφυλλου και "ντοματιάς". :bowdown:

Παιδια ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια σας.Συνχομπιστα φιλοξενε ευχαριστω πολυ για την προσφορα σου.Παντως μου λυσατε την απορια με το λιπασμα διοτι σ'ενα πετ σοπ μου ειπανε οτι μ'αυτα τα φυτα χρειαζομαι οπωσδηποτε λιπασμα κατω απο το χαλικι.Τι να πω?Λιγο ασχετιλα να την πω?Οτι θελουν λενε μου φαινεται.Με το στρωσιμο να βαλω και τα φυτα μαζι ή αφου ολοκληρωθει το στρωσιμο?Ευχαριστω πολυ και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο ότι είναι άσχετοι, αλλά όποτε καταλαβαίνουν ότι έχουν απέναντί τους κάποιον νέο στο χόμπι και με λίγες γνώσεις σχετικά, προσπαθούν με παραπληροφόρηση να πουλήσουν όσα περισσότερα μπορούν, χωρίς να νοιάζονται για ισορροπίες ή τυχόν θανάσιμα λάθη, αλλά μόνο για τα ευρώ που θα σου πάρουν... Γι αυτό το λόγο ΜΗΝ ρωτάς σε μαγαζιά για πληροφορίες (υπάρχουν και πολύ λίγες εξαιρέσεις βέβαια...) αλλά στα fora που συνομιλείς. Θα πάρεις πολύ πιο έγκυρες και σωστές πληροφορίες από τους συνχομπίστες σου.

Να προσέξεις το φίλτρο που θα βάλεις στο καινούριο ενυδρείο σου. Θα πρέπει να έχει δύο χαρακτηριστικά οπωσδήποτε: Επειδή πας για γέννες => μωρά, θα πρέπει να μπορεί να κάνει πολύ καλή φίλτρανση, γιατί όταν θα γεμίζεις με νεογέννητα ψαράκια, θα σου ανεβαίνει η αμμωνία και τα νιτρώδη για πλάκα... Αυτό σημαίνει κάδος με σφουγγάρι ΚΑΙ υλικά, ώστε να μπορεί να κρατάει μεγάλη αποικία. Επίσης να είναι αρκετά δυνατό (τα γκαππάκια αρέσκονται στα δυνατά ρεύματα νερού) ώστε να γυρνάει (ανακυκλώνει) αρκετές φορές την ώρα το νερό σου. Ακόμα θα πρέπει να φροντίσεις να έχεις πολύ ψιλές σίτες (τούλια ή διχτάκια) ώστε να κλείνεις τις τρύπες εισροής του νερού για να μην σου ρουφάει τα μωρά. Αυτά φυσικά θα πρέπει να είναι καθαρά και να μην έχουν χημικά ή άλλες ουσίες πάνω τους (οι περισσότερες μπομπονιέρες έχουν).

Υ.Σ.: Χρήστο, με πρόλαβες με το μήνυμά σου, ενώ έγραφα το δικό μου... Ηταν όμως εντυπωσιακή η ταύτιση των λεγομένων μας! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Και τι τροφη τρωνε τα γκαπακια?Απ'οτι διαβασα τρωνε flakes και σκουλικακι.Τι μαρκα μου προτεινετε?Τα bloodworms που ριχνω στον μονομαχο κανουν? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αχ κανεις δεν θα μου πει? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σιγα , μια , μια τις αποριες.Καταρχην τα γκαπακια ναι , τρωνε flakes και αλλες τροφες(για περισσοτερα ας πει καποιος πιο εμπειρος και αν οχι , ρωτα τον καταστηματαρχη του pet shop που αγοραζεις τα πραγματα σχετικα με ενυδρεια).Σε προτεινω τη μαρκα sera και αν οχι την tropikal.

Link to comment
Share on other sites

Και τι τροφη τρωνε τα γκαπακια?Απ'οτι διαβασα τρωνε flakes και σκουλικακι.Τι μαρκα μου προτεινετε?Τα bloodworms που ριχνω στον μονομαχο κανουν? :bowdown:

Τα ζωοτόκα είναι παμφάγα.

Εάν τους δίνεις και bloodworms να δίνεις πολύ λίγο και τριμένο, μόνο 1 φορά την εβδομάδα.

Φλέικς, ταμπλέτες για βυθόψαρα, πέλετς και τσίμπημα σε άλγες, είναι η καλύτερή τους...

Ολες οι επώνυμες μάρκες καλές είναι, αρκεί να μην είναι ληγμένες και να μην κρατάς πολύ καιρό ανοικτές τις συσκευασίες.

Μια μέρα την εβδομάδα καλό είναι να τους κάνεις απόλυτη νηστεία.

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Σας ευχαριστω πολυ παιδια!!!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...