Jump to content

Diy Ενυδρείο 55x35x40 77Lt


AgMa

Recommended Posts

Επαναφέρω το θέμα μιας και λόγω άδειας, βρέθηκε ο χρόνος να το προχωρήσω επιτέλους.

Πήρα τελικά καινούρια στεγανά ακροφύσια μιας και σκέτα ντουί δεν έβρισκα. Όποιος ενδιαφέρεται για τα juwel (μόνο το βιδωτό καπάκι είναι με τα λάστιχα, χωρίς ντουί) ευχαρίστως να του τα δώσω.

  • Από λάμπες πήρα μια sylvania grolux (8500k) και μια juwel day (8000k) στα 438mm και οι δύο (10 ευρώ και 14 ευρώ αντίστοιχα).
  • Ανακλαστήρες της juwel πάλι (16 ευρώ και οι δύο)
  • Ballast πήρα απλό ηλεκτρονικό, γιατί το dimmable που ήθελα ήταν πολύ πιο ακριβό απ' το απλό ( 9 ευρώ το απλό και 31 το dimmable :o ).
  • Μονόκλωνο καλώδιο 1άρι (κουλούρα 100m 10 ευρώ)

59 ευρώ τα περί φωτιστικού.

 

Εδώ το σχέδιο μέχρι τώρα:

image.png

 

Λέω να το τροποποιήσω πάλι λιγάκι. Έχω την εντύπωση ότι έτσι όπως είναι, θα είναι συγκεντρωμένο όλο το φως στη μέση του ενυδρείου, με σκοτεινά σημεία μπρος και πίσω. Επίσης το ballast δεν θα μπει στο καπάκι, αλλά στο ντουλάπι για να έχω περισσότερο χώρο στο καπάκι, αλλά και για μεγαλύτερη ασφάλεια.

 

Εδώ πως λέω να γίνει:

image.png

 

Καλύτερα έτσι ή με τις λάμπες στη μέση και τις 2;  :blush:

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν γνωρίζει κάποιος θα ήθελα να μου πει αν κάνει αυτό το ballast.Το πήρα απ' τον Καυκά, του το ζήτησα για 2x24w T5 και μου έδωσε αυτό:

http://www.kafkas.gr/proionta/exartimata-lampas/metaschimatistes-fthorismou/fthorismou-ilektronikoi/elt-m-s-elt-hl-kos-be-236-2-2x18-24-36-39w_45344/

 

Στην ετικέτα γράφει Τ5 24W αλλά στην περιγραφή γράφει: Τ5 όχι

Επίσης δεν θα έπρεπε να γράφει πάνω 2x24w;Έχει βέβαια 2 εξόδους για λάμπες.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Προχωράμε...

Τρίφτηκαν όλα με γυαλόχαρτα 100, 180 και 240.Μπήκε το τελάρο και μόλις στεγνώσει θα βαφτεί με το καπάκι.

Τελικά χώρισα τις λάμπες στο μπροστά και στο μεσαίο κομμάτι του καπακιού και το ballast στο ντουλάπι.

post-59099-0-73990100-1442837351_thumb.jpg

post-59099-0-42868300-1442837386_thumb.jpg

post-59099-0-12382600-1442837416_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να εχεις βαλει ανοξειδωτες βιδες ετσι? Γιατι αλλιως θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Όλες είναι ανοξείδωτες εκτός από 4 που κρατάνε τα τακάκια με τα ντουί.

Έλεγα να τα κάνω κολλητά μόνο αλλά αν δεν μπει βίδα δεν είμαι σίγουρος για καμιά κόλλα.

Βάφτηκαν όλα πρώτο χέρι και αύριο θα περάσω το δεύτερο γιατί είναι μελί το χρώμα προς το παρόν.

3 συμβουλές για όσους ενδιαφέρονται:

1) Αν βάψετε με πινέλο, δώστε μερικά χρήματα παραπάνω και πάρτε ένα καλό. Με 5 ευρώ είναι οκ. Τα φθηνά μαδάνε και πασαλείβετε να βγάλετε τις τρίχες και μετά κολλάνε άλλες.

