Jump to content

Θερμοστάτης Θερμόμετρο!


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι!Συγνώμη για τα πολλά ποστ όμως έχω πρόβλημα!Στο pet shop που πήρα τον κορμό και τα φυτά είχαν τελειώσει τα θερμόμετρα έτσι πήρα ένα τώρα που το ξανά επισκέφθηκα το βάζω στο τζάμι απέξω στην αντίθετη μεριά από το θερμοστάτη όλα κομπλέ όπως μου τα είπε το παλικάρι! Και δείχνει 29 βαθμούς!!!Ενώ στο θερμοστάτη είχα βάλει 25!Για να δείξει 25 το θερμόμετρο πρέπει ο θερμοστάτης να είναι στους 19!Πίο από τα δύο να εμπιστευθώ?

Link to comment
Share on other sites

καλλυτερα να επαιρνες ενα θερμομετρο που μπαινει μεσα στο νερο και οχι αυτοκολητο γιατι δεν ειναι τοσο αξιοπιστα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θερμόμετρο. Αν διαβάσεις τις οδηγίες του θερμοστάτη της eheim λέει να παίζεις με την ρύθμιση μέχρι να σταθεροποιηθει στην θερμοκρασία που θες. Οι βαθμοί είναι απλά για την βαθμονομηση και μπορεί να έχουν αποκλεισεις. Στο δικό μου είναι -3 Κελσίου στο ένα και -4 σε ένα άλλο η διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!Μην τα κάνω ψαροσουπα τα κακομοιρα!Και πήρα αυτο που πάει απεξω για καλυτερο ηταν πιο ακριβο!1,90 ειχε αυτο που πάει μεσα θα πάρω και ενα για μέσα για να ειμαι σιγουρος!να στε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Παρε αυτο που παει απο μεσα,εγω τα αλλα δεν τα εμπιστευομαι.

Παντα με το θερμομετρο βαζουμε τη θερμοκρασια,οχι με το θερμοστατη.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο το πήρες ;

Με 12-14 Ευρώ έπαιρνες εναν STC-1000 και είχες και θερμόμετρο σωστό και κοντρολερ ;)

Link to comment
Share on other sites

1,90 € λεει ο φιλος οτι το πηρε και το πηρε τωρα που το χρειαζοταν!αν περιμενει για stc(απαραιτητος σε ορισμενες περιπτωσεις), θα βγει ο χειμωνας ωσπου να ερθει!!!!! :bigemo_harabe_net-82:

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Θερμομετρο σωστο δεν ειναι σιγουρο οτι θα εχει με τον stc.
Παντα χρειαζεται "επαληθευση" και συγκριση και με δευτερο θερμομετρο, αφου με τον καιρο μπορει να χαλαει το probe του. (ενας στους δυο stc, μου εδειχναν αρκετα διαφορετικη θερμοκρασια απο την πραγματικη, και με δοκιμη στο ιδιο ενυδρειο)

Γενικοτερα χρειαζονται δυο θερμομετρα.

Σιγουρα το ενα, καλο ειναι να ειναι ο controller.

ΠΟΤΕ δεν ρυθμιζουμε θερμοκρασια απο το θερμοστατη του θερμαντηρα.

Ακομα κι ενα θερμομετρο των 2 ευρω ειναι πιο σιγουρο απο την ενδειξη του θερμοστατη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα θερμόμετρο!Λέει το ίδιο με το αλλό!Το μαυρό στην φωτο έκανε 3,9 νομιζω και το μέσα 1,90!

post-60145-0-38821500-1418996146_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να μην ξεχνάμε ότι και τα θερμόμετρα έχουν αποκλίσεις μεταξύ τους ( βάλτε 2-3 στο ίδιο σημείο και θα με καταλάβετε) και επίσης έχει σημασία που θα μπει το θερμόμετρο. Εμένα η θερμοκρασία νερού επιφάνειας διαφέρει αισθητά από τα σκιερά μέρη του βυθού.

Link to comment
Share on other sites

Θερμομετρο σωστο δεν ειναι σιγουρο οτι θα εχει με τον stc.

Παντα χρειαζεται "επαληθευση" και συγκριση και με δευτερο θερμομετρο, αφου με τον καιρο μπορει να χαλαει το probe του. (ενας στους δυο stc, μου εδειχναν αρκετα διαφορετικη θερμοκρασια απο την πραγματικη, και με δοκιμη στο ιδιο ενυδρειο)

Γενικοτερα χρειαζονται δυο θερμομετρα.

