Jump to content

Θεραπεία Με Μέλαφιξ Χωρίς Αποτέλεσμα.μονομάχος Με Κατεστραμμένα Πτερύγια.


Recommended Posts

Τελικα με αποχη τον βγαζεις η με ποτηρακι; Αν ποτηρακι κανε μια τρυπα να φευγει το νερο με το φαρμακο να μην πεφτει στο ενυδρειο.

σωστό και αυτό ευχαριστώ θα κάνω μια τρύπα σε ένα από τα δύο ποτηράκια με το ένα θα χωρίς τρύπα θα το βάζω στο δοχείο και με το άλλο με την τρύπα θα το γυρνάω στο ενυδρείο θα το κάνω και στη πράξη αύριο γιατί η απόχη που έχω είναι με δύχτια με μεγάλες οπές τρύπες και τα πτερύγια που το μείνανε θα τραυματιστούν και δε το θέλουμε.Ευχαριστώ καληνύχτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Του την έφτιαξα την "απόχη" αν και μένουν λίγα ml νερoύ με bactopur μέσα όμως δε νομίζω να μας κάνει ζημιά.Κανονικά σε καραντίνα έπρεπε να το βάλω όμως βάλε βγάλε αλλάζοντας απότομα περιβάλλον θα τα δει όλα ο ψαρής.Οπότε καλό είναι να μείνει στο ενυδρείο του μια μικροσκοπική ποσότητα κάτι σε μέγεθος χιλιοστό του χιλιοστού bactopur αποκλείεται να κάνει κάτι.Όταν άνοιξαν τα φώτα είπα ωπ θολό είναι το νερό.Όταν γύρισα από ένα reunion του λυκείου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για κάποιο λόγο ( μάλλον απο βιασύνη ) έχω δώσει δύο απαντήσεις εδω και στου ΠΡΑΣΚΕΥΑ που δεν έχουν εμφανιστεί χθες .

Καλύτερα με το ποτηράκι εφ όσων μπορείς να το πιάνεις το ψάρι χωρίς να το ταλαιπωρής .

Απο τη στιγμή που το νερό το παίρνεις απο το ενυδρείο και οι κινήσεις σου είναι γρήγορες δεν έχεις πρόβλημα .

Η μικρή ποσότητα φαρμάκου που θα σου πέσει στο ενυδρείο δεν θα σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα .

Και μην ανησυχήτε τόσο πολύ με τα βαριά τα φάρμακα εφ όσων χρησιμοποιούνται στη σωστή δοσολογία .

Η ζημιά που κάνουν στη βιολογία των ενυδρείων είναι μικρή και αναστρέψιμη , ο σημαντικότερος λόγος που ως συνήθως εγω προτείνω τα μπάνια είναι για να μπορέσουμε με άνεση να αλλάξουμε θεραπεία αν έχουμε κάνει λάθος διάγνωση .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για κάποιο λόγο ( μάλλον απο βιασύνη ) έχω δώσει δύο απαντήσεις εδω και στου ΠΡΑΣΚΕΥΑ που δεν έχουν εμφανιστεί χθες .

Καλύτερα με το ποτηράκι εφ όσων μπορείς να το πιάνεις το ψάρι χωρίς να το ταλαιπωρής .

Απο τη στιγμή που το νερό το παίρνεις απο το ενυδρείο και οι κινήσεις σου είναι γρήγορες δεν έχεις πρόβλημα .

Η μικρή ποσότητα φαρμάκου που θα σου πέσει στο ενυδρείο δεν θα σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα .

Και μην ανησυχήτε τόσο πολύ με τα βαριά τα φάρμακα εφ όσων χρησιμοποιούνται στη σωστή δοσολογία .

Η ζημιά που κάνουν στη βιολογία των ενυδρείων είναι μικρή και αναστρέψιμη , ο σημαντικότερος λόγος που ως συνήθως εγω προτείνω τα μπάνια είναι για να μπορέσουμε με άνεση να αλλάξουμε θεραπεία αν έχουμε κάνει λάθος διάγνωση .

