Jump to content

Λιγο Φως Για Το Φως!!!!!


linglong

Recommended Posts

ετοιμαζω ενα νεο ενυδρειο 145 καθαρων λιτρων με 60 εκατοστα βαθος.....ειμαι στις λαμπες ....δωστε μου σας παρακαλω τα φωτα σας αλλα και ισως καποια λινγκ γιατι μεχρι σημερα δεν εχω ασχοληθει καθολου με φωτισμο.......

το ενυδρειο θα φιλοξενησει κιχλιδες και ισως καμια βαλισνερια.....

εχω ακουσει οτι με χαμηλο φωτισμο υπαρχει περιπτωση διατομικης αλγης,αληθευει?

τι ειναι οι ακτινικες λαμπες?

μπορω να βαλω ''μπλεδιζουσες'' λαμπες ,Η θα εχω αποτελεσμα καποιου ειδους αλγη?

Link to comment
Share on other sites

ετοιμαζω ενα νεο ενυδρειο 145 καθαρων λιτρων με 60 εκατοστα βαθος.....ειμαι στις λαμπες ....δωστε μου σας παρακαλω τα φωτα σας αλλα και ισως καποια λινγκ γιατι μεχρι σημερα δεν εχω ασχοληθει καθολου με φωτισμο.......

το ενυδρειο θα φιλοξενησει κιχλιδες και ισως καμια βαλισνερια.....

εχω ακουσει οτι με χαμηλο φωτισμο υπαρχει περιπτωση διατομικης αλγης,αληθευει?

τι ειναι οι ακτινικες λαμπες?

μπορω να βαλω ''μπλεδιζουσες'' λαμπες ,Η θα εχω αποτελεσμα καποιου ειδους αλγη?

Πες τι φυτα εχεις σκοπο να βαλεις?Το 60εκ υψος ειναι πολυ και θα χανεις πολυ φωτισμο.

Σε χαμηλο φωτισμο,πολλες αλγες βγαινουν οπως και στον υψηλο αν δεν εχεις σταθερα καποια στοιχεια.

Ακτινικες λαμπες ειναι αυτες που βαζουν στο θαλασσινο.

Τι μπλε τις ξεχνας,θα πνιγεις στις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

στο ενυδρειο θα εχει μονο βαλισνεριες .

το φως θα το χρειαζομε και για τις βαλισνερειες και για τα ψαρια αλλα και για την ομορφια.

ειναι καποιες λαμπες(μαλλον θαλασινες )οι οποιες βγαζουν πολυ απρο φως ----τοσο ασπρο που ''μπλεδιζει''---θα εχω θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα εχεις θεμα μ αυτες τις λαμπες.Στο γλυκο βαζουμε 6500Κ και 4500Κ,αν εχεις αυτα τα 2 βασικα φασματα μπορεις να βαλεις και αλλα.

Τωρα σ αυτα τα λιτρα και μ αυτο το υψος για να πεις οτι εχεις ενα σχετικο φωτισμο,θες περιπου 70 βατ συνολο.Μ αυτον τον φωτισμο ομως,μη περιμενεις κατι παραπανω απο βαλισνεριες και καμια ανουμπια..

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω περισσοτερα watt(για να ειναι φωτεινο το ενυδρειο αλλα και συγχρονος να μην ειμαι οριακα στο φως και να αποφειγω αλγες απο χαμηλο φωτεισμο) ,αλλα περιοριστω μονο σε βαλισνεριες ειμαι καλα?

υπαρχει περιπτωση μετα να εχω προβλημα απο υψηλο φωτεισμο?

Link to comment
Share on other sites

Πες τι φυτα εχεις σκοπο να βαλεις?Το 60εκ υψος ειναι πολυ και θα χανεις πολυ φωτισμο.

Σε χαμηλο φωτισμο,πολλες αλγες βγαινουν οπως και στον υψηλο αν δεν εχεις σταθερα καποια στοιχεια.

Ακτινικες λαμπες ειναι αυτες που βαζουν στο θαλασσινο.

