Jump to content

Αναβάθμιση Από 100 Λίτρα Σε 350 Lt


Nikos@

Recommended Posts

Κοίτα 40 λίτρα την εβδομάδα είσαι μια χαρά εάν δεν μπορείς κάθε βδομάδα κάνε κάθε 15 χα φορές το 40 και θα είσαι οκ.Βαζε φώτο μην το σκέφτεσαι χωρίς αυτές και διάλογο δεν μαθαίνεις τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες Νίκο,  χωρίς ερωτήσεις και ανταλλαγή εμπειριών και απορίες δεν πάει τίποτα μπροστά  γενικά ....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφο. Όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω με μετρήσεις και πολύ προσοχή βρες μια δόση συντήρησης για τη βότκα και συνέχισε με αυτή. Για αλλαγές νερού. αν δεν σου είναι κουραστικό κάνε κάθε εβδομάδα 20-30 λ. αλλιώς κάθε 15.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τα παιδια παραπανω!Μια χαρα θα εισαι και με 20-30-40 λιτρα καθε δυο εβδομαδες!

Και οντως ειναι καλυτερο σε σχεση με μια μεγαλη μηνιαια αλλαγη.

 

Μια χαρα φωτο βγαζεις ,μην ανησυχεις και ευχαριστουμε που μπαινεις στο κοπο να τις ανεβαζεις :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλήμερα καλήμερα μια νέα μέρα ξεκινά με νέες αφίξεις .......... :bigemo_harabe_net-193: τ :bigemo_harabe_net-115:

 

 

post-58132-0-81938300-1460191995_thumb.jpg

 

 

 

post-58132-0-88510900-1460192028_thumb.jpg

 

τα αδικεί η φωτογραφική μου, στην πραγματικότητα είναι αυτά ακριβός τα κοράλλια

 

post-58132-0-77889000-1460192287_thumb.jpg

 

 

post-58132-0-99333300-1460192317_thumb.jpg

 

μεγάλο πράγμα να εχεις καλή φωτογραφική μηχανή....... πως φαίνεται στην πραγματικότητα τα.......!!!!!! αληθινά χρώματα...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και  αναμένουμε και τα τελευταία με ανυπομονησία την επόμενη  εβδομάδα   ..........

 

 

post-58132-0-75685700-1460192668_thumb.jpg

 

post-58132-0-09087100-1460192688_thumb.jpg

 

             :bigemo_harabe_net-143: :bigemo_harabe_net-143:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη υπόθεση η καλή φωτογραφική μηχανή. Να σου ζήσουν είναι πολύ όμορφα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη υπόθεση η καλή φωτογραφική μηχανή. Να σου ζήσουν είναι πολύ όμορφα!

Ευχαριστώ Λούκα ...

Κάποια στιγμή θα πάρω και μια φωτογραφική μηχανή για να μπορώ να τα βγάζω ποιο ωραία όσο πραγματικά είναι με ποιο ζωντανά χρώματα.....

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφα όλα φίλε μου! :) κανεις παραγγελεία απο white corals?

Link to comment
Share on other sites

έκανα παραγγελιά από τα παιδιά του aquariyum..αναμένω τα τελευταία σε λίγες μέρες λογικά !

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφα όλα φίλε μου! :) κανεις παραγγελεία απο white corals?

έκανα μερικά, τώρα περιμένω τα τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αντε να δούμε ντε!

Α! και την επόμενη φορά, στείλε και ένα pm πριν παραγγείλεις αν θες ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νίκο πολύ όμορφα τα κοραλάκια σου. Με το καλό να έρθουν και τα νέα  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δυστυχώς για κάποιο λόγω το δυο τελευταία κοράλλια δεν τα έκανε εισαγωγή το κατάστημα που τα είχα παραγγείλει.. :bigemo_harabe_net-63:

.. κρίμα και περίμενα πως και πως ειδικά την ehinopora..

 

ας βάλω μερικές άλλες φωτογραφίες έτσι για το γα..το......

κάποια είναι παλιά και κάποια νέα σοδιά

post-58132-0-55931400-1463139609_thumb.jpg

post-58132-0-55822200-1463139801_thumb.jpg

post-58132-0-32177600-1463139861_thumb.jpg

post-58132-0-75249600-1463140103_thumb.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει νικο,μη στεναχωριεσαι...την επομενη φορα :thumbsu:

Ευχαριστουμε που μπηκες στο κοπο να ανεβασεις τις φωτο!

 

Νιτρικα και φωσφορικα τι τιμες εχεις?

Link to comment
Share on other sites

PO4  -   0 SALIFERT κάποια στιγμή μαλών θα πάρω ένα φωτόμετρο για ποιο σίγουρα αποτελέσματα.

NO3  -   5 SALIFERT

 

εντόπισες κάτι ??

Link to comment
Share on other sites

Οχι,οχι νικο μου ισα ισα επειδη δειχνουν σε πολυ καλη κατασταση :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

οκ ! άπλα πιστεύω ότι με τα χρώματα θα ήταν ακόμα καλύτερα αν θα μπορούσα να έχω σταθερές τιμές στο ΚΗ -MG αν και αυτά τα δυο πάνε πακέτο..

Βλέπεις δεν έχω δοσομετρικη, το κάνω χειροκίνητα..

