Jump to content

Επιπλεον Φιλτρο Σε Juwel 240 Lt


glitter

Recommended Posts

Καλησπέρα

έχω ένα ενυδρείο 100 λιτρων και έχω μέσα 3 παπαγαλόψαρα, ένα γατόψαρο και ένα δολάριο.

Το ενυδρείο έχει ένα εσωτερικό φίλτρο (eheim μόνο με σφουγγάρι) και ένα εξωτερικό (eheim 2213 - 440 lt/h)

Όλα τους έχουν μεγαλώσει αλλά προφανώς λόγω έλλειψης χώρου δε μεγαλώνουν άλλο.

Επειδή γενικά τα βλέπω να ζορίζονται σκέφτομαι να αγοράσω ένα μεγαλυτερο ενυδρείο και έχω σχεδόν αποφασίσει για το juwel 240.

Το παλιό θα το κρατήσω για μικρά ψάρια.

Η αμφιβολία μου είναι αν θα είναι αρκετό το ενσωματωμένο φίλτρο του juwel για τα παραπάνω ψάρια.

Επειδή μάλλον δεν θα είναι (με δεδομένο ότι τα ψάρια θα μεγαλώσουν κι άλλο), τι άλλες δυνατότητες έχω;

Ο πωλητής μου είπε ότι στο juwel το εξωτερικό φίλτρο δεν μπορεί να συνδεθεί. Ισχύει αυτο;

Μπορώ να βάλω ένα επιπλέον εσωτερικό με βιολογία (άνθρακες, μακαρόνια κλπ.);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΑΝΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Ο Πωλητής λέει.... Φυσικά και μπορεί να συνδεθεί μπορείς να διαλέξεις όποιο φίλτρο θέλεις EHEIM 2217, FLUVAL 405, FLUVAL 406 ή όποιο άλλο θέλεις εσύ και να βάλεις μέσα τα βιολογικά σου υλικά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο πωλητης λεει τα δικα του!!!οτι εξωτερικο φιλτρο και να επιλεξεις θα ειναι μια χαρα!!!τα φιλτρα που σου εγραψε και ο φιλος ειναι μια χαρα για το συγκεκριμενο ενυδρειο ,εγω το δουλευα με το μαμα και ενα 405 fluval και ημουν οκ...μονο φιλικα θα σου ελεγα πως τα ψαρακια που εχεις γινονται πολυ μεγαλα ,τα λιτρα που τα εχεις τωρα ειναι πολυ λιγα και τα 240 θα ειναι λιγα σε λιγο καιρο απο τωρα..αν θες κανε μια παρουσιαση να παρεις και αλλες γνωμες και για το ενυδρειο που θα επιλεξεις για το φιλτρο αλλα και την ψαροσυνθεση σου..

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό του ήταν ότι δεν υπάρχει τρόπος να μπουν οι σωλήνες στο εσωτερικό.

Προφανώς εννοείτε ότι γίνεται απλά τρυπώντας σε κάποιο σημείο το καπάκι?

@montiliani: λίγα και τα 240? θα πρέπει να βολευτούν. ..δεν έχω περισσότερο χώρο. ..

Link to comment
Share on other sites

Το 240 το φιλτρο του ( εσωτερικο ) ειναι στα δεξια.

Αυτο που θα βαλεις εσυ ( εξωτερικο ) θα παει αριστερα.

Στην πισω πλευρα το ενυδρειο εχει ( ας το πουμε ) τρυπες ( δεξια, αριστερα ).

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο θυμαμαι πως εχει και αριστερα και δεξια τις εγκοπες για να περασουν οι σωληνες του εξωτερικου φιλτρου και δεν χρειαζεται να κοψεις κατι απλα βγαζεις το ραφακι που εχει στο αριστερα ντουλαπι και βαζεις το φιλτρο!!!τωρα για τα λιτρα ο καθενας εχει την δικη του γνωμη...απλα αυτα τα ψαρια τρωνε πολυ ρυπαινουν πολυ και γινονται και μεγαλα...εγω θα τους εδινα απλα..επισης το δολαριο που γραφεις θελει κοπαδι μονο του ενα ψαρι σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο θα ειναι συνεχεια φοβισμενο και δεν θα δεις την συμπεριφορα που θα ειχε στο κοπαδι...που βεβαια προυποθετει πολλα λιτρα!!!