Τι μπλε τις ξεχνας,θα πνιγεις στις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

αρα λοιπον ειμαι αναμεσα στα 70watt και στα ......?

τις λαμπες θα τις αναβω(φτασαμε και εκει!!)μαζι ολες τις ωρες ,Η μαλλον ποσες ωρες την 6500κ και ποσες την 4500κ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις και ταυτοχρονα κανενα 8ωρο. Τωρα αν δεν θελεις μαζι μπορεις 8ωρες γην 6500Κ και 6,5ωρες την αλλη. Απλα θα χρειαστεις δυο χρονιδιακοπτεες και ξεχωριστα φωτιστικα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ο rastafarian εδω αναφερει

Ναι θα εχεις θεμα μ αυτες τις λαμπες.Στο γλυκο βαζουμε 6500Κ και 4500Κ,αν εχεις αυτα τα 2 βασικα φασματα μπορεις να βαλεις και αλλα.

Τωρα σ αυτα τα λιτρα και μ αυτο το υψος για να πεις οτι εχεις ενα σχετικο φωτισμο,θες περιπου 70 βατ συνολο.Μ αυτον τον φωτισμο ομως,μη περιμενεις κατι παραπανω απο βαλισνεριες και καμια ανουμπια..

για να μην ειναι απλα ''σχετικος'' ο φωτισμος μου,ποσα βατ πρεπει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμος παει αναλογα μ αυτο που θες να φτιαξεις,τι φυτα θα βαλεις,αν εχεις co2 κτλ.

Το 70 βατ ειναι οτι λιγοτερο μπορεις να βαλεις για να εχεις μια σχετικη αναπτυξη στο φυτο που θες να βαλεις.Αν βαλεις περισσοτερα βατ,τοτε αναγκαστικα πας αλλου γιατι αλλιως θα εχεις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Φωτιστικο θα παρεις?

'Η θα βαλεις λαμπες στο καπακι?

Και ποσο μηκος ειναι το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

τι κιχλιδες θα βαλεις?

60cm λες υψος , σε 145 λιτρα .. λογικα δεν πρεπει να εχει μεγαλο μηκος..

αν πας για μαλαουι , θελουν πανω απο 1 μετρος μηκος ενυδρειου...

οι βαλισνεριες δεν εχουν πολλες αναγκες... θα μπορουσες και στα μισα βατ να κατεβεις , αν το υψος ηταν πιο μικρο... δυστηχως ομως οσο ανεβαινει το υψος , ανεβαινουν και τα βατ.

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα βαλεις λαμπες στο καπακι,το μηκος με τα βατ ειναι στανταρ.....το μονο που αλλαζει ειναι το ποσες λαμπες μπορεις να βαλεις....

Ποιο ειναι το μηκος?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 60χ60χ45....οι λαμπες θα ειναι στο εξηντα και εξω απο το καπακι...το νερο στο 54-55 περιπου.

λαμπες μπορω να βαλω οσες θελω(μαλλον τουλαχιστον 4,),ομως θα ηθελα να μην ξεφυγω απο τις 2....

τα watt στις τ5 και στις τ8 παιζουν το ιδιο????προτιμαω τις τ5 χωρις balast ,γιατι δεν ζεστενοντε τοσο.......

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

Στα 60 εκατοστα μηκος,οι Τ8 ειναι 15 βατ και οι Τ5 ειναι 24 βατ

Με δυο Τ5 νομιζω θα εισαι οκ.....χωρις μπαλαστ ομως δεν γινεται ρε συ....απο που θα παιρνουν ρευμα?

Link to comment
Share on other sites

Θα έβαζα 2 χ 30W led.. Με 50-60 ευρώ καθάρισες και φυτεύεις οτι θες. Έχω δει άριστα αποτελέσματα (σε αλλων τα ενυδρεία).

Για να φτάσεις τα 60 cm με τ5 θές άψογους ανακλαστήρες κτλ..

