Jump to content

Καρχαριάκια Με Τι? 100Λ Ενυδρείο!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ, μόλις έκανα εγγραφή γιατί έχω κάποιες απορίες!

Έχω ενυδρείο 100Λ καθαρά! έβαλα μπλε led και άσπρο led πάνω στο καπάκι (θα βάλω και ροζ) και ανάβω όποιο θέλω!

Έβαλα και μπλε πέτρα!

Η απορία μου τώρα είναι... Εγώ σκέφτομαι να βάλω καρχαριάκια στο ενυδρείο και ο πετσοπας με είπε με ποια περίπου μπαίνουν (τώρα έχω βάλει ένα ψάρι που λέγετε δολάριο)

Θέλω να μου πείτε ποια Ίδη ψαριών μπορώ να ταιριάξω ώστε να βάλω ένα φυτό τέρμα αριστερά στο ενυδρείο και καρχαριάκια (γλείφτη θα βάλω 100% και ίσως βάλω και 2 γλείφτες)

Θέλω να γίνει όμορφο το ενυδρείο από ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες.ποσο καιρο ''τρεχει'' το ενυδρειο με το δολλαριο μεσα?

καρχαριακια ειναι πολυ λιγα τα λιτρα για να βαλεις δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγα τα λιτρα για καρχαριακι και ποσο μαλον και με γλυφτες που θες και το δολαριο

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να αλλάξεις λίγο την ψαροσύνθεση που σκέφτεσαι να φτιάξεις. Τα ψάρια που σκέφτεσαι να βάλεις θέλουν πολλα λίτρα και τα 100 που έχεις εσύ δε τους φτάνουν. Οι περισσότεροι απο τους πλέκο (...γλείφτες για να καταλάβεις) γίνονται μεγάλοι σε μέγεθος όπως και τα καρχαριάκια (ποιό είδος σκέφτεσαι να βάλεις; ). Μπορείς να μπεις στα προφίλ των ψαριών που θέλεις να φιλοξενήσεις και να δεις τις ανάγκες τους τόσο σε λίτρα όσο και σε συνθήκες νερού. Καλό θα ηταν να φτιάξεις ενα όμορφο, πρακτικό και όσο γίνεται πιο ιδανικό περιβάλλον για τα ψάρια παρά κάτι που θα ικανοποιεί μονο το δικό σου μάτι. Ειναι κρίμα να τα ταλαιπωρεις και κρίμα για σένα να αγοράζεις κάθε φορα καινούρια για να τα αντικαθιστάς κάθε τόσο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε!Σε πηραμε απ τα μουτρα λιγο αλλα το κανουμε για να σε αποτρεψουμε απο λαθη που κανεμε κ μεις στην αρχη.Τουλαχιστον εσυ ρωτας με το που ξεκινας και αυτο εινα πολυ καλο.Ασε τι λεει ο πετσοπας που θελει απλως να πουλησει (το λεω αυτο γιατι σου ειπε οτι μπορεις να βαλεις καρχαριακια σε 100 λιτρα) κ ριξε μια ματια στα ενυδρεια μελων και προσπαθησε να κανεις κατι αναλογο με ενα που θα σου αρεσει.Τα καρχαριακια σαε ενα 6μηνο κ συ ο ιδιος δεν θα σου αρεσει να τα βλεπεις να στριμοχνωντε...

Link to comment
Share on other sites

κανε ενα pause για ενα μηνα ...διαβασε ...ξεψαχνισε το φορουμ να παρεις μια ιδεα για φωτισμο φιλτραρισμα τιμες νερου κ.α.

και επειτα συνεχιζεις ωστε να αποφυγεις επιπλεον λαθη ... μολις αποκτησεις ορισμενες βασικες γνωσεις θα δεις οτι θα σου ανοικτει ενας νεος κοσμος!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά...

