Jump to content

Το Μίνι Ενυδρείο Μου (Nano Reef 20L.) Σχόλια Και Συμβουλές Ευπρόσδεκτα


diamos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας καλώς σας βρήκα
Είμαι ο Διαμαντής και διατηρώ ενα μικρό ενυδρείο μέσα στο κατάστημά μου (ασχολούμαι με εμπόριο ειδών μοντελισμού)

Το συγκεκριμένο ενυδρείο λειτουργεί (αφού καθαρίστηκε απο την προηγούμενη χρήση του) περίπου 1 μήνα (απο αρχές Δεκέμβρη του 14)
Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες του:

Aqua01.jpg

Aqua02.jpg

Aqua03.jpg

Aqua04.jpg

Skimmer δεν έχει καθώς μου είπαν ότι δεν χρειάζεται σε τόσο μικρό ενυδρείο (20 Λίτρα)
Εχω σαλινόμετρο, θερμοστάτη στους 26 βαθμούς, φίλτρο με άνθρακα και αντιφώσφορο (εννοείται και το ειδικό βαμβάκι)

2 Clown Fish, 1 γαρίδα, 2 κοχύλια, 1 goniopora stokesi και 1 heliofungia actiniformis

Με πολύ προσοχή θα δεχθώ παρατηρήσεις, σχόλια και ερωτήσεις που θα με βοηθήσουν να συντηρήσω το ενυδρείο μου στην τωρινή υγιή (?) του κατάσταση (υγιές το βλέπω τουλάχιστον εγω που δεν έχω εμπειρία πέρα απο αυτά που διαβάζω εδω κι εκει)

ΜΦΧ
Διαμαντής
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ασχολουμαι με το θαλασσινο θαυμαζω οτιδηποτε ομορφο με προτιμηση στις "nano" καταστασεις και το ενυδρειο σου πραγματικα μου αρεσει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στην παρεα μας και καλη χρονια και μπραβο σου για την εικονα του νεου σου νανο reef αν κανεις αλλαγες καθε εβδομαδα και προσεχτικο ταισμα δεν θα χρειαστεις σκιμμερ λοιπον για την αλατοτητα καλο ειναι να παρεις το σωστο οργανο και ειναι κατι τετοιο http://www.amazon.com/MAGNUM_MEDIAs-SEAWATER-Refractometer-Aquariums-Hydrometer/dp/B00E5N6W0A επισης για να εχει σταθερη αλατοτητα πρεπει να βαλει και αυτοματη αναπληρωση καθως reef νερο οσμωσης πανε μαζι γιατι η βρυση μας δεν βγαζει το καθαρο νερο που θελουμε σε ενα reef. επισης νομιζω το βαμβακι ειναι περιττό η να το αλλαζεις πολυ συχνα.

Link to comment
Share on other sites

μερικα μικρα τα σπανε!!πολυ ομορφο στησιμο!!!να το χαιρεσε αδερφε :thumbsu: στα υπολοιπα οτι σου εγραψε και ο λυκουργος λογο των λιγων λιτρων αυξανεται και η δυσκολια συχνες αλλαγες, συντηριτικο ταισμα,οπωσδηποτε αυτοματη αναπληρωση και μετρησεις!!!

Έγινε επεξεργασία - montiliani
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Λυκούργο, σίγουρα θα προκύψουν πολλές απορίες, νομίζω πως βρήκα το μέρος να εκφραστώ ελεύθερα...

Ρεφρακτόμετρο (το συγκεκριμένο κιόλας) το αναμένω σε λίγες ημέρες

Για το βαμβάκι είσαι ο δεύτερος που μου το λέει οπότε στην επόμενη αλλαγή άνθρακα και αντιφώσφορου στο φίλτρο θα το βγάλω τελείως

Για τις αλλαγές έχω κουβά με κυκλοφορητή (έτοιμο με αλάτι) και σύντομα θα προσθέσω μέσα και θερμοστάτη (γιατί στον κουβά δεν έχω βάλει ακόμα θερμοστάτη)

Επίσης για το γλυκό νερό που συμπληρώνω καθημερινά το έχω κι αυτό έτοιμο σε κουβά με το αντίστοιχο ποσοστό αντιχλωρίου μέσα

Οτιδήποτε άλλο με βοηθήσει θα το ακούσω προσεκτικά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Λυκούργο, σίγουρα θα προκύψουν πολλές απορίες, νομίζω πως βρήκα το μέρος να εκφραστώ ελεύθερα...