.Καλησπέρα.Πάντως τώρα έχω ένα ποτηράκι που το άνοιξα τρύπες και ένα ποτηράκι χωρίς τρύπες με το ποτηράκι χωρίς τρύπες βγάζω σιγά σιγά το ψάρι το αφήνω με υπομονή να μπει από μόνο του και το άλλο που το έκανα τρύπες θα το βγάζω από το 2λιτρο δοχείο μειόνωντας ήρεμα τη στάθμη του νερού στο τρυπημένο ποτήρι και θα το βάζω μέσα η ποσότητα του φαρμάκου που θα πέσει στο ενυδρείο θα είναι όσο το δυνατόν ελάχιστη και η καταστροφή των χρήσιμων βακτηριδίων θα είναι λάχιστη.Εδώ που τα λέμε λαμβύρινθόψαρο είναι αναπνεεί και λίγο αέρα εκτός ενυδρείου.Φαντάζομαι και ο Παρασκευάς το κάνει μπάνιο το angelfish βγάζοντας και βάζοντας το με μια απόχη βέβαια από ότι είδα έχει κάπως καλύτερη απόχη.Πάντως το ατικμούτσικο βάζω το ποτηράκι στην αρχή διστάζει να μπεί και μετά μπαίνει δειλά δειλά και το βγάζω με ήρεμες κινήσεις.Σου τα λέω για να δείς αν κάνω κάτι λάθος.Πάω να του κάνω μπανάκι.Όσο για την κατάστασή του παραμένει σταθερή σε σχέση με χθες του έδωσα και βιταμίνες το πρωί φαντάζομαι για όλη τη διάρκεια της θεραπείας θα του δίνω βιταμίνες έστι δεν είναι;Αντιχλώριο της tetra και θερμοκρασιά να πλησιάζει τους 28-29οC

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες τι λένε στις βιταμίνες .

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες τι λένε στις βιταμίνες .

Χρόνια πολλά καλή χρονιά.Θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις πρώτη γιατί το ενυδρείο μου θώλοσε αφού ξεκίνησε τη θεραπεία από τις βιταμίνες είναι ή το φάρμακο.Θα με πείς βιαστικό όμως σε πόσο χρόνο μπορεί να δω κάποια βελτίωση.Ορίστε φωτογραφίες από το ενυδρείο.

post-60238-0-62506300-1420119705_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ:Από απερισκεψία την πρώτη μέρα της θεραπείας τραβώντας τον μονομάχο από το δοχείο προς το κυρίως ενυδρείο έριξα μιά ποσότητα του 1/8 του ποτηριού νερό με αντιβίωση.Με συχνές αλλαγές φεύγει αυτό ή θέλει κάτι άλλο η θωλούρα.Το ψάρι παραμένει σταθερή κατάσταση κολυμπά κανονικά άσχετα που δε βλέπει ούτε τη μουτσούνα του. :bigemo_harabe_net-128:

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και περαστικά στον ψαρούλη.

Έκανες μετρήσεις αμμωνίας - νιτρωδών? Αν είναι από το φάρμακο δοκίμασε στριμώξεις λίγο άνθρακα στο φιλτράκι για να το τραβήξει........

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια ευχομαι!να σε ρωτησω,τις βιταμινες τις ριχνεις στο νερο?αυτη η θολουρα ποτε ξεκινησε?εκανες καποιες εργασιες στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και περαστικά στον ψαρούλη.

Έκανες μετρήσεις αμμωνίας - νιτρωδών? Αν είναι από το φάρμακο δοκίμασε στριμώξεις λίγο άνθρακα στο φιλτράκι για να το τραβήξει........

