Jump to content

Αυτόν Τον Μεζέ Τον Ξέρετε??


Recommended Posts

καλημέρα στη παρέα και καλή χρονιά!

Έτυχε να περάσω τις γιορτές στον Βόλο απ οπου κατάγεται το έτερον ήμισυ και φυσικά πέρασα άπειρες ώρες μπεκροπίνοντας στα φανταστικά στα φανταστικά τσιπουράδικα αυτής της πόλης.

Σε ένα από αυτά λοιπόν σερβιρίστηκε και αυτός ο μεζές

Ρώτησα λοιπόν τα localια της παρέας τι είναι αυτό που τρώμε και μου απάντησαν «κολιτσιάνοι».. “τι είναι αυτό ρε παιδιά??” ρώτησα και γώ και μπου είπαν ότι είναι θαλασσινά χόρτα..

Από την μυρωδιά και την υφή όμως εμένα κάτι δεν μου κόλλαγε και το έψαξα περισσότερο

Λοιπόν μάγκες, οι κολιτσιάνοι δεν είναι τίποτα περισσότερο από τις γνωστές μας ανεμώνες!! Οι τύποι τις αλευρώνουν και τις τηγανίζουν και τις έχουν για πολύ εκλεκτό μεζέ και έτσι είναι!!

http://mytiliniadialektos.gr/?p=3642

νομίζω οτι απο εδώ και πέρα αν ξαναβάλω ανεμώνη στο ενυδρείο, ένα συννεφάκι τσίπουρο θα ναι πάντα πάνω απο το κεφάλι μου :P :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις δει με μασκα στα βραχια σιγουρα,ειναι η λευκη ανεμωνη η οποια τσιμπαει αν την ακουμπησεις και αν την πλησιασεις μαζευεται και αν ειναι μικρη κρυβεται.

post-58341-0-23128600-1420809017_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - coolmind
Link to comment
Share on other sites

ναι, κατάλαβα ποιες είναι :) δεν πήγαινε το μυαλό μου οτι μπορεί να τρώγονται και μάλιστα ότι είναι τόσο νόστιμες J

Link to comment
Share on other sites

- Γκαρσόόόόόόον!!!!

- Παρακαλώ κύριε.

- Κάτι έχει μέσα στο πιάτο με τους "κολιτσιάνους" μου, απαιτώ εξηγήσεις!

- Μην ανησυχείτε κύριε, πιθανότατα να ειναι κάποιο amphiprion ocellaris που δε θα πρόλαβε να βγει απο μέσα κατά το ψάρεμα. Να κεράσουμε ένα φρεσκότατο Phymactis papillosa για να επανορθώσουμε παρ' όλα αυτα;

- .....!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

- Γκαρσόόόόόόον!!!!

- Παρακαλώ κύριε.

- Κάτι έχει μέσα στο πιάτο με τους "κολιτσιάνους" μου, απαιτώ εξηγήσεις!

- Μην ανησυχείτε κύριε, πιθανότατα να ειναι κάποιο amphiprion ocellaris που δε θα πρόλαβε να βγει απο μέσα κατά το ψάρεμα. Να κεράσουμε ένα φρεσκότατο Phymactis papillosa για να επανορθώσουμε παρ' όλα αυτα;

- .....!

χαχαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...