Jump to content

xenon λαμπες


dafy

Recommended Posts

καλημερα

Γνωριζει κανεις αν μπορουν να μπουν xenon λαμπες σε ανοιχτο ενυδρειο ?

ευχαριστω πολυ!

Υ.γ. ασχετα το κοστος αγορας το οποιο ειναι μεγαλο!

Link to comment
Share on other sites

Με είχε απασχολήσει και μένα στο παρελθόν φίλε dafy όταν μετά από μια τράκα στο αυτοκινητάκι μου :thumbup: μου έμεινε από το φανάρι το φωτιστικό σώμα με το μετασχηματιστή. Είναι πραγματικά απίστευτο το φως που βγάζει και αυτός ήταν ο λόγος που το σκέφτηκα και εγώ τότε. Τα πλεονεκτήματα που βρήκα ήταν η υψηλή φωτεινότητα, η μικρή κατανάλωση, η μικρή παραγωγή θερμότητας, μικρός όγκος λάμπας, ποικιλία σε βαθμούς κέλβιν. Μειονέκτημα δεν βρήκα και κανένας στη συζήτηση που είχε γίνει δεν μπόρεσε να μου βρει κάποιο λόγο που να μην κάνει. Να πω ότι τελικά δεν το δοκίμασα ώστε να έχω προσωπική εμπειρία απλά γιατί βαρέθηκα.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Με είχε απασχολήσει και μένα στο παρελθόν φίλε dafy όταν μετά από μια τράκα στο αυτοκινητάκι μου :thumbup: μου έμεινε από το φανάρι το φωτιστικό σώμα με το μετασχηματιστή. Είναι πραγματικά απίστευτο το φως που βγάζει και αυτός ήταν ο λόγος που το σκέφτηκα και εγώ τότε. Τα πλεονεκτήματα που βρήκα ήταν η υψηλή φωτεινότητα, η μικρή κατανάλωση, η μικρή παραγωγή θερμότητας, μικρός όγκος λάμπας, ποικιλία σε βαθμούς κέλβιν. Μειονέκτημα δεν βρήκα και κανένας στη συζήτηση που είχε γίνει δεν μπόρεσε να μου βρει κάποιο λόγο που να μην κάνει. Να πω ότι τελικά δεν το δοκίμασα ώστε να έχω προσωπική εμπειρία απλά γιατί βαρέθηκα.... :bowdown:

Από ότι ξέρω το κόστος είναι πολύ ψηλό.

Από την στιγμή που τα κελβιν τα λαχ και η θερμοκρασία μας κάνουν δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα.

Γιάννος Σάββα

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα Kelvin από 6000 έως 14000 ξέρω ότι υπάρχουν σίγουρα και watt από 35 έως 70 από ότι θυμάμαι. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για να ανάει μια λάμπα Xenon χρειάζεται κάποιες δεκάδες χιλιάδες volts.

Τόσα volts σε ένα χώρο(ενυδρείο/δωμάτιο) που το νερό δίνει και πέρνει

δεν είναι και τόσο ακίνδυνο.

Επίσης από υγρασία οι λάμπες δεν καταλαβαίνουν;

Διάρκεια ζωής; Σίγουρα μεγαλύτερη από λάμπα αλλογόνου αλλά αρκεί αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nikoskon τα χιλιάδες βολτ που ορθά αναφέρεις (για την έναυση γύρω στα 15.000 και μετά σταδιακά πέφτει γύρω στα 6.000) είναι εντελώς ακίνδυνα για τον άνθρωπο. Το γιατί είναι άλλο θέμα, θα σου πω μόνο ότι είναι η ίδια περίπτωση με τον πολλαπλασιαστή του αυτοκινήτου. :bowdown: Από κει και πέρα δίνουν διάρκεια ζωής γύρω στις 4.000 ώρες, πάααρα πολύ δηλαδή. Σε κάθε περίπτωση βέβαια, και σε συνάρτηση με το κόστος αγοράς τους, και εγώ θεωρώ ασύμφορη μια τέτοια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

εμένα το xenon kit ήταν σκάρτα 7.000 Κ

με πολύ καλό λευκό φώς!

νομίζω και να τοποθετηθούν θα πρέπει να υπάρχει κάποιο UV φιλτρο ΔΕΝ ειμαι σιγουρος!

το σκέφτηκα να το βάλω αλλά τα A Που τραβάνε είναι πολλά! πάρα πολλά!

πανω απο 20!

Δεν ξέρω είμαι επιφυλακτικός στο όλο concept :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

το κοστος για εμενα ειναι μηδαμινο γιατι εχω 4 πολλαπλασιαστες με λαμπες.

το σκευτικα για την μικρη καταναλωση - θερμαση . και την μεγαλη αποδοση σε φως.

το μονο που με φοβιζει ειναι οτι ακουσα, πως εκπεμπουν ιωδεις και υπεριωδιωδεις ακτινοβολιες.<δεν ξερω αν ειναι αληθεια>. και οτι χαλανε τα ματια σαν την ηλεκτοκολληση αν δεις την λαμπα απευδειας για αρκετη ωρα.

και ενα αλλο που με απασχολει ειναι την στιγμη του αναματος τισ λαμπας που κανει σαν να αναψε φλας φωτογραφικο!

το κοστος που αναφερθηκε, ειναι μικροτερο μακροπροθεμα απο τις απλες φθορισμου μιας και αντεχουν παρα πολλες ωρες !

θα ψαξω για product info και θα σας ενημερωσω < αν βρω ακρη>~

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...