Έχω κάνει είναι οκ 0 αμωνία 0 νιτρικά το ψάρι φίλε ζει αν θώλονε το νερό από νητρικά θα έβλεπα ένα ψαροκόκαλο μόνο.Ευχαριστώ για τα περαστικά.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια ευχομαι!να σε ρωτησω,τις βιταμινες τις ριχνεις στο νερο?αυτη η θολουρα ποτε ξεκινησε?εκανες καποιες εργασιες στο ενυδρειο?

Η θολούρα ψιλοξεκίνησε με την πρώτη μέρα της θεραπείας επειδή του κάνω μπάνια με διάλυμα bactopur όπως με είπε ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ. Μεταφέροντας απο το 2λιτρο διάλυμα στο ενυδρείο με ποτηράκι έριξα καταλάθος λίγο φάρμακο στο κυρίως ενυδείο άδειασα όσο περισσότερο διάλυμα μπορούσα από το ποτηράκι όμως sh@#$ happens.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς νιτρώδη και όχι νιτρικά . . .

Ναι σωστά αν και πρέπει να ξαναπάρω μέτρηση και να κάνω μια καλή αλλαγή.Θα αριαώσει.Το θέμα βέβαια είναι το ψάρι να γίνει καλά και η θωλούρα διορθώνεται μπορεί να θέλει ενεργο άνθρακα ή ποιο συχνή αλλαγή.Η αλλαγή το ξεθαμπώνει κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Τις βίταμίνες piki τις βάζω στην τροφή λοιπόν ρίχνω επάνω σε ένα πιατάκι την ψαροτροφή ρίχνω όπως λένε οι οδηγίες 3 σταγόνες fishtamin και τη μουλιασμένη τροφή την δίνω στο ψάρι.Βέβαια στο πιάτο μένει περιτή βιταμίνη και παίρνω νερό από το ενυδρείο και ξεπλένω ότι απομένει του δίνω μια μερίδα εμπλουτισμένη τροφή καθημερινώς για να μειώνεται το στρες και για δυνατό οργανισμό αν και σήμερα δε του έδωσα το τάισα όμως bloodworms αποξηραμένα.

Link to comment
Share on other sites

οκ,νομιζα μην τις ριχνεις στο νερο κατευθειαν κ για αυτο θολωσε.τις βιταμινες μην τις δινεις καθε μερα.δυο φορες την εβδομαδα πρεπει.η υπερδοσολογια κανει κακο στα ψαρια.ελπιζω να δεις θετικα αποτελεσματα για το ψαρακι σου συντομα.

Link to comment
Share on other sites

οκ,νομιζα μην τις ριχνεις στο νερο κατευθειαν κ για αυτο θολωσε.τις βιταμινες μην τις δινεις καθε μερα.δυο φορες την εβδομαδα πρεπει.η υπερδοσολογια κανει κακο στα ψαρια.ελπιζω να δεις θετικα αποτελεσματα για το ψαρακι σου συντομα.

Ευχαριστώ οπότε μου λες 2 φορές την εβδομάδα το ελπίζω και εγώ αυτό όμως 2 το κάνω θεραπεία εδώ και τρεις μέρες με bactopur direct και δεν είδα ακόμη αποτέλεσμα το κάνω μπάνιο για 30 λεπτά όπως λένε οι οδηγίες του προιόντος .Έκανες ποτέ θεραπεία με αυτό το φάρμακο για φιν ροτ αν ναι σε πόσες μέρες είδες κάποιο αποτέλεσμα;Αν και χρησιμοποιώ sera fishtamin και λέει στις οδηγίες να χρησιμοποιείται για θεραπεία όμως δεν αναφέρουν για μέρες αυτό είναι η μλκια και εγώ του έδωσα αρκετές φορές βιταμίνες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ οπότε μου λες 2 φορές την εβδομάδα το ελπίζω και εγώ αυτό όμως 2 το κάνω θεραπεία εδώ και τρεις μέρες με bactopur direct και δεν είδα ακόμη αποτέλεσμα το κάνω μπάνιο για 30 λεπτά όπως λένε οι οδηγίες του προιόντος .Έκανες ποτέ θεραπεία με αυτό το φάρμακο για φιν ροτ αν ναι σε πόσες μέρες είδες κάποιο αποτέλεσμα;Αν και χρησιμοποιώ sera fishtamin και λέει στις οδηγίες να χρησιμοποιείται για θεραπεία όμως δεν αναφέρουν για μέρες αυτό είναι η μλκια και εγώ του έδωσα αρκετές φορές βιταμίνες.

