Jump to content

φροντίδα για νεογέννητα γκαπι


Πωλίνα

Recommended Posts

λοιπόν παιδια να σας πω τί έχω σκεφτεί να κάνω να μου πέιτε αν είναι σωστό.

έχω 2 ενυδρεία με γκάπι το ένα είναι 20 λίτρα μικρούλι και σκέφτομαι σε αυτό να βάλω τις έγκυες γκαπίνες να γεννήσουν και μόλις γεννησουν να τις βάλω στο άλλο και στο μικρό να μείνουν μόνο τα μωρα, να μην υπάρχει περίπτωση να φαγωθούν.

Θέλω να μου πέιτε πόσες φορές την ημέρα να τα ταίζω??να τους δίνω της σερα το φαγητό για νεογνά που είναι σκόνη?? να τους ρίχνω και βιταμίνες??

γενικά τί πρέπει να κάνω για να μου ζήσουν???

κάθε πότε να γίνεται αλλαγή νερού?

Πολλές ερωτήσεις έκανα ε?? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εάν διαβάσεις μερικά σχετικά θέματα εδώ στη κατηγορία των ζωοτόκων, θα βρεις όλες τις απαντήσεις.

Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6388

και εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6001

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Εάν διαβάσεις μερικά σχετικά θέματα εδώ στη κατηγορία των ζωοτόκων, θα βρεις όλες τις απαντήσεις.

Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6388

και εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6001

τα διάβασα

Θα τα ταίζω 3-4ωφορές την ημέρα

αλλά δεν βρήκα κάτι για βιταμίνες και νεογνά, να τους ρίχνω η θα επιβαρυνθούν πολύ??

Για την αλλαγη νερού τί έχεις να πεις??

Στην προηγούμενη γέννα φοβόμουν να τους αλλάζω συχνά νερό μήπως στρεσαριστούν, το σίγουρο είναι πως κάτι δεν έκανα καλά γιατί δεν μπορώ να πω πως έχουν αναπτυχθεί όπως έπρεπε.

Γι'αυτό τώρα θέλω να κάνω ένα νέο ξεκίνημα πιο σωστό με θέμα διατροφής, αλλαγή νερού, βιταμίνες κτλ

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά χρειάζονται συχνές αλλαγές νερού, γιατί μολύνεται το περιβάλλον τους πολύ εύκολα, λόγω της συχνής και απαραίτητα υπερβολικής τροφής που πρέπει να δέχονται. Αποτέλεσμα, να ανεβαίνει η αμμωνία για πλάκα και να τα σκοτώνει κατά μεγάλους πληθυσμούς γιατί είναι υπερβολικά ευαίσθητα.

Εάν μπορείς να κάνεις και καθημερινές αλλαγές κατά 20-30 % είναι ακόμα καλύτερα. Πρέπει όμως να προσέχεις τον τρόπο που τις κάνεις, καθώς και τις παραμέτρους του φρέσκου νερού - πρέπει να είναι ίδιο σε ρΗ, σκληρότητες και θερμοκρασία, γιατί δεν έχουν ανοχές λόγω ευαισθησίας. Επίσης πρέπει να προσέχεις πολύ το πως... πρέπει να γίνονται αργά και σταδιακά (είναι όντως μπελάς...). Και να καθαρίζεις τα υπολείμματα τροφών κλπ από το βυθό (καλύτερα να μην έχεις τίποτα κάτω, σκέτο τζάμι, έτσι μπορείς να καθαρίζεις καλύτερα).

Βιταμίνες να ρίχνεις, αλλά όχι υπερβολές. Οτι γράφει η συσκευασία, αλλά ακόμα καλύτερα είναι να ρίχνεις λίγο λιγότερο από τη συνιστώμενη δόση.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και κάτι ακόμα?? δεν ήξερα που να ρωτήσω γι'αυτό το κόλλησα εδώ

Παλιά είχα στο ενυδρείο με τα γκάπι και έναν γλύφτη, μέχρι που άρχισε να γίνεται επιθετικός και έκανε την θηλύκια να γεννήσει πρόωρα

Δεν μπορώ να βάλω κάποιον γλύφτη μέσα?? Για να τρώει την άλγη??

Link to comment
Share on other sites

Αν οχι γλυφτη μπορεις να βαλεις pleco που κανει την ιδια δουλεια με τον γλυφτη.

Link to comment
Share on other sites

ή μπορείς να βάλεις 3-4 οτόκυκλους.

