Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

Να χαίρεσαι του καινούργιους κατοίκους !!

Να εισαι καλά ρε Τάσο !

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πολύ ωραία προσπάθεια εχεις κάνει! Μου αρεσει γιατι εχεις προβλεψει χωρο για το μελλον!

Ωραίο αερατο, με καθαρες αποστάσεις το aquascaping!

Πολύ ωραία και η ψαροσύνθεση!

Συγνώμη αν δεν το πρόσεξα αλλα δεν ειδα καπου να αναφερεις για την φιλτρανση σου και το σαμπ.

Εχεις βαλει σκιμμερ αυτο που ειχες και στο προηγούμενο? Αν θυμάμαι ενα κινεζικο?

Με το θέμα της αναπλήρωσης εχεις κανει κατι?

Σου ευχομαι καλη συνέχεια και υγεία σε όλα σου τα ζωντανά!

Ευχαριστω πολυ!

Να χαίρεσαι την στολιδαρα σου!

Εχεις δικιο και για το sump αλλα και γενικοτερα για τον εξοπλισμο!

Θα κανω παρουσίαση μολις τελειώσω μια αναβαθμιση στο sump!

To Skimmer το άλλαξα και βρηκα την υγεια μου! Τωρα εχει φτασει στον μισο τόνο σχεδόν το νερο!

Με αναπλήρωση ακομα το δοχειακι του ΙΚΕΑ βαρητικα με φλοτερακι!

Link to comment
Share on other sites

Περιορισε το ταισμα κλεισε δοσομετρικη και ριχνε βακτηρια,και κανε σκουπα να χαιρεσε τους νεους κατοικους.

Νικόλα τα νιτρικά τα έριξα σχεδόν τα μηδένισα ! Ταιζω μια φορα την ημέρα και κατεψυγμένη μια φορα

την εβδομαδα!

Δοσομετρικη δεν εχω! Οπως και στο προηγούμενο ενυδρείο ετσι και σε αυτο οι τιμές Μαγνησίου και

ασβεστίου δεν πέφτουν!

Έβαλα και ενα φραγκακι μοντιπορας οπως μου ειχες πει αλλα δεν την βλέπω πολύ καλά :hot: !!!

Η μόνη τιμη που κυνηγάω ειναι το Kh kai Ph που βαζω buffer στην αυτόματη αναπλήρωση!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα κοραλάκια! Κουκλιά είναι. :)

Buffer ρίχνεις μόνο για το Kh ή και για το ph? Άν ρίχνεις για το ph τι ρίχνεις?

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα τα νιτρικά τα έριξα σχεδόν τα μηδένισα ! Ταιζω μια φορα την ημέρα και κατεψυγμένη μια φορα

την εβδομαδα!

Δοσομετρικη δεν εχω! Οπως και στο προηγούμενο ενυδρείο ετσι και σε αυτο οι τιμές Μαγνησίου και

ασβεστίου δεν πέφτουν!

Έβαλα και ενα φραγκακι μοντιπορας οπως μου ειχες πει αλλα δεν την βλέπω πολύ καλά :hot: !!!

Η μόνη τιμη που κυνηγάω ειναι το Kh kai Ph που βαζω buffer στην αυτόματη αναπλήρωση!

οκ να ξεκινησουμε απο αλλου τη αλατι εχεις κσι καθε ποτε κανεις αλλαγη?επισης τι εχει μεσα απο ζωντανα?γιατι Διονυση κυνηγας το ph? Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα κοραλάκια! Κουκλιά είναι. :)

Buffer ρίχνεις μόνο για το Kh ή και για το ph? Άν ρίχνεις για το ph τι ρίχνεις?

Που είσαι ρε αδερφέ εσυ;

Καιρό έχω να δω update σου!

Για ph ρίχνω της bright well alkalin 8,3p που ανεβάζει το kh! Καλό προϊόν αλλά αρκετά ακριβό!

Link to comment
Share on other sites

οκ να ξεκινησουμε απο αλλου τη αλατι εχεις κσι καθε ποτε κανεις αλλαγη?επισης τι εχει μεσα απο ζωντανα?γιατι Διονυση κυνηγας το ph?

Αλάτι Red Sea πλέον το απλό! Κάθε 15 ημέρες 10 -15% .

Ζωντανά καμία δεκαριά μικρά ψαράκια !

Κοραλακια 6-7 Lps , 2 zoanthous και ένα σαρκοφιτο!

Το kh Kai to kh ήταν πολύ χαμηλά ! Kh στο 6,7 και ph στο 7,9!

