Jump to content

Το Γαριδοενυδρείο Μου


konstantinkonstantinou

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα:60
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:bacopa caroliniana,hygrophila difformis,ludwigia mullerti,riccia fluitans,echinodorus bleheri

Ψάρια:
Άλλα είδη:Amano , red cherry , λαθρεπιβατες

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:μαυρο
Πέτρες:μη ασβεστολιθικές
Ξύλα:ρίζα
Άλλα διακοσμητικά :οχι
Υπόστρωμα:οχι
Βυθός:ουδέτερο χαλικάκι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 PL 24w 1800lumens 4000K
Διάρκεια φωτισμού:8

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:εσωτερικό φίλτρο 400lt/h με mini siporax
Θέρμανση/ Ψύξη:100w
Λίπανση:????????????
Παροχή CO2:;oxi
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:για γαρίδες της sera


Παράμετροι
pH:7.8
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):24

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:δεν έχω κάνει ακόμα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

post-52309-0-42559000-1419596115_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Με την ευκαιρία της παρουσίασης του νεοσύστατου γαριδοενυδρείου μου θα ήθελα να θέσω κάποιες ερωτήσεις για να ακούσω τις απόψεις σας.

Αρχικά όσον αφορά την λίπανση και το υπόστρωμα . Επειδή έχω ακούσει-διαβάσει διαφορετικές απόχεις θα ήθελα τη γνώμη σας βάσει των εμπειριών σας:

1)Συνιστάτε τη χρήση υγρών λιπασμάτων (seachem flourish, potassium ) σε ενυδρείο με γαρίδες σε μικρότερη δοσολογία π.χ. 1/3 της συνιστώμενης;

2)Λόγω έλλειψης CO2 μπορώ να χρησιμοποιήσω excel χωρίς πρόβλημα; Σε τι δοσολογία;

3)Επειδή δεν υπάρχει υπόστρωμα , είναι απαραίτητη η χρήση ταμπλετών στις ρίζες των φυτών ή αρκεί η λίπανση με τα υγρά λιπάσματα; Οι ταμπλέτες επηρεάζουν τις γαρίδες;

Υ.Γ η seachem γράφει στα υγρά σκευάσματά της οτι δεν επηρεάζουν τις γαρίδες, αλλά άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειακι! Ευχομαι να γινει τουμπανο! Βαλε κι αλλη μος!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειακι! Ευχομαι να γινει τουμπανο! Βαλε κι αλλη μος!

Σ' ευχαριστω θοδωρη. Μαλλον θα μπει και αλλη μος, απλα περιμενω να βυθιστει για τα καλα η ριζα ωστε να βγαλω την καφε πετρα και να δω που ταιριαζει να μπει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Με την ευκαιρία της παρουσίασης του νεοσύστατου γαριδοενυδρείου μου θα ήθελα να θέσω κάποιες ερωτήσεις για να ακούσω τις απόψεις σας.

Αρχικά όσον αφορά την λίπανση και το υπόστρωμα . Επειδή έχω ακούσει-διαβάσει διαφορετικές απόχεις θα ήθελα τη γνώμη σας βάσει των εμπειριών σας:

1)Συνιστάτε τη χρήση υγρών λιπασμάτων (seachem flourish, potassium ) σε ενυδρείο με γαρίδες σε μικρότερη δοσολογία π.χ. 1/3 της συνιστώμενης;

Μπορεις να βάλεις αλλά μιας και εχεις ευκολα φυτα, ασε τα να πανε μονα τους.

2)Λόγω έλλειψης CO2 μπορώ να χρησιμοποιήσω excel χωρίς πρόβλημα; Σε τι δοσολογία;

Δοκιμασε καλυτερα diy co2 αν και το excel το χρησιμοποιουνε σε ενυδρεια με γαριδες καποιοι.

3)Επειδή δεν υπάρχει υπόστρωμα , είναι απαραίτητη η χρήση ταμπλετών στις ρίζες των φυτών ή αρκεί η λίπανση με τα υγρά λιπάσματα; Οι ταμπλέτες επηρεάζουν τις γαρίδες;

Βαλε ταμπλετες στα φυτα με ριζωμα, και ασε τα λιπασματα, για την ωρα.