2) Πολύ πιθανόν, όσο καλά και να έχετε τρίψει πιο πριν, να σας κάνει μπιμπίκια το χρώμα. Αμέσως μόλις βάψετε, πιάστε χαρτοπετσέτες και περάστε όλη την βαμμένη επιφάνεια, σύμφωνα με τα νερά του ξύλου. Έτσι φεύγει η παραπανίσια μπογιά που θα έχει μείνει σε μερικά σημεία και γίνεται ένα ομοιόμορφο άπλωμα.

3) Όλα αυτά τα γλιτώνετε, αν τη δουλειa του πινέλου την κάνει ένα απλό σφουγγάρι πιάτων (καινούριο εννοείται). Βουτάτε το 1/4 του σφουγγαριού στο χρώμα, στραγγίζετε λίγο και βάφετε ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ στα νερά του ξύλου. Είναι σημαντικό να μην σταματάτε πριν το τέλος του ξύλου, γιατί αφήνει παραμπασάδες και πρέπεινα το περάσετε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Στις βιδες που δεν ειναι ανοξειδωτες εφοσον θα περαστουν βερνικι κλπ δεν νομιζω να υπαρξει θεμα σκουριας.

Για να εισαι σιγουρος μπορεις να βαλεις πανω τους μια τσιμπια σιλικονη ,αφου φυσικα εχεις ολοκληρωσει το βαψιμο απο το καπακι :)

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί αγχώνεστε τόσο πολύ για τις βίδες; Αφού δεν έχουν άμεση επαφή με το νερό. Μπορούν να προκαλέσουν καμιά μεγαλύτερη ζημιά εκτός του να σκουριάσουν;

Και ένα σημερινό update:

 

20150923_173143.jpg

 

20150923_172950.jpg

 

20150923_173010.jpg

 

20150923_173043.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί αγχώνεστε τόσο πολύ για τις βίδες; Αφού δεν έχουν άμεση επαφή με το νερό. Μπορούν να προκαλέσουν καμιά μεγαλύτερη ζημιά εκτός του να σκουριάσουν;

Και ένα σημερινό update:

 

 

 

Λογο της υγρασιας σκουριαζουν.

Δεν εχουν αμεση επαφη αλλά η υγρασια που θα εχεις στο καπακι και στην σκουριασμένη βιδα, ξανα πεφτει μέσα στο νερο.

Βαλε βρτε ενα κρεμαστο φωτιστικο που καθεσαι και πεδευεσαι με τα καπακια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο ωραία δουλεία είναι το καπάκι. Έχεις και τα φουρφούρια σου βιδωμένα όμορφα, δεν φοβάσαι μην σου πηδήξει κανένα ψάρι και κρύβεις και τις πάνω κόντρες :P.

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε ομως αυτο με τις βιδες.Και εγω σε diy καπακι παλιοτερα δεν ειχα βαλει ανοξειδωτα παξιμαδια και οι υδρατμοι εσταζαν ξανα μεσα.Το αποτελεσμα ηταν νηματοειδης αλγη που σημαινει περισεια σιδηρου ;) Τα παξιμαδια δεν θες να δεις πως εγιναν μεσα σε λιγες εβδομαδες.. Φαντασου οτι αν εχεις μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας τις κρυες ημερες κατω απο το καπακι μπορει να εχει και 100% υγρασια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ θα τις αλλάξω και αυτές. Ελπίζω αυτές που μου δίνουν να είναι όντως ανοξείδωτες. Έχουν μολυβί χρώμα οι ανοξείδωτες, όχι ασημί όπως οι απλές, σωστά; Σε ξυλόβιδες αναφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αυτές που πήρα για ανοξείδωτες δεν τις πιάνει ο μαγνήτης άρα οκ. Τις άλλες τις πιάνει δυστυχώς. Anyway θα τις αλλάξω.

