Jump to content

Αλλαγή Φίλτρου Από Εσωτερικό Σε Εξωτερικο


Giannis_X

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω μια απορία..

Μόλις αγόρασα το fluval 306.

Πρην το εγκαταστήσω πρέπει να παρο ολο η μερικο βιολογικό ιλικο από το παλιό εσωτερικό φίλτρο?

Ξέρω πος πρέπει να παρο οση βρόμα εχη το σφουγγάρι από το εσωτερικό.

Και κατη άλλο μου ιπαν απο το μαγαζη καλό θα ιταν να τα αφισω να τρέξουν μαζη για μια εβδομάδα ετση οστε να ειμαι σίγουρος πως θα αποικίσουν βακτήρια στο εξωτερικό!

Είναι σωστό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Θα κρατήσεις και τα 2 φίλτρα ;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το εξωτερικό.

Απλά μπου ιπαν από το πετ σοπ να κρατισο για 1 εβδομάδα και τα 2!

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις όλο το βιολογικό υλικο απο το παλιο και τα βάλεις στο καινούριο δεν θα έχεις κανενα προβλημα, απλα θα έχεις υπο παρακολουθηση το ενυδρειο για καμια εβδομαδα.

Αν κρατήσεις και τα 2 είναι πιο επικυνδυνο, γιατί μόλις βγαλεις το παλιό , θα μειώσεις αυτόματα τη βιολογία στη μέση.

Θα βάλεις ότι υπάρχει απο το παλιο στο καινουριο, σφουγγαρια και ότι άλλο έχει, δεν τα ξεπλύνεις, να τα βάλεις έτσι με τη βρώμα

Link to comment
Share on other sites

Απλα οτι και να κανεις μην προσθεσεις ψαρια και συνεχισε τις ιδιες ρουτινες ταισματος για καμμια βδομαδα μεχρι να φορτωσει το καινουργιο.....

Link to comment
Share on other sites

Οοο :( διλαση πρεπη να βγαλο τα ψάρια μου?

Link to comment
Share on other sites

Οοο :( διλαση πρεπη να βγαλο τα ψάρια μου?

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ,

πως θα στρωσει το καινουριο βιολογικο υλικο χωρις ψαρια ;

Θα κάνεις ότι έκανες και δεν θα βάλεις καινουρια ψαρια, και για καμια εβδομάδα κάνε καμια μετρηση να δεις τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

Οοο :( διλαση πρεπη να βγαλο τα ψάρια μου?

????????? δεν ειπα να βγαλεις, να μην βαλεις ειπα Γιαννηηηηηηηη

Link to comment
Share on other sites

Αααα συγνώμη παιδιά αλα διάβασα αλα κατάλαβα :S

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Γιάννη και χρόνια πολλά.Πριν ένα μήνα έκανα την αλλαγή με το ίδιο φίλτρο που πήρες.Έκανα αυτό που σε συμβουλεύουν τα παιδιά και όλα πάνε ρολόι. Και νεράκι κρύσταλο.

Link to comment
Share on other sites

Μολης το εγκατέστησα :D αχχχχ ησυχίαααααα θα κανω και κατη αλαγες ακόμα από αύριο και θα ειμαι ετημος να παρουσιασω το ενυδρείο μου :D

Link to comment
Share on other sites

Επίσης.

Πάντος με το εσωτερικό δεν παλεβοταν άλλο!

Link to comment
Share on other sites

+1 και από εμένα!!

Όλα τα υλικά στο εξωτερικό και στην αποθήκη το εσωτερικό φίλτρο για περιπτώσεις ανάγκης. . .

Καλορίζικος :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακόμα μια απορία.

Έχω ναλη την έξοδο ετση οστε να πιάνει το περισιτερο μέρος της επιφανιας του νερού για καλύτερη οξυγόνωση από την ανατάραξη.

Θα χρειαστεί να ανεβάσω την έξοδο τόσο ώστε να κάνη και φυσαλίδες η δεν είναι απαραίτητο?

