Jump to content

T8 Led Bar Απορια


rofio

Recommended Posts

προσφατα βαλαμε στο μαγαζι λαμπες led t8 120cm 18w σε ψυχρο και σκεφτικα να βαλω στο ενυδρειο. Το καλο ειναι οτι δεν χριαζονται μετασχηματηστες και καταναλωνουν πολυ λιγοτερα watt σε σχεση με του φθοριου.

Οποτε η ερωτηση μου ειναι η εξης θα με καλυψει αυτο το ειδος λαμπας για το ενυδρειο μου?

Υποψην οτι εχω ευκολα φυτα και 2 κοπαδια tetra ολα αυτα σε 300 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για 1 λαμπα τ8 18 βατ σε 300 λιτρα νερο?

Εννοειτε πως οχι χαχαχα

Για 3 σκευτομουν (2 cool - 1 warm)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 4 λαμπες. 2-4000k και 2-6500k σε σειρα 6500-4000-6500-4000 απο πισω προς τα μπροστα και συνολο 40w σε 200 λιτρα. Υποψιν οτι οταν μιλαμε για λεντ δεν υπολογιζουμε με τα βατ αλλα με τα lumen.

Link to comment
Share on other sites

συνηθως τα lumen σε λαμπες του εμποριου πανω κατω δεν ειναι???

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Απλα επειδη τα λεντ απο λεντ αλλα και απο τις κανονικες λαμπες τα watt ειναι διαφορα νουμερα υπολογιζουμε τα lumen. Εγω πχ εχω χαμηλο προς μεσαιο φωτισμο με αυτες που εχω στα 200 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε 300αρι; Αδερφε εγω εχω κοντα στις 4000 lumen σε 200αρι και θεωρειτε χαμηλο-μεσαιου φωτισμου. Επισης οτι εχω υπολογισει για ενα μερος του ενυδρειου να φωτιζεται και οχι ολο. Ενα κοματι το θελω σκιερο για τις ανουμπιες. Οποτε στα 300 θελεις πολλα παραπανω lumen. Οριστε και ενας πινακας υπολογισμου.

Έως 30 Lumen/Lt Πολύ χαμηλός ως Χαμηλός φωτισμός
30-50 Lumen/Lt Μέτριος ως υψηλός φωτισμός
50-70 Lumen/Lt Υψηλός ως Πολύ υψηλός
>70 Lumen/Lt - Πολύ υψηλός (έως ακατάλληλος)

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε πως οχι χαχαχα

Για 3 σκευτομουν (2 cool - 1 warm)

Δεν σου φτανουν ουτε για πλακα αυτες οι λαμπες που σκεφτεσαι για τα λιτρα που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε 130 λίτρα έχω 5500-6000 lumen σε led με εύκολα/μέτρια φυτά, σίγουρα θες παραπάνω.

Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και το ύψος του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου φτανουν ουτε για πλακα αυτες οι λαμπες που σκεφτεσαι για τα λιτρα που εχεις.

οντως, θα χριαστω τουλαχιστων 5-6 λαμπες :xmas_sad: . Παντως στο 30λιτρο που εχω 4w και περιπου 1000lumens παει σφαιρα!

επισης σκεφτομαι αφου η μποστινη λαμπα του φωτηστικου δεν προσφαιρει τιποτα εκτος απο φωτησμο, να την αλλαξω με led 2000lumens.

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο 30λιτρο που εχω 4w και περιπου 1000lumens παει σφαιρα!

τα 4 Watt δεν βγαζουν 1000 lumens με τίποτα, με το ζόρι 350-380 lumens, τα 10watt βγάζουν 900 lumens.

Χοντρικά , πολυ χοντρικά, σε led το 1watt να υπολογίζεις 90 lumens

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα 4 Watt δεν βγαζουν 1000 lumens με τίποτα, με το ζόρι 350-380 lumens, τα 10watt βγάζουν 900 lumens.

Χοντρικά , πολυ χοντρικά, σε led το 1watt να υπολογίζεις 90 lumens

οοοοοπ χιλια συγνωμη 260 ειναι. μαλλον πρεπει να κοιταχτω για αλτσχαϊμερ :(

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ξέρεις ότι οι Λεντ τ8 βγαίνουν 60-90-120-150cm. Η 60 στα 10watt βγάζει στο περίπου 800-1000lumen(ανάλογα με την εταιρία). Να προσεξεις οτι πάρεις να έχει RA 80 και πάνω. Είναι η σωστή χρωματική απόχρωση. Εγώ τις πήρα απο εδώ http://www.ergo-tel.gr

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...