30w-led-flood-light-ip66-a02.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα έβαζα 2 χ 30W led.. Με 50-60 ευρώ καθάρισες και φυτεύεις οτι θες. Έχω δει άριστα αποτελέσματα (σε αλλων τα ενυδρεία).

Για να φτάσεις τα 60 cm με τ5 θές άψογους ανακλαστήρες κτλ..

30w-led-flood-light-ip66-a02.jpg

Αυτο που λες δεν παιζει με τιποτα..με 60 βατ και υψος 60 δεν φυτευεις οτι θες..

Link to comment
Share on other sites

Με 2 τ5 των 24 βατ,δηλαδη 48 βατ σε 145 λιτρα με υψος 60 ειναι πολυ χαμηλος φωτιμος..θες τουλαχιστον 3 τετοιες για να βαλεις πολυ ευκολα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Οι λεντ προβολείς έχουν πολύ καλύτερη συμπεριφορά από τις φθορισμού. Τα 60watt led αντιστοιχούν τουλάχιστον σε 150 φθορισμού

Link to comment
Share on other sites

Οι λεντ προβολείς έχουν πολύ καλύτερη συμπεριφορά από τις φθορισμού. Τα 60watt led αντιστοιχούν τουλάχιστον σε 150 φθορισμού

Και ετσι οπως τα λες να ειναι παλι δεν φυτευεις οτι θες..δεν φτανει μονο ο φωτισμος για να φυτεψεις οτι φυτο θελεις.

Link to comment
Share on other sites

αρα με τετοιο μηκος πας μονο για ψαρια απο tanganyika..

Link to comment
Share on other sites

Στα 60 εκατοστα μηκος,οι Τ8 ειναι 15 βατ και οι Τ5 ειναι 24 βατ

Με δυο Τ5 νομιζω θα εισαι οκ.....χωρις μπαλαστ ομως δεν γινεται ρε συ....απο που θα παιρνουν ρευμα?

δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος αν ολες οι τ5 ειναι χωρις μπαλαστ,ομως σιγουρα υπαρχουν τ5 χωρις μπαλαστ ,αφου δουλευουν με 220v απευθειας στην πριζα......ξαναθυμιζω οτι οι λαμπες θα ειναι στην εξω μερια απο το καπακι και δεν θα εχουν καμια επικινωνια με το νερο........

αρα με τετοιο μηκος πας μονο για ψαρια απο tanganyika..

το ενυδρειο εχει 5-6 μερες που κοληθηκε(αφου πρωτα ειχα τρυπησει) ,και που τελειωσα με το καπακι του....εχει γινει κουκλα αλλα εχει τουλαχιστον 3-4 μηνες ακομα δουλεια μεχρι να στηθει(με τους ρυθμους που το παω)....αυτο που απασχωλει τωρα ειναι το φως ,η διακοσμηση,και η αναλογη φιλτρανση καθως το ενυδρειο θα ειναι εν μερη εντοιχισμενο και ειναι φτιαγμενο ακριβως στα μετρα, και οπως καταλαβενετε ολα ειναι δυσκολα σε περιορισμενο χωρο.....

τα ψαρια θα με απασχολισουν τελευταια ,ομως θα ψαξω κατι πολυ ευκολο που να μην χρειαζετε πολυ περιποιηση........οποτε σιγουρα θα ειναι κιχλιδες

και επειδη και για φυτα δεν θελω να τρωω την ψυχη μου,και εκει μαλλον με καμια βαλισνερια μαλλον θα ειμαι καλα.....

το ολο ενυδρειο φτιαχνετε με μια και μονο λογικη.........Φ...ε.....τ.....ααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

που εχουμε καταληξει στον φωτισμο?τρεις λαμπες υποχρεωτικα?

θα αναβω τις δυο με ενα χρονοδιακοπτη και την αλλη με εναν αλλο?

Link to comment
Share on other sites

αααα και κατι ακομα ....το ενυδρειο ειναι 60 εκατοστα ,ομως οι λαμπες υποχρεωτικα μαζι με τα ακροφυσια δεν πρεπει να ξεπερνανε τα 52-53 εκατοστα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...