Link to comment
Share on other sites

Ροτω γτ τα εσωτερικά έχουν το σπρέι μπαρ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, φιλε μου! Ακριβως θελω να κάνω και εγώ μ εσένα. Το ενυδρείο σου είναι 190 λίτρα? το εξωτερικό φίλτρο που πήρες από που το πήρες και πόσο? πρεπει να πω ότι το εσωτερικό φίλτρο που έχω δεν κάνει καθόλου θόρυβο και σκέφτομαι μην κάνει το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Από το pet supermarket 100€ στην Πειραιώς.

Βεβεα έχει και πιο φθηνές επιλογές

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με πος το ενυδρείο μου το έχω δίπλα από το κρεβατη 6 μήνες και έκανα αμαν να με παρη ο ύπνος από τον θόρυβο που είχα από το σπρέι μπαρ και απόψε ήταν λες και το είχα κλιστω.

Αφού σηκώθηκα να δω ενδιάμεσα στην νύχτα να δω αν λειτουργεί :P

Το μόνο που μπορώ να ακούσης μια φορά στο τόσο μεχρη να κατανεμηθεί καλά το νερό μέσα σε όλο τον κάδο και τα υλικά δημιουργεί φυσαλίδες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακόμα μια απορία.

Έχω ναλη την έξοδο ετση οστε να πιάνει το περισιτερο μέρος της επιφανιας του νερού για καλύτερη οξυγόνωση από την ανατάραξη.

Θα χρειαστεί να ανεβάσω την έξοδο τόσο ώστε να κάνη και φυσαλίδες η δεν είναι απαραίτητο?

Ένας ελαφρύς κυμματισμός είναι αρκετός για την οξυγόνωση του νερού.

Πίστεψε με πος το ενυδρείο μου το έχω δίπλα από το κρεβατη 6 μήνες και έκανα αμαν να με παρη ο ύπνος από τον θόρυβο που είχα από το σπρέι μπαρ και απόψε ήταν λες και το είχα κλιστω.

Αφού σηκώθηκα να δω ενδιάμεσα στην νύχτα να δω αν λειτουργεί :P

Το μόνο που μπορώ να ακούσης μια φορά στο τόσο μεχρη να κατανεμηθεί καλά το νερό μέσα σε όλο τον κάδο και τα υλικά δημιουργεί φυσαλίδες.

Αν το ταρακουνήσεις ελαφριά βοηθάει να φύγει ο αέρας από το φίλτρο. . .

Link to comment
Share on other sites

Τορα που έχει μέσα στην πανο πανό μπασκετα άνθρακα μηπος θα έπρεπε να αντισταθεί με εξτρά siporax η καπιο από υλικό?

Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα θα έπρεπε να τον έχεις αφήσει εκτός από την αρχή. . .

Καλό θα είναι να τον βγάλεις και να βάλεις siporax στην θέση του.

Επίσης στο πάνω πάνω καλαθι μπορείς να βάλεις και μια στρωση filterwool την οποία θα την αλλάζεις

όποτε κάνεις καθαρισμό-συντήρηση στο φίλτρο σου και όχι σε κάθε αλλαγή νερού :)

Link to comment
Share on other sites

Αχχ θα πάω να πάρω κιαλο βιολογικό σήμερα και το filterwool :D

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση :D

Link to comment
Share on other sites

Αχχ θα πάω να πάρω κιαλο βιολογικό σήμερα και το filterwool :D

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση :D

Αν το καλάθι είναι τελείως άδειο βάλε ελαφρόπετρα , μόνο να τη πλύνεις καλά γιατί βγαζει ασπρίλα.

Με 2 Ευρώ παίρνεις ένα τσουβαλάκι 12 λίτρα από Praktiker. Και βγάλε όσα μαύρα πετραδακια βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Μα για αφτον τον λόγο αφερεσα και την ελαφρόπετρα που είχε μέσα και την αντικατέστησα με biomax!

Τέλος πάντων θα ξεπλύνω αυτή που είχε μέσα και θα πάω να πάρω το filter wool

Ομος η ελαφρόπετρα κάνη καλή δουλια οπος το bio max?

Γιατη μου φαίνεται πολη μαϊμού η ελαφρόπετρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...