Έγινε επεξεργασία - montiliani
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δικη μου αποψη!

Αν θες δινεις τα παπαγαλοψαρα και αυξανεις τα δολλαρια ( 5 - 6 ). Ειναι ωραια ψαρια τα ειχα καποτε κι εγω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι σωληνες του εξωτερικου φιλτρου πως θα μπουν στο ενυδρειο;υπαρχουν στο πισω μερος απο το καπακι εγκοπες απο οπου θα τοποθετηθουν η θα πρεπει να κανω εγω τρυπες για να τα βαλω μεσα;ο πωλητης μου ειπε οτι δεν γινεται γιατι το καπακι ειναι επιπεδο,πως δεν μπορω να κανω τρυπες εγω για να περασω τις σωληνες και πως χωρις τρυπες,αφου δεν μπορουν να γινουν, το καπακι θα παταει πανω στις σωληνες με αποτελεσμα να καθετε στραβα.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να κανεις τρυπες στο καπαλι, υπαρχουν εγκοπες για τους σωληνες..δες την φωτο :thumbsu:

post-52724-0-31276700-1420817672_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο πίσω μέρος και δεξιά και αριστερά έχει κάτι σαν τρύπα για να περνάνε οι σωλήνες.... στην φώτογραφία φαίνεται

LateriteAdded.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα,

θελω την βοηθεια σας για να μην κανω καμμια γκαφα.

Μεθαυριο ερχεται το καινουριο ενυδρειο μου (juwel rio 240).

Εχω παρει χαλικι για συμπληρωμα και λεω να βαλω μαζι και αυτο που υπαρχει στο ενυδρειο τωρα.

γινεται η ειναι λαθος;

επισης αν συνδεσω το εξωτερικο φιλτρο οπως ειναι τωρα και δουλευει,στο καινουριο ενυδρειο,δεν θα βοηθησει στο να ειναι ετοιμο για τα ψαρια πολυ γρηγορα;

αν ναι,ποσο γρηγορα;

σκεφτομαι να βαλω και μια ποσοτητα νερου απο το παλιο στο καινουριο.γενικα εχω αγχωθει για το πως θα γινει η αλλαγη,

μην παθουν τιποτε τα ψαρια.

αν μπορειτε να με καθοδηγησετε για ολη τη διαδικασια, ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Θα γεμίσεις το καινούριο εξωτερικό φίλτρο με siporax η κάποιο αντίστοιχο υλικό και θα βάλεις και λίγο υλικό από το παλιό σου φίλτρο ώστε να μπολιαστει το καινούριο.Σιγά σιγά θα ξεκινήσεις να μεταφέρεις ένα ένα τα ψάρια σου στο καινούριο με διάφορα μερικών ημερών

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικο φιλτρο θα ειναι εντελως καινουριο,θα κανω και εκει το ιδιο;

με τον βυθο πρεπει να προσεξω κατι,η μονο να ανακατεψω το παλιο με το καινουριο χαλικι και να το βαλω μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Κι εκεί το ίδιο.Το παλιό το ενυδρείο θα το κρατήσεις?Αν όχι πάρε όλο το βιολογικό υλικό και μοίρασε το στα δύο φίλτρα μαζί με καινούριο υλικό και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα,

το παλιο θα το κρατησω και σκεφτομαι να βαλω γκαπακια.

λεω να βαλω και φυτα για να κρυβονται τα μωρα(οχι μονο πετρες η ξυλα).

στα παπαγαλοψαρα μπορω να βαλω φυτα;

μου ειπαν οχι γιατι τα ξεθαβουν και δεν αφηνουν τιποτα ορθιο.

εσεις τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...