Ρεφρακτόμετρο (το συγκεκριμένο κιόλας) το αναμένω σε λίγες ημέρες

Για το βαμβάκι είσαι ο δεύτερος που μου το λέει οπότε στην επόμενη αλλαγή άνθρακα και αντιφώσφορου στο φίλτρο θα το βγάλω τελείως

Για τις αλλαγές έχω κουβά με κυκλοφορητή (έτοιμο με αλάτι) και σύντομα θα προσθέσω μέσα και θερμοστάτη (γιατί στον κουβά δεν έχω βάλει ακόμα θερμοστάτη)

Επίσης για το γλυκό νερό που συμπληρώνω καθημερινά το έχω κι αυτό έτοιμο σε κουβά με το αντίστοιχο ποσοστό αντιχλωρίου μέσα

Οτιδήποτε άλλο με βοηθήσει θα το ακούσω προσεκτικά

για το νερο που αναφερεις ειναι νερο βρυσης? αν ναι γ αυτο σου αναφερω την οσμωση διοτι ειναι κθαρο νερο χωρις χλωριο και βαρεα μεταλα που περιεχει το νερο βρυσης που προκαλει ανεπιθύμητες αλγες και φωσφορικα κανενα σκευασμα δεν τα δεσμευση η τα αφαιρει απο το νερο μονο η οσμωση

Link to comment
Share on other sites

Ας μου πεί κάποιος τι μετρήσεις πρέπει να κάνω (τις βασικότερες) και μέ ποιό τρόπο τις κάνω (σορρυ αν ακούγεται άκυρη ερώτηση για κάποιους)

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τι τροφή προτείνετε να πάρω για τα Clown Fish και τι για τα κοράλια μου.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες και από μένα και καλή χρονιά. Πολύ όμορφο το μικρό σου, κουκλί είναι! :thumbsu:

Λοιπόν για μετρήσεις και τα υπόλοιπα θα σου πουν οι πιο έμπειροι. Εγώ αυτό που θα σου πώ είναι να πάρεις Α/Ο για το νερό. Δεν είναι ανάγκη κάτι πολύ ακριβό. Με 50 ευρώ βρίσκεις αξιόλογη. Θα έχεις πεντακάθαρο νερό χωρίς ανάγκη χρήσης αντιχλώριου. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες και από μένα και καλή χρονιά. Πολύ όμορφο το μικρό σου, κουκλί είναι! :thumbsu:

Λοιπόν για μετρήσεις και τα υπόλοιπα θα σου πουν οι πιο έμπειροι. Εγώ αυτό που θα σου πώ είναι να πάρεις Α/Ο για το νερό. Δεν είναι ανάγκη κάτι πολύ ακριβό. Με 50 ευρώ βρίσκεις αξιόλογη. Θα έχεις πεντακάθαρο νερό χωρίς ανάγκη χρήσης αντιχλώριου. ^_^

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Μπορείς να μου στείλεις link με συγκεκριμένο προιόν σε ΠΜ?

Επίσης, νερό Α/Ο χρησιμοποιώ μόνο για την αναπλήρωση ή και για αυτό που θα του κάνω πρόσμιξη αλατιού?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Μπορείς να μου στείλεις link με συγκεκριμένο προιόν σε ΠΜ?

Επίσης, νερό Α/Ο χρησιμοποιώ μόνο για την αναπλήρωση ή και για αυτό που θα του κάνω πρόσμιξη αλατιού?

Και για τα δύο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ας μου πεί κάποιος τι μετρήσεις πρέπει να κάνω (τις βασικότερες) και μέ ποιό τρόπο τις κάνω (σορρυ αν ακούγεται άκυρη ερώτηση για κάποιους)

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τι τροφή προτείνετε να πάρω για τα Clown Fish και τι για τα κοράλια μου.

