Jump to content

Πως να ανεβάσω το ph


elli

Recommended Posts

τα ψάρια τρομάζουν εύκολα και παρατήρησα ότι το ph κυμαίνεται 6.2-6.8. Πόσες σταγόνες aqualkal να βάλω και για πόσες μέρες ? γιατί πέφτει συνέχεια ο δείκτης? υπάρχει άλλος τρόπος να ανεβάσω το ph ??κάπου άκουσα για μαγειρική σόδα. Τώρα δεν έχω φυτά στο ενυδρείο γιατί έφαγαν και τις ανούμπιες και έχω βάλει πλαστικά. Πείτε μου ότι γνωρίζετε για να το ανεβάσω μόνιμα. Οι άλλες μετρήσεις είναι καλές μόνο τα νιτρικά κυμαίνονται απο 20 σε 40.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο να έχεις τέτοιο ρΗ χωρίς να το επιδιώκεις ή χωρίς να το έχεις πάει εκεί τεχνητά. Με τι μετράς?

Πρέπει να κάνεις ΣΥΝΤΟΜΑ αυτά που σου έχουμε πει στα ενυδρεία σου, διαφορετικά αυτό το πρόβλημα θα είναι το μικρότερο που θα έχεις...

Μην χρησιμοποιείς "ζουμιά" για να ανεβοκατεβάζεις τις παραμέτρους, προσπάθησε να το κάνεις με φυσικούς τρόπους. Η μαγειρική σόδα ανεβάζει την ανθρακική σκληρότητα με αποτέλεσμα να σταθεροποιεί το ρΗ σε λίγο ψηλότερες τιμές και να μην επιτρέπει τυχόν ρΗ crash. Το νερό του δικτύου στην Αθήνα έχει πολύ πιο υψηλό ρΗ από αυτό που λες ότι έχεις στο ενυδρείο σου ( ~ 7,5-8,0 ). Εάν κάνεις συχνές αλλαγές (αλλά προσεκτικά!) θα μπορείς να το διατηρείς σε πιο ψηλά επίπεδα, αν και πιστεύω ότι κάποιο λάθος υπάρχει στις μετρήσεις σου... Πολύ δύσκολο να έχεις πραγματικά τέτοιες τιμές.

Να φροντίζεις ακόμα να έχεις καθαρά τα φίλτρα σου και όχι "μπουκωμένα".

Τι σκευάσματα χρησιμοποιείς στο νερό σου? (αντιχλώριο, μπάφερ κλπ, πες μας οτιδήποτε ρίχνεις μέσα αναλυτικά).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

τα ψάρια τρομάζουν εύκολα και παρατήρησα ότι το ph κυμαίνεται 6.2-6.8. Πόσες σταγόνες aqualkal να βάλω και για πόσες μέρες ? γιατί πέφτει συνέχεια ο δείκτης? υπάρχει άλλος τρόπος να ανεβάσω το ph ??κάπου άκουσα για μαγειρική σόδα. Τώρα δεν έχω φυτά στο ενυδρείο γιατί έφαγαν και τις ανούμπιες και έχω βάλει πλαστικά. Πείτε μου ότι γνωρίζετε για να το ανεβάσω μόνιμα. Οι άλλες μετρήσεις είναι καλές μόνο τα νιτρικά κυμαίνονται απο 20 σε 40.

Το πρώτο που ήθελα να τονίσω είναι ότι τα ΚΟΙ είναι ψαρια απαγορευμένα για ενυδρείο εκτός και αν είναι πέραν των 1000λίτρων και με επιφύλαξη. Ξεπερνούν τα 70εκ. σε κανονικές συνθήκες (λίμνες)

Όσο για την πολύ χαμηλή σου μέτρηση του ΡΗ, να πάρεις κανένα πιο έμπειστο υγρό τεστ, διότι όντως φυσιολογικά όπως λέει και ο φίλος filoxenos δεν μπορεί από μόνο του να πέσει τόσο χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