Link to comment
Share on other sites

Τα pleco ειναι με αλλα λογια η βεντουζες και κανει την ιδια δουλεια που κανουν η γλυφτες και καθαριζουν το ενυδρειο απο της αλγες και οχι μονο επισης οι βεντουζες ειναι απο τα πιο ωραια ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - 50 cent
Link to comment
Share on other sites

Τα pleco ειναι με αλλα λογια η βεντουζες και κανει την ιδια δουλεια που κανουν η γλυφτες και καθαριζουν το ενυδρειο απο της αλγες και οχι μονο επισης οι βεντουζες ειναι απο τα πιο ωραια ψαρια.

μήπως παίζει κάποια εικόνα??

δεν τα ξέρω καθόλου αυτά τα ψάρια. :bowdown:

Είναι επιθετικά??

Link to comment
Share on other sites

βρήκα τα πλέκο,δε με πολυτρελαίνουν ασε που φτάνουν μέχρι 60 cm, τους οτόκυκλους δεν τους βρήκα αν έχετε κάποια φωτό??

και αν μπορείτε να μου προτείνεται κάποιον είδος γλύφτη ήρεμο και όχι επιθετικό

σας έχω πρήξει...

Link to comment
Share on other sites

μου γέννησε η μια ******** και δεν προλαβα να την βάλω στο μικρό και μου έφαγαν σχεδόν όλα τα μικρα :bowdown::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτές οι 2 γκαπίνες δεν είναι στις μέρες τους??

και κάτι άλλο γιατί τσιμπάνε η μια την κοιλιά της άλλης??

αν ήταν το ένα αρσενικό ξέρω ότι είναι φυσιολογικό γιατί το κάνει για αν γεννήσει η θηλυκιά και να ζευγαρώσουν.

Οι δυο θηλυκές όμως??

post-3806-1176025344_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα το είχα παρατηρήσει κι εγώ σε δικές μου, όταν τα διατηρούσα στριμωγμένα σε μικρά ενυδρεία και χωρίς πολλά φυτά και τα ψάρια περίμεναν τις γέννες για να φάνε φρέσκια ζωντανή τροφή... Νομίζω ότι κάτι τέτοιο πρέπει να είναι. Βλέπουν τα μικρά στη κοιλιά της και προσπαθούν να την κάνουν να γεννήσει με τις τσιμπιές, για να τα φάνε...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

8a i8ela na sas rotiso ka8e poso gennane ta gkapi?? :bowdown:

Se ti 8ermokrasia prepei na ta eho?Sto pet city mou eipan 25-26 alla otan valame ena mihanima na 8ermenei to nero apo tote to arseniko ka8ete mono dipla tou kai tin alli imera pe8ane!! 8a i8ela ti voi8ia sas! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

8a i8ela na sas rotiso ka8e poso gennane ta gkapi?? :bowdown:

Se ti 8ermokrasia prepei na ta eho?Sto pet city mou eipan 25-26 alla otan valame ena mihanima na 8ermenei to nero apo tote to arseniko ka8ete mono dipla tou kai tin alli imera pe8ane!! 8a i8ela ti voi8ia sas! :unsure:

Καλησπερα!!!

Καλα θα ηταν να ανοιγεις καινουργιο θεμα και να τα εγραφες ολα αυτα και στα ελληνικα και οχι greeklish ειναι ενας απο τους κανονες του φορουμ...

Διαβασε εδω για τα γκαππυ:http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishplant&op=entry_view&iden=577

Εδω θα βρεις τεραστειο υλικο για τα ψαρακια σου: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2287

25-26 βαθμοι ειναι καλα,μετρησεις του νερου κανεις??ειναι στρωμενο το φιλτρο σου???ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου???

Τα γκαππυ γεννανε περιπου καθε 30 με 40 μερες!!!

Link to comment
Share on other sites

8a i8ela na sas rotiso ka8e poso gennane ta gkapi?? :bowdown:

Se ti 8ermokrasia prepei na ta eho?Sto pet city mou eipan 25-26 alla otan valame ena mihanima na 8ermenei to nero apo tote to arseniko ka8ete mono dipla tou kai tin alli imera pe8ane!! 8a i8ela ti voi8ia sas! :unsure:

Διαβασε εδω:

http://www.theaquariumwiki.com/Poecilia_reticulata

Link to comment
Share on other sites

Στα νεογέννητα γκάπι μπορούμε να βάζουμε Σταγόνες Για Το Οξυγόνο; (Water Conditioner) :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θες να πεις αντιχλωριο;

Θα κανεις ακριβως το ιδιο που κανεις και για τις αλλαγες στο μεγαλο ενυδρειο σου δλδ παντα αντιχλωριο και στη θερμοκρασια που ειναι το νερο στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...