Jump to content

Θεραπεία Με Μέλαφιξ Χωρίς Αποτέλεσμα.μονομάχος Με Κατεστραμμένα Πτερύγια.


Recommended Posts

Ώρα να βάλω τις καινούριες φωτογραφίες προσοχή σκληρές εικόνες γιατί το ψάρι είναι χειρότερα από τις πρώτες φωτογραφίες που ανέρτησα επειδή άργησα τη θεραπεία η προτελευταία φωτογραφία δείχνει κάτι παράξενο που βρήκα στο δοχείο που γίνεται η θεραπεία.Μου φαίνεται πως είναι ξέραμα τροφής.Έχω και φωτογραφία που βρίσκεται στο δοχείο θεραπείας αν και έκανα μια απερισκεψία ξέχασα να κάνω πρι το επιστρέψω στο ενυδρείο ρυθμίσεις θερμοκρασίας για να μπεί ομαλά και ένιωσε 1 με 2 βαθμούς διαφορά βέβαια το τάισα λίγα bloodworms για να το ηρεμήσω είναι πέμπτη μέρα θεραπείας και δεν είδα ακόμη βελτίωση.Αν και είναι λίγο θολές οι φωτό.

Θέλει να βγάλω καλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειναι αρκετα ταλαιπωριμενος αλλα πιστευω θα συνελθει σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω.Είναι επειδή αλλάζει περιβάλλοντα συνέχεια από το δοχείο στο ενυδρείο και αντίστροφα βέβαια έχω και θετικά το ενυδρείο ξεθαμπώνει. Εύχαρηστω για τα περαστικά και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην στρεσάρετε ο ψαρης καλύτερα να ετοιμάζεις νερό αλλαγής για το ενυδρειο. Βγάζεις τα δύο λίτρα (καθημερινα) από το ενυδρείο στο δοχείο που του κανεις το μπάνιο. Το φρέσκο νερό το βάζεις μεσα στο ενυδρείο. (Με αυτό τον τρόπο κάνεις και μικρές αλλαγές που κάνουν καλό στην παρούσα φάση στο ψαρακι). Η θερμοκρασία καλό είναι να μην έχει τέτοια διάφορα γιατί του προκαλείς επιπλέον στρες.

Περαστικά σας και πάλι. Ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην στρεσάρετε ο ψαρης καλύτερα να ετοιμάζεις νερό αλλαγής για το ενυδρειο. Βγάζεις τα δύο λίτρα (καθημερινα) από το ενυδρείο στο δοχείο που του κανεις το μπάνιο. Το φρέσκο νερό το βάζεις μεσα στο ενυδρείο. (Με αυτό τον τρόπο κάνεις και μικρές αλλαγές που κάνουν καλό στην παρούσα φάση στο ψαρακι). Η θερμοκρασία καλό είναι να μην έχει τέτοια διάφορα γιατί του προκαλείς επιπλέον στρες.

Περαστικά σας και πάλι. Ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά...

Σήμερα όπως και προχθές έγιναν όλα οκ (το ξέρω βλακεία είναι οι απότομες αλλαγές θερμοκρασίας κεκτημένη ταχύτητα ,εδώ δε χρειάζεται βιασύνη .) σήμερα είναι έκτη μέρα θεραπείας το ενυδρείο δε χρειάστηκε ενεργό άνθρακα για να ξεθαμπώσει επειδή δεν ήταν από το bactopur το φάρμακο αυτό αν πέσει στο νερό το κιτρινίζει ήταν από τις βιταμίνες τώρα θα τις σταματήσω και θα του δίνω δυο φορές την εβδομάδα γιατί το υπερέβαλα λίγο.Το ψάρι το βλέπω να έχει ζωηρότερο χρώμα,διόρθωση στην υφή του δέρματος διάθεση κανονική και στις διχάλες που δημιουργήθηκαν από την ασθένεια στα πτερύγια έχουμε μικρούς ροζ ιστούς(μεμβράνες).Θα χρειαστεί βέβαια αρκετό καιρό για την αποκατάσταση γιατί την έχει αρπάξει γερά όπως βλέπεται στις καινούριες φωτό.Ευχαριστώ και πάλι για τα περαστικά στον ψαρή.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα όπως και προχθές έγιναν όλα οκ (το ξέρω βλακεία είναι οι απότομες αλλαγές θερμοκρασίας κεκτημένη ταχύτητα ,εδώ δε χρειάζεται βιασύνη .) σήμερα είναι έκτη μέρα θεραπείας το ενυδρείο δε χρειάστηκε ενεργό άνθρακα για να ξεθαμπώσει επειδή δεν ήταν από το bactopur το φάρμακο αυτό αν πέσει στο νερό το κιτρινίζει ήταν από τις βιταμίνες τώρα θα τις σταματήσω και θα του δίνω δυο φορές την εβδομάδα γιατί το υπερέβαλα λίγο.Το ψάρι το βλέπω να έχει ζωηρότερο χρώμα,διόρθωση στην υφή του δέρματος διάθεση κανονική και στις διχάλες που δημιουργήθηκαν από την ασθένεια στα πτερύγια έχουμε μικρούς ροζ ιστούς(μεμβράνες).Θα χρειαστεί βέβαια αρκετό καιρό για την αποκατάσταση γιατί την έχει αρπάξει γερά όπως βλέπεται στις καινούριες φωτό.Ευχαριστώ και πάλι για τα περαστικά στον ψαρή.