Για αυτό το λόγο ήθελα να τα αυξήσω ώστε να υπάρχει μια ισορροπία στο σύστημα! Ιδιαίτερα όταν έβλεπα τόσο υψηλές τιμές στο ασβέστιο και μαγνήσιο !

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι ρε αδερφέ εσυ;

Καιρό έχω να δω update σου!

Για ph ρίχνω της bright well alkalin 8,3p που ανεβάζει το kh! Καλό προϊόν αλλά αρκετά ακριβό!

Φίλε μου δεν εχω κάνει update γιατί δεν έχω βάλει μέσα κάτι καινούργιο. Έτσι για την ώρα παρακολουθώ τα δικά σας διαμάντια.

Τώρα για το ph σε ρώτησα γιατί και εγώ μετράω συνεχώς 7,7 με τεστάκι salifert. Έχω χρησιμοποιήσει και εγώ αυτό το buffer το οποίο όντως είναι αρκετά ακριβό χωρίς όμως καμία βελτίωση στο ph.

Και έτσι μια και το ενυδρείο πάει καλά και οι άλλες τιμές είναι super καταλήγω στο συμπέρασμα ότι υπάρχει θέμα με το συγκεκριμένο τεστ. Εσύ με τη τεστ μετράς ph?

Link to comment
Share on other sites

φτιαξε μιγμα σκονης kh και εχετο σε ενα δοχειο ,ριχνε αντοιστοιχα ml με συριγγα την ημερα και το kh θα παει εκει που θες,τ ωρα το ph εχε καλη δυνατη αναταραξη και αφηνε τα πρωινα το παραθυρο ανοιχτο μεχρι να μπεις στο σπιτι και ολα θα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο Νικος, χυμα "σοδα" για το kh και το ph θα ανεβει σιγα σιγα μονο του... Μολις σταθεροποιηθει το kh(με το καλο) θα πανε και τα ca-mg εκει που πρεπει...

Βαλε στα σχεδια μια δοσομετρικη γιατι θα σου χρειαστη στο μελλον και θα κανει την δουλεια των τιμων πιο ευκολη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα με πολλά χιόνια σήμερα!

Λογω πρόσφατης ασθενείας κλοουνακιου θέλησα να γράψω δυο πράγματα για ενα σημαντικό κοματι του ενυδρείου μου!

Την καραντίνα!

Ενα ενυδρείο της ταξης των 40-50λ που φιλοξενει τα άρρωστα ψαράκια αλλά και τους νεοαφηχθεντες!

post-53089-0-47606500-1423659624_thumb.jpg

Το στόρι για τους περισσοτερους βαρετό, για κάποιους άλλους ανούσιο!

Όμως η πραγματικοτητα ειναι οτι ειναι πολύ ωφέλιμο να το έχουμε!

Ιδιαίτερα σε ενα θαλασσινό ενυδρείο πόσο μάλλον σε ενα Reef που η θεραπείες ειναι πολυ δύσκολο να γίνουν στο main ενα τετοιο

ενυδρειακι ειναι σωτήριο!

Στα δυο χρονιά Reef πέρασα ενα Ick σε blue Tang και ενα oodinium εν εξέλιξή σε κλοουν!

Και τα δυο αντιμετοπηστηκαν με επιτυχία στην καραντίνα!

Όμως για μενα το πιο βασικό ειναι η πρόληψη!

Στην καραντίνα πρεπει να βάζουμε του νέους κατοίκους πριν την εισαγωγή τούς στο κεντρικο!

Θα έπρεπε να τα αφήνουμε 1-2 μήνες με παρακολουθηση για τυχών αρρώστιες!

Φυσικά και δεν το κάνω εγώ!!! Αλλα προσπαθώ για μια βδομάδα με 10 μερες να τα αφήνω!

Σε αυτο το χρονικό διάστημα τους κάνω μια προσαρμογή στη τροφή και στο νερό!

Ειναι πολυ βασικό πιστεύω για ενα ψαρι να εχει λιγο χρόνο να προσαρμοστεί στη δίαιτα και στις συνήθειες ενός νεου ενυδρείου!

Ο εξοπλισμός μια τέτοιας καραντίνας ειναι απλός και φτηνός!

Ενα μικρο θερμαντικό 50βαττ , ενα εσωτερικό φιλτρακι 500-600λ, μια αεραντλια και ενα φωτάκι!

Προσωπικά επειδή δεν εμπιστεύομαι τα θεμαντικα σώματα εχω ενα πιο αξιόπιστο θεμοστατη και ενα ηλεκτρονικό πεχαμετρο!

post-53089-0-40265100-1423660474_thumb.jpg

Μερικες λεπτομέρειες ειναι στην λειτουργιά της!

