Jump to content

Nanoreef 30Lt,, Νέος Στα Αλάτια :)


Recommended Posts

Θαλασσινό ενυδρείο
Nano-Reef, τρέχει πλέον ένα μήνα.

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 30x30x35, Haquoss Nanokubus 30
Λίτρα: 30
Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ): ---
Λίτρα Sump: ---

Οργανισμοί
Κοράλλια: Blue spotted mushroom (Discosoma Punctata), Green star polyp (Clavuraria sp.), Red mushroom (Discosoma Cardinalis), Colt coral (Cladiella sp.), Zoanthids (Zoanthus sp.)
Ψάρια: 2 Clownfish (Amphiprion Ocellaris)

Ασπόνδυλα: 1 Scarlet cleaner shrimp (Lysmata Amboinensis), 1 Turban snail (Tectus Fenestratus), 2 Trochus snail (Trochus sp.)

Βράχος (είδος κιλά): 3-4 κιλά ζωντανός
Άμμος (είδος κιλά): 2-3 κιλά αραγωνίτης

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Haquoss SnakeLED 40 (είναι το φωτιστικό του ενυδρείου) με άσπρο και λευκό φωτισμό, ενώ αγόρασα το Innovative Marine Skkye Light 6W Utility LED που είναι και ο κύριος φωτισμός.

Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες πλήρως και μία ώρα μόνο το moonlight για να τα χαζεύω :)

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο): Eσωτερικό φίλτρο Haquoss Cascade 400lt/h, με άνθρακα και αντιφώσφορο.

Θέρμανση/ Ψύξη: Haquoss Ecocalor 2 50W
Skimmer: Haquoss Nanoskim, 300 lt/h
Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς): Κυκλοφορητής Haquoss P-300 Compact mini-pump, 240-300 lt/h
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: ---
Διατροφή: Μίγμα flakes για ισορροπημένη διατροφή, με πρόσθετα Αμινοξέων, Βιταμινών κτλ (Maxamino Brightwell Aquatics). Επίσης εμπλουτισμός της στήλης ύδατος με θρεπτικά στοιχεία για τα ασπόνδυλα και τα κοράλια με τη χρήση διάφορων υγρών και σύμφωνα με τον κατασκευαστή.

Παράμετροι (Salifert)
pH: 8,0
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 11,0
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 2-3
Ασβέστιο (Ca): 440
Μαγνήσιο (Mg): 1375
Φωσφορικά (Po4): μη ανιχνεύσιμα
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Αλατότητα: 1025

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 3,4 λίτρα την εβδομάδα (περίπου 12,5%).
Νερό (Όσμωση - βρύση): βρύση, αλάτι Red Sea salt
Αλλαγή Άνθρακα: Mηνιαία
Αλλαγή Αντιφώσφορο: Μηνιαία
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

post-59895-0-33676800-1419944930_thumb.jpg

post-59895-0-14221500-1419944947_thumb.jpg

post-59895-0-77208900-1419944994_thumb.jpg

post-59895-0-30929500-1419945031_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλός ηρθες στην παρέα μας φίλε..το Ενυδρειο σου δείχνει μια χαρά, σου εύχομαι τα καλύτερα για την πορεία του..

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια ολα και μπραβο σου το μονο που πρεπει να δεις ειναι ο φωτισμος δεν επαρκεί αυτο το φωτιστικο το εχω και εγω και πεφτει πολυ γρηγορα η αποδοση του επισης καλο θα ειναι να κανεις αλλαγες με οσμωση για να αποφυγεις τα βαρεα μεταλα και φωσφορικα που εχει το νερο βρυσης.

καλη συνεχεια σου ευχομαι και να το χαιρεσαι

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

απιοθανο φιλε...το ψαχνω κ εγω τελευταια για θαλασσα κ εχεις κανει φοβερη δουλεια ακομα κ σε αυτα τα λιτρα...μπραβο!!

μια ερωτηση...τον βραχο τον πηρες ολο ζωνατο??κ επισης το "σχεδιο" το εκανες εσυ??πως τα στερεωσες??

Link to comment
Share on other sites

Καλός ηρθες στην παρέα μας φίλε..το Ενυδρειο σου δείχνει μια χαρά, σου εύχομαι τα καλύτερα για την πορεία του..

Καλώς σας βρήκα! Ευχαριστώ πολύ, το στάδιο είναι μεταβατικό γτ από του χρόνου πάμε για άλλα μεγαλύτερα!! Αφού ξεστραβωθούμε λίγο :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια ολα και μπραβο σου το μονο που πρεπει να δεις ειναι ο φωτισμος δεν επαρκεί αυτο το φωτιστικο το εχω και εγω και πεφτει πολυ γρηγορα η αποδοση του επισης καλο θα ειναι να κανεις αλλαγες με οσμωση για να αποφυγεις τα βαρεα μεταλα και φωσφορικα που εχει το νερο βρυσης.

καλη συνεχεια σου ευχομαι και να το χαιρεσαι

Θα το κοιτάξω για το φωτιστικό να πάρω κάτι να μου μείνει και για όταν πάω σε περισσότερα λίτρα. Όσον αφορά αντίστροφη όσμωση, αγόρασα πριν 10 μέρες συσκευή αλλά ακόμα δεν την έχω λειτουργήσει γτ μένω σε 30 τετραγωνικά χωρίς διαθέσιμη βρύση.. Τραγικό! Εκτός αν βρω τρόπο να την συνδέσω στο μπάνιο :)

Link to comment
Share on other sites

απιοθανο φιλε...το ψαχνω κ εγω τελευταια για θαλασσα κ εχεις κανει φοβερη δουλεια ακομα κ σε αυτα τα λιτρα...μπραβο!!

