Jump to content

Τοποθέτηση Εξοπλισμού Φίλτρου/ Skimmer / Θερμαντηρα Μέσα Σε Φιλτροκούτι


gfdimopo

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά,

Στήνω ενα reef ενυδρείο με ενα juwerl rio 240 λίτρα στο οποίο έχω αφαιρέσει το φιλτροκούτι.

O Εξοπλισμός μου είναι

Skimmer κρεμαστό Deltec MCE 600

2 κυκλοφορητές sun sun 4000 λ/ω

1 εξωτερικό φίλτρο eheim 2217

1 θερμοστάτης.

Επειδή sump δεν μπορώ εύκολα να προσαρμόσω στην βάση του Rio, εκοψα το φιλτροκουτι του rio στην μέση για να το τοποθετήσω μέσα στο ενυδρείο ξανά, να ποιάνει λίγο χώρο και να κρύψει την είσοδο του φίλτρου, την είσοδο του skimmer και τον θερμαντήρα.

Ωστόσο κοβωντας το φιλτροκούτι η μοναδική είσοδος του νερού γίνεται απο τις περσίδες που έχει στο πάνω μέρος. Άρα θα τραβάει νερό απο την επιφάνεια του ενυδρείου σαν υπερχείλιση. Το skimmer και το φίλτρο θα ρουφάνε απο το φιλτροκούτι το νερό το οποίο θα εισάγεται.

Το θέμα μου είναι αν θα δουλεύει σωστά τοποθετημένος έτσι αυτός ο εξοπλισμός. Θα αποδίδει το skimmer? Θα δουλεύει σωστά η φιλτρανση καθώς θα τραβάει νερό απο την επιφάνεια μόνο ?

Παραθέτω ενα διάγραμμα και φώτος για να βοηθήσουν

post-5034-0-10696400-1420125247_thumb.jpg

post-5034-0-60990200-1420125258_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - gfdimopo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, και καλή χρονια. Θεωρητικά θα δουλέψει , με μια μικρή απώλεια θερμοκρασίας απο τον θερμαντηρα, μιας και το νερό που θα ζεστάνει μεσα στο "φιλτροκουτι" θα εισέρχεται μεσα στο φίλτρο και μετα στο ενυδρειο.

Επίσης δεν γνωρίζω το πόσα εκατοστά ειναι το νερό πάνω απο τις τρύπες, απο τις οποίες υπερχείλισε μεσα στο κουτί. Το λεω αυτο γιατι θα πρεπει να ειΣκαι προσεκτικός με την εξάτμιση και κατά την διάρκεια της αλλαγής νερου, που θα πεσει η στάθμη κάτω απο αυτες τις σχισμες, εχόντας σαν αποτέλεσμα να μην μπαίνει νερό μεσα, και ο κάδος να αδειάσει, αφού θα τραβάει απο εκει το φίλτρο και το σκιμμερ, αφινοντας τον θερμαντιρα εκτός νερου.... Όλα αυτά βέβαια στην περίπτωση που κανεις αλλαγές, χωρις να διακόψεις λειτουργεία σε φίλτρο και σκιμμερ, οπως κανω εγω.

Επίσης θα μπορούσες να κόψεις το κουτι απο την άλλη διάσταση του, αφήνοντας τα ανοίγματα του πατου, και μειώνοντας τα ανοίγματα της επιφάνειας.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα απο τα σχεδια, θα εχεις θεμα με την εξατμιση στο φιλτροκουτι και κυριως το καλοκαιρι

Χρειαζεσαι οπωσδηποτε αναπληρωση αλλα και και παλι ειναι επιφοβο το καλοκαιρι, γιατι ειναι μικρος ο χωρος και η σταθμη θα κατεβαινει γρηγορα

Εξαλλου το 2217 δεν σου χρειαζεται, ειναι μεγαλο για ανθρακα-αντιφωσφωρο

Μπορεις να τα βαλεις στο σκιμμερ αυτα τα δυο υλικα

Οποτε θα φαινονται μονο η εισοδος του σκιμμερ και ο θερμοστατης αν καταργησες το 2217

Δεν νομιζω να ειναι τοσο ασχημα οπτικα απο ενα μαυρο φιλτροκουτι που θα σε περιορισει και στο φοντο

Βγαλτο το φιλτροκουτι τελειως κατα την γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...