Jump to content

Star Press Σημερινό Δημοσίευμα


Recommended Posts

Ρε παιδιά το σκέφτομαι αυτό κάποιες φορές και ήθελα να ρωτήσω.....εσείς θα κάνατε κάτι παρόμοιο; Θα ήσασταν διατεθιμένοι να δώσετε 300-400€ για να σώσετε το χρυσόψαρό σας; Εγω να πω τη μαύρη αλήθεια, δε θα το έκανα. Για τη σκυλίτσα μου θα έδινα όσα (όσα όμως) χρειαζόταν αλλα για το ψάρι μου.....μμμμμμ όχι. Θα μπορούσα να ακούσω κι άλλες γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα τα εδινα "σημερα" (αναφερομαι στην εποχη) γιατι πιστευω πως αυτη η επεμβαση δεν στοιχιζει 300 δολαρια.Απλα για να τον ξεφορτωθουν ειπαν μια τιμη και αφου δεχτηκε σου λεει ας προσπαθησουμε.

Εχω πληρωσει 100 ευρω για εξετασεις αιματος και ακτινογραφια στο ιγκουανα μου,το ζωο πραγμματικα τα αξιζε,ο γιατρος ομως οχι.Παρολο που ειναι γνωστος,αναγνωρισμενος βγαινει στις τηλεορασεις κτλ με εγδαρε και απο την αρχη φαινοταν πως δεν ηταν διατεθιμενος να το κανει.Απλα δεν περιμενε ενα παιδακι τοτε,19 ετων να του πει προχωρα και βρες τι εχει.

Τα ζωα τα αξιζουν τα χρηματα,οι "γιατροι" ομως που ζητανε τοσα πολλα δεν τα αξιζουν.

Νομιζω το χρυσοψαρο θα μπορουσε να χειρουργηθει και με 80 δολαρια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας αφήσουμε και τη σκυλίτσα μου και το ιγκουάνα και τα αλλα ζώα και ας περιοριστούμε λοιπόν στα ψάρια. Πάντως αν κάποιος έχει αγοράσει ενα ψάρι 200-250€ και ειναι σπάνιο ή το έχει χρόνια κτλ, κατά πάσα πιθανότητα θα έδινε τόσα χρήματα ή και παραπάνω αλλα για ενα χρυσόψαρο ή ενα Labidochromis ή ενα πιρανχας, θα τα δίνατε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το πόσο σου κόστισε το ψάρι, αλλά πόσο συναισθηματικά δεμένος είναι κάποιος με αυτό και πόσο εξοικειωμένος είναι με την ιδέα ότι μπορεί να χαθεί ανά πάσα στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα το έλεγα. Το ποσο δεμένος είσαι με το ψάρι εξαρτάται και απο το ποσο "κόστισε" πολλες φορες. Εσυ ας πούμε τι θα έκανες για το χρυσόψαρο που έχεις για 5-6 χρόνια ας πούμε; Στο κάτω κάτω ποσο να δείξεις με ανά χρυσόψαρο που ούτε το ακούς, ούτε σου κάνει παιχνίδια, ούτε θα κλέψει αν θα φύγεις απο το σπίτι όπως κανουν μερικα σκυλιά, ούτε θα κουνηθεί την ουρά του οταν θα γυρίσεις απο τη δουλειά, ούτε θα το βγάλεις βόλτα κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για ένα ψάρι που είναι σπάνιο και ακριβό θα τα δινα όχι όμως για χρυσόψαρο και ας το είχα και δέκα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για ένα ψάρι που είναι σπάνιο και ακριβό θα τα δινα όχι όμως για χρυσόψαρο και ας το είχα και δέκα χρόνια.

Προς στιγμή πίστευα οτι ήμουν ο μόνος και άρχισα να αγχώνομαι χαχαχαχα.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα το έλεγα. Το ποσο δεμένος είσαι με το ψάρι εξαρτάται και απο το ποσο "κόστισε" πολλες φορες. Εσυ ας πούμε τι θα έκανες για το χρυσόψαρο που έχεις για 5-6 χρόνια ας πούμε; Στο κάτω κάτω ποσο να δείξεις με ανά χρυσόψαρο που ούτε το ακούς, ούτε σου κάνει παιχνίδια, ούτε θα κλέψει αν θα φύγεις απο το σπίτι όπως κανουν μερικα σκυλιά, ούτε θα κουνηθεί την ουρά του οταν θα γυρίσεις απο τη δουλειά, ούτε θα το βγάλεις βόλτα κτλ;

Διορθώνω κάτι ελλείψεις και και λαθάκια στο πόστ μου.

"Προσωπικά ΔΕ θα το έλεγα....."

".....στο κάτω κάτω ποσο να δεθείς με ενα χρυσόψαρο...."

"....ούτε θα κλάψει αν θα φύγεις απο το σπίτι...."

".....ούτε θα κουνήσει την ουρά του...."

ο κορέκτορας του κινητού λειτούργησε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι παίζουν ρόλο πολλά: Το κόστος αγοράς του ψαριού, το πόσο καιρό το έχουμε και πόσο γέρικο είναι, ακόμα και το μέγεθός του!

Π.χ. αν είχα ένα κόι 20 χρόνια και είχα δεθεί μαζί του και ήξερα ότι έχει ακόμα πολλά χρόνια ζωής μπορεί να τα έδινα.

Από την άλλη, για ένα πανάκριβο ψάρι (πχ300€) που το έχω ας πούμε 1 μήνα μάλλον δεν θα τα έδινα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως η μονομαχινα μου κανει χαρες μολις με βλεπει!!

:P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να κλείσω λοιπόν τον "κυκλο" περισσότερο και να μιλήσουμε για τα ψάρια που είδαμε στον τύπο τελευταία να δέχονται επεμβάσεις κτηνιάτρων (2 χρυσόψαρα τους τελευταίους 2 μήνες). Να πούμε λοιπόν για τα πλέον συνηθισμένα ψάρια που οι περισσότεροι φιλοξενούμε στα ενυδρεια μας (χρυσόψαρα, αφρικανικές κιχλίδες, κλοουνάκια στα reef, κανά blue Tang κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για το blue tank αν και δεν είναι σπάνιο θα τα δινα ,όταν το αγόρασα ήταν μόλις 4 εκατοστά και τώρα είναι 15 . Μπορεί να μην κουνάει την ουρά του όταν με βλέπει αλλά είναι το αγαπημένο μου ψάρι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για το blue tank αν και δεν είναι σπάνιο θα τα δινα ,όταν το αγόρασα ήταν μόλις 4 εκατοστά και τώρα είναι 15 . Μπορεί να μην κουνάει την ουρά του όταν με βλέπει αλλά είναι το αγαπημένο μου ψάρι.

Ετσι, αυτό ήθελα να πω!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...