Εχεις ευκολες γαριδες , οποτε μην φοβάσαι για την λίπανση.

Υ.Γ η seachem γράφει στα υγρά σκευάσματά της οτι δεν επηρεάζουν τις γαρίδες, αλλά άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!!

Εχε υποψιν οτι τα οι δοσολογιες των λιπασματων της seachem, ειναι για πυκνοφυτεμένα ενυδρεια.

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σου.

Οπότε ξεκινάω με την τοποθέτηση ταμπλετών στις ρίζες των φυτών και αφήνω προς το παρόν τα λιπάσματα.

Το DIY CO2 το φοβάμαι λίγο γιατί λένε οτι αν δεν εχεις σταθερη παροχή CO2 επηρεάζονται οι γαρίδες, ποια η αποψή σου;

Το ενυδρείο τρεχει περίπου ένα μήνα και κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ριχνω εξελ στις γαριδες χωρις προβλημα,ομως ριχνω την δοση που πρεπει και οχι παραπανω.

Και λιπασματα ριχνω αλλα με προσοχη.

Το diy co2 με τα σκαμπανευασματα που εχει φερνει αλγες.

Ομορφο το εχεις φτιαξει παντως.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ριχνω εξελ στις γαριδες χωρις προβλημα,ομως ριχνω την δοση που πρεπει και οχι παραπανω.

Και λιπασματα ριχνω αλλα με προσοχη.

Το diy co2 με τα σκαμπανευασματα που εχει φερνει αλγες.

Ομορφο το εχεις φτιαξει παντως.

Σ' ευχαριστω μολις φουντωσουν λιγο τα φυτα πιστευω θα δειξει ακομα πιο ωραιο.

Και εγω προσανατολιζομαι να ξεκινησω με τη μιση δοση excel παρα με diy .

Απο λιπανση λογω του οτι δεν εχω υποστρωμα να βαλω ταμπλετες στις ριζες των φυτων ή υγρα λιπασματα ( εχω το flourish kai to pottasium της seachem ) ;

Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκαν μερικά φυτά ακόμα, εβαλα δοκιμαστηκα και τη marsilea. Σε κάθε φυτό τοποθέτησα flourish tabs τελικά και θα αποφύγω τα υγρά λιπάσματα. Αντί co2 μάλλον θα ξεκινήσω excel και βλέπω.

Μερικές νέες φωτό:

post-52309-0-51805000-1419960446_thumb.jpg

post-52309-0-64388600-1419960481_thumb.jpg

post-52309-0-43085100-1419960505_thumb.jpg

post-52309-0-66982000-1419960550_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται πολυ ομορφο! Ποσες γαριδες ειναι μεσα; Σαν λιγες τις βλεπω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζονται ολα τα φυτα σου ταμπλετες,μονο αυτα που τρεφονται απο τις ριζες,στα αλλα θα πρεπει να ριχνεις υγρο λιπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται πολυ ομορφο! Ποσες γαριδες ειναι μεσα; Σαν λιγες τις βλεπω!

Οντως λιγες ειναι, καμια δωδεκαρια συνολο. Περιμενω μηπως μου γεννησουν οι red cherry, μια ειναι αυγομενη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζονται ολα τα φυτα σου ταμπλετες,μονο αυτα που τρεφονται απο τις ριζες,στα αλλα θα πρεπει να ριχνεις υγρο λιπασμα.

Ειχα την εντυπωση οτι εκτος απο τη moss και τη riccia ολα τα αλλα τρεφονται απο τις ριζες, σωστα τα λεω;
Link to comment
Share on other sites

Πολυυυ ωραιοοο ενυδρειο!!

Μπραβο φιλε

:thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - paul.asty
Link to comment
Share on other sites

Πολυυυ ωραιοοο ενυδρειο!!

Μπραβο φιλε

:thumbsu:

Σ΄ ευχαριστω φιλε μου, να εισαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που βλεπω να εχεις,μονο ο εχινοδορος θελει ταμπλετα.Οχι οτι αν βαλεις και στα αλλα θα εχουν προβλημα αλλα τα αλλα πιο πολυ τρεφονται απο τη στηλη του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που βλεπω να εχεις,μονο ο εχινοδορος θελει ταμπλετα.Οχι οτι αν βαλεις και στα αλλα θα εχουν προβλημα αλλα τα αλλα πιο πολυ τρεφονται απο τη στηλη του νερου.

