Jump to content

Λαστιχα Φιλτρων


linglong

Recommended Posts

για να διευρυνω τις εγκυκλοπαιδικες μου γνωσεις,θα ηθελα να ρωτησω αν σε ενα φιλτρο με μεγαλη-φαρδια διαμετρο σωληνωσεων απο την μαμα του ,βαλουμε ποιο μικρα-στενοτερα λαστιχα ,τι γινετε?????

και για να γινω ποιο συγκεκριμενος το eheim profesional350 εχει 16/22 λαστιχα μανισια

αν εγω το δουλεψω με 12/16 λαστιχα τι προβλημα μπορει να εχω?????

Link to comment
Share on other sites

Μειώνεται η ροή του νερού. Κατά τα άλλα δεν παθαίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ελαφρα μείωση του όγκου του νερού ανά ώρα αλλά αυξημένη ταχύτητα, με αποτέλεσμα θα πέφτει με μεγαλύτερη ορμή μέσα στο ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ετσι το σκευτομε και εγω....το εχεις δοκιμασει ομως?

Για πιο λόγο να το κάνεις αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Καντο τοτε αλλά προσεχε μη σου κάνει πλυντηριο το ενυδρείο, αυτο είναι δοκιμή και λάθος

Link to comment
Share on other sites

με ανταπτορες του εμποριου.....απο 16 σε 12....

το εχει δοκιμασει κανεις?

Για να ξέρεις , οι ανταπτορες το 12 θα στο κάνουν 10 ή και μικρότερο

Link to comment
Share on other sites

Για να ξέρεις , οι ανταπτορες το 12 θα στο κάνουν 10 ή και μικρότερο

εχει ανταπτορα στα ειδη ποτισματος που στην μια μερια βιδωνει εισοδος για 16 λαστιχο και στην αλλη για 12.....το 12και 16 ειναι εσωτερικη διαμετρος τρυπας .....πανω σε αυτο μπαινει το λαστιχο,στην μια μερια το λαστιχο 12/16 και στην αλλη 16/22 αντιστιχα.....στην μια μερια θα μπει ενα κοματι λαστιχο που θα πηγαινει στο φιλτρο και στην αλλη θα μπει το ''εντοιχισμενο'' λαστιχο που καταληγει στο ενυδρειο.....

θα εχω καποιο προβλημα???? το εχει δοκιμασει καποιος????

Link to comment
Share on other sites

εχει ανταπτορα στα ειδη ποτισματος που στην μια μερια βιδωνει εισοδος για 16 λαστιχο και στην αλλη για 12.....το 12και 16 ειναι εσωτερικη διαμετρος τρυπας .....πανω σε αυτο μπαινει το λαστιχο,στην μια μερια το λαστιχο 12/16 και στην αλλη 16/22 αντιστιχα.....στην μια μερια θα μπει ενα κοματι λαστιχο που θα πηγαινει στο φιλτρο και στην αλλη θα μπει το ''εντοιχισμενο'' λαστιχο που καταληγει στο ενυδρειο.....

θα εχω καποιο προβλημα???? το εχει δοκιμασει καποιος????

Ο αντάπτορας είναι εξωτερικά 12, εσωτερικά είναι 10 όμως

Link to comment
Share on other sites

εχει ανταπτορα στα ειδη ποτισματος που στην μια μερια βιδωνει εισοδος για 16 λαστιχο και στην αλλη για 12.....το 12και 16 ειναι εσωτερικη διαμετρος τρυπας .....πανω σε αυτο μπαινει το λαστιχο,στην μια μερια το λαστιχο 12/16 και στην αλλη 16/22 αντιστιχα.....στην μια μερια θα μπει ενα κοματι λαστιχο που θα πηγαινει στο φιλτρο και στην αλλη θα μπει το ''εντοιχισμενο'' λαστιχο που καταληγει στο ενυδρειο.....

θα εχω καποιο προβλημα???? το εχει δοκιμασει καποιος????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω προσωπικα δεν θα το εκανα διοτι το φιλτρο εινε κατασκευασμενο για δεχετε/διωχνει μια συκγεκριμενη ποσοτητα νερου.αν αυτο αλλαξει πολλα μπορουν να γινουν.πχ να "χτυπαει"το impeler του με τρομερα προωρη φθορα και αστοχια του.

Απλα θα εκανα εναν κοπο και θα αλαζα τα λαστιχα με αυτα που πρεπει.ι πιεση δεν θα αυξηθει ιδιετερα διοτι δεν υπαρχει αντια να ανεβαζει πιεση αλλα απλα μια φτερωτη που σπρωχνει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...