Jump to content

Αλλαγή Φίλτρου Από Εσωτερικό Σε Εξωτερικο


Giannis_X

Recommended Posts

Μα για αφτον τον λόγο αφερεσα και την ελαφρόπετρα που είχε μέσα και την αντικατέστησα με biomax!

Τέλος πάντων θα ξεπλύνω αυτή που είχε μέσα και θα πάω να πάρω το filter wool

Ομος η ελαφρόπετρα κάνη καλή δουλια οπος το bio max?

Γιατη μου φαίνεται πολη μαϊμού η ελαφρόπετρα!

Μια χαρά βιολογικό υλικό είναι η ελαφρόπετρα, απο τα καλύτερα, μη πω το καλύτερο.

Και στα 3 ενυδρεία μου έχω, στο χρυσοψαράδικο ειδικά , που τα χρυσόψαρα είναι τα πιο βρωμιάρικα, έχω μόνο ελαφρόπετρα.

Link to comment
Share on other sites

Και εννοώ για φυσική ελαφρόπετρα, όχι κάτι που μοιάζει με ελαφρόπετρα, με 2 Ευρώ το τσουβαλάκι

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρεσετε που εμφανιζομαι απο το πουθενα και ρωταω πραγματικα ασχετο θεμα μα προσπαθω ολη μερα σημερα να δημοσιευσω στην σωστη κατηγορια και δεν μπορω .. δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος.. θα μπορεσετε εδω να με βοηθησετε για μια αεραντλια που πηρα ???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά μιλης πήρα μετρήσεις και έχω NO2 3-5 και NO3 25 !

Μέτρησα παλη σήμερα γιατη ολα μου τα γκαπακια είναι στην επιφάνεια δεν ξερό ίσος τα στρεσαρα πολύ εχτές διότι έκανα και αρκετές μετακινήσεις στην ρίζα μου και έκανα κλάδεμα και μεταφυτεψει.

Έγινε ένας πανηκος μέσα για αρκετή ορα.

Τη να πω παντός είναι λίγα αυτά που φέρονται κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά μιλης πήρα μετρήσεις και έχω NO2 3-5 και NO3 25 !

Μέτρησα παλη σήμερα γιατη ολα μου τα γκαπακια είναι στην επιφάνεια δεν ξερό ίσος τα στρεσαρα πολύ εχτές διότι έκανα και αρκετές μετακινήσεις στην ρίζα μου και έκανα κλάδεμα και μεταφυτεψει.

Έγινε ένας πανηκος μέσα για αρκετή ορα.

Τη να πω παντός είναι λίγα αυτά που φέρονται κανονικά

Φίλε μου δεν έπρεπε να πειράξεις τίποτα τώρα που άλλάξες φίλτρο, και ειδικα δεν έπρεπε να πειράξεις τον βυθό, αμέσως γενναία αλλαγή (με νερό ίδιων παραμέτρων και θερμοκρασίας με του ενυδρείου και κανονική δόση prime), δεν ταίζεις για 2-3 ημέρες και μετράς κάθε ημέρα, και είναι στην επιφάνεια όχι γιατι στρεσσαρίστηκαν αλλά επειδή υπάρχουν νιτρώδη, βάζεις αεραντλία, και 3πλη δόση prime στο ενυδρείο (σύμφωνα με τα λίτρα του ενυδρείου), αυτα πρέπει να γίνουν τώρα, τα νιτρώδη είναι πολύ πιο επικύνδυνα απο την αμμωνία. Και από μετρήσεις θα τις κάνεις όλες. Επίσης , πότε έκανες τελευταία αλλαγή και έχεις νιτρικά 25 ; και αυτα είναι σχετικά ψηλά

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια μεγάλη αλλαγή νερού με διπλή δόση prime και καλύτερα μην ταίσεις για 1-2 μέρες μέχρι να δεις τι

ακριβώς γίνεται με τα νιτρώδη!!

Link to comment
Share on other sites

Αλαγη έκανα εχτές 30%

Τρέχω αμέσως για της ρουτίνες που μου ύπατε

Θα κανο μια 50% σήμερα και βλέπουμε πος πάνε τα πράγματα.

Ενημερώνω σε λίγες ωρίτσες.

Ευχαριστώ πολύ για της άμεσες απαντήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο που σου ειπαν τα παιδια παραπανω , με τριπλη δοση prime το οποιο θα σου εξουδετερωσει την αμμωνια , αν υπαρχει. Μην παρασυρθεις ομως και κανεις απανωτες μεγαλες αλλαγες νερου γιατι θα αποδυναμωσεις την βιολογια σου.

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο που σου ειπαν τα παιδια παραπανω , με τριπλη δοση prime το οποιο θα σου εξουδετερωσει την αμμωνια , αν υπαρχει. Μην παρασυρθεις ομως και κανεις απανωτες μεγαλες αλλαγες νερου γιατι θα αποδυναμωσεις την βιολογια σου.

Μην ανησυχείς για τις απανωτες αλλαγες νερού, δεν παθαίνει τίποτα η βιολογία. Η βιολογία που υπάρχει στη στηλη του νερού είναι υπερβολικά μικρή, αλλιώς θα στρώναμε τα ενυδρεία απλά με νερό από άλλα ενυδρεία.

