Jump to content

Είναι Άρρωστο???


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Πολύ μικρά άσπρα στιγματάκια στην ουρά, δύο στην μία πλευρά και δύο στην άλλη (έχει διπλή ουρά). Από την μιά πλευρά τα δύο στίγματα είναι επίπεδα και σχεδόν ανεπαίσθητα σαν βουλίτσες. Από την άλλη πλευρά τα δύο στίγματα δεν είναι επίπεδα, σαν πολύ μικρά σπυράκια και φαίνονται, τουλάχιστον το ένα, να έχει ελαφρως σαν χνουδι. Όλο το υπόλοιπο σώμα του δεν έχει κανένα σημάδι, κινείται φυσιολογικά και είναι ζωηρό, έχει όρεξη και δεν έχει καμία αλλαγή στη συμεπριφορά του. Τα στίγματα έχουν εμφανιστεί αρκετές μέρες τώρα, απλώς στην αρχή φαίνονταν σαν απλώς βουλίτσες (τα δύο από τα τέσσερα στίγματα, εξακολουθούν να φαίνονται έτσι σαν απλές βουλίτσες).

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 90 λτ
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): BIOBOX I, με acpuaclay, siporax και βαμβάκι
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): το ψάρι βρίσκεται στο ενυδρείο εδώ και 8 ημέρες, το ενυδρείο τρέχει 12 μέρες.
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 χρυσόψαρο
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Καμία αλλαγή νερού μέχρι στιγμής, ταισμα από μισό φυλλαράκι 2 φορές τη μέρα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7,5
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 5
- Θερμοκρασία:
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: ΝΗ3/ΝΗ4 της Salifert και ΝΟ2, ΝΟ3 και PH της aquili
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Χρυσόψαρο
- Ιστορικό Ψαριού: Το ψάρι έχει ζήσει 1 μήνα σε μία γυάλα 3λτ. Στον ένα μήνα (και αφού μπηκα στο ΑΖ και είδα) το μετέφερα σε ένα δοχείο 30 λτ, μέχρι να του ετοιμάσω το ενυδρείο του και περίπου ένα μήνα μετά μεταφέρθηκε στο ενυδρείο του, 90 λτ, στο οποίο τώρα βρίσκεται 8 ημέρες. Τα άσπρα σημαδάκια είχαν εμφανιστεί πριν μπει στο ενυδρείο.
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Αναπνοή, όρεξη και κινητικότητα φαίνονται απόλυτα φυσιολογικά. Γενικά όλη η συμπεριφορά του φαίνεται φυσιολογική και είναι πολύ ζωηρός. Το χρώμα του είναι όπως ήταν πάντα εκτός από τα στίγματα τα οποία υπάρχουν μόνο στην ουρά. Τα περιττώματά του κανά δυο φορές τελευταία εμφανίζονται να είναι σαν "κορδόνι"
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Κανένα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Για φωτογραφία δεν κάθεται....αυτό είναι ότι καλύτερο μπόρεσα να κάνω:

Link to comment
Share on other sites

Σαν χνούδι μου φανηκαν , σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι από την μία μεριά τουλάχιστον, έτσι φαίνεται...σαν χνούδι...αλλά σχεδόν ανεπαίσθητο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολύ ανησυχητικό , μπορείς να κάνεις θεραπεία με ESHA-2000. Μου το έβγαζε και εμένα το ένα black moor, συνήθως άνοιξη και φθινόπωρο που είχε μεγάλες μεταβολές θερμοκρασίας μέσα στην ημέρα, έκανα θεραπεία με ESHA-2000 και έφευγε. Μου είπε ένας φίλος να βάλω ξυλάκια κανέλας, από τότε που έβαλα δεν το ξαναέβγαλε, από τότε σε όλα τα ενυδρεία έχω ξυλάκια κανέλλας και τα αλλάζω κάθε 2-3 μήνες. Βάλε 3-4 ξυλάκια κανέλας των 10 εκατοστών (απο το Super market) και θα δεις πως σε μια εβδομάδα θα έχει καθαρίσει, αν όχι κάνε θεραπεία με ESHA-2000. Πάντα προτιμώ θεραπείες με φυσικά υλικά , τα φάρμακα τα χρησιμοποιώ μόνο όταν υπάρχει μεγάλη ανάγκη, και αν έχεις σωστές ρουτίνες και προσέχεις το ενυδρείο σου σπάνια χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ δεν νομίζεις ότι είναι ich ή κάτι τέτοιο ε??? :)

Ωραία, θα προτιμήσω αυτό που λες με τα ξυλάκια κανέλας (τυχαίνει να έχω) και θα δω....γιατί η αλήθεια είναι ότι εκτός από αυτό δεν φαίνεται να έχει κάτι...ζωηρούλης είναι....

αλλά φοβήθηκα μήπως έχει κάτι σοβαρό κ δεν το καταλαβαίνω..