Ο ενας τρόπος ειναι να ειναι σε μόνιμη λειτουργιά! Ο άλλος με τον οποίο και δουλεύω ειναι τα υλικά του φίλτρου (σφουγγάρι και

μακαρόνι) σε καλτσακι μεσα στο sump.

Τα υλικά που χρήσιμοποιητε πάντα μετα απολύμανση , ιδικά τα υλικά φιλτραρισματος!

post-53089-0-89146900-1423661792_thumb.jpg

Γνωρίζω οτι το θεμα καραντίνα ειναι χιλιοειπωμένο και οι περισσότεροι την δουλεύετε!

Ίσως για κάποιον νεότερο του φανεί χρήσιμο!

Αν σας κούρασα ζητάω συγνώμη!

:bigemo_harabe_net-162:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σοβαρό το όλο θέμα της καραντίνας Διονύση :nurse: !Όντως κάποιοι την χρησιμοποιούν και άλλοι όχι!

Μιας που θίχτηκε το θέμα αυτό...σε ένα νέο ενυδρείο με κανένα οργανισμό μέσα τα νέα ψαράκια που θα μπουν πρέπει να περάσουν και αυτά καραντίνα?Εσύ τι θα έκανες ή τι είχες κάνει στο δικό σου ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σοβαρό το όλο θέμα της καραντίνας Διονύση :nurse: !Όντως κάποιοι την χρησιμοποιούν και άλλοι όχι!

Μιας που θίχτηκε το θέμα αυτό...σε ένα νέο ενυδρείο με κανένα οργανισμό μέσα τα νέα ψαράκια που θα μπουν πρέπει να περάσουν και αυτά καραντίνα?Εσύ τι θα έκανες ή τι είχες κάνει στο δικό σου ?

Ίσως ειμαι υπερβολικός αλλα κάποια παιδιά ακομα και απο το δικο μας φόρουμ καταστραφηκαν !

Σε ενα μικρο ενυδρείο μπορείς να βγαλεις ολα τα ψάρια εξω και να κάνεις θεραπεία! Ομως σε ενα -400-500λτ με μεγαλα ψαρια πρεπει

να στήσεις ενα επίσης μεγάλο ενυδρείο για καραντίνα!

Ετσι η πρόληψη και κυρίως η ΤΥΧΗ μπορεί να σε γλυτώσει απο μπελάδες!

Για σενα Γιάννη δεν ειναι απαραίτητη η καραντίνα των ψαριών στην αρχή. Ουτε κοράλλια εχεις ουτε ασπόνδυλα!

Αρα μπορείς να κανεις θεραπεία μεσα στο ενυδρείο! Νομίζω πως η Seachem εχει βγάλει και χαλκό που δεν απορροφάται απο τον

βραχο!

Νομιζω ο Discus και ο Πανος τον εχουνε δουλέψει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω κοραλακια ειναι μερικά που επιβίωσαν απο την μετακόμιση στο νέο ενυδρείο!

post-53089-0-04937700-1424170684_thumb.jpg

Euphilia Torch Coral

Αφου την άκουσε για τα καλά και έχασε 3-4 κεφάλια μοιάζει να ανακάμπτει σιγά σιγά!

post-53089-0-26175500-1424170902_thumb.jpg

Green Mushrum

post-53089-0-05853700-1424170961_thumb.jpg

Euphilia Hummer Coral

Φραγκαριστικε σε δυο κομμάτια γιατι κάποια κεφάλια δεν τα έβλεπε το φως!

Αυτα τα κοραλακια μετράνε σχεδόν 2 χρόνια που χωρίς να εχουν τρελή ανάπτυξη( λόγω φωτισμού και κακών παραμέτρων νερού απο

το παλιό 250αρι) καταφέρανε και επιβίωσαν!

Ελπίζουμε σε καλύτερες μέρες :thumbsu: !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα με πολλά χιόνια σήμερα!

Λογω πρόσφατης ασθενείας κλοουνακιου θέλησα να γράψω δυο πράγματα για ενα σημαντικό κοματι του ενυδρείου μου!

Την καραντίνα!

Ενα ενυδρείο της ταξης των 40-50λ που φιλοξενει τα άρρωστα ψαράκια αλλά και τους νεοαφηχθεντες!

attachicon.gifrezimg_0024 (1).jpg

Το στόρι για τους περισσοτερους βαρετό, για κάποιους άλλους ανούσιο!

Όμως η πραγματικοτητα ειναι οτι ειναι πολύ ωφέλιμο να το έχουμε!