Σιγουρα το ενα, καλο ειναι να ειναι ο controller.

Εννοείται πως θα κάνει επαληθευση αλλά και ρύθμιση,

τουλάχιστον οι κοντρολλερ ρυθμίζονται,

όπως επίσης χρειάζονται περιοδικά έλεγχο αλλά ίσως και αλλαγή αισθητήρα.

Και ένα κολπάκι που έκανα, εφτιαξα νερό στους 37 βαθμούς και το μέτρησα με θερμομετρο του πυρετού (όχι ηλεκτρονικό και πιστεύω πως αυτά δείχνουν κάπως καλύτερα) και ρυθμισα τον κοντρολερ με αυτό (εντελώς τυχαία ο 1ος που πήρα δεν ήθελε ρύθμιση, εδειχνε το ίδιο)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα θερμόμετρο!Λέει το ίδιο με το αλλό!Το μαυρό στην φωτο έκανε 3,9 νομιζω και το μέσα 1,90!

και στο ενα και στο αλλο σε εγδαρε κανονικα το καταστημα!! :bigemo_harabe_net-87:

Link to comment
Share on other sites

1,90€λεει ο φιλος οτι το πηρε και το πηρε τωρα που το χρειαζοταν!αν περιμενει για stc(απαραιτητος σε ορισμενες περιπτωσεις), θα βγει ο χειμωνας ωσπου να ερθει!!!!! :bigemo_harabe_net-82:

γραψε λαθος Τακη!

και στο ενα και στο αλλο σε εγδαρε κανονικα το καταστημα!! :bigemo_harabe_net-87:

ιδια τιμη η πολυ παραπλησια εχουν και τα δυο!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη απόκλιση έχεις πάντως!! Αν είναι μικρό το ενυδρείο συμβαίνει αυτό συνήθως γιατι ζεσαταίνεται έντονα και όχι ομοιόμορφα! Άσε κλειστό τον θερμοστάτη μέχρι να πέσει η θερμοκρασία στην επιθυμητή και μετά δοκίμασε τον αρκετά χαμηλά κάπου στους 22 αν θέλεις να έχεις 25-26 βαθμούς κελσίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μήπως κάποιος έχει ιδέα κάποια σελίδα για αγορά χρυσόψαρα online ? ψάχνω να βρω να αγοράσω ένα tosakin και δεν μπορώ να βρω ... :headonwall:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μήπως κάποιος έχει ιδέα κάποια σελίδα για αγορά χρυσόψαρα online ? ψάχνω να βρω να αγοράσω ένα tosakin και δεν μπορώ να βρω ... :headonwall:

Καλησπέρα. Έδω είσαι εκτός θέματος.Άνοιξε ένα καινούργιο θέμα στην σωστή κατηγορία. :geek:

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμαντήρας μπαίνει σε σημείο με έντονη ροή (νερού ή αέρα)... για να διαχέεται ευκολότερα η θερμότητα.

Το θερμόμετρο μπαίνει σε απόσταση (κατά προτίμηση... στην άλλη πλευρά).

ΜΗΝ ξεχνάμε και ότι... υπάρχουν θερμαντήρες που καλλιμπράρονται.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης και ο stc καλιμπραρεται... Αλλα καλο ειναι να υπαρχει και ενα αναλογικο των 2€, εγω εχω ενα αναλογικο στο σαμπ και τον stc στο main, ετσι τσεκαρω με το θερμοκρασια φευγη το νερο και και που ειναι...

Επισης μεγαλο ρολο παιζει σε πιο υψος ειναι ο αισθητηρας ή το θερμομετρο καθως τα ζεστα εχουν την ταση να πηγαινουν ψηλα, αυτο απλα μας δινει μια πιο πληρη εικονα, δεν χαθηκε και ο κοσμος....

Fun fact: το υγρο που εχουν τα αυτοκολητα θερμομετρα ειναι το ιδιο με αυτο που υπαρχει στα mood rings, εαν ειχε ποτε την τυχη καποιος να εχει ενα τετοιο δαχτυλιδη που "δειχνη την διαθεση σου αναλογα με το χρομα που περνει", τωρα ξερει πως δουλευει. Το θεμα ειναι ομως οτι αυτο το υγρο εχει μικρη διαρκεια ζωης και απλα σταματαει να δειχνη την θερμοκρασια, αλλα μεχρι να συμβη αυτο και απ οτι μου εχει πει ενα φιλος που δουλευει σε εργοστασιο φαρμακων, δειχνουν ακριβεστατα την θερμοκρασια....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...