Jump to content

Μικρούλι Ενυδρειο


Recommended Posts

Αυτο που σου εγραψα για τον θερμοστατη και το θερμομετρο θα στο εξηγησω τωρα.

Μερικοι θερμοστατες δεν ειναι καλιμπραρισμενοι σωστα,με αποτελεσμα εσυ να τον βαζεις στους 27 και στο θερμομετρο να βλεπεις 24 η 30.Το θερμομετρο εχει δικιο και οχι η ρυθμιση του θερμοστατη.Καποιοι θερμοστατες καλιμπραροντε με αποτελεσμα οτι βαζεις εκει,το ιδιο να γραφει και το θερμομετρο σου.Καποιο αλλοι ομως δεν εχουν επιλογη καλιμπραρισματος,οπωτε βαζεις την θερμοκρασια στον θερμοστατη πχ 27 και τσεκαρεις το θερμομετρο,Αν λεει 27 εισαι οκ,αν λεει κατι αλλο ρυθμιζεις τον θερμοστατη αναλογα,πανω η κατω.Ελπιζω να στο εξηγησα σωστα.:P

Μπολι δεν μπορει να σου στειλει καποιος απο μακρυα γιατι μεχρι να σου ερθει θα εχουν πεθανει τα βακτηρια,θα πρεπει να μπει αμεσα στο φιλτρο σου.

Που μενεις βασικα?Μπορει να υπαρχει καποιο μελος εκει κοντα σου και να σου δωσει.

Σορρυ αν σε μπερδεψαμε με τη διαμαχη,απλα προσωπικα θεωρω καλυτερο να δωσεις τωρα 30 ευρω για εξοπλησμο και τον εχεις και για μετα και να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο μεχρι να φτιαξεις μεγαλητερο ενυδρειο,παρα να μη κανεις τιποτα και να κανεις καθε μερα αλλαγη νερου,χωρις θερμοστατη μεχρι να φτιαξεις μεγαλητερο ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ααα ξεχασα να σου πω,το κρεμαστο φιλτρο που θα παρεις,να μην ειναι μεγαλο,ενα μικρο χρειαζεσαι για να μην εχει και μεγαλη ροη.

Και ενα τετοιο πχ σου κανει μια χαρα! http://www.petsupermarket.gr/3113/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/elite-hush-5-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%8C-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CF%8E%CF%82-20l.html

Link to comment
Share on other sites

Ααα ξεχασα να σου πω,το κρεμαστο φιλτρο που θα παρεις,να μην ειναι μεγαλο,ενα μικρο χρειαζεσαι για να μην εχει και μεγαλη ροη.

Και ενα τετοιο πχ σου κανει μια χαρα! http://www.petsupermarket.gr/3113/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/elite-hush-5-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%8C-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CF%8E%CF%82-20l.html

να σου κανω μια ερωτηση?τεαν τοποθετηθει ενα κρεμαστο φιλτρο σημαινει οτι δεν πρεπει να υπαρχει καπακι?εαν ισχυει αυτο τοτε πως θα το βαλουμε στο μονομαχοενυδρειο που το καπακι ειναι απαραιτητο?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να κόψεις λίγο το καπάκι να το προσαρμόσεις έχει καλώς.Διαφορετικά χαμηλώνεις την στάθμη του νερού.Πόσο να πηδήξει πια;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον AgMa. Το καπάκι δεν είναι απαραίτητο, μπορείς να έχεις μονομάχο χωρίς καπάκι. Κι εγώ χωρίς καπάκι τον έχω. Απλά με καπάκι είναι πιο ασφαλές, μην τυχόν πηδήξει, αν και με χαμηλότερη στάθμη νερού ο κίνδυνος αυτός μειώνεται. Τώρα τον χειμώνα βέβαια το καπάκι είναι πλεονέκτημα γιατί δεν έχεις απώλεια θερμοκρασίας. :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον AgMa. Το καπάκι δεν είναι απαραίτητο, μπορείς να έχεις μονομάχο χωρίς καπάκι. Κι εγώ χωρίς καπάκι τον έχω. Απλά με καπάκι είναι πιο ασφαλές, μην τυχόν πηδήξει, αν και με χαμηλότερη στάθμη νερού ο κίνδυνος αυτός μειώνεται. Τώρα τον χειμώνα βέβαια το καπάκι είναι πλεονέκτημα γιατί δεν έχεις απώλεια θερμοκρασίας. :)

οσο αναφορα την σταθμη σωστα καλιροη εαν κ μενα πηδηξε με χαμηλη σταθμη οταν ξεχασα το καπακι ανοιχτο κ ευτυχως τον προλαβα.καπου διαβασα οτι το καπακι βοηθαει ωστε η θερμοκρασια του ατμοσφαιρικου αερα στο ενυδρειο να μην εχει αποκλιση κ μαλιστα στα μπετα αυτο ισως διμιουργει κ προβλημα στο λαβυρινθο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει θερμοστάτη το ενυδρείο του jumbo.Το λέω για να μην το πάρει με αυτό το σκεπτικό...