Ξεθάμπωμα.Η τελευταία φωτό είναι το πριν.

post-60238-0-54719900-1420456456_thumb.jpg

post-60238-0-46342600-1420456457.jpg

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι η έβδομη μέρα θεραπείας το νερό έχει ξεθαμπώσει πλήρως τα βλέπω όλα μέσα σε hd :w00t: .Όμως η κατάστασή του παραμένει σε ένα standard.Πιστεύω με άλλη μια βδομάδα θεραπείας με μπάνια μέσα σε bactopur direct να τον στρώσει.Η φωτογραφία επάνω είναι από χθες.Τώρα δεν ξέρω είναι καλό που μένει ακόμη σε αυτή τη κατάσταση μετά από μια βδομάδα θεραπεία, το καλό είναι ότι πρόλαβα να καταστείλω την ραγδαία ανάπτυξη του βακτηριδίου αν και το ψάρι είναι λίγο ταλαιπωρημένο βέβαια το ταίζω αρκετά(όχι υπερτάισμα φυσικά 2-3 φορές τη μέρα από λίγο dried bloodworms και flakes και φυσικά λίγες βιταμίνες) για να έχει ενέργεια.Ελπίζω να αντέξει άλλη μια βδομάδα θεραπείας και να αρχίζουν να κλείνουν οι πληγές στα πτερύγια αν και του έφυγε μεγάλο μέρος από τα πτερύγια πριν ξεκινήσω τη θεραπεία και δεν ξέρω πως θα ανακάμψει. Από κομμάτια πτερυγίων πάντως δεν έχουν πέσει άλλα άντε να έγινε ενδιάμεσα μια αμελητέα ζημιά.Μου φαίνεται αρχίζει να θεραπεύεται σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Τα μπάνια σύμφωνα με τις οδηγίες του φαρμάκου πάντα... Πάντως θα χρειαστεί αρκετό καιρό για να γίνει όπως πριν. Τα νέα του πάντως είναι ενθαρρυντικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα μπάνια σύμφωνα με τις οδηγίες του φαρμάκου πάντα... Πάντως θα χρειαστεί αρκετό καιρό για να γίνει όπως πριν. Τα νέα του πάντως είναι ενθαρρυντικά.

Εεε ναι εννοείται.Αν γίνουν υπερβολές το ψάρι θα οδηγηθεί στον θάνατο.Σε όλα τα φάρμακα για όλα τα ζωντανά πρέπει να ακολουθούμε τις οδηγίες του φαρμάκου.Και φυσικά ελέγχω και θερμοκρασίες για να μη στρεσσάρεται επιπλέων.Πάντως είναι σε σταθερή κατάσταση αν δεν έκανα θεραπεία τώρα δε θα είχε πτερύγια μέσα σε μερικές ώρες έχανε κομμάτια από τα πτερύγιά του πριν τη θεραπεία.Ευχαριστώ γενικώς για την βοήθεια και την υποστήριξη.Θα σας ενημερώνω κάθε μέρα μέχρι να γίνει καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λιτρα νερό θα βάλεις και θα αφήσεις το ψάρι για 45 λεπτά .

