Jump to content

καλημέρα σας


Recommended Posts

χαιρετώ σας απανταχού χομπίστες του aquazone

θέλω να κάνω δυο ερωτησούλες

έχω ένα juvel 60 αρι εδώ και 4 μήνες στρωμένο με ψαράκια και ψεύτικα φυτά

και έναν αμφορέα μπορώ να προσθέσω μέσα αληθινα φυτά και αν ναί με ποιό τρόπο

και ποιά απο αυτά?

τώρα όσον αφορά τα apple snails μου έχω δυο απο αυτά

θέλω να ρωτήσω το ένα επιπλέει στο νερό εδώ και δύο μέρες το έβγαλα

για λίγο γιατί νόμιζα ότι πέθανε και πέιραξα το μαλακό του μέρος με ένα πινελάκι

αμέσως κρύφτηκε μόλις το έριξα μέσα πάλι επέπλεε είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά?

ελπίζω να είμαι κατατοπιστικός σας παρακαλώ χρειάζομαι βοήθεια :bowdown::thumbup::D;)

Link to comment
Share on other sites

ολα γινονται φιλε μου.

αρχισε να ψαχνεις εδω μεσα και να διαβαζεις,γιατι αν σου δωσω τωρα τις απαντησεις που θελεις στις ερωτησεις σου θα πρεπει να γραφω κανα μισαωρο...

ολα γινονται αν θελεις και εχεις υπομονη...!!!

Link to comment
Share on other sites

ολα γινονται φιλε μου.

αρχισε να ψαχνεις εδω μεσα και να διαβαζεις,γιατι αν σου δωσω τωρα τις απαντησεις που θελεις στις ερωτησεις σου θα πρεπει να γραφω κανα μισαωρο...

ολα γινονται αν θελεις και εχεις υπομονη...!!!

Αν θες αγαπητέ μου φίλε γράφε τίποτα ουσιαστικό ή μην σπαταλάς έτσι άδικα την ώρα σου για να κάνεις απλά και μόνο ένα σχόλιο!

Ώς προς την απορία του φίλου μας θα ήθελα να πώ ότι τα σαλιγκάρια θα πρέπει να τα προσέχεις αρκετά και σε καθημερινή βάση να ελέγχεις ότι είναι ζωντανά!

Αν δεν κινούνται να τα πιάνεις με μια απόχη και να τα βγάζεις απ το νερο για να δείς αν ζούν (μπορείς απλά να φυσάς το μαλακό μέρος και να δείς αν αντιδρά)!

Αν πεθάνουν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα απο την αποσύνθεση τους (αν δεν το δούμε εγκαίρως)!

:bowdown:

Από φυτά δες στην βάση μας νομίζω πώς υπάρχουν πάρα πολλά εύκολα φυτά για να ξεκινήσεις!

Εσύ διαλέγεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες αγαπητέ μου φίλε γράφε τίποτα ουσιαστικό ή μην σπαταλάς έτσι άδικα την ώρα σου για να κάνεις απλά και μόνο ένα σχόλιο!

αγαπητε μου μοντ...ως γνωστον και με το προσφατο σου παραδειγμα,η κοντρα μας καλα κρατει...!!!

δεν ξερω γιατι,αλλα εισαι ο μοναδικος που ''μου την μπαινει'' εδω μεσα. εγω,εδω και χρονια δινω το παρων,οχι μονο εδω μεσα,αλλα και σε αρκετα ακομη φορουμ,και ποτε μου δεν ειχα με κανεναν,κανενα προβλημα...

δεν γνωριζω γιατι χρησιμοποιεις τοοοοσο απλοχερα την εξουσια που εχεις εδω με τοσο ζηλο απεναντι μου..??

ελπιζω να με διαφωτισεις καποτε..... ΓΙΑΤΙ..?

ΥΓ1.απο την πλευρα μου ειμαι ανοικτος για κουβεντουλα σε πριβε,και πιστεψε με εχω πολυ ανοικτο μυαλο,και δεν εκνευριζομαι ευκολα,γιαυτο αγαπητε kouzman,ειμαι γεματος αυτια... :thumbup::bowdown:

ΥΓ2.αν σου φανηκε ανουσια η απαντηση μου στο συγκεκριμενο χομπιστα,νομιζω οτι η δικη σου απαντηση κινηθηκε στο ιδιο μηκος κυματος.....αρα..... :D

Link to comment
Share on other sites

Θα πώ μόνο αυτό και τέλος (δεν είναι μέσα στο θέμα μας το όλο ζητημα)!

Δεν ανέχομαι απο κανένα μέλος να είναι επιθετικό, υβριστικό και χωρίς την στοιχειώδη ευγένεια σε έναν χώρο που η προσφορά και η ζήτηση πληροφοριών και γνώσεων γίνετε εθελοντικά και κανένας μας δεν είναι υποχρεωμένος να συμμετέχει!

Όποιος θέλει διαβάζει και γράφει (με ωραίο τρόπο) ότι θέλει να πεί και προσπαθεί να προσφέρει όσο και όπως μπορεί!

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το off topic!

Υ.Γ. Δεν είσαι ο μοναδικός που χρεώνω, ευτυχώς δεν κάνω διακρίσεις!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ψιτ τα 2 σας αν έχετε προσωπικά, ψυχολογικά, πλανητικά ή άλλα διαγαλαξιακά προβλήματα με ΠΜ και όχι σε public.

Όσο για τις ερωτήσεις του φίλου. Φυτά μπορείς να βάλεις κάποια χαμηλών απαιτήσεων αλλά θα πρέπει να ξέρουμε τι ψάρια έχεις μέσα έτσι ωστε τα φυτά να μην γίνουν μεζές.

Όσο για τα apple snails μρικές φορές κρατάνε μέσα τους αέρα για να κάθονται στην επιφάνεια και να τρώνε εύκολα την τροφή που περισσεύει όταν ταίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...