Jump to content

Επανεκκίνηση


DEX

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Αρχικά να πω ότι έχω ένα 60άρι ενυδρείο φυτεμένο με γκάπυ. Λόγω γιορτών έλειπα 2 βδομάδες (τα τάιζε γείτονας) και όταν επέστρεψα είχε γεμίσει σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες. Αυτά είχαν εισαχθεί μαζί με νέα φυτά. Τώρα έχει γεμίσει ο τόπος από δαύτα αλλά και από αυγά όχι μόνο το ενυδρείο αλλά και το σαμπ! Η αλήθεια είναι ότι ξενέρωσα και δεν θέλω απλά να τα ξεπαστρέψω αλλά να το ξεστήσω και να αρχίσω από την αρχή με άλλη ψαροσύνθεση.

Το ερώτημα είναι κυρίως το πώς να απαλλαγώ από τα σαλιγκάρια που βρίσκονται στο σαμπ χωρίς να χαλάσω τη βιολογία καθώς θέλω να κρατήσω μπόλι.

Για πείτε καμιά ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

HELENA!

Τα σκέφτηκα τα helena αλλά αυτό που θέλω να καθαρίσει από λαθρεπιβάτες είναι το σαμπ.

Μπορώ να καθαρίσω τα υλικά χωρίς να χαλάσω τη βιολογία;

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτο του σαμπ και θα δουμε τη μπορουμε να κανουμε!

Link to comment
Share on other sites

όταν λες τα βρήκες ενοείς ότι ήρθαν μόνα τους ? πως έγινε αυτό?

Όχι έγραψα ότι μπήκαν με νέα φυτά που είχα βάλει! Πριν φύγω είχα δει μόνο 2 και τα είχα βγάλει. Αλλά όπως φαίνεται είχαν κάνει αυγά! Γύρισα και το είδα γεμάτο σαλιγκαρια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Αρχικά να πω ότι έχω ένα 60άρι ενυδρείο φυτεμένο με γκάπυ. Λόγω γιορτών έλειπα 2 βδομάδες (τα τάιζε γείτονας) και όταν επέστρεψα είχε γεμίσει σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες. Αυτά είχαν εισαχθεί μαζί με νέα φυτά. Τώρα έχει γεμίσει ο τόπος από δαύτα αλλά και από αυγά όχι μόνο το ενυδρείο αλλά και το σαμπ! Η αλήθεια είναι ότι ξενέρωσα και δεν θέλω απλά να τα ξεπαστρέψω αλλά να το ξεστήσω και να αρχίσω από την αρχή με άλλη ψαροσύνθεση.

Το ερώτημα είναι κυρίως το πώς να απαλλαγώ από τα σαλιγκάρια που βρίσκονται στο σαμπ χωρίς να χαλάσω τη βιολογία καθώς θέλω να κρατήσω μπόλι.

Για πείτε καμιά ιδέα...

όταν λες τα βρήκες ενοείς ότι ήρθαν μόνα τους ? πως έγινε αυτό?

Εδω αναφερει πως ηρθαν.

Link to comment
Share on other sites

οκ συγνώμη!είναι ωραία τα σαλιγκάρια! έχεις ωραία σκέψη!ειδικά τα apple snail όπως στην φώτο μου!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ωραία σκέψη; Να τα ξεφορτωθώ από το φίλτρο θέλω, βασικά καθαρίσω τα υλικά γιατί σίγουρα θα έχουν αφήσει αυγά.

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι γνωριζω μονο τα σαλιγκαρια Helena ειναι ( δολοφονοι )!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για λαθρεπιβάτες μου έχουν πει να βάλω καρότο. Δεν ξέρω (όταν λέμε ιδέα όμως...) αν μπορεί να σε βοηθήσει στο πρόβλημά σου

Link to comment
Share on other sites

Για να σας κατατοπίσω λίγο καλύτερα: Το "σαμπ" στην ουσία έχει διαχωριστικά από μπλέ σφουγγάρι που χρησιμοποιούν σε φίλτρα αμβούργου και ενδιάμεσα έχω μακαρόνι.

Μεγάλο σαλιγκάρι δεν έχω αφήσει εκεί μέσα,αλλά υπάρχουν κρυμμένα κάποια πολύ μικρά και σίγουρα έχει και αυγά.

Θα μπορούσα π.χ. να βάλω 1-2 helena να φάνε τα μικρά αλλά και όσα γεννηθούν;

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτο του σαμπ και θα δουμε τη μπορουμε να κανουμε!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν έχω φωτογραφική σήμερα. Θα προσπαθήσω αύριο. Πάντως δεν είναι κάτι παραπάνω από αυτό που περιγράφω. Ένα μικρό... ας το πούμε σαμπ, με χωρίσματα από σφουγγάρι και ενδιάμεσα μακαρόνι. Στους πόρους του σφουγγαριού βλέπω ελάχιστα νεογέννητα. Πριν λίγο μάζεψα και κάτι αυγά!

Link to comment
Share on other sites

για τα helena δεν ειμαι σιγουρος 100% να σου πω αν θα κανουν δουλεια.σιγουρα τα καροτα και τα αγκουρακια σε αναποδογυρισμενα πιατακια δε θα τα διωξουν ολα.αυτο που εχω να σου προτεινω εγω,αν δε θελεις τελικα να ξεστησεις και να καθαρισεις ολο το ενυδρειο,ειναι να ριξεις την gh(γενικη σκληροτητα) του νερου του ενυδρειου σου.το κελυφος των σαλιγκαριων δεν αντεχει σε ΄΄μαλακο΄΄ νερο.

Link to comment
Share on other sites

για τα helena δεν ειμαι σιγουρος 100% να σου πω αν θα κανουν δουλεια.σιγουρα τα καροτα και τα αγκουρακια σε αναποδογυρισμενα πιατακια δε θα τα διωξουν ολα.αυτο που εχω να σου προτεινω εγω,αν δε θελεις τελικα να ξεστησεις και να καθαρισεις ολο το ενυδρειο,ειναι να ριξεις την gh(γενικη σκληροτητα) του νερου του ενυδρειου σου.το κελυφος των σαλιγκαριων δεν αντεχει σε ΄΄μαλακο΄΄ νερο.

Και τα γκάπυ;

Link to comment
Share on other sites

Και τα γκάπυ;

δε νομιζω να χουν προβλημα για λιγο σε μαλακο νερακι.εννοειται οταν ξεμπερδεψεις με τα σαλιγκαρια συνεχιζεις με τη σκληροτητα που θες

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μερικα helena και αστα να στα φανε σιγα σιγα,ουτε σκληροτητες ουτε τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

για τα helena δεν ειμαι σιγουρος 100% να σου πω αν θα κανουν δουλεια.σιγουρα τα καροτα και τα αγκουρακια σε αναποδογυρισμενα πιατακια δε θα τα διωξουν ολα.αυτο που εχω να σου προτεινω εγω,αν δε θελεις τελικα να ξεστησεις και να καθαρισεις ολο το ενυδρειο,ειναι να ριξεις την gh(γενικη σκληροτητα) του νερου του ενυδρειου σου.το κελυφος των σαλιγκαριων δεν αντεχει σε ΄΄μαλακο΄΄ νερο.

Μην το λες αυτο... δεν ισχυει.,,,

Η μονη λυση για να καταστρεψεις τον πληθυσμο τους ειναι το co2, να εχεις πολλα ππμ αλλα μαζι με τα ψαρια δεν γινεται αυτο.

Βαλε μερικα helena και απλά συνηθισε τα , δεν προκειται να απαλαγεις εντελως απο αυτα... ασε που μονο καλο κανουν .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...