Αρκετές φορές όταν λέω του έδωσα για τέσσερις μέρες tetra betta με fishtamin ένα γευματάκι το πρωί που είταν και κλειστά τα φώτα έριχνα 3 σταγόνες στη τροφή και το τάιζα αυτός κυνηγούσε την τροφή που βυθηζόταν.Θα με κάνει πολύ χαρούμενο να δω μια βελτίωση αν και δε ανάρτησα φωτογραφίες καινούριες να δείτε την κατάντιά του επειδή άργησα να του κάνω τη θεραπεία.Προς το παρών δε βλέπω αποτέλεσμα παρόλο που πήρα ένα πανάκριβο και δυνατό αντιβιοτικό για το ψάρι.Επειδή το :bigemo_harabe_net-119: πετ σοπ δεν είχε το φάρμακο αυτό σε μικρότερη συσκευασία για αυτό το φάρμακο πήγα και το πήρα πανάκριβα.Οπότε θέλω αυτό το φάρμακο να αποδώσει.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Αρκετές φορές όταν λέω του έδωσα για τέσσερις μέρες tetra betta με fishtamin ένα γευματάκι το πρωί που είταν και κλειστά τα φώτα έριχνα 3 σταγόνες στη τροφή και το τάιζα αυτός κυνηγούσε την τροφή που βυθηζόταν.Θα με κάνει πολύ χαρούμενο να δω μια βελτίωση αν και δε ανάρτησα φωτογραφίες καινούριες να δείτε την κατάντιά του επειδή άργησα να του κάνω τη θεραπεία.Προς το παρών δε βλέπω αποτέλεσμα παρόλο που πήρα ένα πανάκριβο και δυνατό αντιβιοτικό για το ψάρι.Επειδή το :bigemo_harabe_net-119: πετ σοπ δεν είχε το φάρμακο αυτό σε μικρότερη συσκευασία για αυτό το φάρμακο πήγα και το πήρα πανάκριβα.Οπότε θέλω αυτό το φάρμακο να αποδώσει.