Κατάλαβα, οπότε το υγρό λίπασμα δεν το γλυτώνω. Θα ξεκινήσω με το Flourish σε δόση στο μισό της αναγραφόμενης στο μπουκάλι και βλέπω. Αρα οι ταμπλέτες μπορούμε να πούμε οτι παίζουν το ρόλο του υποστρώματος. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, καλή πρωτοχρονιά σου ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς!!Χρησιμοποιούμε τις ταμπλέτες στην αρχή εφόσον στο βυθό δεν έχουμε κάποιο υπόστρωμα για να βοηθήσουμε τα φυτά

να μπουστάρουν και στην συνέχεια και να μην ξαναβάλεις ποτέ δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί ο βυθός σου θα έχει γεμισει θρεπτικά . . .

Δεν κάνουμε όμως ναρκοπέδιο τον βυθό μας γιατί οι άλγες παραμονεύουν . . .

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς!!Χρησιμοποιούμε τις ταμπλέτες στην αρχή εφόσον στο βυθό δεν έχουμε κάποιο υπόστρωμα για να βοηθήσουμε τα φυτά

να μπουστάρουν και στην συνέχεια και να μην ξαναβάλεις ποτέ δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί ο βυθός σου θα έχει γεμισει θρεπτικά . . .

Δεν κάνουμε όμως ναρκοπέδιο τον βυθό μας γιατί οι άλγες παραμονεύουν . . .

Καλημερα και καλη χρονια. Εβαλα τις flourish tabs συμφωνα με τις οδηγιες της συσκευασιας. Στα 55 lt καθαρα εβαλα 3 ταμπλετες αφου τις εκοψα στα 4 και τις διαμοιρασα στις ριζες των φυτων. Ποια η γνωμη σου για τα υγρα λιπασματα ; Να τα χησιμοιποιησω παραλληλα με τις ταμπλετες απο τωρα; Αργατερα; Καθολου;

Link to comment
Share on other sites

Kαλή Χρονιά με υγεία φίλε μου :)

Λιπάσματα και γαρίδες συνήθως δεν πάνε μαζί γι αυτό και στα γαριδάδικα επιλέγουμε συνήως ευκολα φυτά.

Από τα δικά σου μόνο η riccia χρειάζεται ειδική μεταχείριση.

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις το excel και σε 1-2 εβδομάδες δειλά δειλά γενικό λίπασμα. . .

Από εκεί και πέρα βλέποντας και πράτοντας :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλή Χρονιά με υγεία φίλε μου :)

Λιπάσματα και γαρίδες συνήθως δεν πάνε μαζί γι αυτό και στα γαριδάδικα επιλέγουμε συνήως ευκολα φυτά.

Από τα δικά σου μόνο η riccia χρειάζεται ειδική μεταχείριση.

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις το excel και σε 1-2 εβδομάδες δειλά δειλά γενικό λίπασμα. . .

Από εκεί και πέρα βλέποντας και πράτοντας :)

ok , σ΄ ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα σε red cherry ριχνω τα παντα απο λιπασματα και δεν εχουν κανενα θεμα,επισης ριχνω τις κανονικες ποσοτητες που γραφουν τα μπουκαλια σπασμενες σε καθημερινες δοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωρε κ γω στο φυτεμένο τα πάντα ρίχνω και δεν έχω παρατηρήσει απώλειες αλλά προτιμώ να μιλάω εκ του ασφαλούς . . . ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω λίγο δυστακτικά στην αρχή με τα λιπάσματα και θα αυξήσω σιγά σιγα. Επειδή τα λίτρα είναι λίγα και θα πρέπει να παίζω με 0,5-1-1,5ml σκέφτομαι να πάρω μια σύριγγα για να ριχνω σωστές δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με σύριγγα γίνονται αυτές οι δουλειές. . .

Απλά κοίταξε να πάρεις λεπτές πχ σαν της ινσουλίνης για να χωράνε στα μπουκάλια σου :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...