Jump to content

Μονομαχος Σε Ακινησια


Recommended Posts

Οι μετρησεις ειναι ολες σωστες,δεν εφτιαξα την φορμα γτ το μονο που εχω δει ηταν χθες ετσι...

10882280_10202118413200997_7823974668393

Το εκανε αρκετες φορες και ποτε δεν προλαβαινα να τον φωτογραφισω,χτες οχι απλα προλαβα αλλα αρχισε να μου κινει υποψιες.καθοταν περιπου μια ωρα εκανε μια βολτα και ξακακαθοταν εκει,σημερα ακομα χειροτερα καθεται στον βυθο για 1 ωρα + κανει μια βολτα λεπτου και ξανα στον βυθο...του εβαλα φισταμιν στην τροφη αλλα δεν την ακουμπησε(1η φορα που δεν τρωει στον 1χρονο που τον εχω)και ετσι εριξα κατευθειαν στο ενυδρειο!

Μπορω να κανω κατι αλλο?παει καπου το μυαλο σας?

Link to comment
Share on other sites

Οι βιταμίνες θα βοηθούσαν τον οργανισμό του,σε βάθος χρόνου,αλλά δεν θα κάνουν πιο δελεαστικό την τροφή.

Πόσο καιρό έχεις το ψάρι;

Link to comment
Share on other sites

Εκλεισα το φως να ηρεμησει,αρχισε να ψιλοκουνιεται του εριξα 3 πελλετακια με φισταμιν εφαξε 1 και ξαναπηγε για "αραγμα"!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζει να καθεται στο βυβο,μπορω να κανω κατι ή απλα περιμενω?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βρέξεις τη τροφή με σκορδόζουμο και να του τη δώσεις. Το σκορδόζουμο συνήθως ανοίγει την όρεξη στα ψάρια. Θα μυρίζει βεβαια λίγο σκορδαλια το ενυδρείο αλλά θα φύγει γρήγορα η μυρωδιά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατι παιζει με τους μονομαχους αυτη την περιοδο!Ο δικος μου καθεται σχεδον ακινητος διπλα στο θερμομετρο εδω και 15 μερες περιπου.Απλα δεν ανησυχησα ιδιαιτερα επειδη εξακολουθει να τρωει με πολυ μεγαλη ορεξη.Αλλα αυτες τις μερες διαβαζα ενα παρομοιο θεμα εδω στο οποιο δυστυχως το ψαρακι κατεληξε χωρις αλλα συμπτωματα..

Link to comment
Share on other sites

Εκανες καμια αλλαγη τελευταια στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σημερα το ψαρακι κατεληξε,τον εβγαλα πριν λιγο,το μονο που ειδα ηταν οτι φαινοταν εσωτερικα κοκκινο το στομαχι του! απο απλη περιεργια πλεον παει καπου το μυαλο σας ?

Επεισης με το ενυδρειο τι κανω?το αφηνω ετσι?αλλαζω ολο το νερο?το μισο?ξαναστησιμο?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ θα το ξαναέστηνα απ' την αρχή με πλύσιμο όλου του εξοπλισμού με καυτό νερό και βράσιμο των διακοσμητικών (αν έχεις).Στο τέλος μπόλιασμα του φίλτρου.

Και αυτό γιατί στην πορεία μετά αν δεις κάτι στα επόμενα ψαράκια, σίγουρα θα έχεις υποψίες ότι μπορεί να οφείλεται ο προηγούμενος θάνατος.

Μπορεί να ακούσεις και την λύση άνθρακα στο φίλτρο και πέταμα μετά, σου είπα τι θα έκανα εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ το ίδιο έκανα πριν από 2 μήνες. Είναι ένας κόπος αλλά καταρχήν σιγουρεύεις ότι δεν υπάρχει κάτι στο ενυδρείο από την ασθένεια που πέρασες και δεύτερον κάνεις και καμιά αλλαγή να το ανανεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...