Βέβαια άστο είμαι βιαστηκός και έχω αγχωθεί με αυτό το θέμα.Είναι σχεδόν πρώτη φορά που προσπαθώ να θεραπεύσω ένα ψάρι οπότε δεν ξέρω και πολλά πράγματα.Και κάτι άλλο έχει σημασία ποιες ώρες τις ημέρας χορηγούμε αυτό το φάρμακo;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε κιόλας εδώ ο Ρούλης(έστι τον φωνάζω δε σας τον σύστησα με αρέσει να δίνω κάποιο στους μονομάχους ) τραυματιζόταν λίγο στα πτερύγια και ήθελε τρεις μέρες για να επανέρθει φανατάσου τώρα που το έφυγε ένα τεράστιο μέρος της ουράς του και μερικά τμήματα του κάτω πτερυγίου.Θα κάνε κανά μήνα για αποκατάσταση πτερυγίων.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σας δείξω και μια καινουριά φωτογραφία φαίνεται ότι η αποκατάστασή του θα πάρει πολύ καιρό.Θα τραβήξω αύριο μια.Υπομονή.Ξεχάστε αυτά που είπα πριν και ευχαριστώ για τα περαστικά που εύχεστε στον Ρούλη(ο ψαρής).Αφόυ τον χορηγώ αντιβίωση με τον καιρό θα επανέρθει.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάντως του έκανα το τέταρτο μπάνιο με bactopur μένει σχεδόν στην ίδια κατάσταση.Αυτή τη φορά επειδή είδα μερικά μικρογδαρσίματα στα πτερύγια προσπάθησα να του κάνω όσο ποιο ομαλή τη διαδικασία γιατί βάλε βγάλε το ψάρι από το ενυδρείο ταλαιπωρείται έκανα και μετρήσεις νερού για τα δω που είμαστε και γιατί έγιναν αυτά τα γδαρσίματα δεν είδα τίποτα το κακό στις μετρήσεις πρέπει να είναι από το στες λόγο απότομης αλλαγής θερμοκρασίας από το ποιο κρύο στο ποιο ζεστό οπότε έκανα ρυθμίσει με θερμοστάτη και έλεγχα νερό δοχείου και νερό ενυδρείου.Ο θερμοστάτης δεν ξέρω θέλω να μου βγάλει 28 βαθμούς και μου βγάζει 26-27 έχει ψοφόκρυο εδώ που μένω.Όσο για τα πτερύγια καμιά σπουδέα βελτίωση άντε σαν να είδα σε κάπια σημεία να βγαίνουν μικροί κόκκινοι ή διαφανείς ιστοί είχε και εντελώς διαφανείς ιστούς όταν τον πήρα από το πετ σοπ.Δεν ήταν σημάδια φιν ροτ ετσί ήταν το ψάρι. Εεεε εδώ που τα λέμε θέλει πολύ καιρό για να αποκαταστήσει τα πτερύγιά του είναι αδύναμα.Θα το δείτε στις φωτογραφίες τώρα είναι κλειστό το φως δε θα βγει σωστή και δε πρέπει να το ανοίξω.Η θολούρα σαν να αραίωσε λιγάκι.Θέλει αλλαγές.Τώρα τον έβαλα ποιο δυνατά τον θερμοστάτη για να βγάλει τη θερμοκρασία που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

τις βιταμινες οπως σου ειπα,2 φορες την εβδομαδα ειναι μια χαρα.οσο για το φαρμακο θα κανεις ακριβως οτι σου ειπαν κ μετα θα αφησεις το ψαρι στην ησυχια του.θα επανελθει σιγα σιγα με φριντιδα κ καλη διατροφη.εχω κ γω ταλαιπωρηθει με το φιν ροτ,απο τοτε που επεξεργααζομαι το νερο με τυρφη δεν εχω κανενα προβλημα.το συγκεγριμενο φαρμακο δεν το εχω δοκιμασε αλλα γενικα να ξερεις οτι τα αντιβιοτικα θεραπευουν αλλα αν δεν βρεις την αιτια που δημιουργει το προβλημα παλι θα ξαναγινει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τις βιταμινες οπως σου ειπα,2 φορες την εβδομαδα ειναι μια χαρα.οσο για το φαρμακο θα κανεις ακριβως οτι σου ειπαν κ μετα θα αφησεις το ψαρι στην ησυχια του.θα επανελθει σιγα σιγα με φριντιδα κ καλη διατροφη.εχω κ γω ταλαιπωρηθει με το φιν ροτ,απο τοτε που επεξεργααζομαι το νερο με τυρφη δεν εχω κανενα προβλημα.το συγκεγριμενο φαρμακο δεν το εχω δοκιμασε αλλα γενικα να ξερεις οτι τα αντιβιοτικα θεραπευουν αλλα αν δεν βρεις την αιτια που δημιουργει το προβλημα παλι θα ξαναγινει