Το βερνίκι θαλάσσης που πήρα, μου είπε μαραγκός ότι δεν κάνει γιατί θα μυρίζει καιρό αφού αραιώνεται με διαλυτικό. Θα έχω θέμα λέτε αν το αφήσω να ξεμυρίσει;

Επίσης στις οδηγίες γράφει: αραιώστε 3% κ.ο. Τι σημαίνει; Κατ' όγκο;

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά, εγώ για konig τα πήρα. Και εδώ έβαλε το χέρι του ο κινέζος; Και μάλιστα από 2 διαφορετικά καταστήματα το καθένα, δεν μπόρεσα να βρω σε 1 κατάστημα να έχει 2 τεμάχια σε απόθεμα. Για όσους δεν παρατήρησαν, γράφει kong, όχι konig.

post-59099-0-86564700-1443276976_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν τελείωσε. Αναμονή ακόμη για τον STC-1000 να συνδεθούν τα φουρφούρια και να βάλω λίγη ταινία στο χρώμα του ξύλου στα μπροστινά και πλαϊνά σόκορα γιατί δεν μου αρέσει έτσι.

 

Φίλτρα σκόνης της Akasa για 80mm ανεμιστήρια:

 

20150929_115722.jpg

 

20150929_115810.jpg

 

Οι λάμπες τοποθετημένες:

 

20150929_105501.jpg

 

Το πρώτο καπάκι ανοιχτό:

 

20150929_120032.jpg

 

Και τα δύο μαζί:

 

20150929_120124.jpg

 

Αναμμένα τα φώτα:

 

20150929_123040.jpg

 

20150929_123139.jpg

 

20150929_123125.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι γρατσουνιές, είναι τα καλώδια που βγαίνουν απ' την πίσω μεριά του ενυδρείου και πάνε στο ballast. Όχι ότι δεν έχει δηλαδή, απλά δεν φαίνονται σε αυτές τις φώτο :P

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν λες τις 2 κάθετες τις οποίες κάνω πως δεν τις βλέπω. Μάλλον έγιναν κατά τη μεταφορά των τζαμιών. Ψάχνω να δω πως θα το κάνω με cerium oxide. Διάβασα για γυαλόχαρτα νερού 400, 800, 1000, 2000 και τέλος το cerium oxide.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να κάνω την πλάτη πρόσοψη, αλλά έχω κόψει φάλτσα και έχω κολλήσει τις πάνω κόντρες στην πίσω μεριά για να περάσει το καλώδιο του θερμοστάτη και τα μπαστούνια του φίλτρου ενώ στην μπροστινή όχι.

Κοιτάζοντάς το καλύτερα, έχω μία μόνο γρατζουνιά στην πλάτη ενώ στην πρόσοψη περισσότερες. Δεν ξέρω που κοιτούσα όταν αποφάσιζα ποιά μεριά θα κάνω πλάτη και ποιά πρόσοψη.

Τι λύσεις έχω; Οι τζαμάδες θα έχουν κανένα dremel γυαλιού;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να αντικαταστήσω το μπροστινό τζάμι γιατί πιο πολύ θα είναι η φασαρία να βγάλω άκρη με το πως θα κάνω τις τρύπες στις κόντρες συν ότι και η πίσω μεριά έχει μια καλή γρατζουνιά και θα πηγαίνει εκεί το μάτι όπου και να κοιτάω.

Ευκαιρία λοιπόν τώρα που είναι άδειο.

Πως το ξεκολλάμε λοιπόν; Εννοείται θα καθαριστούν οι περίσσειες σιλικόνες. Κάτι έχω ακούσει για χορδή, ισχύει; Τι χορδή είναι αυτή;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Πως το ξεκολλάμε λοιπόν;

 

 

Με πετονιά είναι πολύ καλός  και ασφαλής τρόπος, μπορείς και με χορδή κιθάρας, αλλά αν είναι μεταλλική μπορεί να σου κάνει ζημιά στα τζάμια. Επίσης πολύ καλή δουλειά κάνει να βάλεις πλαστικό/νάιλον σπάγκο πολύκλωνο, όπως αυτόν που αμολάμε τους αετούς, με παλινδρομικές κινήσεις κόβεται σαν βούτυρο. Αν ο σπάγκος δεν αντέχει τον βάζεις διπλό. Λειτουργεί σαν πριόνι και κόβει χωρίς να πάθουν τίποτα τα τζάμια.

Η σιλικόνη που θα περισσέψει την βγάζεις άνετα με διαλυτικό σιλικόνης, είναι αλοιφή , την απλώνεις στη σιλικόνη και το αφήνεις καμιά ώρα, μετά η σιλικόνη φεύγει πολύ εύκολα, αν μείνουν κομμάτια το επαναλαμβάνεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...