Σ' ευχαριστώ πολύ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δλδ δεν νομίζεις ότι είναι ich ή κάτι τέτοιο ε??? :)

Ωραία, θα προτιμήσω αυτό που λες με τα ξυλάκια κανέλας (τυχαίνει να έχω) και θα δω....γιατί η αλήθεια είναι ότι εκτός από αυτό δεν φαίνεται να έχει κάτι...ζωηρούλης είναι....

αλλά φοβήθηκα μήπως έχει κάτι σοβαρό κ δεν το καταλαβαίνω..

Σ' ευχαριστώ πολύ!!! :)

Οχι δεν είναι ich, το ich είναι μικρά άσπρα στίγματα , αυτό είναι μεγάλο όπως είδα στο βιντεο και είναι χνούδι, ειναι μύκητας στο αρχικό στάδιο, και φυσικά δεν πρέπει να το αφήσεις έτσι, ξεκίνα με κανελοξυλα και βλέπεις, και δεν είναι κακο να έχεις πάντα 2-3 κανελόξυλα μέσα, εγω πλέον εδώ και ενα χρόνο έχω σε όλα τα ενυδρεία.

Αν δεις στα ξύλα άσπρη γλίτσα μην ανυσηχήσεις, ετσι πιάνουν τα ξύλα συνήθως τις πρώτες ημέρες, θα φύγει μόνο του

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολύ ανησυχητικό , μπορείς να κάνεις θεραπεία με ESHA-2000. Μου το έβγαζε και εμένα το ένα black moor, συνήθως άνοιξη και φθινόπωρο που είχε μεγάλες μεταβολές θερμοκρασίας μέσα στην ημέρα, έκανα θεραπεία με ESHA-2000 και έφευγε. Μου είπε ένας φίλος να βάλω ξυλάκια κανέλας, από τότε που έβαλα δεν το ξαναέβγαλε, από τότε σε όλα τα ενυδρεία έχω ξυλάκια κανέλλας και τα αλλάζω κάθε 2-3 μήνες. Βάλε 3-4 ξυλάκια κανέλας των 10 εκατοστών (απο το Super market) και θα δεις πως σε μια εβδομάδα θα έχει καθαρίσει, αν όχι κάνε θεραπεία με ESHA-2000. Πάντα προτιμώ θεραπείες με φυσικά υλικά , τα φάρμακα τα χρησιμοποιώ μόνο όταν υπάρχει μεγάλη ανάγκη, και αν έχεις σωστές ρουτίνες και προσέχεις το ενυδρείο σου σπάνια χρειάζονται.

κανελα ξυλαρακια οπως ειπε ο Τακης κανουν δουλεια αυτην ομως,οχι της κινας που βαζουμε στο φαγητο,η διαφορα τους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα (δεν ήξερα τη διαφορά)...όχι αυτή που έχω εγώ είναι Κίνας τελικά και επειδή την έχω κ κανα χρόνο θα ψάξω να βρω τη σωστή να είναι κ "φρέσκια"!!!

Θα βάλω κ θα περιμένω μια εβδομάδα, να δω πως θα πάει....

ευχαριστώ και τους δύο σας!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω για ξυλάκια κανέλας!

Πως ακριβώς βοηθάνε; :)

Link to comment
Share on other sites

Κουκλάκι το ψαράκι :) Περαστικά του .... κ εγώ πρώτη φορα ακούω για ξυλάκια κανέλας . Είναι πολύ κρίμα τα Χρυσόψαρα να ζούνε σε γυάλες ....:(

Κάποτε μου είχαν φέρει 1 χρυσόψαρο επειδή τα μοίραζαν σε βάφτιση (απίστευτο εεε κ όμως ) τελικα το χρυσοψαρο αυτο έζησε στο ενυδρείο μου 5 ολόκληρα χρόνια , φαντάζομαι τα άλλα δεν θα ήταν το ίδιο τυχερά .

Πόσα χρόνια ζούνε τα Χρυσόψαρα ??

Link to comment
Share on other sites

.

Πόσα χρόνια ζούνε τα Χρυσόψαρα ??

Σε ενυδρειο ο μεσος ορος ειναι 20 χρονια(σε ιδανικες συνθηκες).

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω για ξυλάκια κανέλας!

Πως ακριβώς βοηθάνε; :)

Η κανέλα είναι αντιμυκητιακή και αντιμικροβιακή και οι τανίνες που βγάζει στο νερό βοηθάνε πολύ. Βάζω και στα 3 ενυδρεία μου, και ειδικα στα χρυσόψαρα έχω παρατηρήσει δραστική μείωση έως και εξαφάνιση στο άσπρο χνούδι που μου βγάζει τακτικά το ένα black moor

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ Αρτεμισία :)

και γω πολύ έχω ζηλέψει την υπέροχη λίμνη σου!!!

Μάκαρι κάποτε να φτιάξω κ γω σαν εσένα και την ΚΑλλιρόη ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...