Κάθε μέρα και μας ενημερώνεις .

2 ώρες πρίν το φαγητό 2 ώρες μετά .

Μη ξεχάσεις βιταμίνες και τακτικά ταΐσματα .

Το 25% είναι λίγο , πάνω απ το 50% .

Να μας πείς πότε ξεκινάς τη διαδικασία .

Του κάνω τη θεραπεία που μου είπες για μια βδομάδα τώρα και δεν έχω δει κανά θεαματικό αποτέλεσμα ακόμη να αναπλάθεται ένα μεγάλο μέρος των πτερυγίων (φάρμακο:sera bactopur direct) .Είναι καλό αυτό ή να ανησυχώ;Μήπως θέλει άλλη μια βδομάδα θεραπεία μπας και στρώσει; Αν και ταλαιπωρείται το ψάρι αρκετά με το βάλε- βγάλε άσχετα που δε το δείχνει αν και προσπαθώ να του το κάνω όσο ποιο ήρεμα γίνεται.Το μόνο που βλέπω και δεν μπορώ να το βγάλω φωτογραφία είναι κάτι πάρα πολύ μικροί κόκκινοι ιστοί ,ανάμεσα στα σκισίματα εκεί που ξεκινάνε.Σε ρωτάω ΣΤΑΜΑΤΗ απλά για να δω αν πηγαίνουν όλα καλά ή αν θέλει να γίνουν κάποιες αλλαγές στη θεραπεία ή απλά να τη παρατείνω.Του έκανα 7 μπάνια και θα του κάνω το 8ο σήμερα.Αν ¨παίζει κάτι ¨ πες το μου.Ρωτάω απλά να δώ αν είμαι σε καλή πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα και ένα όγδοο μπάνιο στο ψάρι.Αν και σήμερα και εχθές μέσα στο δοχείο με το bactopur direct τον έβλεπα μετά απο τη μισή ώρα να είναι σαν μαστουρωμένο και να κάνει ένα μικρό άλμα προς το θερμόμετρο και να κάθεται με το κεφάλι έξω από το νερό λίγο πριν τον βάλω στο ενυδρείο [ρέπει να παθαίνει ανοξία μες στο δοχείο και να αναπνέει εξωτερικό αέρα με τον λαβύρινθο.

Link to comment
Share on other sites

Μέρα 9η παρατήρησα στο ψάρι να έχουν φύγει μερικά πάρα πολύ μικρά κομματάκια από την ουρά.Επειδή φοβήθηκα είπα να ρίξω αφού το έκανα μπάνιο με bactopur direct μια πολύ μικρή ποσότητα νερού απο το δοχείο που έκανε μπάνιο στο ενυδρείο κυρίως για απολύμανση.Τώρα καμιά μεγάλη διόρθωση στα πτερύγια δε βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω οτι πρεπει να σταματησεις την θεραπεια κ να αφησεις το ψαρι στην ησυχια του.θελει υπομονη για να επανελθει δεν κανει μαγικα το φαρμακο κ να τον κανει απο την μια μερα στην αλλη καλα.σιγα σιγα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά στον μονομάχο σου!

1. Υπομονή! Μην βιάζεσαι!

2. Προσοχή με την θερμοκρασία, η απότομη μεταβολή της είναι μία από τις αιτίες του φιν ροτ. Οι 26-27 βαθμοί είναι μια χαρά τώρα που είναι χειμώνας, άσε τους 28 για το καλοκαίρι.

3. Προσοχή με τις βιταμίνες, οι πολλές βιταμίνες κάνουν κακό στο συκώτι του, μην μπορώντας να τις μεταβολίσει.

Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω οτι πρεπει να σταματησεις την θεραπεια κ να αφησεις το ψαρι στην ησυχια του.θελει υπομονη για να επανελθει δεν κανει μαγικα το φαρμακο κ να τον κανει απο την μια μερα στην αλλη καλα.σιγα σιγα.

