Jump to content

Το Ενυδρειο Μου.


κουρκουλης

Recommended Posts

Καλώς ήρθες και από μένα. Όμορφο το ενυδρείο σου. Κάνε και μια αναλυτική παρουσίαση. (εξοπλισμός, μετρήσεις κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα Το reefακι μου ειναι 130l skimmer deltec mce 600 1 εξωτερικο φιλτρο sun sun με1000l ροη που εχει μεσα σιποραξ και ελαφροπετρα 3 κυκλοφορητες 2000l/h 1minimax reactor με ανθρακα και αντιφωσφορο και στο καπακι του boyu εχω βαλει 2λαμπες led aqualum par για θαλασσινο ενυδρειο με 3led λευκα και 4 μπλε η καθε 1 λαμπα στην πλατη εχω υαλοβαμβακα που τον αλλαζω καθε 4 μερες Καθε 10 μερες αλλαζω 10 λιτρα νερο και καθε 30 μερες 30 λιτρα Το νερο απο Α/Ο και αλατι RED SEA Μετρησεις PH 8.4 NO3 25mg/l NO2 0.05 KH 9.3 ALK 3.30 Mg 1170 ca 450 P04 0.00 αλατωτητα 1025 Στην αρχη τρεξιμο και πολυ αγχος τωρα βλεπω πως αξιζε τον κοπο και το τρεξιμο Το ενυδρειο τρεχει 1 χρονο Σας ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Το mg ανεβασε στο 1350 και τα NO2 μηδενισε για τι εχεις,τα NO3 βλεπω πολλα ταιζεις πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεραπ niknik ταιζω2 με 3 φορες την ημερα και 1 φορα την εβδομαδα ριχνω κοπιποδα Τωρα με τις μετρησεις τοNO2 το μετρω με τεστ JBL ενω με salifer ειναι 0 το δοκιμασα και σε αλλο θαλασσινο ενος φιλου και το JBL εδειχνε ανεβασμενω ενω το salifer οχι μπορει να εχει διαφορα; Το mg το ανεβαζω με TECH M MAGNESIUM σιγα σιγα Εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο σαν πιο σοφος;

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας :thumbsu:

Εχεις κανει πολυ ωραια αρχη και οσο περναει ο καιρος θα γινεται και ακομα καλυτερο το ενυδρειο!

Το blue tank δυστυχως δεν ειναι για τα λιτρα αυτα(σε εχω προλαβει και το εχω βαλει εγω σε τοσο λιγα λιτρα :usd::usd::usd::usd: ) οποτε οταν θα παρατηρησεις οτι αρχιζει να το στρεσαρει η ελλειψη χωρου,δυστυχως θα πρεπει να το αποχωριστεις.......Η' να το χρησιμοποιησεις σαν δικαιολογια στη γυναικα σου η' στον εαυτο σου,για μια αναβαθμιση :dj:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ να ξερεις οτι κουτσα κουτσα πεταω και καμια κουβεντα για μεγαλητερο οταν το εμπεδοσει θα το δει και στο σπιτι Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ να ξερεις οτι κουτσα κουτσα πεταω και καμια κουβεντα για μεγαλητερο οταν το εμπεδοσει θα το δει και στο σπιτι Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο.

Όλοι έτσι κάνουμε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ να ξερεις οτι κουτσα κουτσα πεταω και καμια κουβεντα για μεγαλητερο οταν το εμπεδοσει θα το δει και στο σπιτι Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια

Πολύ ωραίο το ενυδρειο

για τις τιμές σου είπε ο Νίκος

Όταν αρχίζεις στα reef πάντα

ετσι καταλήγεις σε όλο και μεγαλύτερο

Και εμείς έτσι....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεραπ niknik ταιζω2 με 3 φορες την ημερα και 1 φορα την εβδομαδα ριχνω κοπιποδα Τωρα με τις μετρησεις τοNO2 το μετρω με τεστ JBL ενω με salifer ειναι 0 το δοκιμασα και σε αλλο θαλασσινο ενος φιλου και το JBL εδειχνε ανεβασμενω ενω το salifer οχι μπορει να εχει διαφορα; Το mg το ανεβαζω με TECH M MAGNESIUM σιγα σιγα Εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο σαν πιο σοφος;

καλησπερα ,φυσικα μπορει να εχει διαφορα ,για δοκιμασε αυτο. http://www.coxwellaquatics.co.uk/seachem-reef-advantage-magnesium-300g-1726-p.asp

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...