Ευχαριστώ και πάλι

για τροφη πολυ καλη ειναι της ocean nutrition prime reef flakes για τεστ νερου ειναι υγρα τεστ της salifert ειναι τα kh,ac,po4,no3 και αμμωνιας το τελευταίο το θες μονο για αρχη μετα αφου στρωσει με το καιρο δεν χρειαζεται τα αλλα ειναι απαραιτητα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο Διαμαντη. Να το χαιρεσαι. Συμφωνω με αυτα που σου λεει ο Λυκουργος.

Οτι θες εδω ειμαστε...

Ευγενιος

Πρωην μοντελιστης-ελικοπτερας (Με θυμασαι? ;) )

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο Διαμαντη. Να το χαιρεσαι. Συμφωνω με αυτα που σου λεει ο Λυκουργος.

Οτι θες εδω ειμαστε...

Ευγενιος

Πρωην μοντελιστης-ελικοπτερας (Με θυμασαι? ;) )

Φυσικά και σε θυμάμαι Ευγένιε... Ελα να το δείς απο κοντά ;)

Να μου πείς και καμια συμβουλή απο κοντά!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο να το χαίρεστε

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για την όσμωση όμως γνώμη μου είναι ότι βιαστικες λίγο για την γονιοπορα δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο κοράλι και απαιτεί στρωμένο ενυδρείο.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/69680-goniopora-stokesi/

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο να το χαίρεστε

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για την όσμωση όμως γνώμη μου είναι ότι βιαστικες λίγο για την γονιοπορα δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο κοράλι και απαιτεί στρωμένο ενυδρείο.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/69680-goniopora-stokesi/

Κι όμως η γονιοπόρα πάει (προς το παρόν τουλάχιστον μη τη ματιάσω) πολύ καλά

Αν παρατηρήσω κάτι που θα μου φανεί περίεργο θα το ποστάρω να σας συμβουλευτώ!

(Και μάλιστα άνοιξε εντός 12 ωρών απο τότε που το μετέφερα απο το κατάστημα απ'οπου το αγόρασα)

Μια ερώτηση γενική. Αν ο βράχος πιάνει μωβ πούδρα ("κυανό" λέγεται αυτό?) απο τι μπορεί να είναι? ΔΕΝ εχει πιάσει κάτι τέτοιο ως τώρα, ρωτάω γιατι το προηγούμενο (και αποτυχημένο) στήσιμό μου λόγω μή διαβάσματος, είχε γεμίσει όλο το ενυδρείο κυανό... Απο τι προέρχεται και πώς αποφεύγεται/αντιμετωπίζεται?

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - diamos
Link to comment
Share on other sites

Το κυανό συνήθως προέρχεται από υπερβολικό φωτισμό η μεγάλη φωτοπεριοδο η ακόμα και από αλλαγή φωτιστικου

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται στη φωτό δεν είναι ανοιχτή 100% μετά από πόσες ώρες φωτισμού είναι τραβηγμένη η φωτο

Link to comment
Share on other sites

Το κυανό συνήθως προέρχεται από υπερβολικό φωτισμό η μεγάλη φωτοπεριοδο η ακόμα και από αλλαγή φωτιστικου

Στη δική μου περίπτωση ίσως να μην είναι απο αυτό καθώς οι λάμπες ανάβουν μόνο 8 ώρες την ημέρα και έχουν να αλλαχτούν και 3 χρόνια σίγουρα (τώρα κοιτάω να πάρω ενα LED, καμια πρόταση για LED για το μικρό μου ενυδρείο?)

Εκτός και αν φταίει που το έχω μπροστά στη τζαμαρία του μαγαζιού (δεν το βαράει ήλιος όμως, μόνο το φως της ημέρας)

Έγινε επεξεργασία - diamos
Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται στη φωτό δεν είναι ανοιχτή 100% μετά από πόσες ώρες φωτισμού είναι τραβηγμένη η φωτο

Είναι με της ώρες της, την έχω δει και τέρμα φουντωμένη μεσημέρι (όπου έχει ανάψει το φως 3-4 ωρες πρίν) αλλα την έχω δει και σχεδον κλειστή (για λίγο)

Link to comment
Share on other sites

Το κυανό βγαίνει αν εχεις πολλα φωσφορικά συνήθως εχει να κανει με την ποιότητα του νερού και κατα ποσο ταΐζεις

ΟΚ, οπότε με το τεστ PO4 το προσέχω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...