Jump to content

Diy Καπακι Σε Φυτεμενο Και Led


Gatilaras

Recommended Posts

Φιλοι σμφορουμιτες καλησπερα και καλη χρονια να εχουμε.

Ολοκληρονωντας την κατασκευη της εταζερας του αυτοκινητου μου(starlet) μου εμεινε ενα καλο ρεταλι που ειναι οτι πρεπει(με λιγο κοψιμο) για καπακι στο μεγαλο μου και ευκαιρια να βελτιωσω και τον φωτισμο μου και την ψυξη μου συναμα για το καλοκαιρι.Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1. Με τι το στεγανοποιω?

2.Σκεφτομουν φωτισμο με σποτ led χωνευτα στο ξυλο για να εχω και στεγανοτητα απο το νερο.

3.Προτασεις απο τους πιο εμπειρους.

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια.

Δεν εχουμε καλες γνωσεις των λεντ ακομα πανω στα φυτα.Καλυτερα να πας σε λαμπες φθοριου.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ παραλειψη μου.Μιλαμε για κοντρα πλακε θαλασσης 10mm παχος.Ελεγα να παω σε led και λογω καταναλωσης και λογω κοστους και απλοτητας κατασκευης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι τα λεντ ειναι πιο φθηνα απο τις φθοριου..εκτος αν παρεις κινεζικα απο ebay που ειναι χαλια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να μπλεξω παλι με μπαλαστ κλπ κλπ.Σκεφτομουν ενα setup φωτισμου με αναλογια 1W/L μισα 6500κ και μισα 4000κ.Απο ebay δεν εχω τσεκαρει καθολου τιμες απο μαγαζια στην Ελλαδα εχω δει.Απλα το θεμα ειναι το εξης,το ενυδρειο εχει ενα τελαρο που φιλοξενει 3 καπακια.Ενα που καλυπτε το εσωτερικο φιλτρο που υπηρχε μεσα(τυπου sump),ενα που καλυπτε τα μπαλαστ και ενα που καλυπτε ενα κενο κομματι και τις λαμπες,οταν αλλαξα λαμπες και ανεβηκα σε watt οι λαμπες λογω μηκους δεν χωραγαν και τις εφτιαξα εναεριες κοντα βεβαια στο ενυδρειο αλλα και παλι ειναι αρκετη η απωλεια φωτισμου απ'οτι να ηταν στην θεση τους κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου ξαναλεω..βαλε φθοριου και ασε τα λεντ.Μπορει να εχεις προβληματα με αλγες,ακομα ειμαστε πισω στα λεντ και κανεις δεν μπορει να σου πει με σιγουρια για τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Απο φωτισμο κομπλε,θα παω να παρω στεγανα ακροφυσια,καλωδιο,λαμπες και ειναι 10 λεπτα το ολο θεμα.Απο στεγανωση του ξυλου τι κανουμε? Διαβασα καπου για κερι μελισσας και για βερνικι που χρησιμοποιειται σε βαρκες κτλ.Ποιο ειναι το καλυτερο και εννοειται ακινδυνο για τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τις Τ5 αλλά αν ψήνεσαι και για led μπορείς να κάνεις κάτι σαν βοηθητικό φωτισμό ή να φτιάξεις moonlight ;)

To ξύλο είναι λεπτό πάντως και θα χρειαστεί καλό τελάρωμα για να μην πετσικάρει.

Για τι διαστάσεις μιλάμε ??

Βάψιμο-μονωση νομίζω πως με κάποιο βερνικι εμποτισμού ή συντηριτικό ξύλου θα κάνεις δουλίτσα. . . Δοκιμασμένο δεν έχω κάτι να σου προτείνω :(

αλλά όλο και κάποιος θα έχει καμια ιδέα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

84εκ μηκος και 40 πλατος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα σποτάκια led δεν ενδείκνυνται για φωτισμό σε ενυδρείο, πολύ φοβάμαι πως θα χαλάσουν από την υγρασία, θα πρέπει να τα προστατέψεις. Εγω έχω led στο φυτεμένο μου, και μάλιστα κινεζικα , 60W περίπου σε 130 λίτρα ενυδρείο με μέτρια φυτα, και πάνε με 1000, και ουτε άλγη ουτε άλλα προβλήματα, μεγάλο ρόλο παίζει και το βαθος του ενυδρείου. Δες τι εχω φτιάξει εγώ και τα λεμε

http://www.aquazone.gr/forums/topic/98043-diy-oeuoeooeeu-iaa-led-eae-onioeiaeioeeu-adhu-pc/

Για το κοντρα πλακε πρέπει να κανεις δεσίματα και νευρα , συντηριτκό ξύλου για προστασία απο την υγρασία και αρκετες ημερες στεγνωμα

Link to comment
Share on other sites

Ειδα την κατασκευη σου και σκεφτομαι να πειραματιστω λιγο κ εγω με τα led και αμα παει καλα πηγε,εαν δεν παει θα υπαρχει εφεδρεια και του φθορισμου. Ερωτηση 1:γιατι 3528 κ οχι 5050 και 2.απο Ελλαδα βρισκω μοντουλες με 2-3 led 3528 αλλα σε πολυ συχνα λεντοταινιες με 3528 high power οπως τις χαρακτηριζουν,μπορω να κανω δουλεια και με τα strips?Μπορω να κανω με τα μοντουλα με τα 3 led απλα με πιο πολλα σε πλυθος?

