Jump to content

Diy Ενυδρείο 55x35x40 77Lt


AgMa

Recommended Posts

Πριν αρχίσω τα κόψε-ράψε, γράφω εδώ τα βήματα που θα ακολουθήσω για το καπάκι.Αν βρείτε καμιά κοτσάνα, κλωτσίστε :P.

 

1) Μετράω από έξω το ενυδρείο περιμετρικά για να βγάλω τις διαστάσεις του τελάρου. 8mm ξύλο θαλάσσης (αν βρω ρετάλια).

2) Με πηχάκια στη μέσα μεριά του τελάρου, θα στηριχτεί το τελάρο πάνω στο χείλος των τζαμιών.Σ' αυτό το σημείο θα τα βιδώσω σε σημείο που όταν φορεθεί, το τελάρο να κατεβαίνει τόσο κάτω όσο χρειάζεται για να κρύψει τις πάνω κόντρες του ενυδρείου.

3) Πάνω στα πηχάκια, θα κουμπώσουν 3 κομμάτια ξύλο απ' τα οποία το μεσαίο θα είναι βιδωμένο πάνω στα πηχάκια (σταθερό μόνιμα) και πάνω σε αυτό θα βιδωθούν τα μεντεσεδάκια για τα πορτάκια μπρος και πίσω.

4) Στο πίσω πορτάκι θα κάνω τρύπες 120mm για να βάλω ανεμιστήρες 12άριδες που έχω περίσσεμα απ' το pc και τους προτιμώ απ' τους 80άριδες λόγω θορύβου.

5) Το μπροστά καπάκι θα είναι απλά για τάισμα και για να έχω πρόσβαση στο ενυδρείο αν θέλω να κάνω κάτι.

 

Σκέφτομαι οι λάμπες και το μπάλαστ να μπουν στο μεσαίο κομμάτι (το σταθερό) και αν τύχει και χρειαστεί να κάνω κάτι εκεί, αναγκαστικά θα βγει όλο το καπάκι.

Ή μήπως να τις βάλω στο πίσω καπάκι και στο μπροστά να μπουν οι ανεμιστήρες;

 

Τι λέτε;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τιμές για το κόντρα πλακέ θαλάσσης από praktiker.Αν δεν κάνω λάθος ήταν shelman.

Για 8mm που ήθελα, μου είπαν 3 ευρώ μόνο για το τελάρο. Διαστάσεις 2 κομμάτια 55x10cm και άλλα 2 35x10cm. Οι διαστάσεις είναι σίγουρα λάθος γιατί δεν έκατσα να το σκεφτώ, απλά για τιμή και διαθεσιμότητα ρώτησα.

Ξέχασα να ρωτήσω όμως αν κάνουν φαλτσογωνιά  :wacko:.

Anyway θα μετρήσω το ενυδρείο, θα συμπεριλάβω και τα 3 κομμάτια που θα μπουν πάνω στο τελάρο και θα ξαναπάω με τις σωστές διαστάσεις να τα κόψω.Να μου βγουν 8-10 ευρώ το πολύ;Νομίζω είναι καλή τιμή.

Και μετά ξεκινάει τρίψιμο-βάψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για τις πάνω κόντρες υπάρχει συγκεκριμένο ύψος που πρέπει να κολληθούν απ' την κορυφή του ενυδρείου;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγοράστηκαν τα ξύλα (8mm shelman θαλάσσης) για το τελάρο μαζί με μπρούτζινα μεντεσεδάκια. Είχε και γαλβανιζέ αλλά θεώρησα καλύτερα τα μπρούτζινα.

Φαλτσογωνιά δυστυχώς δεν κάνουν και έτσι τα πήρα 1.6cm μεγαλύτερα και θα τις κάνω εγώ σε ξυλουργείο φίλου (ελπίζω :P).

Ένα άλλο θέμα τώρα είναι το βερνίκι. Το καλύτερο για αυτή την περίπτωση είναι θαλάσσης με βάση συνθετικών ρητίνων της βιβεχρωμ το vivelux αλλά είναι άχρωμο και θέλω να πετύχω κάτι τέτοιο σε χρώμα:

 

23400225.jpg

 

Θα το καταφέρω με το άχρωμο βερνίκι ή να πάρω βερνικόχρωμα (και ποιό);Εκεί υπάρχουν πολλές επιλογές με τα περισσότερα να είναι με βάση νερού τα οποία δεν ξέρω κατά πόσο κάνουν για την δουλειά που θέλω.