Το ενυδρείο το έστυσα με τα serra aquatan και ένα ακόμα τις σερρα... στις τρεις εβδομάδες έβαλα ένα ψαράκι που είχα ώστε να ούρηση λιγάκι :P και το σάββατο (πέρασε ένας μήνες στρωσίματος νερού και μέτρησα την αμονία με τεστάκια από την σέρρα πάλι) έβαλα το Δολάριο λοιπών :) αλλά είναι λίγο φοβισμένο :( όλο κάτω από το φίλτρο κάθετε!

Τι να κάνω τώρα? σε τι ψάρια μπορώ να πάω? το ενυδρείο το έκανα μόνο και μόνο για ομορφιά και θέλω να βάλω όμορφα ψάρια όπως τα αγγελόψαρα και τα καρχαριάκια αλλά αυτά τα δύο δεν μπαίνουν μαζί :P

Και θέλω αν γίνεται μεγάλα σε μέγεθος ψάρια ώστε να "φαίνονται"... έλεγα να βάλω εκείνα τα τέεεραστια χρυσόψαρα αλλά μετά θα έβαζα αναγκαστικά μόνο χρυσόψαρα! (5-6 ευρώ έκανε το ένα)

Πείτε μου λίγο τι ψάρια μπορώ να βάλω μαζί με το δολάριο ώστε να πάρω μια εικόνα!

Link to comment
Share on other sites

μην βαλεις ουτε χρυσοψαρα..

θελεις λιγο διαβασμα.. χαρισε το δολαριο που δεν μπορεις να του παρεχεις αυτα που χρειαζεται..

στην συνεχεια διαβασε καποια βασικα πραγματα στην κατηγορια των αρχαριων και υστερα βαζεις ψαρια που ταιριαζουν στο ενυδρειο σου και σου αρεσουν.

να θυμασαι πως, τα μεγαλα ψαρια , θελουν και μεγαλα ενυδρεια ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μην βαλεις ουτε χρυσοψαρα..

θελεις λιγο διαβασμα.. χαρισε το δολαριο που δεν μπορεις να του παρεχεις αυτα που χρειαζεται..

στην συνεχεια διαβασε καποια βασικα πραγματα στην κατηγορια των αρχαριων και υστερα βαζεις ψαρια που ταιριαζουν στο ενυδρειο σου και σου αρεσουν.

να θυμασαι πως, τα μεγαλα ψαρια , θελουν και μεγαλα ενυδρεια ;)

Για καλό είσαι στο φόρουμ? :P σε φασαρίες με βάζεις τώρα φίλε μου :( χωρίς να διαβάσω δε γίνεται να πείτε τα ήδη τον ψαριών με ονόματα και μετά να ψάξω στο google να τα δω και να σας πω πια μου αρέσουν ώστε να με πείτε ποια ταιριάζουν?

Αν κάτσω να διαβάσω (έχω διαβάσει αρκετά κείμενα), δεν θα καταλάβω πάλι το τι ψάρι ταιριάζει με ποιο...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν διαβασεις δεν θα μαθεις, αλλιως θα σκοτωνεις μεχρι να μαθεις, οπως καναμε οι περισσοτεροι.. ;)

θελει καποια βασικα πραγματακια , ωστε να ξεκινησεις σωστα... οταν τα κατανοησεις, μπορεις να ξεκινησεις να βαζεις ψαρια.

το μονο που μπορω να σου κανω για να σε βοηθησω ειναι να σου βαλω καποια λινκ για διαβασμα :P

Link to comment
Share on other sites

Για καλό είσαι στο φόρουμ? :P σε φασαρίες με βάζεις τώρα φίλε μου :( χωρίς να διαβάσω δε γίνεται να πείτε τα ήδη τον ψαριών με ονόματα και μετά να ψάξω στο google να τα δω και να σας πω πια μου αρέσουν ώστε να με πείτε ποια ταιριάζουν?

Αν κάτσω να διαβάσω (έχω διαβάσει αρκετά κείμενα), δεν θα καταλάβω πάλι το τι ψάρι ταιριάζει με ποιο...

Φίλε μου για καλό είμαστε.