οι μετρήσεις μου είναι με το 5 σε 1 της TROPICAL όμως πηγαίνω και δείγμα του νερού σε pet shop και μου βγάζει το ίδιο. Το μικρό ενυδρείο κυμαίνεται στο 6.8-7.2, το μεγάλο στο 6.8 σταθερό και το μεσαίο με τα χρυσόψαρα είναι 6.2 και μια φορά πήγε στο 6.8. Εχω κάνει υπερβολικά πολλές μετρήσεις και τα νούμερα είναι αυτά. Κάποια στιγμή θα πάω να αγοράσω και υγρά τεστ.Στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα έχω 2 φίλτρα ένα μηχανικό και ένα βιολογικό κάτω.

Για τα ψάρια κρυου νερού χρειάζεται να είναι ανεβασμένο το ph διάβασα κάπου ή μήπως καλά είναι να το αφήσω έτσι.?

Σχετικά με τα κοι ετοιμάζομαι να φτιάξω μια λίμνη στο εξοχικό μου για να τα μεταφέρω εκεί.Πιστεύω να τα καταφέρω σιγά σιγά (έχω ενδοιασμούς για την συντήρηση και προστασία της λίμνης όταν θα λείπω) Θα διορθωθεί και αυτό αλλά δεν γίνεται απο την μια στιγμή στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι σίγουρος ότι οι μετρήσεις σου είναι λάθος... Χρυσόψαρα σε τέτοιο ρΗ, δεν... Και ότι σου μετράνε το νερό στο μαγαζί δεν μου λέει τίποτα, γιατί ξέρω καλά πως γίνονται οι μετρήσεις σε τέτοιες περιπτώσεις...

Μόνο αξιόπιστα υγρά τεστ και προσεκτική διαδικασία μέτρησης, θα σου δώσουν τιμές κοντά στην πραγματικότητα.

Τα χρυσόψαρα πρέπει να ζουν σε καθαρά αλκαλικό περιβάλλον και κατά προτίμηση με υψηλές σχετικά σκληρότητες.

Link to comment
Share on other sites

Τι μάρκα σε υγρά τεστ να πάρω που να είναι πιο αξιόπιστη??

Link to comment
Share on other sites

Τι μάρκα σε υγρά τεστ να πάρω που να είναι πιο αξιόπιστη??

Υγρά τεστ της ΑΡΙ και ένα δεύτερο σετ από υγρά τέστ της waterlife που έχω, δεν έχουν απόκληση. Δεν γνωρίζω για άλλα. Όταν δεν πειστώ για την μια ανάλυση του νερού, προχωρώ με την δεύτερη. Αν και αυτή δείξει το ίδιο τότε αυτή για μένα είναι πέραν κάθε αμφιβολίας αξιόπιστη. Έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ.

Τα υγρά τεστ της ΑΡΙ φαίνεται να είναι τα πλέον κατάλληλα. Άκουσε και άλλες επιλογές βέβαια και από άλλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω πάρει υγρά τεστ και το ph στο συγκεκριμένο ενυδρείο με τα κοι είναι 6.8 (ανέβηκε απο το 6.5), έχω κάνει πολλές μετρήσεις έκτοτε και είναι σίγουρο πως το ΄νούμερο είναι σωστό. Δεν ρίχνω ζουμιά όπως λένε κάποιοι φίλοι απο μόνο του είναι έτσι.

Σε άλλο ενυδρείο που έχω χρυσόψαρα το ph είναι 7.0-7.5 συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

εχω πάρει υγρά τεστ και το ph στο συγκεκριμένο ενυδρείο με τα κοι είναι 6.8 (ανέβηκε απο το 6.5), έχω κάνει πολλές μετρήσεις έκτοτε και είναι σίγουρο πως το ΄νούμερο είναι σωστό. Δεν ρίχνω ζουμιά όπως λένε κάποιοι φίλοι απο μόνο του είναι έτσι.