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνος μου μιλάω μόνος μου απαντάω μου φαίνεται... Τεσπα θα το τελειώσω μόνος και θα γράψω τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς έχει σκεφτεί με το καπάκι :(

 

Φαλτσογωνιά ποιος ο λόγος να κάνεις ??

Για να μπλέξεις και να στοκάρεις τις ατέλειες και τις γωνίες που δεν θα σου κλείσουν καλά ?

 

Για τα βερνίκια δυστυχώς δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω :(

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πετύχουμε την φαλτσογωνία, τότε θα το κόψουμε κάθετα και τέλειωσε.Εξάλλου για να γίνει η φαλτσογωνία τα πήρα πιο μεγάλα τα ξύλα, άρα αν δεν πετύχει τα κάνω μετά όπως θέλω.

Ορίστε και ένα πρόχειρο σχέδιο για να καταλάβεις στο περίπου τι θέλω να κάνω.Αυτό θα πατήσει σε ένα τελάρο το οποίο θα "αγκαλιάσει" απ' την έξω μεριά το ενυδρείο και θα στηριχτεί στην πάνω μεριά των τζαμιών (στα σόκορα) με πηχάκι:

 

image.png

 

Στα περί βερνικιού θα το περάσω μόνο βερνίκι θαλάσσης ή νερού με ενδιάμεσα τριψίματα και τέλος.

Με ένα μπάλαστ, θα μπορώ να ανοίγω και να κλείνω όποια λάμπα θέλω ή χρειάζομαι δύο;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Το πορτάκι για το τάισμα θα το προτιμούσα σε μια γωνία,γενικά κάπου που να μην έχει πολύ κυκλοφορία για να προλαβαίνουν τα

ψάρια να τσιμπάνε.

Επίσης συμμαζεψε λίγο τις λάμπες και κεντράρισε τες για να μπορείς να έχεις όσο το δυνατον ομοιόμορφο φωτισμό σε όλο το πλάτος του ενυδρείου.

Έτσι όπως το πας συγκεντρώνεις όλο το φώς μέση και πίσω :(

 

To ballast μην σε προβληματίζει γιατί μπαίνει και στο ντουλάπι ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως το σκέφτηκα και εγώ αυτό για τον φωτισμό.Έχω αλλάξει λίγο το σχέδιο με κάποιες αλλαγές και στα πορτάκια.

Θα το ανεβάσω αύριο διορθωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη εκδοχή:

 

image.png

 

Πλεονεκτήματα απ' το προηγούμενο:

1) Πλέον το σταθερό κομμάτι που δεν θα ανοίγει είναι το τέρμα πίσω και έτσι θα υπάρχει πρόσβαση στις λάμπες αν χρειαστεί για αλλαγή πχ. αν καεί καμία.

2) Αν χρειαστώ περισσότερο χώρο για να κάνω κάτι μέσα στο ενυδρείο, πλέον έχω 16cm το μπροστά κομμάτι + 13cm το μεσαίο με τις λάμπες = 29 πόντους, νομίζω είναι καλά.

3) Το πορτάκι στην άκρη θα βοηθάει την τροφή να μην παρασέρνεται απ' το φίλτρο και να μένει περισσότερη ώρα.

4) Πλέον θα μπουν 12άριδες ανεμιστήρες αφού υπάρχει περισσότερος χώρος μπροστά. Περισσότερη ποσότητα αέρα σε σχέση με τους 8άριδες με λιγότερο θόρυβο. Ειδικά αν συνδεθούν και στα 9v δεν θα ακούγεται κιχ.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι κάτι δεν μου κάνει αλλά δεν ξέρω τι είναι αυτό :(

Πάντως είναι πολύ καλύτερα από πριν ;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως επειδή το έφτιαξα με τη ζωγραφική; Να στο κάνω στο photoshop; :D Μήπως σε χαλάει το ballast; Δεν ξέρω τι άλλο να πω... Πάντως τουλάχιστον στη θεωρία φαίνεται λειτουργικό. Την Κυριακή θα κάτσω να το φτιάξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα...