Αν το ενυδρείο σου είναι πάνω από 80 πόντους μπορείς να βάλεις 2 χρυσόψαρα funcy, τα κοντόχοντρα με τη διπλή ουρά, τα κοινά χρυσόψαρα θέλουν μήκος από 1,20 και πάνω και 80 λίτρα νερό το κάθε ψάρι, να φανταστείς πως μεγαλώνουν και ξεπερνάνε τους 25 πόντους, και δεν είναι να το πάρεις για 2-3 χρόνια, ζούνε πάνω από 25, επομένως είναι κρίμα. Υπάρχουν πολλά ψαρια που μπαινουν σε 100 λίτρα, αλλά όχι μεγάλα ψάρια, αυτά τα ξεχνας. Για να σκεφτείς πως ο "γλυφτης" που λες , το πιο γνωστό πλεκο, ξεπερνάει τους 30-40 πόντους και θέλει μόνο του 200 λίτρα νερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα .για να εκμεταλευτεις το ενυδρειο σου μπορεις να βαλεις ψαρια τα οποια κολυμπουν απο την μεση και πανω και ψαρια που κολυμπουν απο την μεση και κατω.μπορεις να βαλεις κανενα κοπαδι τετρα που ειναι μικρα ομορφα και εχουν ωραια κινηση τα νεον πχ που εχουν ευκολες απαιτησεις.εαν σκεφτεσε να βαλεις φυτα με τα δολαρια ξεχασετο γιατι ειναι φυτοφαγα.τωρα καρχαριακια στα 80 λιτρα δεν μπαινουν το ιδιο και οι πλεκο.το δολαριο ειναι φοβισμενο γιατι ειναι μονο του.κανεμας αν θες και μια περιγραφη για το φιλτρο σου και τα υλικα του.και προσοχη στην ιχθυοφορτηση μην το παρακανεις.

Link to comment
Share on other sites

τα νεον δεν εχουν ευκολες απαιτησεις... απαιτουν Α/Ο ή τυρφη , πραγμα λιγο πιο δυσκολο για εναν αρχαριο..

καλυτερα να παει σε ψαρια σκληρου νερου (βρυσης)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Καταρχην,να πουμε οτι δεν υπαρχουν καρχαριακια γλυκου νερου,αυτα που βλεπεις και τα βαφτισαν καρχαριακια ειναι γατοψαρα και δεν κανουν για κανενα ενυδρειο.

Τα ψαρια που σου προτεινε ο υπαλληλος του πετσοπ,ειναι λαθος και δεν κανουν για το ενυδρειο σου.Το δολαριο εκτος οτι θελει μεγαλητερο ενυδρειο,θελει και κοπαδι,οπωτε καλο ειναι να το επιστρεψεις απο εκει που το πηρες.

Μετρησεις νερου εχεις?Πως ξερεις οτι το ενυδρειο σου ειναι ετοιμο να δεχτει ψαρια?

Τα νεον που γραφτικαν πιο πανω,δεν εχουν ευκολες απαιτησεις,μιας που θελουν μαλακο νερο και οχι βρυσης.

Διαβασε τα υπομνηματα για τους αρχαριους για να κατανοησεις καποια βασικα πραγματα,δυστοιχος αυτο το χομπι θελει πολυ διαβασμα.

Μεγαλα ψαρια στο ενυδρειο σου,δεν μπορεις να βαλεις.

Δες τι ψαρια σου αρεσουν και γραψε μας ποια ειναι αυτα για να σου πουμε αν μπορεις να τα βαλεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και καλως ηρθες!