Σωστά, θέλει υπομονή και ακριβείς κινήσεις όχι βιαστικές κινήσεις.Το ψάρι θα γίνει καλά από εκεί και πέρα θέλει να το προσέχω.Να είναι καθαρό το νερό να παίρνω καμιά μέτρηση να τρώει τροφές διαφορετικές και πλούσιες σε θρεπτικά στοιχεία.Τώρα με την τύρφη που λες θέλει να πάρω μετρήσεις gH για να δω αν χρειάζεται.Μπορεί να δώ ότι το νερό είναι μαλακό ας πούμε να το μαλακώσω και άλλο;Τέλος πάντων τώρα με νοιάζει να γίνει το ψάρι καλά να του κάνω τη θεραπεία με ηρεμία και ακρίβεια.Θα βάλω και φωτογραφίες αύριο απο το ψάρι αν και στην πρώτη φωτογραφία που ανέβασα είναι καλύτερα από ότι είναι τώρα βέβαια άργησα και τη θεραπεία το θέμα το έκανα την προηγούμενη Παρασκευή πήρα το φάρμακο τη Δευτέρα και ξεκίνησα θεραπεία τη Τρίτη εν το μεταξύ ένα μεγάλο μέρος από την ουρά του μας είπε γεία καθώς και ένα πολύ μικρό κομμάτι από το κάτω το πτερύγιο και σήμερα σαν να είδα κάτι μικρούς πολύ ιστούς να αναπλάθωνται όμως δεν είμαι σίγουρος.Του ταίσα και μερικά bloodworms αποξηραμένα της sera τώρα όσο για τις βιταμίνες θα σταματήσω για λίγο θα ακούσω την συμβουλή σου σαν αρχάριος, όπως και με το φίλτρο το έστρεψα στο τσάμι και το ψάρι κολυμπά ήρεμο πριν πήγαινε σαν τιραμόλα.Έχω μειώσει τη διάρκει φωτισμού και για μιά ώρα γιατι τι άλλο θέλει;Το μόνο που θέλει είναι να ξεθαμπώσω το ενυδρείο.Με αλλαγές γίνεται πιστεύω κάπως η δουλειά.Αν και τον ζάλισα βάλε βγάλε βάλε βγάλε ελπίζω να αναρώσει σύντομα.Σε ζάλισα καληνύχτα.

ΥΓ:Θα δώσω λίγο τροφή με βιταμίνες και στα γκαπάκια γιατί τα παραμέλησα λόγω του μονομάχου.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τα πας μην ανησυχεις!μολις τελειωσει η θεραπεια,θα πρεπει να παρεις ενα τεστ για μετριση πεχα για να μετρισεις το νερο κ ετσι θα δουμε εαν πρεπει να ξεκινησεις να μαλακωνεις το νερο.βαλε μας κ μια φωτο να τον δουμε πως παει.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τα πας μην ανησυχεις!μολις τελειωσει η θεραπεια,θα πρεπει να παρεις ενα τεστ για μετριση πεχα για να μετρισεις το νερο κ ετσι θα δουμε εαν πρεπει να ξεκινησεις να μαλακωνεις το νερο.βαλε μας κ μια φωτο να τον δουμε πως παει.

Ώρα να βάλω τις καινούριες φωτογραφίες προσοχή σκληρές εικόνες γιατί το ψάρι είναι χειρότερα από τις πρώτες φωτογραφίες που ανέρτησα επειδή άργησα τη θεραπεία η προτελευταία φωτογραφία δείχνει κάτι παράξενο που βρήκα στο δοχείο που γίνεται η θεραπεία.Μου φαίνεται πως είναι ξέραμα τροφής.Έχω και φωτογραφία που βρίσκεται στο δοχείο θεραπείας αν και έκανα μια απερισκεψία ξέχασα να κάνω πρι το επιστρέψω στο ενυδρείο ρυθμίσεις θερμοκρασίας για να μπεί ομαλά και ένιωσε 1 με 2 βαθμούς διαφορά βέβαια το τάισα λίγα bloodworms για να το ηρεμήσω είναι πέμπτη μέρα θεραπείας και δεν είδα ακόμη βελτίωση.Αν και είναι λίγο θολές οι φωτό.

post-60238-0-59200000-1420301117_thumb.jpg

post-60238-0-37496600-1420301142_thumb.jpg

post-60238-0-60136500-1420301156_thumb.jpg

post-60238-0-63675200-1420301275_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...