Δεν είναι έτσι όμως. Για να κρατήσω τα χρυσόψαρα μου, μέχρι να φτιάξω πιο μεγάλο ενυδρείο, επί ενα χρόνο άλλαζα 80% το πρωί και 80% το βράδυ, σε ενα 55λιτρο, κανένα πρόβλημα. Το μόνο που θέλουν προσοχή οι αλλάγες είναι να έχεις τις ίδιες παράμετρες και θερμοκρασία με του ενυδρείου, και όσο πιο αργα βάζεις φρεσκο νερό τόσο πιο καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αλαγη έκανα εχτές 30%

Τρέχω αμέσως για της ρουτίνες που μου ύπατε

Θα κανο μια 50% σήμερα και βλέπουμε πος πάνε τα πράγματα.

Ενημερώνω σε λίγες ωρίτσες.

Ευχαριστώ πολύ για της άμεσες απαντήσεις :)

Για να έχεις νιτρικά 25 και να έκανες χτες αλλαγη 30% , μάλλον φταίει η ανατάραξη του βυθού, σήκωσες πολλους ρύπους και το φίλτρο δεν προλάβε να τους καθαρίσει, αυτο δείχνει πως μάλλον το φίλτρο δουλεύει.

Κάνε 2 φορες από 50% , με τα πρωτα 50% θα ρίξεις τα νιτρώδη στα μισα, και έχεις αρκετούτσικα, για αυτό μετά απο καμια ώρα κάνε αλλα 50%. Προσεχε τη θερμοκρασία και τις παράμετρες του φρέσκου νερού

Link to comment
Share on other sites

Από θερμοκρασία δεν φοβαμε έχω θερμοστάτη 300w και το φτιάχνω γριγορα το νερό μεχρη να είναι ετιμο σε κάνα μισάωρο το πολύ έχω βαλη αεραντλία προς το παρόν μόνο.

Η σιμοεριφιρα αλαξε τα πρώτα 2 λεπτά..

Ετοιμάζω νερό ριχνο prime και μετά από καμια ωρα κάνω μετρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Στο φρέσκο νερό το μόνο πρόβλημα από μετρήσεις είναι η θερμοκρασία όλα τα αλα είναι μια χαρά 😁

Link to comment
Share on other sites

Πεταγομε να πάτο ένα prime γιατη δεν με φτανη και επανέρχομαι

Link to comment
Share on other sites

Αλαγη νερό οκ.

Prime οκ

Αντλία οκ.

Εριτιση: όταν σταθεροποιηθούν όλα την βγάζω την αεραντλία?

Επίσης χρισιμοπιο το iron της flourish κάθε ποτε να ρίχνω?

Link to comment
Share on other sites

Εριτιση: όταν σταθεροποιηθούν όλα την βγάζω την αεραντλία?

Αν έχεις καλή ανατάραξη επιφάνειας , ναι την βγαζεις την αεραντλία.

Επίσης χρισιμοπιο το iron της flourish κάθε ποτε να ρίχνω?

Τα λιπάσματα είναι ασχετα με αυτο το θέμα, δεν αλλάζεις κάτι

Link to comment
Share on other sites

Έχω καπια φυτά που εχου ελειψη δεν θυμάμαι πως λέγοντε.

Έχω ακουση και διαβάσει πος όταν έχουν ασθενές κοκκινο χρομα τους δίνουμε σιδηρο.

Το 1 από τα 2 είναι αυτό που απεικονιζει η φιάλη.

Link to comment
Share on other sites

Και που ξερεις οτι για το ασθενες κοκκινο δεν φταιει ο φωτισμος σου?Αν εχεις λιγοτερο φως απο αυτο που χρειαζονται,τα κοκκινα φυτα γινονται πρασινα και οσο σιδηρο και αν ριξεις,δεν θα γινουν κοκκινα,αντιθετος θα εχεις αλγες..

Link to comment
Share on other sites

Μμμ μάλιστα οποτε iron στοπ 2 λάμπες Τ8 έχω η μια 18.000Κ την οπια σκοπεβω να τηνα αλαξω με μια 6.400που μου προτιναν και η άλλη είναι στα 4.200Κ

Link to comment
Share on other sites

Ουτε για πλακα δεν φτανουν 60 βατ συνολο για 190 λιτρα ενυδρειο και ειδικα για κοκκινα φυτα..Και το μπουκαλι ολοκληρο να ριξεις μεσα με το σιδηρο,δεν θα κοκκινησουν.

Με το φωτισμο που εχεις.μπορεις να βαλεις μονο πολυ ευκολα φυτα,ανουμπιες,μικροσορουμ,κρυπτοκορινες και τετοια δηλαδη.Τα υπολοιπα δεν θα την βγαλουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις αυτή την στιγμή είναι ΝΟ2 1 και ΝΟ3 +- 10 θα κάνω άλλη μια αλαγη 30% σε λεγη ωρα.

Λέτε να ξανά ρίξω prime?

Αν ναι αυτή την φορά πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις αυτή την στιγμή είναι ΝΟ2 1 και ΝΟ3 +- 10 θα κάνω άλλη μια αλαγη 30% σε λεγη ωρα.

Λέτε να ξανά ρίξω prime?

Αν ναι αυτή την φορά πόσο?

Και 50% να κάνεις , καλό είναι, και 1 δόση prime,όχι παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά καλή χρονιά :)

Μετά το χθεσινό τρέξιμο που είχα στο ενυδρείο και χάρη στην βοηθά σας όλα πήγαν καλά οι μετρήσεις σήμερα είναι Νο2 0 και Νο3 5 , τορα που είναι 5 μιπος χρειάζεται να το κατεβάσω λίγο ακόμα η οπος είναι το αφήνω?

Φυσικά μέσα στην μερα θα υπάρξουν κιαλες μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...