Συμφωνω σε ολα σου εχουν γραψει τα παιδια, οτι δεν κανουν δηλαδη τα ψαρια που εχεις επιλεξει για τα λιτρα σου! Εγω θελω να ρωτησω, γιατι θες οπωσδηποτε να βαλεις πλεκο ( γλυφτες );

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ρωτησω, γιατι θες οπωσδηποτε να βαλεις πλεκο ( γλυφτες );

Για παραδουλευτρα,τους εχουν πει οτι καθαριζουν τα τζαμια του ενυδρειου

και αυτοι δεν χρειαζεται να κανουν τιποτα.Απο εγκυρες πληροφοριες

που εχω τα pet shop θα τους πουλανε(τους γλυφτες) με φακιολι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για παραδουλευτρα,τους εχουν πει οτι καθαριζουν τα τζαμια του ενυδρειου

και αυτοι δεν χρειαζεται να κανουν τιποτα.Απο εγκυρες πληροφοριες

που εχω τα pet shop θα τους πουλανε(τους γλυφτες) με φακιολι.

Γιατί μεγαλώνουν πολύ και είναι ωραία ψάρια!

επίσης μπαίνουν σχεδόν με όλα τα ψάρια χωρίς κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μεγαλώνουν πολύ και είναι ωραία ψάρια!

επίσης μπαίνουν σχεδόν με όλα τα ψάρια χωρίς κανένα πρόβλημα!

Αυτα ποιος τα λεει?

Μαλλον χρειαζεσαι πολυ διαβασμα φιλε μου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί μεγαλώνουν πολύ και είναι ωραία ψάρια!

επίσης μπαίνουν σχεδόν με όλα τα ψάρια χωρίς κανένα πρόβλημα!

Για να μεγαλώνουν θελουν και μεγάλο ενυδρείο φίλε μου, και δεν μπαινουν με όλα τα ψάρια, τα βάζουν, αν ειχαν επιλογή αυτα δεν θα έμπαιναν, να το ξερεις.

Και ειναι λάθος αυτο που λένε πως "οι γλυφτες" καθαριζουν τα τζαμια, τα τζαμια τα καθαρίζεις εσυ, ή φέρνεις το ενυδρείο σου σε αυτη τη κατάσταση που να μη χρειάζεται να τα καθαριζεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα πλεκοειδη ζουν σε οξινα νερα, ασχετως εαν αντεχουν και σε σκληρο.. ειναι ανθεκτικα ψαρια..

οι πλεκο δεν μπαινουν σε ενυδρεια κατω των 2 μετρων μηκος (ισως να ειναι και μικρο για εναν ενηλικο) ..

τα ancistrus μπαινουν σε πολυ μικροτερα , δεν σημαινει ομως επειδη ειναι φιλησυχα ζωα , ταιριαζουν και με ολα..

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν υπάρχουν μόνο πλεκόστομοι!υπάρχουν και άλλα είδη γλύφτων!επίσης χωρίς τεστ νερού δεν μπορείς να πεις τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν υπάρχουν μόνο πλεκόστομοι!υπάρχουν και άλλα είδη γλύφτων!επίσης χωρίς τεστ νερού δεν μπορείς να πεις τίποτα!

Να ξεκαθαρισουμε κατι,δεν υπαρχουν ψαρια γλυφτες..ετσι εχουν ονομασει λανθασμενα τα πετσοπ,ολα τα αλγοφαγα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστά!λέω ότι έχει επιλογες για 100 λίτρα!απλως μας μπερδεύουν για μην ξέρουμε τι είδος ψάρι πέρνουμε!

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν υπάρχουν μόνο πλεκόστομοι!υπάρχουν και άλλα είδη γλύφτων!επίσης χωρίς τεστ νερού δεν μπορείς να πεις τίποτα!

Αυτό που αποκαλείς εσύ "γλείφτη" ειναι εκείνο που λέει και ο άλλος φίλος "πλεκόστομο". Μιλάτε για το ίδιο ψάρι και ναι, έχει δίκιο σ' αυτά που σου λέει.
Link to comment
Share on other sites

ναι ας πούμε και ό πλεκόστομος είναι γλείφτης αλλά και ό Crossocheilus siamensis είναι γλύφτης οπότε λέω ότι έχει επιλογές σε γλύφτες γιατί είναι αρκετά είδη που λέγονται γλύφτες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...