Σε άλλο ενυδρείο που έχω χρυσόψαρα το ph είναι 7.0-7.5 συνήθως.

Καλησπέρα. :)

Όταν λέμε ότι συνήθως κειμένεται από 7.0-7.5 τότε εννοούμε ότι το ΡΗ σου δεν είναι σταθερό και για αυτό οφείλονται άλλοι παράγοντες. Πες μας πρώτα πρώτα το ΚΗ και το GH σου. Υπο κανονικές συνθήκες το ΡΗ δεν αλλάζει τόσο πολύ.

Υπάρχουν τρόποι φυσικοί για να ανεβάσεις το ΡΗ σου στα επιθυμητά πλαίσια. Ο αραγωνίτης και το τριμμένο κοράλι σε δικτάκι στο φίλτρο σου είναι μερικές λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

στο άλλο ενυδρείο που έχω βάλει τα χρυσόψαρα το 60λτ είχα πριν τα τιγράκια και το ph ήταν 7.2 μετά εδώ και περίπου ένα μήνα που έχω βάλει τα χρυσόψαρα άλλες φορές το μετράω 7.00 και άλλες 7.5 (όμως το δεύτερο νούμερο είναι αφού τα έχω ταίσει άρα ίσως επηρεάζει και δεν είναι απόλυτα σωστό γιατί είναι ήδη επιβαρυμένο το νερό με την τροφή) θα τα μετρήσω μετά απο αλλαγή νερού και ατάιστα. Ισως φταίει και που είχα μέσα πριν άλλο είδος ψαριών και είχε διαμορφωθεί αυτό το νούμερο.

Οι μετρήσεις στο 60 λτ είναι ph 7.2 KH 5 NH3/NH4 0, NO2 0 & NO3 5-10 ενώ στο 200 λτ είναι ph 6.8 KH 4 NH3/NH4 O , NO2 O, NO3 25 (τα νιτρικά εδώ είχαν φτάσει κάποτε και 40-50 αλλά ελλάτωσα την τροφή και έκανα πολλές αλλαγές νερού και το μείωσα στο 20-25).

Για να μειώσω το ph στο μικρό ενυδρείο γίνεται με φυσικό τρόπο ή να το αφήσω έτσι αν είναι καλό για τα ψάρια??

Link to comment
Share on other sites

Το είδος των ψαριών καθορίζει τις τιμές που πρέπει να έχει το νερό και όχι το μέγεθος του ενυδρείου.

Τα χρυσόψαρα προτιμούν αλκαλικό περιβάλλον και μεγαλούτσικες σκληρότητες.

Και πάντα προτιμάμε τους φυσικούς τρόπους και μεθόδους για τις τεχνητές μεταβολές των διαφόρων τιμών, γιατί η χρήση χημικών συνήθως κάνει κακό αλλού...

Το νερό δεν το μετράμε μετά από αλλαγή, αλλά πριν (για να μην επηρεάζεται η μέτρηση από τις τιμές του φρέσκου νερού του δικτύου). Διακύμανση στη τιμή του ρΗ από 7,0 έως 7,5 είναι μεγάλη διαφορά και ίσως κρίσιμη για κάποια ψάρια (7,0 είναι ουδέτερο νερό και 7,5 είναι αλκαλικό, τελείως άλλο περιβάλλον δηλαδή).

Υ.Σ. 1: Οσο για το στρώσιμο που αναφέρεις σε άλλο ποστ, κανείς δεν είπε ότι ΜΟΝΟ με αμμωνία στρώνουν τα ενυδρεία...

Η συζήτηση και οι προτροπές γίνονται για το ποιος είναι ο ασφαλέστερος για τα ψάρια τρόπος.

Υ.Σ. 2: Θεωρώ ότι το μεγάλο σου πρόβλημα δεν είναι το ρΗ αλλά οι ιχθυοφορτίσεις που έχεις. Για παράδειγμα, 60 λίτρα με 4 χρυσόψαρα δεν νοείται...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...