Καλησπέρα.Και εγώ το ίδιο σκέφτομαι ίσως τα επιπλέων κομμάτια που του έφυγαν να είναι από τις υπερβολές του το κάνω εδώ και 9 μέρες πρέπει να το αφήσω να ηρεμήσει.Θα σας στείλω και άλλη μια φωτό με τη σημερινή του κατάσταση θέλει να περιμένω μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά στον μονομάχο σου!

1. Υπομονή! Μην βιάζεσαι!

2. Προσοχή με την θερμοκρασία, η απότομη μεταβολή της είναι μία από τις αιτίες του φιν ροτ. Οι 26-27 βαθμοί είναι μια χαρά τώρα που είναι χειμώνας, άσε τους 28 για το καλοκαίρι.

3. Προσοχή με τις βιταμίνες, οι πολλές βιταμίνες κάνουν κακό στο συκώτι του, μην μπορώντας να τις μεταβολίσει.

Ευχαριστώ.Δεν ήμουν πολύ σίγουρος για τη θερμοκρασία ευχαριστώ που μου το διαλεύκανες.Βιταμίνες του δίνω 2 φορές την εβδομάδα καλά δεν είναι; Kαι σκεύτομαι να σταματήσω τα μπάνια και να το αφήσω το καημένο να ηρεμήσει όπως λέει η piki.Για 9 μέρες τον έκανα μπάνια με bactopur direct.Τώρα τελευταία το έβλεπα και να μαστουρώνει το ψάρι μέσα στο δοχείο.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Και εγώ το ίδιο σκέφτομαι ίσως τα επιπλέων κομμάτια που του έφυγαν να είναι από τις υπερβολές του το κάνω εδώ και 9 μέρες πρέπει να το αφήσω να ηρεμήσει.Θα σας στείλω και άλλη μια φωτό με τη σημερινή του κατάσταση θέλει να περιμένω μου φαίνεται.

Λοιπόν δύο πεντακάθαρες εικόνες για να δείτε την κατάστασή του.Σήμερα κάθισε φρόνημα το ψάρι για να φωτογραφηθεί.Το κάτω το πτερύγιο έχει ένα σκίσιμο μεγάλο απο τότε που εμφανίστηκε το πρόβλημα στη φωτό δε φαίνεται όμως το έχει.

post-60238-0-87096900-1420718292_thumb.jpg

post-60238-0-92204200-1420718322_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε η αντιβίωση είναι για να απολυμάνει την πληγή.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί χρόνο, μην ανησυχείς...θα γίνει καλά.Εμένα μετά από μέρες αφού τελείωνα την θεραπεία, αρχιζα να βλέπω βελτίωση.

Αστον λίγο στην ησυχία του, γιατί και όταν αγχώνονται έτσι καταλύγουν.

Είχε έρθει μια μέρα ο πατέρας μου, και έβαλε την κεφάλα του στο ενυδρειο....τρόμαξε τόσο, που σπίνιαρε και τον έχασα για ώρα.Την επόμενη μέρα είχε γίνει φυτίλια το ψαράκι μου.......

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα το αφήσω ήρεμο σταματάω την θεραπεία που έκανα 9 μέρες είναι αρκετές πιστεύω.Απλά τώρα θέλει να τρέφεται σωστά και να κρατάω καθαρό το νερό. Άν και άκουσα από έναν έμπειρο χομπίστα που έχει και αυτός έναν βαρβάτο μονομάχο ότι κάνει καλό να δίνεις σκορδο ανακατεμένο με τροφή για τα πτερύγια και το χρώμα του βέβαια όχι κάθε μέρα γιατί θα μοσχοβρομάει το ενυδρείο και θα καταστρέψεις το ψάρι σου.Είναι αλλήθεια(το συζητάω γιατί πολύ το ακούω υπάρχει και προιόν της seachem).Δε το ρωτάω αυτό επειδή βιάζομαι, δεν βιάζομαι τώρα απλά ρωτάω έτσι από περιέργεια το άκουσα από έναν πολύ έμπειρο συνχομίστα που είναι και γείτονάς μου και όταν βρισκόμαστε συζητάμε για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί χρόνο, μην ανησυχείς...θα γίνει καλά.Εμένα μετά από μέρες αφού τελείωνα την θεραπεία, αρχιζα να βλέπω βελτίωση.

Αστον λίγο στην ησυχία του, γιατί και όταν αγχώνονται έτσι καταλύγουν.

