Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

Κραταω τις μετρησεις του θεματος αυτου: http://www.aquazone.gr/forums/topic/98649-aeaa-iaa-eyeaae-iaa-ossdhioa/

Το οποιο αναφερει γενικους προβληματισμους μου και προσθετω το προβλημα που μου εμφανιστηκε (επιβεβαιωνοντας για ακομη μια φορα οτι δε μου καθετε με τιποτα)

Το προβλημα οπως φαινετε και στο βιντεο που παραθετω ειναι οτι το guppy εχει στραβωσει τελειως.

Απο χτες το βραδυ ειναι σε αυτη την κατασταση. Το παλευει, προσπαθει να κολυμπησει αλλα ματαια. Επισης σε αυτη την κατασταση δε μπορει να φαει.

Μπορω να κανω κατι να το σωσω για τωρα και επειτα να δουμε τι το προκαλεσε;

Ευχαριστω!

th_A42E6A6D-F8FD-4B12-AB66-984F088175F7_

Link to comment
Share on other sites

Ίσως νυκτική κύστη, αλλά περίμενε και τους πιο έμπειρους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δε μπορείς να κανείς και πολλά πράγματα το σίγουρο είναι ότι πρέπει να το βγάλεις άμεσα γιατί τα υπόλοιπα θα δουν ότι είναι αδύναμο και θα το τσιμπάνε μέχρι να το τελειώσουν

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψα και στο άλλο θέμα, δε νομίζω ότι είναι νηκτική κύστη. Στην ασθένεια νηκτικής κύστης κολυμπάνε ανάποδα και δεν έχουν ισορροπία αλλά δε στραβώνουν. Όσα δικά μου το έπαθαν δεν επέζησαν.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο (άγνωστο σε μένα)... ΔΕΝ μπορώ να δω ούτε το video, ούτε φωτογραφία του ψαριού.

ΑΝ ισχύει η περιγραφή σου (έχει στραβώσει)... συνήθως είναι από φυματίωση.... ψάξτο σαν Tuberculosis.

ΠΡΟΣΟΧΗ... μεταδίδεται και στον άνθρωπο.-

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι νυκτικη κυστη.

Νικο δεν ξερω αν ειναι φυματιωση.. δεν θα εχει καποιο αλλο συμπτωμα? φουσκαλες κλπ.. ή οχι απαραιτητα?

Link to comment
Share on other sites

ΌΧΙ απαραίτητα... ρίξε μια ματιά και σε φωτογραφίες στο διαδίκτυο... να καταλάβεις.- ;)

Link to comment
Share on other sites

ΌΧΙ απαραίτητα... ρίξε μια ματιά και σε φωτογραφίες στο διαδίκτυο... να καταλάβεις.- ;)

Στην φυματιωση απο οσο γνωριζω στραβωνει ο σκελετος των ψαριων, και αδυνατιζουν .

Πολλα ζωοτοκα παρουσιαζουν ασθενεια παρομοια με την φυματιωση , αλλα δεν εχει καμια σχεση με αυτο , ειναι γενετικο.

Εμενα, σαν ασχετος απο ασθενειες μου φαινεται για νυκτικη κυστη... το ψαρι δεν μπορει να βυθιστει στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα πως... για κάποιο λόγο ΔΕΝ μπορώ να δω video ή φωτογραφία... στηριζόμενος στην περιγραφή (το τόνισα)... έδωσα την απάντηση.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα πως... για κάποιο λόγο ΔΕΝ μπορώ να δω video ή φωτογραφία... στηριζόμενος στην περιγραφή (το τόνισα)... έδωσα την απάντηση.- ;)

χαχα οκ , θα σε βοηθησω το ψαρι βρισκεται στην επιφανεια και απο τι φαινεται ενω προσπαθει να παει προς τον βυθο δνε μπορει..

post-47325-0-16516400-1420840630_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι πολύ θολές... ΔΕΝ βλέπω να έχει στραβώσει η σπονδυλική στήλη... οπότε... η απάντηση μου είναι λάθος... για την συγκεκριμένη περίπτωση.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...