Ιδιαίτερα σε ενα θαλασσινό ενυδρείο πόσο μάλλον σε ενα Reef που η θεραπείες ειναι πολυ δύσκολο να γίνουν στο main ενα τετοιο

ενυδρειακι ειναι σωτήριο!

Στα δυο χρονιά Reef πέρασα ενα Ick σε blue Tang και ενα oodinium εν εξέλιξή σε κλοουν!

Και τα δυο αντιμετοπηστηκαν με επιτυχία στην καραντίνα!

Όμως για μενα το πιο βασικό ειναι η πρόληψη!

Στην καραντίνα πρεπει να βάζουμε του νέους κατοίκους πριν την εισαγωγή τούς στο κεντρικο!

Θα έπρεπε να τα αφήνουμε 1-2 μήνες με παρακολουθηση για τυχών αρρώστιες!

Φυσικά και δεν το κάνω εγώ!!! Αλλα προσπαθώ για μια βδομάδα με 10 μερες να τα αφήνω!

Σε αυτο το χρονικό διάστημα τους κάνω μια προσαρμογή στη τροφή και στο νερό!

Ειναι πολυ βασικό πιστεύω για ενα ψαρι να εχει λιγο χρόνο να προσαρμοστεί στη δίαιτα και στις συνήθειες ενός νεου ενυδρείου!

Ο εξοπλισμός μια τέτοιας καραντίνας ειναι απλός και φτηνός!

Ενα μικρο θερμαντικό 50βαττ , ενα εσωτερικό φιλτρακι 500-600λ, μια αεραντλια και ενα φωτάκι!

Προσωπικά επειδή δεν εμπιστεύομαι τα θεμαντικα σώματα εχω ενα πιο αξιόπιστο θεμοστατη και ενα ηλεκτρονικό πεχαμετρο!

attachicon.gifrezimg_0024 (3).jpg

Μερικες λεπτομέρειες ειναι στην λειτουργιά της!

Ο ενας τρόπος ειναι να ειναι σε μόνιμη λειτουργιά! Ο άλλος με τον οποίο και δουλεύω ειναι τα υλικά του φίλτρου (σφουγγάρι και

μακαρόνι) σε καλτσακι μεσα στο sump.

Τα υλικά που χρήσιμοποιητε πάντα μετα απολύμανση , ιδικά τα υλικά φιλτραρισματος!

attachicon.gifrezimg_0024 (2).jpg

Γνωρίζω οτι το θεμα καραντίνα ειναι χιλιοειπωμένο και οι περισσότεροι την δουλεύετε!

Ίσως για κάποιον νεότερο του φανεί χρήσιμο!

Αν σας κούρασα ζητάω συγνώμη!

:bigemo_harabe_net-162:

Φιλε fishbone χαρηκα που σε γνωρισα απο κοντα στη κοπη της πιτας!

Το θεμα της καραντινας ειναι σωτηριο και καθε χομπυστας που μπορει να εχει στην διαθεση του ενα τετοιο ενυδρειο, θεωρειτε πλεονεκτημα!

Συγχαρητηρια για την κινηση σου!

Πως θα μπορουσαμε αραγε να φτιαξουμε σαν Aquazone forum ενυδρεια καραντινες για τα ψαρια μας?

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα η Euphilia! Και νομίζω θα ξανά φραγγαριστει σε κάνα 2-3μηνο! :bigemo_harabe_net-171:

Μακάρι ρε γιαννο να σου φραγκαρω όλα τα κοραλια μου!

Γιατί αυτό θα σημαίνει ότι πάνε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε fishbone χαρηκα που σε γνωρισα απο κοντα στη κοπη της πιτας!

Το θεμα της καραντινας ειναι σωτηριο και καθε χομπυστας που μπορει να εχει στην διαθεση του ενα τετοιο ενυδρειο, θεωρειτε πλεονεκτημα!

Συγχαρητηρια για την κινηση σου!

Πως θα μπορουσαμε αραγε να φτιαξουμε σαν Aquazone forum ενυδρεια καραντινες για τα ψαρια μας?

Γιώργο και εγώ χάρηκα που σε γνώρισα και ας μην είχαμε χρόνο να τα πούμε !

Ελπίζω τον άλλο μήνα στη συναντιση χωρίς αυτόν τον πανζουρλισμό που γινόταν !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζες ότι δεν θα σε κάρφωνα εεεεε :cigar::devil::crazysmile: ???

ΠΟΥ είναι το νέο Update :chair:.........αφού σε είδα σήμερα στο μαγαζι χαχαχαχ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...