Jump to content

Συντονισμος Ενυδρειου Και Γραφειου...


NikolasB

Recommended Posts

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολο το φορουμ...

Λοιπον, οπως καποιοι γνωριζουν υπαρχει πανω στο γραφειο μου ενα 30λιτρο ενυδρειοο...Ολα καλα αλλα υπαρχει το εξης θεμα...οταν καθομαι στο γραφειο ακουγεται πολυ το ενυδρειο..Συντονιζει με το τζαμι του γραφειο και πολλες φορες δεν υποφερεται...

Φωτιστε με...Τι μπορω να βαλω για να μην συντονιζει...???

Χαρτονι,φελιζολ,dow.... Εχω βρει και Aquarium Pad αλλα ειναι λιγο ακριβουτσικο...!!!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχει μηχανικό θόρυβο το φίλτρο σου και θα έπρεπε πρώτα να κοιτάξεις αυτό?

Αλλιώς πρέπει να πας να κόψεις κάτι λαστιχένιο για να βάλεις

Link to comment
Share on other sites

εδώ μια αεραντλία έχουμε μεσ ασε σφουγγάρια κτλ και κάνει σα τρένο όλο το ντουλάπι, για ενυδρείο θα βρούμε λύση;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ πιστεύω πως οτι και να βάλεις από κάτω, πάντα θα συντονίζει;

Επειδη καπου ειχα δει οτι ειχαν βαλει φελιζολ απο κατω....

μήπως έχει μηχανικό θόρυβο το φίλτρο σου και θα έπρεπε πρώτα να κοιτάξεις αυτό?

Αλλιώς πρέπει να πας να κόψεις κάτι λαστιχένιο για να βάλεις

Οχι δεν ειναι το φιλτρο...Το εχω κοιταξει..!!!

εδώ μια αεραντλία έχουμε μεσ ασε σφουγγάρια κτλ και κάνει σα τρένο όλο το ντουλάπι, για ενυδρείο θα βρούμε λύση;

Εγω στην αεραντλια εειχα βαλει μια χαρτοπετσετα και σταματησε...!!!
Link to comment
Share on other sites

Το τζάμι ειναι ενα κομμάτι σκέτο ή περιμετρικά υπάρχει άλλο όλο να το συγκρατεί (πχ αλουμίνιο); Αν το τζάμι "παίζει", λίγο δύσκολα θα σταματήσει ο θόρυβος νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ειναι λαθος να βαζεις ενυδρειο με πατο σκετο τζαμι, πανω σε (οποιαδηποτε) βαση.

Αν δεν εχει (οπως τα περισσοτερα εργοστασιακα) πλαστικο πλαισιο στον πατο, πρεπει να το ακουμπησεις πανω σε φελιζολ, dow, depron, thermopad, κατι τελος παντων, για να απορροφησει οποιδηποτε "εξογκωμα" (πχ ενα ψιλο χαλικακι αν μεινει αναμεσα στο ενυδρειο και στη βαση, θα ανοιξει σαν καρπουζι ο πατος του)

Εκει στη μεση του ενυδρειου (τερμα αριστερα της φωτο), αυτη η μαυρη ριγα τι ειναι?

Ειναι κατι που περναει απο κατω ή ειναι απ'εξω μονο?

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεις να κοψεις ενα κοματι απο λαστιχο τυπου σαμπρελας η να βρεις το λαστιχο που βαζουν σε ηλεκτρονικους παγκους εργασιας.να κοψεις ενα κοματι οσο εινε ο πατος τπυ ενυδρειου σου και να το ακουμπησεις παμω.

Λογικα μετα δεν θα εχεις θεμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για να μην ανοίξω άλλο θέμα, έχω ακριβώς το ίδιο θέμα σε μικρό ενυδρείο ακόμα και πλαστικό να είναι συντονίζει με το γραφείο το φίλτρο (resun magi-380). Όταν το είχα στο πιο μεγάλο δεν συνέβαινε τπτ... Έχω δοκιμάσει με κάτι βιβλία, πετσέτες από κάτω τπτ... Τώρα θα βάλω ένα κομμάτι φελιζόλ αύριο και θα δω, αλλιώς μπορεί να πάρω αυτό το ρολό με τις φούσκες αέρα... ξέρω και γω... Έχει κανείς καταλήξει τι είναι καλύτερο????

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα και βγήκα βραδιάτικα να βρω φελιζόλ... Δεν μειώθηκε όμως τπτ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...