Στις περιμετρικές κόντρες, τα μικρά τζάμια στις γωνίες πρέπει να πατήσουν ΠΑΝΩ στα μεγάλα ή εκεί που τελειώνουν τα μικρά αρχίζουν τα μεγάλα;

Σαν αυτό δηλαδή:

 

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Τις κάτω κόντρες δεν τις κόλλησα πάνω, αλλά όπως το σχέδιο πιο πάνω. Θα έχω θέμα λες; Τις πάνω τις έκοψα έτσι όπως λες, να πατήσουν δηλαδή πάνω στις μεγάλες.

Link to comment
Share on other sites

Τις κάτω όπως περιγράφεις τις έκοψες σωστά.Έτσι πρέπει να μπουν για να κολλήσουν στον πάτο και να δέσουν σωστά.

Τις πάνω τις "καβαλάμε" για να πιάσουν σωστά.

 

Δεν θυμάμαι τις διαστάσεις τις γυάλας σου και πάλι γιατί αν είναι αυτές του τίτλου φυσιολογικά δεν χρειαζόσουν κόντρες.

Αν έχεις αλλάξει τις διαστάσεις γραψτες αν ξανά να αλλάξει και κάποιος συντονιστής τον τίτλο να μην μπερδευόμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα πήρα.40 πόντους έκανα τελικά το ύψος.

Κόντρες δεν πήρα ακόμη, δεν ήθελα να βάλω τον άνθρωπο τέτοια μέρα και ώρα να κόβει.Λογικά μπαίνουν και μετά το στήσιμό του έτσι;

 

Μόνο το ύψος άλλαξα.Τελικές διαστάσεις 55x35x40 77 λίτρα.

Κόντρες έχω κολλήσει προς το παρόν μόνο τις κάτω και με παίδεψε πολύ να κόψω μόνο τις περίσσιες σιλικόνες με την φαλτσέτα χωρίς να κόψει και σιλικόνη στα σημεία που εφάπτονται τα τζάμια.

Ελπίζω να μην έχω τίποτα διαρροές.

Τις πάνω κόντρες δεν τις έχω κολλήσει ακόμη, περιμένω να στεγνώσουν μερικές μέρες οι κάτω για να μπορώ να γυρίσω στο πλάι το ενυδρείο.

Γενικά αποφάσισα να κολλήσω κόντρες πάνω κάτω να είμαι σίγουρος γιατί ο ένας έλεγε ότι δεν χρειάζομαι καθόλου, ο άλλος μόνο κάτω και ο άλλος μόνο πάνω αφού τα μεγάλα τζάμια τα έχω κολλήσει απ' έξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φώτο με τις κάτω κόντρες προς το παρόν, το τελάρο για το καπάκι και τον controller.

post-59099-0-91256800-1434887904_thumb.jpg

post-59099-0-56185100-1434888067_thumb.jpg

post-59099-0-08622200-1434888228_thumb.jpg

post-59099-0-25974500-1434888356_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στραβολαιμιάσαμε :) Καλή συνέχεια στο προτζεκτ ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουπς, σόρρυ...

Ορίστε ευθείες!Σε ευχαριστώ...

 

20150620_225105.jpg

 

20150620_225133.jpg

 

20150620_225333.jpg

 

20150620_225251.jpg

 

20150618_181328.jpg

 

Ο αισθητήρας βέβαια δεν κάνει για ενυδρεία, αλλά θα πάρω 2-3 πλαστικούς από ΕΨΕΜ να έχω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν κάνει ; Δεν είναι βυθιζόμενος ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει επειδή πρέπει να αποφεύγουμε μεταλλικά αντικείμενα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήρα στεγανά ακροφύσια της juwel και νόμιζα ότι θα είναι με τα ντουί τους, αλλά αυτά είναι σκέτο το στρογγυλό καπάκι με το λάστιχό του. Μπορώ να βρω σκέτα ντουί να βάλω τα ακροφύσια που πήρα μην πάνε τσάμπα;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Σκέτα ντουί δεν έχω δει κάπου να πουλάνε.

Αν δεν τα έχεις ανοίξει γιατί δεν πας να τα αλλάξεις ?

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει δεν πάω τώρα για 8 ευρώ, επίσης ήταν κατόπιν παραγγελίας στο κατάστημα που τα πήρα και δεν ξέρω αν τα δεχτούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...