Jump to content

Άρρωστο Chelmon?


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Σήμερα παρατήρησα κατι σαν πληγή πανω στο chelmοn που εχω εδω και δυο βδομάδες.

Στη φωτο το σημειώνω με τον κόκκινο κύκλο.

Αρχικά νομιζα οτι καπου γδάρθηκε γιατι ετσι μοιάζει.

Ειναι κάποια ασθένεια; Κάποιο παράσιτο;

Κατα τα άλλα το ψάρι ειναι μια χαρα, ζωηρό και τρωει. Το ιδιο και ολα τα υπόλοιπα ψαράκια.

post-21208-0-22455500-1420653977_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι το βρήκα ψοφιο σήμερα.Αυτο το σημάδι ήταν κι απο την άλλη μεριά.

Ειχε ξεκινήσει να τρωει mysis και brine πριν λιγες μερες. Χωριζα την τροφή στα δυο και την εδινα χωριστά στην πεταλούδα που πηγαινε σε ενα συγκεκριμένο σημειο του ενυδρείου.

Την έβλεπα να τρωει. Τωρα ποσο ακριβως δεν μπορω να υπολογίσω.

Τελος πάντων, κακή επιλογή και λανθασμένη. Ελπιζα μηπως βοηθήσει στις αιπτάσιες αλλα τους βράχους δεν τους ειχε πλησιάσει καν.

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι για το ψαρακι

Πανεμορφο και χρησιμο το ατιμο αλλα δυσκολο στη διατηρηση του

Link to comment
Share on other sites

Εκανα οτι μπορούσα να το κρατήσω, αλλα τελικά ειναι πολυ δύσκολο ψάρι.

Αυτο που φοβάμαι τωρα ειναι μηπως τελικά υπήρχε οντως κάποιο παράσιτο πάνω του και μεταδοθεί και στα άλλα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα το ψαρακι Θοδωρη! Αν πετυχεις κανενα αλλο σε μαγαζι το οποιο να ειναι καρδαμομενο και ψωμομενο κανε μια προσπαθεια ακομη. Ειναι πολυ ομορφο ψαρακι.

Αν δεν χτυπαγε σκουλήκια θα εβαζα σιγουρα. (Εχω tubeworms)

Link to comment
Share on other sites

Κριμα το ψαρακι Θοδωρη! Αν πετυχεις κανενα αλλο σε μαγαζι το οποιο να ειναι καρδαμομενο και ψωμομενο κανε μια προσπαθεια ακομη. Ειναι πολυ ομορφο ψαρακι.

Αν δεν χτυπαγε σκουλήκια θα εβαζα σιγουρα. (Εχω tubeworms)

Ισως ξαναδοκιμάσω, αν και εχει φοβηθει το ματι μου. Εχω κι εγω πολλά tubeworms αλλα το συγκεκριμένο δεν τα ειχε αγγιξει, ουτε αιπτάσιες βεβαια. Ειναι ανάλογα το ψάρι, μην εισαι σιγουρος οτι θα πειράξει κατι.

Link to comment
Share on other sites

κρίμα ρε σύ Θεοδωρή.. ωραίο ζωντανό αλλα πολύ περίεργο

με τις aiptesia πρεπει να πάρεις πιο δραστικά μέτρα φίλε..

μάλλον το lion πρέπει να το αποχωριστείς με κάποιο τρόπο. Έστω και προσωρινά σε άλλο ενυδρείο.

πεινασμένες pepermint για μένα η μόνη λύση απο τη στιγμή που τα berghia για πολούς λόγους τα αποκλείουμε

Link to comment
Share on other sites

Η πληγη στο σημειο αυτο εγινε γιατι κατα πασα πιθανοτητα το πιασιμο του εγινε με ψιλο καμακι. Ειναι συνηθισμενος τροπος πιασιματος των πεταλουδων καθως εκει δεν υπαρχουν ζωτικα οργανα. Συνηθως τις πρωτες μερες δεν φαινεται και υπαρχει η πιθανοτητα να οδηγησει στο θανατο του ψαριου

Link to comment
Share on other sites

κρίμα ρε σύ Θεοδωρή.. ωραίο ζωντανό αλλα πολύ περίεργο

με τις aiptesia πρεπει να πάρεις πιο δραστικά μέτρα φίλε..

μάλλον το lion πρέπει να το αποχωριστείς με κάποιο τρόπο. Έστω και προσωρινά σε άλλο ενυδρείο.

πεινασμένες pepermint για μένα η μόνη λύση απο τη στιγμή που τα berghia για πολούς λόγους τα αποκλείουμε

Πάνο εχω βαλει τωρα ενα file fish. Θα δουμε τι θα κανει κι αυτο. Αλλιως, επειδή εχω αρχίσει και "τα παίρνω" θα βγάλω αυτα τα δυο κομμάτια βράχου και θα βαλω αλλον.

Η πληγη στο σημειο αυτο εγινε γιατι κατα πασα πιθανοτητα το πιασιμο του εγινε με ψιλο καμακι. Ειναι συνηθισμενος τροπος πιασιματος των πεταλουδων καθως εκει δεν υπαρχουν ζωτικα οργανα. Συνηθως τις πρωτες μερες δεν φαινεται και υπαρχει η πιθανοτητα να οδηγησει στο θανατο του ψαριου

Ισως να ειναι κι απο αυτο, γιατι πιο πολυ για πληγή-γδάρσιμο μου φανηκε παρα για παράσιτο. Οπως και να'χει ειναι πολυ δύσκολο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...