Jump to content

Λιγο Φως Για Το Φως!!!!!


linglong

Recommended Posts

να ρωτησω και κατι τελευταιο για τα φωτα ....αν δεν βαλω φυτα καθολου,ποσο φως πρεπει να εχω?

Τωρα τι φως εχεις?

Με μια λαμπα εισαι οκ....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ξαναρωταω.....αν δεν εχω φυτα χρειαζομε μονο μια λαμπα οτι νανε(χωρις να με νοιαζουν watt και kelvin) ,απλα για να εχουν τα ψαρια μερα-νυχτα?

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις λάμπα ότι να ναι θα σου έρθουν γρήγορα και οι άλγες να κάνουν παρέα στα ψάρια σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα, είναι εύκολο να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση;Ξέρω ότι χοντρικά πάει 0.5w/λίτρο για μέχρι μέτριο φωτισμό, αλλά τι γίνεται με τα kelvin;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα, είναι εύκολο να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη απάντηση;Ξέρω ότι χοντρικά πάει 0.5w/λίτρο για μέχρι μέτριο φωτισμό, αλλά τι γίνεται με τα kelvin;

Ο φωτισμός του φυτεμένου.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ξαναρωταω.....αν δεν εχω φυτα χρειαζομε μονο μια λαμπα οτι νανε(χωρις να με νοιαζουν watt και kelvin) ,απλα για να εχουν τα ψαρια μερα-νυχτα?

Χωρις φυτα βαλε μια λαμπα που να ειναι στα συνηθισμενα κελβιν που βαζουμε στο γλυκο νερο,6500 ή 4500 και θα εισαι οκ....μην βαλεις καμια μπλε! :)

Τα βατ ειναι αναλογα με το μηκος στις Τ8-Τ5 οποτε εκει θα ειναι στανταρ τα βατ.....

Εκτος κι αν σκεφτεσαι να μην βαλεις Τ8 ή Τ5.....τοτε αλλαζει....

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ναι, το έχω διαβάσει αλλά το ξέχασα.Ευχαριστώ!

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη αγορασει ανταπτορες τ5 για δυο λαμπες......το ενυδρειο ΔΕΝ θα εχει φυτα ....βοηθηστε λιγο παραπανω!!!!!!

στο jambo εχει σε προσφορα 0.50ευρω ,κατι τ5 λαμπες οι οποιες γραφουν μονο οτι ειναι 8watt η μια ....κανουν????!!!!????!@#$%^&

Link to comment
Share on other sites

Εκτός ότι είναι λίγα τα watt για τα λίτρα σου, θα εμπιστευόσουν λάμπα από τα τζάμπο, που αν μη τι άλλο δεν γράφουν Κέλβιν?

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η απορια σου δεν εχω καταλαβει..... :)

Αφου εχεις ηδη αγορασει ανταπτορες Τ5 και μαλιστα για δυο λαμπες......παρε τοτε δυο Τ5 24 βατ (αφου τοσα ειναι τα βατ στα 60 εκατοστα μηκος που ειναι το ενυδρειο σου) 6500 ή 4500 κελβιν και καθαρισες..... απο ενυδρειακο καταστημα ή ηλεκτρολογικο για να ξερεις τα κελβιν......

Αν θες να βαλεις μια λαμπα,παρε μια..... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...