Link to comment
Share on other sites

Ειδα την κατασκευη σου και σκεφτομαι να πειραματιστω λιγο κ εγω με τα led και αμα παει καλα πηγε,εαν δεν παει θα υπαρχει εφεδρεια και του φθορισμου. Ερωτηση 1:γιατι 3528 κ οχι 5050 και 2.απο Ελλαδα βρισκω μοντουλες με 2-3 led 3528 αλλα σε πολυ συχνα λεντοταινιες με 3528 high power οπως τις χαρακτηριζουν,μπορω να κανω δουλεια και με τα strips?Μπορω να κανω με τα μοντουλα με τα 3 led απλα με πιο πολλα σε πλυθος?

Ειχα βάλει στην αρχή και καμια 10αρια 5050, αλλά πολύ φως βρε φιλε μου, και καταναλωση βεβαια. Δεν είχα προβλημα με αλγη, αλλα τα ψάρια ήταν συνέχεια κρυμμένα, έψαχναν για ίσκιο.

Με λεντοταινίες ξεκινησα στην αρχη, 60 smd 5050 / m , μέσα στο μηνα έπεφταν τελείως, μεσα σε 3 μήνες άλλαξα 3 φορες. Και μετα ασχολήθηκα με αυτα.

Αν βάλεις πλακετιτσες των 2-3 led, θα βαρεθείς να κολλάς και θα σου κοστίσει πανάκριβα.

Διάλεξα αυτό το τύπο led γιατί

1ο Είχα φτιάξει πριν 4 χρόνια ένα diy φωτιστικό για το χωλ (με 5050) κσι δουλευει ακόμα χωρις κανενα προβλημα και χωρις να εχω παρατηρήσει να έχει χάσει φωτεινόητα, άρα αντεχουν.

2ο Ειναι φτιαγμένα για αυτοκίνητα που ως γνωστό δεν έχουν σταθερη τάση 12volt και έτσι δεν θες κάποιο ιδιαιτερο τροφοδοτικό αλλά απλό μετασχηματιστή αρκει να αντεχει στα αμπερ. Με τροφοδοτικό από Η/Υ καθάρισες

3ο Ευκολα στη συνδεσμολογια και στην εγκατασταση και δεν θελουν ψύξη, τα κόλλησα με κοκκινη σιλικονη (αυτη που αντεχει σε 300 βαθμους) επάνω στο πλεξι

4ο Πιανουν πολύ λίγο χώρο, το καπάκι μου είναι μόνο 7 ποντους, φθορίου δεν έμπαιναν με τίποτα

5o Τα 3528 είναι πολύ φθηνά

Να υπολογίσεις πως κάθε πλακετα 48 Χ 3528 είναι περίπου 2 watt και καθε πλακέτα 48 Χ 5050 είναι 5-6 watt.

Υπάρχουν και σε αρκετα χρώματα (στα βασικά) αλλά δυστηχώς δεν υπάρχουν λεπτομερειες για το μήκος κύματος

Στη αρχή είχα και μερικά warm white, αλλά παρατήρησα άλγη και τα άλλαξα με cool white, τώρα άλγη δεν έχω , υπάρχει λίγη που έχε μέινει ακόμα απο τα warm white. Υποψην , αν το ύψος του ενυδρείου είναι πάνω απο 45 πόντους (το δικο μου ειναι 45) να πας σε 5050, τα 3528 δεν θα έχουν ενταση στο βυθό, και μπορείς να βάλεις πλακετες 24 Χ 5050 αν νομιζεις πως είναι μεγαλες οι 48 Χ 5050. Κάποια στιγμή σκέφτομαι να αλλάξω μερικες απο 48 Χ 3528 σε 24 Χ 5050 γιατι θα ήθελα να βάλω και κανα γρασιδακι, τώρα υπάρχει xmass mos & pelia, το xmass το ειχα πάρει απο ebay και ηρθε σχεδον χαλασμενο, το έβαλα μεσα και το ξεχασα, και αυτο μεγαλωσε και απλωθηκε στο ξύλο, η pelia δεν ξέρω πως βρεθηκε, μάλλον καποιο φυλλαρακι απο φυτα που πηρα απο συνχομπιστα, μεγαλωσε , σκεπασε το ξυλο και τωρα προχωραει στο βυθο, αργα αλλά σταθερα, και οπου βρεθει φυλλαρακι μεγαλώνει.

Δυστυχως δεν υπαρχει εμπειρια στα led και πας με πειράματα, ειδικα τα led που έβαλα εγω είναι πολύ μπακαλιστικη λύση, αλλά τελικα δουλεψαν, και μόνο με cool white και 3 ή 4 ροζ που τελικα βγηκαν κατι σε ροζ μωβ. Να ξερεις όμως πως αυτα τα led δεν κάνουν για φυτα υψηλων απαιτησων, αν θες κάτι τετοιο πας σε high-power 3βατα ή 5βατα ή ακόμα και 10βατα με ειδικα τροφοδοτικά ψυκτρες ανεμιστηρακια κλπ αλλά αυτά υπάρχουν σε πολλά μήκη κυματος με πολλές επιλογες

Αν θες κατι δυνατο άρχισε με 5050, βαλε μερικα 48 Χ 5050 και στο δρόμο προσθετεις. Απο τροφοδοτικό ομως φτιαξε ένα απο Η/Υ για να ησυχασεις, δεν θα παθει ποτε τίποτα και αυτα αντεχουν ακομα και 300-400 watt

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...