Καλησπέρα παιδιά, καλύτερα να μην πάρει ενυδρείο απο jumbo γιατί βάσει διαστάσεων είναι 12 λίτρα!! Συμφωνώ με αυτά που είπε ο Rastafarian αλλιως θα μπορούσε να παραγγείλει πολύ οικονομικά ότι χρειάζεται απο το ebay και να διατηρήσει το μονομαχο μονο μ ενα μικρο θερμοστάτη εώς να έρθουν σε. 40 μερες περίπου ! Μπορω να δωσω λινκ γιατί τα εχω ψάξει καθώς ετοιμαζόμαστε να κανω ενα 12 λίτρο ενυδρειο.
Link to comment
Share on other sites

Θα σας δώσω το link από

το φωτιστικό http://www.ebay.co.uk/itm/131316777835?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT και

τον θερμοστάτη http://www.ebay.com/itm/380960076750?_trksid=p2059210.m2749.l2649&var=650295418824&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT και

κρεμαστό φίλτρο http://www.ebay.co.uk/itm/321255886023?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT σε τρομερά οικονόμικη τιμή!

Ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα!!

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
Link to comment
Share on other sites

Ειναι 16,3 λιτρα ακριβως και εχει καπακι.

Αν σε ενα 10 λιτρο αφησεις κενο 3 εκκατοστα ωστε να μην βρεις το ψαρι απ'εξω θα μεινουν 8,7 λιτρα καθαρα.Συν οτι με την αναταραξη απο το κρεμαστο φιλτρο και χωρις καπακι απο την εξατμηση (ας υποθεσουμε διαφορα απο την θερμοκρασια περιβαλλοντος 12 βαθμους) το μισο νερο θα εξατμιζεται καθε 4 μερες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλήσουμε για κατασκευή χαλιού σ ενα τοσο μικρο ενυδρειο με υπόστρωμα και co2 ΚΑΤ ποσο είναι εφικτό αν έχουμε και ενα καπάκι από πλέξιγκλας?δεν θα κόβει πολύ φως?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, καλύτερα να μην πάρει ενυδρείο απο jumbo γιατί βάσει διαστάσεων είναι 12 λίτρα!! Συμφωνώ με αυτά που είπε ο Rastafarian αλλιως θα μπορούσε να παραγγείλει πολύ οικονομικά ότι χρειάζεται απο το ebay και να διατηρήσει το μονομαχο μονο μ ενα μικρο θερμοστάτη εώς να έρθουν σε. 40 μερες περίπου ! Μπορω να δωσω λινκ γιατί τα εχω ψάξει καθώς ετοιμαζόμαστε να κανω ενα 12 λίτρο ενυδρειο.

Δεν είναι 12 λίτρα.Εκτός ότι το έχω ήδη και το μέτρησα μόλις τώρα και βγαίνουν ~16 λίτρα, το μετρούσα και με μπουκάλια νερού 1.5lt όταν το γέμιζα.

Αλλά ας μην ξεφεύγουμε, προτάθηκαν ήδη 2 λύσεις, ας αποφασίσει η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως τον δικο μου τον ειχα χωρις καπακι 4 χρονια.

Επισης σιγα την αναταραξη που εχει το κρεμαστο φιλτρο,μη τρελενεστε!Μια χαρα δουλεια θα κανει!

Καπακι μπορει να φτιαξει αν θελει,κανει ενα τελαρακι με αλουμινιο και βαζει απο πανω σιτα και λυθικε το προβλημα.Δεν καταλαβαινω γιατι απο τα 10 λιτρα να παει στα 16..ενω μπορει να παει στα 30 και να ειναι ακομα πιο ανετα.

Ας αποφασισει η ιδια,αν και νομιζω οτι εχει ηδη αποφασισει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...