Link to comment
Share on other sites

Κατα την ταπεινη μου αποψη κ οποια εμπειρια νικο μου,με το να κρατας σταθερες αυτες τις παραμετρους δεν θα ειχες καλυτερα χρωματα.

Αν αποφευγεις σκαμπανευασματα σε kh,mg,ca εξασφαλιζεις μια σταθερη-αρμονικη αναπτυξη στα κοραλια,την αποφυγη οποιασδηποτε μορφης rtn-stn και την φυσιολογικη "εμφανιση" οσον αφορα στον ιστο αλλα και σκελετο των κοραλιων.

Αν παρατηρησεις την πρωτη φωτο της ακροπορας θα δεις οτι ειναι καπως "σαγρε"-ανομοιομορφη-καμμενη.Αυτο μπορει να προκληθει απο τα συχνα σκαμπανεβασματα στις τιμες που ανεφερες η' αποτομη αυξηση-πτωση.Αυτο μπορει να γινει και απο την αυξηση της εντασης του φωτος αλλα ειναι αλλη περιπτωση αυτη.

 

Τα χρωματα ειναι αποτελεσμα κυριως των τιμων που αφορουν στα νιτρικα,φωσφορικα,διαθεσιμο φαγητο για τις ακροπορες,ειδος και ενταση φωτισμου,ωριμο ενυδρειο σε πολυ γενικες γραμμες κτλ κτλ κτλ

Ειναι μεγαλο θεμα αυτο το κομματι!

 

Παρε δοσομοτρικη φιλε,εστω δυο μονες για το ca κ kh που ειναι κ οι πιο βασικες.

Χειροκινητα και εσυ ταλαιπωρεισαι ρε γμτ και δεν καταφερνεις να το εχεις σταθερο ακομα και αν το κανεις καθημερινα.

Δυστυχως ειναι μια βασικη επενδυση/εξοδο οταν μπαινουμε στα σκληρα κοραλια :(

Link to comment
Share on other sites

Κατα την ταπεινη μου αποψη κ οποια εμπειρια νικο μου,με το να κρατας σταθερες αυτες τις παραμετρους δεν θα ειχες καλυτερα χρωματα.

Αν αποφευγεις σκαμπανευασματα σε kh,mg,ca εξασφαλιζεις μια σταθερη-αρμονικη αναπτυξη στα κοραλια,την αποφυγη οποιασδηποτε μορφης rtn-stn και την φυσιολογικη "εμφανιση" οσον αφορα στον ιστο αλλα και σκελετο των κοραλιων.

Αν παρατηρησεις την πρωτη φωτο της ακροπορας θα δεις οτι ειναι καπως "σαγρε"-ανομοιομορφη-καμμενη.Αυτο μπορει να προκληθει απο τα συχνα σκαμπανεβασματα στις τιμες που ανεφερες η' αποτομη αυξηση-πτωση.Αυτο μπορει να γινει και απο την αυξηση της εντασης του φωτος αλλα ειναι αλλη περιπτωση αυτη.

 

Τα χρωματα ειναι αποτελεσμα κυριως των τιμων που αφορουν στα νιτρικα,φωσφορικα,διαθεσιμο φαγητο για τις ακροπορες,ειδος και ενταση φωτισμου,ωριμο ενυδρειο σε πολυ γενικες γραμμες κτλ κτλ κτλ

Ειναι μεγαλο θεμα αυτο το κομματι!

 

Παρε δοσομοτρικη φιλε,εστω δυο μονες για το ca κ kh που ειναι κ οι πιο βασικες.

Χειροκινητα και εσυ ταλαιπωρεισαι ρε γμτ και δεν καταφερνεις να το εχεις σταθερο ακομα και αν το κανεις καθημερινα.

Δυστυχως ειναι μια βασικη επενδυση/εξοδο οταν μπαινουμε στα σκληρα κοραλια :(

 

 

Η τιμές δεν πέφτουν απότομα ,είναι μικρές η διαφορές!!

όσο άφορα την ακροπορα έτσι την αγόρασα  δεν την έχω πάνω από 15 μέρες και εγώ να σου πω την αλήθεια δεν βλέπω κάτι να έχει πάθη όσες μέρες την έχω στην κατοχή μου....

αν τώρα έχει κάποιο πρόβλημα δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί είναι μικρο το διάστημα που δοκιμάζω την τύχη μου  με τα SPS

Έχω κάποια frag τα οποία τα έχω ποιο πολύ καιρό αλά πάνε καλά...

 

κάθε παρατήρηση και συμβουλή δεκτή ......

Έγινε επεξεργασία - Nikos@
Link to comment
Share on other sites

Οσο περνας περισσοτερο χρονο με τα σκληρα στο ενυδρειο σου νικο μου θα μαθαινεις να τα "διαβαζεις" φιλε!

Η καλυτερη γνωση ερχεται με την προσωπικη τριβη :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αγόρασα τρία νέα κομμάτια από νεκρό κοράλλι  τα ένωσα και ιδού το αποτέλεσμα μου.

 

post-58132-0-93667300-1466092897_thumb.jpg

 

 

θα βάλω πάνω  κάποια sps που έχω αλά και κάποια κεφαλάκια από zoanthus που έχω.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Nikos@
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...