μια ερωτηση...τον βραχο τον πηρες ολο ζωνατο??κ επισης το "σχεδιο" το εκανες εσυ??πως τα στερεωσες??

Κάντο φίλε, αξίζει κάθε λεπτό ασχολίας :) Τον βράχο τον πήρα όλο ζωντανό, τον έσπασα σε μικρότερα κομμάτια προσεκτικά και απλά τα στερέωσα αν και είχα πάρει και ένα υλικό σαν στόκο/κόλλα για ενυδρειακή χρήση που δεν χρειάστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες στα αλάτια και καλή συνέχεια. Πολύ όμορφο το reefάκι και το ζωάνθους όλα τα λεφτά! Να σου ζήσουν. :)

Αλατότητα με τι μετράς?

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο να το χαίρεστε υπομονή και πολύ διάβασμα και όλα θα πάνε καλά

Μην βιαστής να το φορτοσεις

Link to comment
Share on other sites

Κάντο φίλε, αξίζει κάθε λεπτό ασχολίας :) Τον βράχο τον πήρα όλο ζωντανό, τον έσπασα σε μικρότερα κομμάτια προσεκτικά και απλά τα στερέωσα αν και είχα πάρει και ένα υλικό σαν στόκο/κόλλα για ενυδρειακή χρήση που δεν χρειάστηκε.

εχω ακομα λιγο καιρο....απλα να σκεφτομαι το πως θα το κανω!!θελω να πιστευω οτι θα παιξω σε 60 λιτρα περιπου...

ωραια η πατεντα που ειπες για το σπασιμο...αλλα μηπως ειναι καλυτερα να τα κολλουσες??ποτε δ ξερεις....μην στο γρουσουζευω....

καλη συνεχεια...κ ελπιζω να ανεβασω κ εγω παρομοιο θεμα καποια στιγμη....

Link to comment
Share on other sites

εχω ακομα λιγο καιρο....απλα να σκεφτομαι το πως θα το κανω!!θελω να πιστευω οτι θα παιξω σε 60 λιτρα περιπου...

ωραια η πατεντα που ειπες για το σπασιμο...αλλα μηπως ειναι καλυτερα να τα κολλουσες??ποτε δ ξερεις....μην στο γρουσουζευω....

καλη συνεχεια...κ ελπιζω να ανεβασω κ εγω παρομοιο θεμα καποια στιγμη....

Στο εύχομαι αδερφέ! Βασικά είχα βρει κάποιες βολικές εγκοπές και τα ψιλο-σφήνωσα!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ :) Με ένα refractometer H2Ocean, της DD. Ήταν το πρώτο πράγμα που αγόρασα!

Τέλεια! Μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια ολα και μπραβο σου το μονο που πρεπει να δεις ειναι ο φωτισμος δεν επαρκεί αυτο το φωτιστικο το εχω και εγω και πεφτει πολυ γρηγορα η αποδοση του επισης καλο θα ειναι να κανεις αλλαγες με οσμωση για να αποφυγεις τα βαρεα μεταλα και φωσφορικα που εχει το νερο βρυσης.

καλη συνεχεια σου ευχομαι και να το χαιρεσαι

Παίδες έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό φωτιστικό για το reefάκι μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην παρεα και καλη χρονια!!

Πολυ ομορφο και εντυπωσιακο το αποτελεσμα!!! Keep reefing!!

Link to comment
Share on other sites

Η παρακατω ερωτησει μου ειναι αδιακριτη αλλα ειναι η επιμαχη ερωτησει για να μπορει να καποιος να σου προτηνει κατι συγκεκτριμενο, οποτε προκαταβολικα συγνωμη...

Ποσα € μπορεις να ξοδεψεις;

Link to comment
Share on other sites

Η παρακατω ερωτησει μου ειναι αδιακριτη αλλα ειναι η επιμαχη ερωτησει για να μπορει να καποιος να σου προτηνει κατι συγκεκτριμενο, οποτε προκαταβολικα συγνωμη...

Ποσα € μπορεις να ξοδεψεις;

Καθόλου αδιάκριτη μη σκας... Εξάλλου με τη τρέλα που κουβαλάμε όσοι ασχολούμαστε με ενυδρεία δεν θα βγούμε για βόλτα και κανά μήνα προκειμένου να βγουν τα λεφτά για κανα εξάρτημα, χαχαχα.. :) Κανα 120άρι +/- 30? Αν μπορούσε να μου μείνει και για χρήση στο μέλλον σε μεγαλύτερο ενυδρείο ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το μικρο αδερφε!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Στα λίτρα σου θα σου πρότεινα το aquael 2x11watt pl λάμπες μια μπλε μια λευκή πολυ καλη λυση και σταθερή απόδοση το ειχα 18 μήνες στο μικρό reef που ειχα. Αν ψάξεις στα μαγαζια όλο και κάποιο θα το εχει και ειναι σχετικά καλη η τιμη του

Link to comment
Share on other sites

Καλό και οικονομικό!! Και βρήκα και αυτό που πρέπει να είναι αυτό που μου προτείνεις Λυκ. απλά 2 σε 1, AQUAEL DECO LIGHT DUO REEF, http://www.aquascape.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1273&virtuemart_category_id=10

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...