Είχε έρθει μια μέρα ο πατέρας μου, και έβαλε την κεφάλα του στο ενυδρειο....τρόμαξε τόσο, που σπίνιαρε και τον έχασα για ώρα.Την επόμενη μέρα είχε γίνει φυτίλια το ψαράκι μου.......

Σωστά λες.Θέλει υπομονή που λέει και το τραγούδι LoL. :thumbsu:Αν και τον είδα σήμερα να ξεκινά να κάνει ένα bubble nest αυτό σημαίνει υγεία από ότι διάβασα σε ένα άρθρο και ότι ετοιμάζεται να αναπαραχθεί.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Άσε το ψαράκι στην ησυχία του τώρα και όλα θα γίνουν επιστρέψουν στο φυσιολογικό. Αν κάνει φυσαλίδες είναι καλό σημάδι.

Αυτό με το σκόρδο ισχύει. Υπάρχουν και άρθρα στο φόρουμ γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα το αφήσω ήρεμο σταματάω την θεραπεία που έκανα 9 μέρες είναι αρκετές πιστεύω.Απλά τώρα θέλει να τρέφεται σωστά και να κρατάω καθαρό το νερό. Άν και άκουσα από έναν έμπειρο χομπίστα που έχει και αυτός έναν βαρβάτο μονομάχο ότι κάνει καλό να δίνεις σκορδο ανακατεμένο με τροφή για τα πτερύγια και το χρώμα του βέβαια όχι κάθε μέρα γιατί θα μοσχοβρομάει το ενυδρείο και θα καταστρέψεις το ψάρι σου.Είναι αλλήθεια(το συζητάω γιατί πολύ το ακούω υπάρχει και προιόν της seachem).Δε το ρωτάω αυτό επειδή βιάζομαι, δεν βιάζομαι τώρα απλά ρωτάω έτσι από περιέργεια το άκουσα από έναν πολύ έμπειρο συνχομίστα που είναι και γείτονάς μου και όταν βρισκόμαστε συζητάμε για αυτά.

Ειναι αλήθεια για το σκόρδο, και ειδικα το φρέσκο, αλλά μη το παρακάνεις, η υπερβολή ποτε δεν κάνει καλό, 1 φορα, αντε 2 την εβδομαδα είναι ενταξει, όχι μόνο για τη μυρωδιά, αυτη δεν θα τη γλυτώσεις, αλλά για την υγεία του ψαριού, και αν ειναι δυνατόν πάντα φρεσκο, μη το φυλας για την επόμενη φορα, θα φτιαχνεις σκορδοζουμι κάθε φορά με μια φρεσκια σκελιδα σκορδο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Άσε το ψαράκι στην ησυχία του τώρα και όλα θα γίνουν επιστρέψουν στο φυσιολογικό. Αν κάνει φυσαλίδες είναι καλό σημάδι.

Αυτό με το σκόρδο ισχύει. Υπάρχουν και άρθρα στο φόρουμ γι'αυτό.

Καλημέρα.Σταμάτησα λοιπόν τα μπάνια τον αφήνω να ηρεμήσει.Και θα ψάξω και στα άρθρα για να δώ κάθε πότε πρέπει να του τον ταίζω τροφή με σκόρδο.Να τον βοηθήσω λίγο.Βέβαια δε θέλει υπερβολές ας πούμε κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλήθεια για το σκόρδο, και ειδικα το φρέσκο, αλλά μη το παρακάνεις, η υπερβολή ποτε δεν κάνει καλό, 1 φορα, αντε 2 την εβδομαδα είναι ενταξει, όχι μόνο για τη μυρωδιά, αυτη δεν θα τη γλυτώσεις, αλλά για την υγεία του ψαριού, και αν ειναι δυνατόν πάντα φρεσκο, μη το φυλας για την επόμενη φορα, θα φτιαχνεις σκορδοζουμι κάθε φορά με μια φρεσκια σκελιδα σκορδο

Ααα μια με δύο το πολύ φορές την εβδομάδα.Και καινούρια σκελίδα κάθε φορά που του το δίνω.Αυτό θα του κάνω τώρα να μη βρομίσει πολύ το ενυδρείο και να μή στείλουμε αδιάβαστο το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...